• 021-66494519
  • info@hamrahetahsili.ir
  • ابهامی دارید؟ از کارشناسان ما بپرسید

تاثیر معدل در کنکور سراسری 1401

  • 57
  • 0
  • 27 آبان 1400

تاثیر معدل در کنکور سراسری یکی از چالش هایی است که برای داوطلبان مخصوصا در سال های اخیر که صحبت از حذف کنکور به میان آمده است ، بسیار مهم می باشد.سازمان سنجش هرساله میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری را در سایت سازمان اعلام می کند.در تاثیر معدل برای کنکور 1401 تغییراتی اعلام شد که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.همچنین میزان تاثیر سوابق تحصیلی برای دانش آموزان نظام قدیم و نظام جدید نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

خلاصه مطالب شامل موارد زیر می باشد:

  • سوابق تحصیلی در کنکور عبارت است از امتحانات پایان ترم هماهنگ و نهایی برای دانش آموزان و فارغ التحصیلان پایه دوازدهم.
  • سوابق تحصیلی برای داوطلبان نظام قدیم عبارت است از امتحانات سال سوم دبیرستان و تعدادی از دروس پیش دانشگاهی که به صورت هماهنگ و نهایی برگزار شد.
  • داوطلبانی که دارای دیپلم رشته های ریاضی و فیزیک،تجربی،انسانی و معارف اسلامی می باشند و در سال 1399 و 1400 دیپلم خود را اخذ کرده باشند مشمول سوابق تحصیلی نظام جدید خواهند بود.
  • داوطلبانی که مشمول سوابق تحصیلی نظام قدیم می باشند در دروسی که نمرات خوبی کسب نکرده اند می توانند طی طرحی که توسط آموزش و پرورش تحت عنوان ترمیم معدل ارائه شد شرکت نمایند.
  • میزان تاثیر معدل برای داوطلبان کنکور سراسری 1401 به صورت 40 درصد تاثیر مثبت می باشد.این تاثیر برای داوطلبان نظام جدید که به صورت سیستم 3-3-6 درس خوانده اند لحاظ خواهد شد.

تاثیر معدل در کنکور سراسری 1401

سراسری کنکور.jfif

نحوه تاثیر معدل در کنکور سراسری 1401

هرساله داوطلبان باید با مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org از میزان تاثیر معدل بر کنکور سراسری آگاه شوند.در کنکور 1400 تاثیر معدل به صورت مثبت بود اما برای بسیاری از دانش آموزان در کارنامه کنکور حتی با وجود نمرات بالا ، به صورت فاقد تاثیر مثبت اعلام شد.باید توجه داشه باشید که این امر به علت این است که رتبه های خوب فاقد تاثیر مثبت می باشند زیرا در این حالت رتبه فرد افزایش پیدا خواهد کرد.

مشاوره انتخاب رشته کنکور 1401-1400

سوابق تحصیلی در کنکور عبارت است از امتحانات پایان ترم هماهنگ و نهایی برای دانش آموزان و فارغ التحصیلان پایه دوازدهم.باید این نکته را در نظر بگیرید که امتحانات یازدهم جزو سوابق تحصیلی محسوب نمی شود و فقط امتحانات نهایی پایه دوازدهم عنوان سابق تحصیلی را دارد.

تاثیر معدل برای داوطلبان نظام قدیم

کلیه داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را از سال 84 به بعد دریافت نموده اند میزان تاثیر به صورت حداکثر 25درصد سوابق تحصیلی و مثبت در نمره کل آن ها می باشد.

سوابق تحصیلی برای داوطلبان نظام قدیم عبارت است از امتحانات سال سوم دبیرستان و تعدادی از دروس پیش دانشگاهی که به صورت هماهنگ و نهایی برگزار شد.

 تخمین رتبه کنکور 

سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی برای دانش آموزان نظام قدیم در یک یا چند زیر گروه با تاثیر مثبت اعمال خواهد شد.همچنین این تاثیر می تواند در یک یا پند زیر گروه اعمال شده و در سایر گروه ها فاقد تاثیر باشد. 

در کارنامه این داوطلبان نمرات زیر آورده خواهد شد:

1.آزمون

2.آزمون و سوابق تحصیلی دیپلم

4.آزمون و سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی

5.آزمون و سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

تاثیر معدل برای داوطلبان نظام جدید

داوطلبانی که دارای دیپلم رشته های ریاضی و فیزیک،تجربی،انسانی و معارف اسلامی می باشند و در سال 1399 و 1400 دیپلم خود را اخذ کرده باشند مشمول سوابق تحصیلی نظام جدید خواهند بود.امتحانات دروس پایه دوازدهم این دانش اموزان به صورت نهایی و هماهنگ کشوری برگزار شد و سوابق دیپلم که شامل پایه دوازدهم و سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3-3-6 می باشد به صورت تاثیر مثبت و حداکثر 30 درصدی در نمره کل نهایی آن ها اعمال خواهد شد.

برای این داوطلبان 2 نمره کل در نظر گرفته خواهد شد که شامل موارد زیر می باشد:

1.آزمون

2.آزمون سوابق تحصیلی دیپلم 3-3-6

برخی داوطلبان بخاطر نمرات و تاثیر آن ها نگرانی دارند که باید بدانید در بین نمرات نمره ای تاثیر داده می شود که بیشترین نمره در زیر گروه را به خود اختصاص می دهد و برای داوطلبان جای نگرانی وجود ندارد.این تاثیر ممکن است در هیچ یک از زیر گروه ها تاثیر مثبت نداشته باشد یا در یک یا پند زیر گروه دارای تاثیر مثبت باشد.

ترمیم معدل چیست؟

آن دسته از داوطلبانی که مشمول سوابق تحصیلی نظام قدیم می باشند و مدرک دیپلم خود را از سال 84 به بعد دریافت نموده و همچنین مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 91 دریافت کرده اند در دروسی که نمرات خوبی کسب نکرده اند می توانند طی طرحی که توسط آموزش و پرورش تحت عنوان ترمیم معدل ارائه شد شرکت نمایند.

بازه زمانی شرکت در این آزمون ها در ماه های دی،خرداد و شهریور می باشد و اگر نمره بالاتری نسبت به قبل کسب کنید نمره جدید در کارنامه کنکور شما لحاظ خواهد شد.

 چگونه در کنکور موفق شویم؟ 

برای شرکت در این آزمون ها باید به آموزش و پرورش محل زندگی خود مراجعه کرده و بخاطر داشته باشید هر داوطلب یکبار فرصت شرکت در این آزمون هارا دارد.

میزان تاثیر معدل برای داوطلبان نظام جدید کنکور 1401

بر اساس آخرین جلسه ای که توسط شورای عالی انقلاب برگزار شد میزان تاثیر معدل برای داوطلبان کنکور سراسری 1401 به صورت 40 درصد تاثیر مثبت می باشد.این تاثیر برای داوطلبان نظام جدید که به صورت سیستم 3-3-6 درس خوانده اند لحاظ خواهد شد.

 

سوال.jfif

تاثیر معدل کنکور شامل چه کسانی نمی شود؟

آن دسته از داوطلبانی که دیپلم خود را قبل از سال 1384 دریافت کرده اند و همچنین داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از سال 91 دریافت نموده اند شامل تاثیر معدل در کنکور سراسری نمی باشند.

حداقل معدل برای تاثیر در کنکور 1401

با توجه به این که هرساله تاثیر معدل در کنکور سراسری رو به افزایش می باشد و امتحانات دانش آموزان به صورت نهایی و هماهنگ کشوری برگزار می شود اهمیت نمرات و معدل در بین دانش آموزان بالا رفته است.طبق آماری که از سوی سازمان سنجش منتشر شده است میانگین معدل داوطلبان کنکور سراسری رشته های علوم تجربی در حدود 011.5 تا 13.50 و ریاضی وفیزیک در حدود 12.50 تا 14.50 و رشته انسانی 8.50 تا 11.50 می باشد.

پس داوطلبان باید برای حداقل میزان تاثیر مثبت در کارنامه کنکور معدل 14 را داشته باشند.

تاثیر معدل در کنکور سراسری چگونه محاسبه می گردد؟

باید بدانید که تنها معدل کتبی دانش آموز ملاک نخواهد بود و نمره در زیر گروه های مختلف بررسی می شود.برای آن که تاثیر معدل به صورت مثبت باشد باید تراز نمره امتحان نهایی بزرگتر از تراز کنکور در درس موردنظر باشد.

منابع کنکور تجربی 1401

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری برای دیپلم های غیر مرتبط

برای آن دسته از داوطلبانی که می خواهند با دیپلم غیر مرتبط در کنکور سراسری شرکت کنند تاثیر معدل کتر از سایز داوطلبان در همان رشته می باشد پس این تاثیر لحاظ خواهد شد اما اندکی متفاوت تر با توجه به دیپلم مورد نظر خواهد بود.

تاثیر مثبت معدل و تاثیر قطعی معدل در کنکور سراسری

در تاثیر مثبت معدل کنکور سراسری اگر داوطلبی نمره کنکور اش بیشتر از سوابق تحصیلی باشد نمره سوابق تاثیر داده نخواهد شد تا رتبه کنکور فرد بدتر نشود پس این تاثیر بستگی به نمره کنکوری داوطلب دارد.

در تاثیر قطعی معدل هرنمره ای که داوطلب کسب کند چه به نفع فرد یا چه به ضرر فرد باشد در نتیجه نهایی و رتبه داوطلب اثر خواهد گذاشت.

خوشبختانه به علت مخالف داوطلبان و عدم عدالت در تاثیر قطعی به خصوص برای دانش آموزانی که در مناطق محروم تحصیل کرده اند تاثیر سوابق به صورت تاثیر مثبت معدل می باشد.

انتخاب رشته کنکور سراسری


دسته بندی های مرتبط

مقالات مشابه و مرتبط با تاثیر معدل در کنکور سراسری 1401

فرم ارسال نظر
متن نظر
نام شما
ایمیل

تا کنون نظری ثبت نشده . اولین شخصی باشید که نظر می دهید