• 021-66494519
  • info@hamrahetahsili.ir
  • ابهامی دارید؟ از کارشناسان ما بپرسید

رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور

  • 63
  • 0
  • 2 آذر 1400

رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور شامل طیف وسیعی از رشته ها می باشد و تعداد متقاضیان تحصیل در دانشگاه پیام نور از طریق بدون آزمون بسیار زیاد است زیرا دانشگاه پیام نور شرایط تحصیل غیر حضوری را نیز برای بسیاری از داوطلبان فراهم می کند. از آنجایی که پذیرش دانشجو در دانشگاه پیام نور به دو گونه با کنکور و بدون کنکور انجام میشود، متقاضیانی که قصد دارند بدون شرکت در آزمون وارد این دانشگاه شوند باید اطلاعات کاملی در زمینه رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور داشته باشند. در واقع داوطلبان هم از طریق شرکت در کنکور سراسری به صورت با آزمون و از طریق انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد و هم ثبت نام به صورت بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی می توانند به این دانشگاه وارد شده و در رشته مورد علاقه خود به تحصیل بپردازند.

رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام‌ نور که از جمله دانشگاه های تحت نظارت وزارت علوم میباشد در سال ۱۳۶۷ راه اندازی شد. روش آموزش در این دانشگاه به دو صورت مجازی و از راه دور و ‌حضوری میباشد. این دانشگاه گستره وسیعی از رشته‌ های مختلف را به‌ طور متفاوت ارائه می ‌دهد.

دانشگاه پیام نور نیز مانند سایر دانشگاه ها اعم از دانشگاه های سراسری و آزاد، از سال های گذشته به ارائه یک سری از رشته ها بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری، اقدام کرده است. این  رشته ها به رشته های بدون کنکور معروف هستند و متقاضیان صرفا بر اساس سوابق تحصیلی سنجش و پذیرش میشوند.

متقاضیانی که میخواهند در رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور ثبت نام کنند، باید ابتدا دفترچه راهنمای ثبت نام دانشگاه پیام نور را مطالعه کرده و با آگاهی کامل نسبت به رشته های ارائه شده، لیست رشته های انتخابی خود را به ثبت برسانند.

پذیرش رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور معمولا در دو نیمسال تحصیلی مهر ماه و بهمن ماه انجام می شود. اما پذیرش بهمن ماه دانشگاه پیام نور، معمولا به عنوان تمدید مهلت پذیرش اعلام می شود که داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت رسمی سازمان سنجش ، کد رشته محل های خود را وارد کنند.

متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور را دارند، باید اطلاعات کاملی نسبت به آن داشته باشند. لیست رشته های بدون کنکور در دفترچه مربوط به ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه پیام نور به طور کامل ارئه شده و در زمان ثبت نام در دسترس داوطلبان قرار خواهد گرفت. در ادامه به بررسی رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور پرداخته ایم.

لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور

دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه پیام نور، بعد از شروع ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور منتشر شده است. متقاضیان می توانند با مطالعه کامل این دفترچه نسبت به رشته های ارائه شده اطلاعات لازم را کسب نمایند.

گروه علوم انسانی

جامعه شناسی

حسابداری

حقوق

جغرافیا

روابط عمومی

روان شناسی

روزنامه نگاری

زبان و ادبیات فارسی

علوم تربیتی

علوم سیاسی

علوم قرآن و حدیث

علوم ورزشی

فقه و مبانی حقوق اسلامی

مدیریت بازرگانی

مدیریت دولتی

برنامه ریزی اجتماعی و تعاون

ادیان و عرفان

تاریخ تمدن ملل اسلامی

تاریخ

زبان و ادبیات عربی

مددکاری اجتماعی

فلسفه و کلام اسلامی

علم اطلاعات و دانش شناسی

گردشگری

مدیریت صنعتی

مشاوره

مدیریت امور بانکی

اقتصاد

 

گروه علوم تجربی

ترویج و آموزش کشاورزی پایدار

زمین شناسی

زیست شناسی سلولی و مولکولی

شیمی کاربردی

علوم و مهندسی محیط زیست

زیست شناسی گیاهی

شیمی محض

علوم دامی

اقتصاد کشاورزی

علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی)

علوم و مهندسی شیلات

 

گروه علوم ریاضی و فنی

علوم کامپیوتر

ریاضیات و کاربردها

مهندسی صنایع

مهندسی کامپیوتر

فیزیک

مهندسی پزشکی

آمار

مهندسی برق

مهندسی پلیمر

مهندسی راه آهن

مهندسی شیمی

مهندسی شهرسازی

مهندسی عمران

مهندسی مدیریت پروژه

مهندسی معماری

مهندسی مکانیک

مهندسی مواد و متالورژی

مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی

علوم و مهندسی آب

مهندسی نفت

مهندسی هوا فضا

مهندسی نقشه برداری

 

 

گروه هنر

ارتباط تصویری

صنایع دستی

عکاسی

فرش

نقاشی

مرمت بناهای تاریخی

هنر اسلامی

هنر صناعی

طراحی صنعتی

طراحی پارچه

کتابت و نگارگری

 

گروه زبان های خارجی

زبان و ادبیات انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی

مترجمی زبان انگلیسی

 

تمام رشته های ذکر شده، متعلق به مقطع کارشناسی می باشند. بنابراین در واقع باید گفت ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور تنها برای ورود به مقطع کارشناسی امکان پذیر است.

داوطلبان جهت ثبت نام در دوره های بدون آزمون دانشگاه پیام نور، باید ضمن اطلاع از شرایط ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور باید رشته های مورد نظر خود را انتخاب کرده و استخراج کرده و در لیست انتخابی خود قرار دهند.

چه زمانی می توان برای ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور اقدام کرد؟

 دانشگاه پیام نور هر ساله طی دو نوبت مهر بهمن برای ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور اقدام می کند.

با توجه به تصمیم جدید سازمان سنجش ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور در مرداد ماه و به طور همزمان با انتخاب رشته با آزمون دانشگاه ها انجام می شود.

شرایط ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور

از جمله شرایط ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور عبارتند از:

داشتن مدرک دیپلم برای داوطلبان الزامی می باشد.

داوطلبان جهت شرکت در رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور باید مدرک پایان دوره پیش دانشگاهی نظام قدیم خود را دریافت کنند.

فارغ التحصیلان رشته های فنی حرفه ای و کاردانش ، جهت ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور باید دارای مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی باشند.

داوطلبان با معدل بالاتر از شانس بیشتری برای پذیرش در رشته های بدون کنکور برخوردارند.

داشتن گواهی پایان خدمت نظام وظیفه عمومی و یا معافیت از آن متقاضیان آقا الزامی می باشد.

آن دسته از داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم فنی حرفه ای و یا کاردانش هستند تنها در صورتی می توانند متقاضی ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نورباشند که مدرک کاردانی ( فوق دیپلم ) داشته باشند .

شهریه رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور

هر ساله در دانشگاه های پیام نور مقاطع کارشناسی پیوسته و کارشناسی ارشد و دکتری ارائه میشود و عاقه مندان تحصیل در این دانشگاه اقدام به ثبت نام هم به صورت بدون کنکور و هم با کنکور میکنند که شهریه رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی بین 700 تا 1 میلیون تومان و در مقطع کارشناسی ارشد بین 1700000 تومان تا 2 ملیون تومان برای هر ترم می باشد .

دانشگاه پیام نور در میان سایر دانشگاه های شهریه پرداز جزو کم هزینه ترین دانشگاه ها به حساب می آید. این دانشگاه در مقایسه با سایر دانشگاه ها نظیر دانشگاه آزاد و غیر انتفاعی از لحاظ پایین بودن نرخ شهریه برای افرادی که قادر به پرداخت شهریه بالا نمی باشند جزو مناسب ترین و مقرون به صرفه ترین دانشگاه ها می باشد.

سایر مطالب مرتبط:

کارشناسی ارشد بدون کنکور پیام نور

انتخاب رشته دانشگاه پیام نور 1401-1400

پذیرش بدون کنکور پیراپزشکی

 


دسته بندی های مرتبط

فرم ارسال نظر
متن نظر
نام شما
ایمیل

تا کنون نظری ثبت نشده . اولین شخصی باشید که نظر می دهید