29 شهریور 1400

محرومیت از ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد با توجه به شرایط و ضوابط اعلام شده از سمت سازمان سنجش که طی دفترچه منتشر شده هرساله در سایت سنجش قرار می گیرد برای هر دسته از داوطلبان انجام میشود.ممکن است داوطلبانی به علت های متفاوت در این میان از کنکور محروم شوند که در مطلب زیر شرایط محرومیت از کنکور را برای هر دسته از داوطلبان آورده شده است.

محرومیت از ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401 

کنکوور.jfif

هر ساله سازمان سنجش با انتشار دفترچه ثبت نام کنکور سراسری کلیه ضوابط و شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در ثبت نام کنکور سراسری و موارد محرومیت از ثبت نام کنکور را در اختیار داوطلبان قرار می دهد.ناآگاهی از شرایط وقوانین و ثبت نام عواقب جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. افرادی که جزو محرومین از ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۱ باشند در صورت قبولی از ادامه تحصیل باز خواهند ماند.

بررسی شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱ سبب می شود تا داوطلبان با کلیه قوانین و محرومیت های در نظر گرفته شده موجود در دفترچه آشنا شوند و بدون هیچ دغدغه ای ثبت نام خود را در سایت سازمان سنجش انجام دهند .

شرکت در کنکور کارشناسی ارشد 1401 - 1402، طبق شرایط و اصول خاص خود انجام می گیرد. . داوطلبان باید برای جلوگیری از محرومیت آگاهی کافی نسبت به شرایط ثبت نام داشته باشند.

علت های محرومیت از کنکور کارشناسی ارشد عبارت اند از:

 •  از علت های محرومیت از کنکور کارشناسی ارشد 1401 - 1402، پذیرش در مقطع روزانه کارشناسی ارشد سال گذشته می باشد. بنابراین دانشجویان روزانه سال گذشته، حق شرکت در کنکور کارشناسی ارشد 1401 - 1402 را ندارند.
 •  از محدودیت های کنکور کارشناسی ارشد 1401 - 1402، برای داوطلبانی است که در حال حاضر در حال تحصیل در یکی از دوره های روزانه دانشگاه سراسری هستند.
 • برخی دیگر از افراد نیز هستند که دارای منع نظام وظیفه یا خدمت می باشند، این افراد نیز مشمول شرایط محرومیت از کنکور کارشناسی ارشد 1401 - 1402 می شوند.
 • برخی دیگر از علت های محرومیت از کنکور 1401 - 1402 عبارتند از: تقلب در جلسه امتحان و اشتباه وارد کردن کدهای انتخاب رشته و غیره.

کنکوررر.jfifبرخی از محرومیت ها به شرح زیر می باشد:

 • دانشجویان دوره روزانه در تمامی مقاطع تحصیلی بر اساس شرایط اختصاصی مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور، کلیه دانشجویان دوره روزانه در حال تحصیل در تمامی مقاطع ( کاردانی، کارشناسی، ارشد، دکتری ) حق شرکت در این آزمون را نخواهند داشت.با توجه به شرایط و ضوابط موجود در دفترچه ثبت نام کنکور ارشد این دسته از دانشجویان نمی توانند هم زمان با تحصیل خود در کنکور ارشد ثبت نام کنند و محروم می شوند.

✔️رفع محرومیت:

برای رفع محرومیت دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری، باید درخواست انصراف قطعی از تحصیل را به دانشگاه خود اعلام کنند.ین داوطلبان برای رفع محرومیت از ثبت نام کنکور سراسری می بایست قبل از اتمام زمان ثبت نام از تحصیل انصراف قطعی دهند.
طبق متن مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، دانشجویان روزانه تمامی مقاطع تحصیلی تنها به شرطی می توانند در کنکور ثبت نام کنند که تا پایان اسفند 1400 (  حداکثر تا تاریخ 1400/12/25 ) فرم انصراف از دانشگاه را تکمیل کرده و از دانشگاه خود انصراف قطعی دهند.

برای دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد 1400 کلیک کنید.

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد 1400

 • داشتن منع نظام وظیفه برای آقایان، مشمولانی كه در مقطع كاردانی یا کارشناسی فارغ التحصيل شدند، مجاز به شركت در کنکور سراسری نمی باشـند. ايـن افـراد فقـط مـی تواننـد در مقطـع كارشناسـی ناپيوسته (كاردانی به كارشناسی ناپيوسته) یا کارشناسی ارشد تحصيل خود را ادامه دهند.

✔️رفع محرومیت:

بر اساس مصوبه دیوان، اگر فرد در آزمون شرکت کندو پذیرفته شده یکی از رشته های دکتری عمومی ( پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی ) یا کارشناسی ارشد پیوسته باشد بدون هیچ محدودیتی می تواند برای ثبت نام در دانشگاه محل قبولی اقدام نماید.

 

 •  داوطلبانی که دوبار از طریق کنکور سراسری، در  یک دانشگاه روزانه پذیرفته شده باشند. حق شرکت در ثبت نام کنکور سراسری را ندارند.

✔️رفع محرومیت:

موضوع ممانعت ثبت نام داوطلبانی که دو بار در دوره روزانه مقطع کارشناسی پذیرفته شده اند می پردازد، باطل شد.

 

 • فارغ التحصیلان رشته های پزشکی که مشمول طرح نیروی انسانی اجباری می باشند شامل رشته های پزشکی، دندانپزشكی، داروسازی، پرستاری، اتاق عمل، هوشبری، راديولوژی، علوم آزمايشگاهی، فوريت های پزشكی.

✔️رفع محرومیت:

داوطلبانی که دارای طرح اجباری هستند، در صورت قبولی در یکی از رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی طرح آن ها به تعویق افتاده و می توانند ادامه تحصیل دهند و خدمات قانون خدمت خود را پس از اتمام تحصيل با تعهدات خدمت مقطع جديد انجام دهند. اما اگر در رشته هایی غیر از رشته های مذکور پذیرفته شوند قبولی آن ها لغو شده و می بایست ابتدا طرح خود را بگذرانند.

کنکور.jfif

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

شرايط عمومي :
داوطلبین مجاز به شركت در آزمون باید داراي شرايط عمومی زير در تمام ادوار تحصیلي و مراحل شغلي باشند :
١ -برخورداري از سلامت و توانایی جسمي به تناسب رشته انتخابي و عدم اعتیاد به مواد مخدر
٢ -واجد كلیه شرايط عمومي متداول در آزمونھاي مختلف كشور
٣ -اعتقاد به دين مبین اسلام يا يكي از اديان مندرج در قانون اساسي
٤ -پذيرفتن قانون اساسي و عدم مخالفت با نظام جمھوري اسلامي ايران
٥ -عدم وابستگي تشكیلاتي به احزاب و گروهھاي محارب و ملحد و ھواداري از آنھا
٦ -نداشتن سوء پیشینه كیفري
٧ -عدم اشتھار به فساد اخلاقي

برخی نکات ثبت نام:

 • دانش آموختگان مقطع كارشــناســي ارشـد، چنانچه در مقطع مذکور از آموزش رايگان برخوردار بوده و مجددا بامدرك تحصــیلي مقطع كارشــناســي خود (مطابق جدول شــماره ١ (متقاضــی شــرکت در رشــته ھای این آزمون میباشند، در صورت قبولی در رشته محلھای رایگان این آزمون، ملزم به پرداخت شھريه ميباشند.
  در صــورتیکه در مرحله ارشــد قبلی، از آموزش رایگان برخوردار نبوده اند، در صــورت پذیرش در رشــته محل ھای رایگان، ملزم به پرداخت شھریه نمیباشند. 
 • کسانی که در آزمون سال گذشته وزارت بھداشت شرکت نموده و پس از پذیرفته شدن در رشته محل ھایی که تحصیل آن عادی رایگان بوده، ثبت نام نکرده و یا انصراف داده اند، به دلیل محرومیت یک ساله حق شرکت در آزمون سال بعد را ندارند. درصورت محرز شدن عدم رعايت اين امر، داوطلب متخلف محسوب شده و به هیئت بدوي رسیدگي تخلفات آزمونھا معرفي خواھد شد. طبق ضوابط دفترچه راھنمای سال ٩٩ ،پذیرفته شدگان مراکز پذیرنده شھریه پرداز آزمون سال ٩٩ درصورت عدم ثبت نام یا انصراف در آزمون مذکور، مشمول محرومیت یکساله نبوده و مجاز به شرکت در آزمون ١٤٠٠ ھستند. 
 • بر اساس اعلام دبیرخانه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی دانشجوی دوره کارشناسی ارشد که ازتحصیل محروم يا از ادامه تحصیل منصرف ميشود، پس از تسویه حساب با دانشگاه محل تحصیل خود، می تواند مجددا در کنکور کارشناسی ارشد ناپیوسته شرکت نماید.
 • بر اساس اعلام دبیرخانه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی ممنوعیت تحصیل ھمزمان در دورهھای
  کارشناسی ارشد صرفا حضوری بوده و جھت دوره غیر حضوری (مجازی) این ممنوعیت وجود ندارد. ً

مطالب مرتبط:

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401

مدارک لازم برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

یک نظر بنویسید

ارسال

نظرات

امیرحسین نجف زاده

سلام. وقت بخیر من مشمول به خدمت هستم و بعد از کنکور سراسری از یک سال فرصت خودم استفاده کردم و کنکور دوم خودم هم شرکت کردم بعد از یک سال رفتن به دانشگاه انصراف دادم و در رشته ی دیگه ای مشغول شدم الان ترم ۸ کارشناسی هستم و در پایان این ترم فارق التحصیلی میشم و قصد دارم در کنکور ارشد سال بعد شرکت کنم می‌خوام بدونم با این شرایطی دارم همچنان میتونم از فرصت یکساله خودم بعد از گرفتن مدرک کارشناسی استفاده بکنم و در کنکور ارشد سال بعد شرکت بکنم وغیبتی برا خدمتم نخوره؟!

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر بعد از اتمام هر مقطع تحصیلی یک سال فرصت دارید و غیبتی براتون نمیخور


محصولات مرتبط

 • img

  آموزش php

 • img

  آموزش php