کارشناسی ارشد مجموعه آمار

کارشناسی ارشد مجموعه آمار یکی از رشته های ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارات علوم و از زیر مجموعه گروه علوم پایه می باشد. مجموعه آمار دارای 4 گرایش است که داوطلبان باید بر اساس زمینه علاقه مندی و بررسی بازار کار رشته آمار گرایش خود را انتخاب نمایند. آمار شامل مجموعه ای از تکنیک های ریاضی است که به تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده کمک می کند. متخصصان از تفکر آماری، پارامترها و روش‌ها برای توضیح نتایج و پیش‌بینی نتایج احتمالی در موضوعات مختلف علمی، اجتماعی و تجاری استفاده می‌کنند. بنابراین آمار ابزار ارزشمندی است که در سایر رشته ها مانند پزشکی، علوم طبیعی، جامعه شناسی، اقتصاد، مهندسی و بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرد. آماردانان داده ها را جمع آوری می کنند، اطلاعات را خلاصه می کنند، نتیجه گیری می کنند و پیش بینی می کنند. دانشگاه ها برنامه های ریاضی را با تخصص در آمار، معمولاً در سطح کارشناسی، یا مدارک بسیار تخصصی در آمار در سطح کارشناسی ارشد ارائه می دهند.

کارشناسی ارشد مجموعه آمار

آمار3.jpg

آمار چیست؟

آمار شاخه ای از ریاضیات کاربردی است که شامل جمع آوری، توصیف، تجزیه و تحلیل و استنتاج نتیجه گیری از داده های کمی است. تئوری های ریاضی پشت آمار به شدت بر حساب دیفرانسیل و انتگرال، جبر خطی و نظریه احتمال تکیه دارند. آماردانان، افرادی که آمار را انجام می دهند، به ویژه درگیر تعیین چگونگی نتیجه گیری قابل اعتماد در مورد گروه های بزرگ و رویدادهای کلی از رفتار و سایر ویژگی های قابل مشاهده نمونه های کوچک هستند. این نمونه های کوچک بخشی از گروه بزرگ یا تعداد محدودی از نمونه های یک پدیده کلی را نشان می دهند. دو حوزه عمده آمار به عنوان آمار توصیفی که ویژگی های داده های نمونه و جمعیت را توصیف می کند و آمار استنباطی که از این ویژگی ها برای آزمایش فرضیه ها و نتیجه گیری استفاده می کند، شناخته می شوند. برخی از ابزارها و روش های آماری رایج عبارتند از:

توصیفی

میانگین (متوسط)

واریانس

چولگی

کورتوز

استنباطی

تحلیل

رگرسیون خطی

آنالیز واریانس (ANOVA)

مدل های Logit/Probit

آزمون فرضیه صفر

چرا آمار در زندگی ما مهم است؟

آمار مجموعه ای از معادلات ریاضی است که برای تجزیه و تحلیل چیزها استفاده می کنیم. ما را در مورد آنچه در جهان اطراف ما می گذرد آگاه نگه می دارد. آمار مهم است زیرا امروزه ما در دنیای اطلاعات زندگی می کنیم و بسیاری از این اطلاعات به صورت ریاضی توسط Statistics Help تعیین می شوند. به این معنی که اطلاعات صحیح و مفاهیم استاتیکی لازم است. برای دقیق تر شدن اهمیت استاتیک در زندگی ما، در اینجا 10 دلیل شگفت انگیزی که بارها شنیده ایم آورده شده است تا شما بتوانید انتخاب رشته آمار را به درستی انجام دهید.

1) همه پیش بینی آب و هوا را تماشا می کنند. آیا تا به حال فکر کرده اید چگونه این اطلاعات را به دست می آورید؟ برخی از مدل های رایانه ای وجود دارند که بر اساس مفاهیم آماری ساخته شده اند. این مدل های کامپیوتری آب و هوای قبلی را با آب و هوای فعلی مقایسه می کنند و آب و هوای آینده را پیش بینی می کنند.

2) آماری که بیشتر توسط محقق استفاده می شود. آنها از مهارت های آماری خود برای جمع آوری داده های مربوطه استفاده می کنند. در غیر این صورت، منجر به از دست دادن پول، زمان و داده می شود.

3) شما از بیمه چه می فهمید؟ هرکسی نوعی بیمه دارد، چه بیمه درمانی، چه خانه و چه هر بیمه دیگری. بر اساس یک برنامه فردی، برخی از کسب و کارها از مدل های آماری برای محاسبه ریسک ارائه بیمه استفاده می کنند.

4) در بازار مالی نیز آمار نقش بسزایی دارد. آمار کلید چگونگی سرمایه گذاری و کسب درآمد تجار و بازرگانان است.

5) آمار نقش زیادی در حوزه پزشکی دارد. قبل از تجویز هر دارویی، دانشمند باید میزان اثربخشی معتبر آماری را نشان دهد. آمار پشت همه مطالعات پزشکی است.

6) مفاهیم آماری در تست کیفیت استفاده می شود. شرکت ها روزانه محصولات زیادی تولید می کنند و هر شرکتی باید مطمئن شود که بهترین اقلام را با کیفیت به فروش می رساند. اما شرکت ها نمی توانند همه محصولات را آزمایش کنند، بنابراین از نمونه آماری استفاده می کنند.

7) در زندگی روزمره ما پیش بینی های زیادی انجام می دهیم. به عنوان مثال، زمانی که نمی دانیم صبح زنده خواهیم بود یا نه، زنگ ساعت را برای صبح نگه می داریم. در اینجا ما از مبانی آمار برای پیش بینی استفاده می کنیم.

8) پزشکان بیماری را بر اساس مفاهیم آماری پیش بینی می کنند. فرض کنید یک نظرسنجی نشان می دهد که 75 تا 80 درصد افراد مبتلا به سرطان هستند و نمی توانند دلیل آن را پیدا کنند. هنگامی که آمار درگیر می شود، می توانید ایده بهتری در مورد اینکه چگونه سرطان ممکن است بر بدن شما تأثیر بگذارد یا سیگار کشیدن دلیل اصلی آن است، داشته باشید.

9) خبرنگار خبر بر اساس مبارزات سیاسی پیروز انتخابات را پیش بینی می کند. در اینجا آمار نقش مهمی در این دارد که چه کسی دولت شما خواهد بود.

10) داده های آماری به ما امکان می دهد اطلاعات را در سراسر جهان جمع آوری کنیم. اینترنت وسیله ای است که به ما در جمع آوری اطلاعات کمک می کند. اساس اینترنت مبتنی بر آمار و مفاهیم ریاضی است.

ضرایب دروس در کنکور کارشناسی ارشد مجموعه آمار

رشته گرایش

کد ضریب

ضرایب دروس

زبان عمومی و تخصــصــی (انگليســی)

دروس پايه (رياضــی عمومي (1و2)، مبانی ماتريس ها و جبر خطی، مبانی آناليز رياضــی و مبانی احتمال)

دروس تخصصی1 احتمال (1و2)، آمار رياضی (1و2)

دروس تخصصی 2 نمونه گيری (1و2)، رگرسيون1

آمار ریاضی

1

1

3

4

3

بیم سنجی

آمار اجتماعی و اقتصادی

2

1

3

3

4

آمار رسمی

علم داده ها

1

1

3

4

3

گرایش های کارشناسی ارشد مجموعه آمار

1.آمار ریاضی

2.بیم سنجی

3.آمار اقتصادی و اجتماعی

4.آمار زیستی (زیر نظر وزارت بهداشت)

رتبه قبولی آمار

طول دوره و تعداد واحد ها و دروس کارشناسی ارشد مجموعه آمار

طول دوره کارشناسی ارشد مجموعه آمار حداقل 2 سال و حداکثر 3 سال در 4 ترم می باشد.

دروس اصلی و تخصصی : 16 واحد

دروس اختیاری : 8 واحد

سمینار: 2 واحد

پایان نامه: 6 واحد

منابع کنکور کارشناسی ارشد مجموعه آمار

نام درس

منابع 

زبان عمومی و تخصصی ( انگلیسی )

1 - زبان انگلیسی عمومی، محمود علیمحمدی 2 - کتاب ۵۰۴ واژه ضروری تافل، انتشارات جنگل. 3 - کتاب انگلیسی برای دانشجویان رشته آمار (English for the students of statistics)، مولف حسین فرهادی، انتشارات سمت. 4 - کتاب انگلیسی برای دانشجویان رشته آمار (English for the students of statistics)، مولف حسین فرهادی، انتشارات سمت.

دروس پایه

ریاضیات عمومی

1 - ریاضی عمومی ایساك مارون ترجمه خلیل پاریاب 2 - ریاضی عمومی جورج توماس 3 - ریاضی عمومی آدامز 1و 2

مبانی علوم ریاضی

1 - کتاب لین ولین

مبانی ماتریس ها و جبر خطی

۱- کتاب مبانی ماتریس ها و جبر خطی، تالیف بیژن طائی، انتشارات دانشگاه صنعتی اصفهان. 2 - کتاب جبر خطی، تالیف ری الدن کنزی و کنت هافمن، مترجم علی اکبر عالم زاده، انتشارات نگارنده دانش. 3 - کتاب جبر خطی، تالیف مایکل اونان، مترجم علی اکبر محمدی حسن آبادی، انتشارات مرکز نشر دانشگاهی.

مبانی آنالیز ریاضی

 آنالیز ریاضی رودین - آنالیز ریاضی آپوستل - آنالیز ریاضی Pugh

مبانی آنالیز عددی

1 - آنالیز عددی ، نویسنده اسماعیل بابلیان 2 - محاسبات عددی، نویسنده کرایه چیان 3 - آنالیز عددی، نویسنده اوردن و دیگران ترجمه ی بابلیان 4 - آنالیز عددی دکتر حسین زاده

مبانی احتمال

1 - نظریه احتمالات و نتیجه گیری آماری لارسون 2 - مبانی احتمال شلدون راس

دروس تخصصی

احتمال

1 - مبانی احتمال تألیف شلدون راس 2 - نظریه احتمال و کاربرد آن، دکتر اخوان نیاکی

آمار ریاضی

1 - آمار ریاضی تألیف والپول 2 - آمار ریاضی تألیف دکتر جواد بهبودیان

نمونه گیری و رگرسیون 1

1 - رگرسیون دکتر جواد بهبودیان (پیام نور) 2 - مقدمه ای بر تحلیل رگرسیون خطی، داگلاس مونت گومری ترجمه سید ابراهیم رضوی پاریزی 3 - روش های نمونه گیری 1 و 2 ، دکتر علی عمیدی

بازار کار و زمینه های شغلی کارشناسی ارشد مجموعه آمار

تخصص های درجات آماری عبارتند از: آمار و اندازه گیری، استنتاج آماری، اقتصاد سنجی، روش های کمی بازارهای مالی، آمار در علوم زیستی، مالی محاسباتی، آمار زیستی. متقاضیان معمولاً باید نمرات عالی در ریاضیات و حداقل یک موضوع علمی دیگر داشته باشند. دانش‌آموزان و متخصصان از سواد رایانه و توانایی‌های قابل انتقال مانند مهارت‌های تحلیلی، منطق صحیح، ظرفیت تفسیر مقادیر وسیع اطلاعات و انتقال مؤثر نتایج استفاده خواهند کرد. فارغ التحصیلان رشته آمار می توانند به راحتی در هر جایی که نیاز به تصمیم گیری بر اساس داده ها باشد شغل پیدا کنند. آنها می توانند تحلیلگر تجاری، اقتصاددان، ریاضیدان، تحلیلگر داده، تحلیلگر ریسک، دانشمندان محیط زیست شوند و ممکن است به طور طبیعی در موقعیت های مدیریتی پیشرفت کنند. متخصصان در صنایع مختلف مانند پزشکی، مراقبت های بهداشتی و دارویی، تحقیقات بازاریابی، مدیریت دولتی، جامعه شناسی، تجارت یا بیمه کار می کنند.

با داشتن تخصص در آمار، می توانید طیف گسترده ای از مشاغل را در تجارت، امور مالی، مدیریت عملیات و سایر صنایع دنبال کنید. در این مطلب، 10 شغل برای رشته های آمار را به همراه شرح شغل فهرست می کنیم. مشاغل برای رشته های آمار آمار شاخه ای از ریاضیات است که به جمع آوری، سازماندهی، تجزیه و تحلیل و تفسیر مقادیر زیادی از داده های عددی می پردازد. اتکای فزاینده به داده ها و نیاز به تجزیه و تحلیل سطح بالا در بسیاری از صنایع به این معنی است که رشته های آماری به طور فزاینده ای در هر بخش مورد تقاضا هستند. این 10 مسیر شغلی ممکن را با مدرک آمار در نظر بگیرید:

محقق بازار
تحلیلگر مالی
برآورد کننده هزینه
تحلیلگر کسب و کار
آمارشناس
مدیر پایگاه داده
اقتصاددان
مهندس نرم افزار
اکچوئری
دانشمند داده

 

آمار1.jpg

1.محقق بازار

وظایف اولیه: محققان بازار شرایط مرتبط با صنعت را برای پیش بینی فروش محصولات و خدمات تجزیه و تحلیل می کنند. این متخصصان روندها را در بازارهای خاص برای ارزیابی نتایج بالقوه برای سازمان خود نظارت می کنند و نتایج کمپین ها و برنامه های بازاریابی را ارزیابی می کنند. محققان بازار از تخصص در آمار برای توسعه فرآیندهای جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل ارقام با نرم افزارها و الگوریتم های پیشرفته استفاده می کنند. برای انتقال یافته ها به همکاران و ذینفعان، محققان بازار اغلب داده ها را به نمودارها و گزارش ها ترجمه می کنند.

2.تحلیلگر مالی

وظایف اصلی: تحلیلگران مالی به افراد، مشاغل و آژانس ها در هنگام بررسی سرمایه گذاری ها کمک می کنند. آنها عملکرد سهام و اوراق قرضه را ارزیابی می کنند و نتایج بازار آتی را با استفاده از دانش آماری برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های مالی مربوطه پیش بینی می کنند. تحلیلگران مالی ترازنامه ها و صورت های شرکت را بررسی می کنند، با نمایندگان شرکت ها کار می کنند و تیم های مدیریتی را هنگام تهیه توصیه های سرمایه گذاری برای مشتریان خود تجزیه و تحلیل می کنند.

3.برآورد هزینه

وظایف اصلی: برآوردگران هزینه داده ها را جمع آوری و ارزیابی می کنند تا بتوانند قیمت کلی تکمیل یک پروژه، توسعه یک محصول یا ارائه خدمات را پیش بینی کنند. در تحلیل های خود، برآوردگران هزینه معمولاً بیشتر از هزینه های پولی را در نظر می گیرند. این متخصصان همچنین عناصری مانند زمان و کار را برای تولید یک تحلیل جامع ترکیب می کنند. آنها معمولاً در بازارهای خاصی تخصص دارند و از آمار برای بهبود کار تیم های فروش، مهندسان محصول و مدیران حساب استفاده می کنند.

4.تحلیلگر کسب و کار

وظایف اصلی: همچنین به عنوان مشاور مدیریت شناخته می شود، تحلیلگران تجاری در ارزیابی کارایی سازمانی تخصص دارند. آنها مشکلات کسب و کار را ارزیابی می کنند، داده های مرتبط را جمع آوری می کنند و روش هایی را برای تجزیه و تحلیل موثر مسائل ابداع می کنند. این متخصصان اغلب صورت های مالی و گزارش های کار را تجزیه و تحلیل می کنند و از آمار برای شناسایی روندها و پیشنهاد راه حل ها استفاده می کنند. تحلیلگران کسب و کار اغلب با مدیران پروژه برای اجرای توصیه های فرآیند و بررسی پیشرفت همکاری نزدیک دارند. در حالی که بسیاری از تحلیلگران تجاری برای سازمان ها کار می کنند، برخی دیگر خوداشتغال هستند و به عنوان پیمانکار کار می کنند.

5.آمارگیر

وظایف اولیه: آماردانان و ریاضیدانان داده ها را بررسی می کنند و مدل های کسب و کار را در حین مطالعه و حل چالش های سازمانی به کار می گیرند. پس از تعیین اینکه به کدام داده ها برای حل یک مشکل نیاز دارند، از نظرسنجی ها و آزمایش ها برای جمع آوری اطلاعات استفاده می کنند. این متخصصان در تحلیل های خود از مفاهیم تثبیت شده استفاده می کنند، اما ممکن است تئوری ها، قوانین و مدل های جدیدی را نیز ایجاد کنند. پس از تکمیل تحلیل های خود، آماردانان یافته های خود را به گزارش هایی تبدیل می کنند که برای کمک به شرکت های خود در تصمیم گیری و پیگیری راه حل ها طراحی شده اند.

6.مدیر پایگاه داده

وظایف اصلی: مدیران پایگاه داده در ذخیره، طبقه بندی و سازماندهی اطلاعات تخصص دارند. آنها مسئول حفظ داده ها از طریق پشتیبان گیری و بازیابی هستند و همچنین امنیت داده ها را حفظ و به روز می کنند. مدیران پایگاه داده به ذینفعان کمک می کنند تا به داده ها دسترسی داشته باشند، بر مجوزها نظارت کنند و اطمینان حاصل کنند که پایگاه های داده به درستی اجرا می شوند. این متخصصان همچنین ممکن است پایگاه داده های جدیدی را توسعه دهند، آزمایش ها را ایجاد کنند و استانداردهای ساختاری را در صورت لزوم اصلاح کنند. اکثر مدیران پایگاه داده دانش سطح بالایی از زبان هایی مانند زبان پرس و جو ساختاریافته (SQL) دارند تا وظایف خود را به طور مؤثر انجام دهند.

7.اقتصاددان

وظایف اولیه: اقتصاددانان مسائل مربوط به تولید و توزیع منابع، خدمات و کالاها را در یک بازار بررسی می کنند. آنها در تحقیق در مورد روندهای بازار، جمع آوری داده ها و استفاده از مدل های آماری برای نتیجه گیری تخصص دارند. این متخصصان اغلب برای مشاغل و سازمان های دولتی کار می کنند، زیرا راه حل هایی برای انواع چالش های اقتصادی ارائه می دهند. اقتصاددانان برای کمک به افراد، شرکت ها و آژانس ها به مهارت های تصمیم گیری، حل مسئله و تفکر انتقادی قوی نیاز دارند.

8.مهندس نرم افزار

وظایف اصلی: مهندسان و توسعه دهندگان نرم افزار بر ایجاد برنامه های کاربردی کامپیوتری، برنامه های نرم افزاری و سیستم های شبکه نظارت می کنند. آنها تخصص آماری خود را با جمع آوری داده ها برای تجزیه و تحلیل نیازهای کاربران قبل از مدیریت توسعه و آزمایش به کار می گیرند. مهندسان نرم‌افزار از مدل‌هایی برای ایجاد نقشه‌های کاربردی، توسعه و آزمایش برنامه‌ها، توصیه استراتژی‌های ارتقاء مؤثر و ارائه تعمیر و نگهداری مداوم نرم‌افزار استفاده می‌کنند. این متخصصان اغلب از نزدیک با برنامه نویسان کامپیوتر، مدیران پروژه های فناوری اطلاعات و مدیران سیستم های اطلاعاتی کار می کنند.

9.اکچوئری

وظایف اصلی: اکچوئرها مدیریت ریسک مالی افراد، مشاغل و سازمان های دولتی را انجام می دهند. آنها هزینه‌های مالی را بررسی می‌کنند، سطوح ریسک را ارزیابی می‌کنند و اقداماتی را توصیه می‌کنند. آنها از پیشینه خود در آمار برای جمع آوری داده ها، بررسی روندها و استفاده از مدل های تجاری برای پیش بینی رویدادهای آینده استفاده می کنند. این متخصصان همچنین از تخصص خود در ریاضیات برای محاسبه احتمال ریسک مالی و تولید نمودارها و گزارش هایی استفاده می کنند که عدم اطمینان را نشان می دهد. اکچوئرها اغلب برای شرکت‌های بیمه سلامت، زندگی یا دارایی کار می‌کنند که به توصیه‌های آنها برای توسعه سیاست‌ها و محاسبه حق بیمه تکیه می‌کنند.

10.دانشمند داده

وظایف اولیه: دانشمندان داده ارقام و آمارها را در جستجوی بینش و نتیجه‌گیری بررسی می‌کنند و در نهایت به دنبال راه‌حل‌هایی می‌گردند که بزرگترین فرصت‌های بالقوه را به سازمان‌هایشان ارائه می‌دهند. دانشمندان داده از دانش خود از آمار برای ایجاد مجموعه داده ها، ایجاد متغیرها، توسعه مدل ها و شناسایی الگوها و روندها استفاده می کنند. آنها همچنین از مهارت های ارتباطی خود برای انتقال یافته ها به ذینفعان کلیدی از طریق ارائه ها و گزارش ها استفاده می کنند.

آزمون تافل

آزمون آیلتس

یک نظر بنویسید

ارسال

محصولات مرتبط

  • img

    آموزش php

  • img

    آموزش php