کارشناسی ارشد بیماری شناسی گیاهی

کارشناسی ارشد بیماری شناسی گیاهی یکی از رشته های دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم و از زیر مجموعه رشته های کارشناسی ارشد گروه کشاورزی و منابع طبیعی می باشد. بیماری شناسی گیاهی یا آسیب شناسان گیاهی گیاهان و فرآیندهای بیولوژیکی آنها را مطالعه می کنند تا بفهمند بیماری ها چگونه بر سلامت گیاهان تأثیر می گذارند. این حوزه علمی اغلب شامل تحقیقات در زمینه کشاورزی، علوم غذایی و پایداری برای توسعه روش‌های پیشگیری و درمان بیماری‌های گیاهی است. برای ورود به یک حرفه در بیماری شناسی گیاهی، چندین چیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید. در این مطلب به این می پردازیم که یک بیماری شناس گیاهی چیست، چه کاری انجام می دهد، چه شرایطی برای کار در بیماری شناس گیاهی وجود دارد. همچنین منابع و ضرایب دروس کنکور ارشد بیماری شناسی گیاهی چیست تا بتوانید بهترین برنامه ریزی کنکور را برای ورود به این رشته انجام دهید.

کارشناسی ارشد بیماری شناسی گیاهی

Untitled-3.jpg

رشته بیماری شناسی گیاهی چیست؟

گیاهان نیز مانند حیوانات و انسان ها می توانند بیمار شوند. در واقع، تعداد بیماری های گیاهی بسیار بیشتر از بیماری های انسانی یا حیوانی است، فقط به این دلیل که گونه های گیاهی بیشتری نسبت به پزشکی یا دامپزشکی درگیر کشاورزی، باغبانی و جنگلداری هستند. علم بیماری های گیاهی را آسیب شناسی گیاهی یا فیتوپاتولوژی می نامند. طیف گسترده ای از میکروارگانیسم ها مانند قارچ ها، باکتری ها، ویروس ها و نماتدها وجود دارند که باعث ایجاد این بیماری ها می شوند. بیماری های ناشی از این پاتوژن ها اغلب بیماری های زیستی نامیده می شوند. همچنین شرایط محیطی مانند خسارت زمستانه یا تنش خشکی می تواند باعث ایجاد بیماری در گیاهان شود. بیماری های ناشی از این عوامل اغلب بیماری های غیر زنده نامیده می شوند.

بیماری شناسان گیاهی مسئولیت بررسی بیماری های گیاهی را بر عهده دارند و مطالعات آنها شامل جنبه های مختلف بیماری های گیاهی از جمله موجودات و شرایط محیطی که باعث ایجاد بیماری در گیاهان می شود، مکانیسم های ایجاد بیماری توسط این عوامل، تعامل بین این عوامل ایجاد کننده و گیاه می باشد. و روشهای مدیریت یا کنترل بیماریهای گیاهی. علم بیماری شناسی گیاهی با سایر علوم مانند گیاه شناسی، قارچ شناسی، میکروبیولوژی، ژنتیک، شیمی، باغبانی، زراعت و خاک شناسی پیوند نزدیکی دارد.

هنگامی که گیاهی دارای بیماری یا انگل است، آسیب شناس گیاهی ممکن است آن را برای اهداف تحقیقاتی از محیط خود خارج کند. او اغلب سعی می کند تعیین کند که چگونه گیاه و محیط اطراف را تحت تأثیر قرار می دهد. بسته به حوزه تخصصی خود، او همچنین ممکن است به دنبال راه های جدیدی برای پیشگیری یا ریشه کن کردن آن باشد.

ضرایب دروس کنکور کارشناسی ارشد بیماری شناسی گیاهی 1401

ضریب

نام درس

2

زبان عمومی و تخصصی (انگليسی)

2

گياه شناسی (سيستماتيك، آناتومی، فيزيولوژی)

3

قارچ شناسی

4

بيماری های گياهی (بيماری های قارچی، بيماری های ويروســی، بيماری های باكتريايی، نماتد های انگل گياهی، بيماری های فيزيولوژيك و انگل های گلدار)

3

اصــول مبارزه و ســمشــناســی در بيماری های گياهی

Untitled-1.gif

بازار کار ارشد بیماری شناسی گیاهی

بیماری شناسان گیاهی چه می کنند؟

بیماری شناسان گیاهی طیف وسیعی از وظایف و وظایف اساسی را در حمایت از رشته تخصصی خود انجام می دهند. بسته به صنعت شغلی خود، آسیب شناسان گیاهی ممکن است مسئول موارد زیر باشند:

1.مشاهده چرخه های زندگی گیاه برای شناسایی و مقایسه عملکردهای سالم و ناهنجاری ها در جوانه زنی، رشد و تولید مثل بذر

2.ثبت یافته های تحقیق و ارتباط داده های تجزیه و تحلیل با همکاران و جوامع علمی

3.کمک به تولیدکنندگان تجاری در انتخاب، تکثیر و رشد موفق محصولات غذایی

4.مطالعه بیماری ها و عفونت های گیاهان از جمله عفونت های باکتریایی، ویروسی و قارچی

5.جمع آوری و ارزیابی نمونه های گیاهی با میکروسکوپ، عکاسی دیجیتال و سایر تجهیزات فنی و آزمایشگاهی

6.نگهداری نمونه های آزمایشگاهی و نظارت بر فرآیندهای سازمانی برای رویه های آزمایشگاهی

7.توسعه روش های پیشگیری و درمان بیماری برای گونه های گیاهی در محیط های محلی

8.مشاوره با دانشمندان محیط زیست، مهندسان و متخصصان تجارت برای حمایت از شیوه های پایدار

9.همکاری با محققان و متخصصان محیط زیست برای توسعه راهبردهایی برای کاهش اثرات مضر فعالیت های اقتصادی بر اکولوژی گیاهان

10.سازماندهی پروژه های تحقیقاتی و ارائه مطالعات به جوامع مناسب جهت بررسی

تعداد واحد های کارشناسی  ارشد بیماری شناسی گیاهی

تعداد کل واحدها : 32 واحد
دروس الزامی: 18 واحد
دروس اختیاری : 7 واحد
پايان نامه : 6 واحد
سمینار : 1 واحد

بیماری شناسی3.jpg

الزامات شغلی برای بیماری شناسان گیاهی

اگر به شغلی در زمینه بیماری شناسی گیاهان فکر می کنید، الزامات آموزشی و آموزشی خاصی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

1.تحصیلات

بسیاری از آسیب شناسان گیاهی با مدرک لیسانس در علوم کشاورزی و محیط زیست، گیاه شناسی، باغبانی یا زیست شناسی وارد این رشته می شوند. به طور معمول، کارفرمایان برای نقش های ورودی در کمک های تحقیقاتی، کمک های آزمایشگاهی و مطالعات زیست محیطی به مدرک کارشناسی نیاز دارند. با این حال، برای پیشرفت در حرفه خود، در نظر گرفتن مدرک تحصیلات تکمیلی یا بالاتر مفید است، به خصوص اگر اهداف شغلی شما شامل کار در مشاوره، تحقیق و توسعه یا دانشگاه باشد.

هنگام تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، آسیب شناسان گیاهی ممکن است به طور خاص روی آسیب شناسی گیاهی، میکروبیولوژی، گیاه شناسی یا تحقیقات زیست محیطی و اکولوژی تمرکز کنند.

2.آموزش

بسیاری از برنامه‌های آموزشی فرصت‌هایی را برای اعمال مطالعات کلاسی شما در تجربیات آزمایشگاهی عملی فراهم می‌کنند. کارآموزی و نقش های کمکی می تواند تجربه دنیای واقعی را که برای پیشرفت در تمرکز شغلی خود نیاز دارید، فراهم کند. آموزش و توسعه همچنین ممکن است برای استخدام در برخی سازمان ها، مانند مراکز تحقیقاتی دولتی یا تخصصی، الزاماتی باشد. بسته به تمرکز شغلی خود، ممکن است نیاز به تکمیل آموزش های شغلی خاص نیز داشته باشید، مانند هنگام ورود به یک نقش جدید و یادگیری شیوه های سازمانی و رویه های تنظیم شده.

چه مهارت هایی برای شغل بیماری شناسی گیاهی لازم است؟

علاوه بر آموزش و پرورش، فیتوپاتولوژیست ها از مهارت های تخصصی برای موفقیت در حرفه خود استفاده می کنند. در حین پیشرفت در رشته تحصیلی خود، مهارت های زیر را در نظر بگیرید:

دانش علمی

آسیب شناسی گیاهی به رویکردهای علمی برای حل مشکلات بیماری و سلامت گیاه بستگی دارد. بنابراین، توسعه مهارت های علمی و استدلال منطقی خود در اوایل تحصیل و آموزش می تواند به شما در هنگام ورود به حرفه کمک کند. مهارت های علمی همچنین شامل واژگان و اصطلاحات منحصر به فردی است که هنگام برقراری ارتباط داده های تحقیقاتی در مورد فرآیندهای آسیب شناسی گیاهی استفاده می کنید. صرف نظر از تمرکز شغلی شما، دانش علمی شما برای دستیابی به نتایج مثبت در آزمایشگاه و میدان ضروری است.

مهارت های تحقیق و تحلیل

آسیب شناسان گیاهی بیشتر وقت خود را صرف تحقیق و ارزیابی روش های درمانی می کنند تا زندگی گیاه را سالم نگه دارند. این بدان معناست که مهارت های تحقیق و تجزیه و تحلیل برای انجام بسیاری از مسئولیت های این حرفه بسیار مهم است. تحصیلات و آموزش شما پایه های موثری برای توسعه مهارت های شما در روش های تحقیق و مستندسازی است. آموزش مداوم، کارگاه های علمی و دوره های داوطلبانه آسیب شناسی گیاهی نیز می تواند به شما در پیشبرد رویکردهای تحقیق و تحلیل کمک کند.

استعداد فنی

آسیب شناسان از میکروسکوپ، نرم افزار تصویربرداری و ابزارهای تشخیصی برای شناسایی و ارزیابی علائم بیماری در گیاهان استفاده می کنند. استفاده از این کاربردها مستلزم مهارت در فناوری و پشتیبانی آن در تحقیق و توسعه آسیب شناسی گیاهی است. مهارت های فنی شما نیز برای نگهداری پایگاه داده های کامپیوتری برای ذخیره و بررسی داده های تحقیق ضروری است. با ظهور فناوری‌ها و ابزارهای جدید در این زمینه، با یادگیری این روش‌ها و کاربردهای جدید، مهارت‌های فنی خود را تقویت کنید.

مهارت های ارتباطی

مهارت های ارتباطی قوی از گوش دادن فعال، همکاری گروهی و توانایی شما برای انتقال اطلاعات پیچیده به اشکال مختلف پشتیبانی می کند. برای مثال، ارتباط نوشتاری و تصویری می‌تواند از ورودی کلامی و بازخورد در طول جلسات پشتیبانی کند. ارتباط موثر نیز برای ارائه اطلاعات و حمایت از یافته های پژوهشی در طول بحث با کمیته ها و گروه های علمی ضروری است. تعامل با همکاران و شرکای تحقیقاتی خود را در نظر بگیرید تا مهارت های شنیداری و گفتاری خود را با پیشرفت در نقش خود توسعه دهید. به این ترتیب، می توانید با ورود به موقعیت های معتبرتر در زمینه خود، ارتباطات قوی را ایجاد کنید.

مهارت های بین فردی

تیم های تحقیقاتی با سایر متخصصان در جامعه علمی همکاری می کنند و اغلب هماهنگ می شوند. آسیب شناسان گیاهی همچنین بر مهارت های بین فردی خود برای تعامل با دیگران، ایجاد ارتباط و ایجاد شبکه هایی که می توانند از کمک آنها به سلامت گیاه و محیط حمایت کنند، تکیه می کنند. به دلیل این تعاملات رایج در این حرفه، مهم است که مهارت های بین فردی و کار تیمی خود را توسعه دهید. همانطور که در حرفه خود پیشرفت می کنید، تقویت مهارت های رهبری و توانایی برای ایجاد انگیزه و الهام بخشیدن به هم تیمی های خود نیز مفید است، زیرا این نشان دهنده ظرفیت شما برای رهبری تیم های تحقیقاتی و آزمایشگاهی است.

همراه تحصیلی.jpg

منابع کنکور کارشناسی ارشد بیماری شناسی گیاهی 1401

نام درس

منابع 

زبان عمومی و تخصصی ( انگلیسی )

عمومی : 1 - کتاب گرامر کاربردی زبان انگلیسی، شهاب اناری و همکاران، انتشارات مبتکران. 2 - کتاب گرامر زبان انگلیسی، عباس فرزام، انتشارات باستان. 3 - کتاب تافل رهنما، ابراهیم نظری تیموری، انتشارات رهنما. 4 - کتاب ۵۰۴ واژه ضروری تافل، انتشارات جنگل.

تخصصی :  1 - کتاب انگلیسی برای دانشجویان رشته کشاورزی (English for the students of agriculture) (جلد ۱ و ۲)، مولفان بهروز عزبدفتری، ابراهیم جدیری سلیمی، مسعود رحیم پور، زاریک ملکونیان، م. رحیم پور و ج. یغمایی، انتشارات سمت 2 - کتاب فرهنگ نوین کشاورزی و منابع طبیعی، جلد دوم: بیماری شناسی گیاهی، تالیف کرامت الله ایزدپناه و جعفر ارشاد، انتشارات دانشگاه تهران  3 - کتاب فرهنگ کشاورزی و منابع طبیعی (شامل تعریف و معادل فارسی واژه های علمی): بیماری شناسی گیاهی، تالیف کرامت الله ایزدپناه، انتشارات دانشگاه تهران.

گیاه شناسی ( سیستماتیک ، آناتومی ، فیزیولوژی )

سیستماتیک :  1 - کتاب گیاه شناسی پایه (جلد ۱ و ۲)، تالیف دکتر احمد قهرمان، انتشارات دانشگاه تهران  2 - کتاب سیستماتیک گیاهی، تالیف مریم زارع و همکاران، انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد  3 - کتاب کورموفیت های ایران (سیستماتیک گیاهی)، تالیف احمد قهرمان و غلامحسین باباهادی، انتشارات مرکز نشر دانشگاهی  4 - کتاب سیستماتیک گیاهی: اصول و روش های رده بندی، تالیف رحیمی نژاد و همکاران، انتشارات مرکز نشر دانشگاهی.

آناتومی : ۱- کتاب آناتومی گیاهی، تالیف آذر نوش جعفری و همکاران، انتشارات جهاد داشگاهی فردوسی مشهد  ۲- کتاب آناتومی گیاهی، تالیف محمد نادرپور و ناهید مسعودیان، انتشارات دستان  ۳- کتاب آناتومی گیاهی، تالیف اکبر نکوئی و همکاران، انتشارات جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان.

فیزیولوژی : 1 - کتاب فیزیولوژی گیاهان زراعی، تالیف وستون، مترجمان علی احمدی و عادل سی وسه مرده، انتشارات دانشگاه تهران 2 - کتاب فیزیولوژی گیاهان زراعی، تالیف فرانکلین پی یرس گاردنر، آر.برنت پی یرس و راجرال میشل، مترجمان عوض کوچکی و غلامحسین سرمدنیا، انتشارات جهاد دانشگاهی (دانشگاه مشهد)  3 - کتاب مقدمه ای بر فیزیولوژی گیاهی، تالیف ویلیام هاپکینز، مترجمان علی احمدی، فرهاد جباری و پرویز احسان زاده، انتشارات دانشگاه تهران.

قارچ شناسی

1 - کتاب اصول قارچ شناسی، تالیف کنستانتین جان آلکسوپولوس، چارلز میمس و مردیت بلک ول، مترجمان مقصود پژوهنده، حسین صارمی و ابراهیم پیغامی، انتشارات جهاد دانشگاهی (دانشگاه مشهد)  2 - کتاب قارچ شناسی و بیماری های گیاهی: ویژه آزمون های کارشناسی به کارشناسی ارشد، تالیف رسول رضایی و رضا قادری، انتشارات دیباگران تهران  3 - کتاب بیماری شناسی گیاهی و شناخت قارچ ها و سایر عوامل بیماریزا در گیاهان، تالیف سیدعلی الهی نیا، انتشارات دانشگاه گیلان.

بیماری های گیاهی ( بیماری های قارچی ، بیماری های ویروسی ، بیماری های باکتریایی ، نماتدهای انگل گیاهی ، بیماری های فیزیولوژیک و انگل های گلدار )

  1 - کتاب بیماری های مهم گیاهان زراعی ایران، تالیف مهدی صدروی، جهاد دانشگاهی (دانشگاه مشهد) 2 - کتاب بیماری های گیاهان زراعی، تالیف لیلا بالادستیان و حسن قرنی، انتشارات کلک زرین
۱- کتاب بیماری شناسی گیاهی (جلد ۱ و ۲ و ۳)، تالیف جورج اگریوس، مترجمان سیدمحمد اشکان، کرامت الله ایزدپناه، ضیاء الدین بنی هاشمی، حشمت الله رحیمیان و واهه میناسیان، انتشارات آییژ  2 - کتاب بیماریهای گیاهی: بیماریهای قارچی، باکتریایی، مولیکوتی، فانزوگامیک، ویروسی، نماتدی، پروتوزوآیی، تالیف علی عدالت، انتشارات آوای نور  3 - کتاب بیماری شناسی گیاهی، تالیف جورج اگریوس، مترجمان سیدمحمد اشکان، کرامت الله ایزدپناه، ضیاء الدین بنی هاشمی، حشمت الله رحیمیان و واهه میناسیان، انتشارات آییژ.
 1 - کتاب بیماریهای درختان میوه، تالیف مهوش بهروزین، انتشارات نشر آموزش کشاورزی 2 - کتاب درسنامه بیماری های مهم درختان میوه در ایران، تالیف سیدمحمد اشکان، انتشارات آییژ.
1 - کتاب بیماریهای سبزی و صیفی و روشهای مبارزه با آنها، تالیف حسن رضا اعتباریان، انتشارات دانشگاه تهران  2 - کتاب بیماریهای مهم سبزی، صیفی و جالیز در ایران و مدیریت تلفیقی آنها، تالیف مصطفی درویش نیا، انتشارات سروا، تاک.
1 - کتاب اصول و مبانی نماتودشناسی گیاهی، تالیف مهدی نصراصفهانی، علیرضا احمدی، انتشارات جهاد دانشگاهی (دانشگاه اصفهان).  2 - کتاب بیماری شناسی گیاهی و بیماری های گیاهی، تالیف علی روستایی، انتشارات جهاد دانشگاهی واحد تهران.

اصول مبارزه و سم شناسی در بیماری های گیاهی

اصول مبارزه : 1 - کتاب اصول مبارزه با بیماری های گیاهی، تالیف علی آهون منش، انتشارات دانشگاه صنعتی اصفهان.  2 - کتاب سم شناسی و اصول مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی، تالیف سهراب ایمانی، انتشارات دیباگران تهران.  3 - کتاب اصول و روش های مبارزه با بیماری های گیاهی، تالیف صفرعلی مهدیان، انتشارات عصر ماندگار.

سم شناسی : 1 - کتاب سم شناسی کشاورزی: بیمارگرکش های گیاهی (قارچ کش ها، شبه قارچ کش ها، آنتی بیوتیک ها، باکتری کش ها، نماتدکش ها، فرآورده های بیولوژیک، تالیف سیدجواد صانعی، سیدمحمود اخوت، محمد جوان نیکخواه و سیداسماعیل رضوی، انتشارات پیک ریحان.  2 - کتاب سم شناسی و اصول مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی، تالیف سهراب ایمانی، انتشارات دیباگران تهران.

 آزمون تافل

آزمون آیلتس

آزمون MSRT

 

یک نظر بنویسید

ارسال

محصولات مرتبط

  • img

    آموزش php

  • img

    آموزش php