سمپاد چیست؟

سمپاد سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان است که معمولا با نام تیزهوشان شناخته می شود.دانش آموزانی که واجد شرایط  ثبت نام آزمون تیزهوشان هستند و با برنامه ریزی تحصیلی در آزمون ورودی پذیرفته شده و موفق به تحصیل در این مدارس می شوند،معمولا سطح علمی بالاتری نسبت به سایر دانش آموزان دارند.سازمان ملی استعدادهای درخشان وظیفه نظارت بر مدارس تیزهوشان را بر عهده دارد و مدارسی که زیر نظر سازمان سمپاد می باشند، با نام مدارس سمپاد و یا مدارس تیزهوشان شناخته می شوند.

سمپاد چیست؟

سمپادد.jfif

معرفی سمپاد

سمپاد مخفف سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان است.هدف این سازمان ارتقای سطح علمی دانش آموزان با بهره هوشی بالا می باشد.دانش آموزان سراسر کشور با مطالعه دفترچه ثبت نام آزمون تیزهوشان که واجد شرایط ثبت نام باشند می توانند در آزمون ورودی سمپاد و یا همان آزمون ورودی مدارس تیزهوشان، آزمونی است که هر ساله زیر نظر سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان برای شناسایی دانش آموزان با استعداد برگزار می شود،شرکت کرده و در این مدارس تحصیل نمایند.
 
سازمان سمپاد در حال حاضر، بر مدارس تیزهوشان در سراسر کشور نظارت دارد. سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) در سال 1366 با درخواست دکتر جواد اژه ای، معاون فرهنگی- اجتماعی نخست وزیر، تاسیس شد. در همان سال پس از تهران، اولین مراکز در کرمان و همدان تاسیس شد و این روند که طی 26 سال اخیر ادامه یافت و سمپاد را به یکی از گسترده ترین مجموعه های آموزشی یکپارچه در سطح آموزش و پرورش تبدیل شد.
 
ایجاد این سازمان تنها یک سیاست بخشی نبود بلکه به مرور، جریانی را در جهت پرکردن برخی خلاء های این حوزه در سطوح متفاوتی به همراه داشت. تاسیس مرکز المپیادهای علمی کشور که به باشگاه دانش پژوهان جوان(1374) تغییر یافت و نیز بنیاد ملی نخبگان (1384) را می توان بخشی از این موارد دانست. هر ساله بیش از 90 هزار دانش آموز در این آزمون ها که در دو پایه تحصیلی ششم به هفتم و نهم به دهم برگزار می شوند ، شرکت می نمایند تا شانس خود را برای تحصیل در بهترین مدارس امتحان کنند.  
 
مدارس سمپاد در مقاطع تحصیلی دوره اول و دوم متوسطه زیر نظر سازمان ملی پروررش استعداد های درخشان فعالیت دارند.هدف از آزمون سمپاد، گزینش دانش آموزان برتر و استعداد درخشان است تا به این واسطه بتوان نیروی انسانی کارآمدی را در بلندمدت برای کشور فراهم نماید. البته در عمل بواسطه برخی اولویت های سازمانی، قوانین، ساختار آموزشی و ... میزان تحقق این اهداف قابل پی جویی است.

مدرسه های دخترانه سمپاد به اسم فرزانگان و مدرسه های پسرانه آن معمولا به اسم علامه حلی و شهید بهشتی و ... شناخته می شوند.

از برخی ویژگی های این مدارس می توان به جدول زیر اشاره کرد:

برای یادگیری بهتر دانش آموزان در مدارس تیزهوشان،از کتاب های مکمل آموزشی در دروس مختلف استفاده می شود.

ساعت درسی در این مدارس،30 ساعت در هفته است.
فضای رقابتی بسیار بالایی دارد.
از روش های نوین آموزشی در این مدارس استفاده می شود.
امکانات آموزشی مناسبی دارد.
اساتید با تجربه و با سطوح علمی مناسب در آن تدریس می نمایند.

شرایط شرکت در آزمون سمپاد

آزمون ورودی سمپاد در پایه ششم به هفتم تحت عنوان آزمون سنجش هوش است.

این آزمون در پایه نهم به دهم تحت عنوان آزمون تیزهوشان برگزار می شود.اخیرا آزمون نمونه دولتی و تیزهوشان نهم به دهم ادغام شده است و دانش آموزان با شرکت در یک آزمون می توانند شانس پذیرش در دو مدرسه را امتحان کنند.

آزمون سنجش هوش ششم به هفتم متکی به هوش و توانمندی های ذهنی دانش آموز است یعنی از هیچ یک از کتاب های مدرسه سوالاتی مطرح نمی شود.آزمون شامل دو دفترچه سوال استعداد تحلیلی با 100 سوال است و به دانش آموزان 80 دقیقه فرصت پاسخگویی داده می شود.

اما سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم ، کتاب های درسی هفتم ، هشتم و نهم هستند و 50 درصد نمره آزمون مربوط به سوالات استعداد تحلیلی و 50 درصد آن نیز مربوط به سوالات استعداد تحصیلی است. تعداد سوالات هر بخش نیز 50 تاست و دانش آموز باید در مدت زمان 120 دقیقه یعنی دو ساعت ، به تمام سوالات پاسخ دهد.

ضرایب هر یک از دروس ریاضیات ، علوم تجربی ، قرآن و معارف اسلامی (قرآن و پیام های آسمانی) ، مطالعات اجتماعی (تاریخ ،جغرافیا ، اجتماعی) و زبان و ادبیات فارسی در هر یک از رشته های تجربی ، ریاضی و انسانی متفاوت است و با توجه به اینکه باید همزمان با شرکت در آزمون ، انتخاب رشته نهم به دهم را نیز انجام دهید ، می بایست تاثیر ضرایب را نیز در نظر بگیرید. مثلا برای انتخاب رشته تجربی ضریب درس علوم تجربی از درس های دیگر بیشتر است و همچنین برای انتخاب رشته ریاضی ، ضریب درس ریاضی فیزیک بیشتر از سایر درس هاست.

شرایط پذیرش ششم به هفتم تیزهوشان

کسب نمره خیلی خوب در همه دروس نوبت دوم پایه پنجم ابتدایی

کسب نمره خیلی خوب در همه دروس نوبت دوم پایه ششم ابتدایی

دارا بودن تابعیت ایرانی

 

تیزهوشان.jfif

شرایط پذیرش نهم به دهم تیزهوشان

دارا بودن تابعیت ایرانی

اشتغال به تحصیل در پایه نهم

دارا بودن معدل سالانه بالاتر از 19 در پایه هشتم

کسب رتبه و نمره لازم در آزمون

انتخاب مدارس تیزهوشان منطقه محل سکونت

سایت سمپاد

سایت ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان ششم به هفتم به نشانی hoosh.medu.ir و سایت ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم به نشانی azmoon.medu.ir می باشد.

دانش آموزان می بایست با مراجعه به سامانه مربوطه ، دفترچه ثبت نام آزمون تیزهوشان را دانلود و بررسی کنند و پس از اطلاع از تمام شرایط و ضوابط ، ثبت نام خود را انجام دهند.

یک نظر بنویسید

ارسال