چگونه ریاضی کنکور را 100 بزنیم؟

چگونه ریاضی کنکور را 100 بزنیم؟

100 زدن ریاضی کنکور آرزوی تمامی داوطلبان کنکور سراسری می باشد. برآورده شدن این آرزو مستلزم شناخت و آشنایی با روش های مطالعه ریاضی و حل تست ها و همچنین داشتن استراتژی برای انواع سوالات ریاضی کنکور می باشد. لذا مرکز همراه تحصیلی به بررسی روش های کاربردی جهت 100 زدن ریاضی کنکور برای داوطلبان گرامی پرداخته است.

چگونه ریاضی کنکور را 100 بزنیم؟

ریاضی کنکور.jpg

کنکور سراسری هر سال در 5 گروه آزمایشی بین هزاران داوطلب برگزار می شود. موارد امتحانی این آزمون دروس 3 سال دبیرستان می باشد که شرکت کنندگان جهت موفقیت خود لازم است آن ها را با دقت مطالعه نمایند.

درس ریاضی یکی دروس اختصاصی مهم اما دشوار برای دانش‌ آموزان کنکوری می باشد که تاثیر مستقیمی بر رتبه داوطلبان دارد. نقطه ضعف بسیاری از دانش‌ آموزان ریاضی کنکور است. اما این درس یکی از مهم ‌ترین و تاثیرگذار ترین درس‌ های اختصاصی برای تمامی گروه های آزمایشی کنکور سراسری می باشد.

به دلیل ساختار پیچیده و نکات فراوان و مهم درس ریاضی چه در آموزش و چه در تمرین و تست نیاز به تهیه منابع مناسب و همچنین یادگیری روش های مناسب جهت 100 زدن ریاضی کنکور دارید. بنابراین افراد باید مهارت خاصی در این درس بدست آورند. از جمله این روش ها می توان به آشنایی با سوالات تستی و 4 گزینه ای، حل کردن پرسش های کنکور سال های گذشته، یادگیری شیوه های تست زنی، جمع بندی و آموزش مدیریت زمان و... اشاره کرد. با توجه به اینکه اکثر داوطلبان کنکور سراسری به دنبال 100 زدن ریاضی کنکور هستند، مرکز همراه تحصیلی برای کمک به شما داوطلبان عزیز به بررسی روش های 100 زدن ریاضی کنکور پرداخته است.

Untitled-1.gif

روش های 100 زدن ریاضی کنکور و تمرکز بر مباحث مهم

بخش مثلثات

بخش مثلثات از جمله بخش های مهم در بودجه بندی ریاضی کنکور به شمار می رود. این بخش نقش مهمی در سوالات ریاضی هر دو گروه کنکور سراسری ریاضی و تجربی دارد و هر سال 4 سوال از این بخش طرح می ‌شود.داوطلبانی که به این 4 سوال با دقت زیادی پاسخ دهند، یک تراز 13 درصدی به تراز های ریاضی خود در کنکور اضافه می ‌کنند. در واقع می ‌توان گفت بخش مثلثات یکی از مهم ترین بخش ‌های ریاضی در کنکور است.

بخش هندسه

بخش هندسه از جمله دیر مباحث تست خیز و مهم در هر دو گروه آزمایشی ریاضی و تجربی می باشد. بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی برای این بخش شامل 3 سوال و برای گروه ریاضی 5 سوال است. این بدین معنی است که داوطلبانی که به این سوالات پاسخ درست دهند یک تراز 10 درصدی را به جمع تراز های درس ریاضی خود در کنکور اضافه می ‌کنند. در واقع می‌ توان گفت بخش هندسه نیز نقش مهمی در تراز داوطلبان در کنکور تجربی دارد.

بخش احتمالات

بخش احتمالات در واقع یکی از آسان ‌ترین بخش‌ های ریاضی در کنکور است. بخش احتمالات در بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی دارای 2 سوال و در بودجه بندی ریاضی کنکور ریاضی دارای 3 سوال است. داوطلبانی که به این سوالا به درستی پاسخ دهند یک تراز 7 درصدی در گروه تجربی کسب می‌ کنند.

بخش مشتق

بخش مشتق یکی از بخش‌ هایی است که هر سال در کنکور سراسری از آن سوالات بسیاری طرح می شود و جز دومین بخش تست خیز ریاضی است. این بخش بسیار مورد توجه طراحان کنکور قرار می‌ گیرد و داوطلبان حتما باید این بخش را با دقت مطالعه نمایند زیرا پاسخ دهی صحیح به سوالا این بخش تاثیر زیادی در تراز داوطلبان دارد. بخش مشتق برای داوطلبان گروه تجربی و ریاضی از 4 سوال تشکیل شده است. داوطلبانی که به این 4 سوال پاسخ می ‌دهند یک تراز 13 درصدی به تراز خود اضافه می ‌کنند.

بخش معادلات و نامعادلات

از جمله مهم ترین بخش های ریاضی کنکور بخش معادلات و نامعادلات است. با توجه به کنکور 1400 این بخش دارای 3 سوال در کنکور سراسری بود. بنابراین داوطلبان باید این بخش را با دقت زیادی مطالعه کنند. داوطلبانی که به این 3 سوال به درستی پاسخ دهند یک تراز 10 درصدی برای کنکور کسب می‌ کنند.

تابع، حد و پیوستگی

از دیگر مباحث بسیار مهم و تاثیر گذار در درصد اکتسابی شما در کنکور سراسری مباحث تابع، حد و پیوستگی می باشد و هر ساله سوالات زیادی از این مباحث طرح می شود. بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی و ریاضی 1400 برای این مباحث شامل 6 سوال بود. داوطلبانی که به هر 6 سوال این بخش به درستی پاسخ می‌دهند یک تراز 20 درصدی برای درس ریاضی کسب می‌ کنند.

ریاضی کنکور.jpg

مراحل های 100 زدن ریاضی کنکور

_ ترتیب خواندن مباحث ریاضی کنکور

اکثر مشاوران کنکور روش خواندن ریاضی کنکور به صورت مبحثی را به داوطلبان پیشنهاد می دهند. ترتیب مطالعه فصل‌ های ریاضی بسیار مهم است زیرا مباحث ریاضی کنکور به شدت با هم در ارتباط هستند. به عنوان مثال در بخش تابع شما در اولین قدم برای حل سوالات باید دامنه تابع را تعیین کنید بنابراین شما باید دامنه تابع را بلد باشید. همچنین برای بدست آوردن دامنه تابع باید نامعادله و تعین علامت را بلد باشید. پس این مباحث به هم وابسته هستند. درمورد بحث تابع منظور فقط بلد بودن تابع و دامنه و برد آن نیست، بلکه هر مبحثی که مربوط به تابع باشد مانند قدر مطلق، جزصحیح، لگاریتم، ترکیب تابع و … را نیز باید به خوبی بلد باشید.

البته دسته ای از مباحث ریاضی نیز وجود دارند که هیچ ارتباطی با سایر مباحث ریاضی ندارند. به عنوان مثال نمی ‌توان آمار را با تابع یا هندسه را با حد ترکیب کرد. رعایت ترتیب در بین مباحث مستقل ریاضی کنکور هیچ اهمیتی ندارد و مطالعه این فصل‌ ها به صورت مستقل می باشد.

_ فاصله بین آموزش و حل تست

فاصله بین آموزش و حل تست برای ریاضی بسیار حائز اهمیت است. یعنی در یک جلسه نباید هم یک مبحث را بیاموزید و هم تست‌ های آن مبحث را در همان روز حل کنید. دلیل این موضوع هم این است، زمانی که یک مبحث را مطالعه کرده ‌اید، مطالب در حافظه کوتاه مدت شماست و از طرفی آمادگی کامل برای آن دارید و تست زنی به گونه ای بی فایده است. بهترین کار این است که میان آموزش و حل تست فاصله بیندازید، یعنی یک جلسه را به مطالعه و جلسه بعد را به مرور و تمرین و حل تست های یک مبحث اختصاص دهید. با این کار مطالب برای شما مرور می شوند و وارد حافظه میان مدت شما خواهند شد و کیفیت مطالعه افزایش می ‌یابد.

_ ریاضی را حفظ نکنید

ریاضی یک درس حفظ کردنی مانند زیست شناسی نیست و اگر شما می ‌خواهید واقعا ریاضی کنکور را 100 درصد بزنید، باید ریاضی را خیلی خوب یاد بگیرید. برای یادگیری ریاضی از افرادی که در این زمینه تخصص دارند استفاده کنید. مثلاً به کلاس های کنکوری بروید و یا از فیلم ‌های آموزشی و همچنین منابع خوب کمک آموزشی در این زمینه بهره بگیرید. سعی کنید در کلاس درس و هنگامی که معلم تدریس می کند، خوب گوش کنید و درس را در کلاس یاد بگیرید. برای این درس یک جزوه برای یادداشت برداری از تمام نکات و فرمول‌ها تهیه کنید. بعد اتمام آموزش به مدت 15 تا 20 دقیقه دوباره مسائل و معادلات را مرور و حل کنید تا در ذهنتان تثبیت شود. برای موفق شدن در کنکور باید ریاضی را بفهمید و تست های متعددی حل کنید. هدف از تست زنی در این مرحله، حل تمرین‌ های بیشتر و یادگیری بهتر مبحث درسی است.

همراه تحصیلی.jpg

_ تمرین و تکرار مداوم

یکی دیگر از روش های 100 زدن ریاضی کنکور تمرین و تکرار مداوم است. شما باید برای هر مبحث تست‌های فراوان و متنوعی حل کنید و سرعت تست زنی خود را بالا ببرید. حل مسائل ریاضی بسیار وقت گیر است و باید به قدری سرعت تست زدن خود را افزایش هید تا در هنگام کنکور وقت کم نیاورید. برای هر یک از مباحث ریاضی کنکور حداقل 50 تست بزنید تا تسلط کافی بر هر یک از مباحث پیدا کنید. اگر تستی را اشتباه حل کردید یا اصلاً حل نکردید، این به معنی این است که شما در این مبحث هنوز مشکل دارید و باید تمرینات بیشتری حل کنید. برای تست زنی بهتر است اول از تست‌ های کنکورسال‌ های گذشته استفاده کنید.

_ مباحث ریاضی را مرور کنید

از جمله دیگر راه های دستیابی به درصد 100 ریاضی کنکور مرور کردن است. شما باید مباحث را به خوبی مرور کنید تا در ذهن شما ماندگار شود. این مرحله، مرحله تثبیت کننده دو مرحله قبلی است. ریاضی نیز مانند دیگر درس‌ها نیاز به مرور دارد. فرمول ‌ها و رابطه‌ های بسیاری درس این درس وجود دارد و اگر مطالب قبلی را مرور نکنید ممکن است مطالب جدید نیز در ذهن شما به فراموشی سپرده می شود. یک بازه زمانی معین برای مرور مطالب و تمرین بیشتر در نظر بگیرید. مثلاً بعد از اتمام هر مبحث یا فصل، زمانی برای مرور مباحث خوانده شده بگذارید. چندین تست جدید برای هر مبحث نیز در نظر بگیرید و دوباره تست بزنید. این کار باعث می‌ شود مطالب در ذهن شما بماند.

_ خلاصه برداری

زمانی که یک درس را به خوبی مطالعه کردید و تست های فراوانی زدید، باید هرچه که یاد گرفتید و نکاتی که از تست ها و یا فرمول های ریاضی استخراج کردید، به صورت خلاصه بنویسید تا در مرور های بعدی وقت کمتری صرف مطالعه کنید.

_ تمرکز در حین مطالعه ریاضی

داوطلبان باید در حین مطالعه از تمرکز کافی برخوردار باشند. سعی کنید زمانی را برای مطالعه ریاضی در نظر بگیرید که تمرکز کافی بر روی مطالب و تست ها داشته باشید.

منابع ریاضی کنکور تجربی

منابع ریاضی کنکور انسانی

منابع ریاضی کنکور هنر

آموزش فصل اول ریاضی دوازدهم تجربی

 

 

 

یک نظر بنویسید

ارسال