نتايج اولیه آزمون دکتری1401 در اردیبهشت و خرداد اعلام می شود

7 اسفند 1400

 نتايج اولیه آزمون دکتری1401 در اردیبهشت و خرداد اعلام می شود 

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره زمان اعلام نتایج این آزمون، بیان کرد :

نتايج اولیه آزمون دکتری در هفته های آخر اردیبهشت ماه و اوایل خرداد ماه اعلام می شود و مصاحبه این آزمون پس اعلام نتايج اولیه، از اوایل مرداد ماه  در دانشگاه‌ ها آغاز می‌ شود و نتایج نهایی در شهریور ماه اعلام خواهد شد.

طبق آمار گزارش شده از سازمان سنجش آموزش کشور 186 هزار و 556 داوطلب جهت شرکت در آزمون دکترای 1401 ثبت نام کردند.

این آزمون با توجه به شرایط کرونایی با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی اعم از برگزاری آزمون در سالن های بزرگ، فاصله گذاری اجتماعی، ضد عفونی سالن های برگزاری آزمون و امکانات ویژه برای افرادی که علایم کرونا دارند، در 96 شهر در 6 اسفند ماه 1400 برگزار شد.

آزمون ورودی دکتری 1401 در طی دو مرحله آزمون کتبی و مصاحبه برگزار می شود و داوطلبان می توانند بعد از شرکت در آزمون در زمان مقرر به سایت سنجش مراجعه کرده و نتایج آزمون خود را مشاهده نمایند. 

بدین ترتیب زمان اعلام نتایج دکتری 1401 در سه تاریخ مجزا خواهد بود:

  • مرحله اول اعلام نتایج اولیه دکتری بوده که در این مرحله داوطلبان آزمون دکتری با توجه به وضعیت خود در صورت کسب رتبه و تراز بالا، مجاز به انتخاب رشته خواهند بود.
  • در مرحله دوم نتایج انتخاب رشته اعلام می شود.
  • در مرحله آخر نیز نتایج نهایی آزمون دکتری اعلام می شود.

  تمامی داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته دکتری1401هستند، می توانند 50 کد رشته محل را از میان کد رشته محل های ارائه شده در دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری انتخاب نمایند و در زمان تعیین شده توسط سازمان سنجش انتخاب های خود را به ترتیب اولویت در فرم انتخاب رشته وارد نمایند.

داوطلبان آزمون دکتری 1401 پس از انتخاب کد رشته محل های مورد نظر خود و پر کردن فرم انتخاب رشته، باید منتظر فرا رسیدن زمان دومین مرحله اعلام نتایج دکتری یعنی مرحله اعلام نتایج انتخاب رشته این آزمون باشند. در تاریخ اعلام نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری که در هفته آخر اردیبهشت ماه بوده، داوطلبانی که نمره حد نصاب لازم برای حضور در مصاحبه یک یا چند دانشگاه را کسب نموده باشند، در کارنامه انتخاب رشته خود اسامی دانشگاه های محل قبولی را مشاهده نموده و می توانند خود را برای شرکت در جلسه مصاحبه دکتری آماده کنند.

در واقع پذیرش نهایی از بین متقاضیان معرفی شده به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی بر اساس نتیجه سنجش عمومی و نتیجه مصاحبه دانشگاه‌ ها، بررسی مدارک داوطلبان، اولویت کد رشته محل‌ های انتخابی و ظرفیت اعلام شده و سهمیه های اعمال شده برای داوطلب صورت خواهد گرفت.

تمامی اخبار و رویداد های مرتبط با آزمون دکتری به محض اعلام در صفحات خبری و مجازی مربوط به اخبار آزمون دکتری به داوطلبان اطلاع رسانی خواهد شد و شما می توانید برای اطلاع از اخبار مربوط به زمان اعلام نتایج نهایی دکتری 1401 به بخش مربوط به اخبار سایت همراه تحصیلی مراجعه نمایید.