روش مطالعه شیمی کنکور

آشنایی و اطلاع از روش مطالعه شیمی کنکور جهت نحوه صحیح مدیریت زمان و تست زنی صحیح و اصولی، کمک شایانی به داوطلبان کنکور سراسری می کند. با توجه به اینکه درس شیمی دارای اهمیت بسیار بالایی در گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی می باشد، اطلاع از روش های مطالعه شیمی کنکور بسیار مهم و حیاتی است.  لذا آشنایی با روش مطالعه شیمی کنکور جهت موفقیت در کنکور  بسیار مفید و موثر می باشد. به همین دلیل مرکز همراه تحصیلی جهت کمک به داوطلبان عزیز کنکور به بررسی و معرفی بهترین روش های مطالعه شیمی کنکور پرداخته است.

روش مطالعه شیمی کنکور1.jpg

روش مطالعه شیمی کنکور

یکی از مهم ‌ترین درس‌ های کنکور سراسری برای داوطلبان گروه تجربی و ریاضی درس شیمی است. درس شیمی کنکور برای این دو گروه ضرایب مختلفی دارد. دانش‌آموزان گروه ریاضی باید به درس شیمی به عنوان سومین درس در دفترچه تخصصی پاسخ دهند. تعداد سوالات شیمی برای داوطلبان گروه ریاضی 35 سوال است. داوطلبان گروه ریاضی باید به این 35 سوال در 35 دقیقه پاسخ دهند. این بدین معنی است که داوطلبان برای هر سوال درس شیمی تنها 60 ثانیه فرصت دارند. 60 ثانیه یک زمان مناسب برای درک سوال و پاسخگویی به آن است.

درس شیمی برای داوطلبان گروه تجربی کمی متفاوت ‌تر است، زیرا آن ‌ها باید در میان 5 درس تخصصی خود به سوالات شیمی به عنوان سومین درس پاسخ دهند. تعداد سوالات شیمی برای داوطلبان گروه تجربی 35 سوال است. داوطلبان گروه تجربی نیز باید در 35 دقیقه به 35 سوال درس شیمی پاسخ دهند. هر سوال 60 ثانیه زمان دارد و داوطلب باید با توجه به زمان خود به سوالات پاسخ دهد.

اما این درس به عنوان یکی از دشوار ترین دروس متوسطه دوم محسوب می شود. سختی مباحث شیمی اصلی ترین دلیل بی میلی داوطلبان نسبت به مطالعه مباحث آن است. اما از آنجایی که این درس جزو دروس مهم برای هر دو گروه آزمایشی ریاضی و تجربی می باشد، نیاز به روش های مناسبی برای آموزش مفهومی و یادگیری بنیادی دارید. بنابراین افراد باید مهارت خاصی جهت مطالعه صحیح شیمی کنکور کسب کنند. اگر داوطلبان شیوه صحیح مطالعاتی این درس را یاد بگیرند، می توانند درصد و در نتیجه رتبه خوبی در کنکور سراسری کسب نمایند. یادگیری شیمی فقط به صورت حفظی امکان پذیر نیست و فرمول های شیمیایی نیز دارد که مستلزم تکرار، تمرین و حل مسائل متعدد می باشد. لذا متقاضیان جهت کسب درصد بالا و موفقیت در کنکور سراسری باید روش صحیح مطالعه درس شیمی را به خوبی فرا گیرند. در ادامه به روش مطالعه شیمی کنکور می پردازیم.

Untitled-1.gif

روش مطالعه شیمی کنکور و سوالات آن

مباحث درس شیمی میان دو رشته ریاضی و تجربی مشترک است اما تاثیر شیمی در کنکور ریاضی و تجربی متفاوت است. شاید برخی داوطلبان به غلط تصور کنند که درس شیمی، برای رشته تجربی مهم ‌تر است اما در صوتری که داوطلبان رشته ریاضی تمایل به تحصیل در رشته های مهندسی نفت، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، پلیمر و … داشته باشند، درس شیمی، درس اصلی آنها در این رشته ها می باشد.

سوالات و مباحث شیمی کنکور را می ‌توان به‌ دو دسته تفکیک کرد. در دسته بندی مباحث شیمی کنکور می ‌توان گفت که سوالات شیمی از سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم تشکیل شده است. همچنین مباحث تمامی این پایه ها به دو دسته مفاهیم شیمی کنکور و مسائل شیمی کنکور دسته‌ بندی می شود که بستگی به ماهیت مباحث شیمی دارد.

همچنین در هر پایه هم می توان مفاهیم شیمی کنکور را مشاهده کرد هم مسائل آن را. اما حجم عمده‌ شیمی از مفاهیم شیمی تشکیل شده است. مفاهیم شیمی کنکور در واقع هر نوع سوال از شیمی است که حل کردنی نباشد و قابل فهم باشد و مسائل شیمی کنکور به هر نوع سوال حل کردنی و محاسباتی گفته می شود که به پاسخ عددی برسیم و از فرمول ها استفاده کنیم. مفاهیم شیمی و مسائل هر یک حدود نصف بودجه‌ بندی شیمی کنکور را به‌ خود اختصاص می‌ دهند و ارزش تقریبا یکسانی دارند اما در سال‌ های گذشته تعداد تست ‌های ترکیبی که هم شامل مفاهیم و هم مسائل هستند، رو به افزایش بوده ‌است.

روش مطالعه شیمی کنکور فصل به یا مبحث به مبحث؟

یکی از مهم مسائل جهت آمادگی برای درس شیمی در کنکور روش مطالعه شیمی کنکور و برنامه ریزی و تمرین می باشد. اما اکثر دانش آموزان روش مطالعه شیمی کنکور را به صورت صحیح و اصولی نمی دانند و نمیدانند کدام یک از روش های مطالعه به‌ صورت فصل به فصل یا مبحثی مناسب انها می باشد یا خیر. لذا با توجه به این‌ که ماهیت شیمی کنکور به صورت مفاهیم و مسائل است، بهتر است که روش مطالعه شیمی کنکور به‌ صورت مبحث به مبحث باشد. البته برای این مسئله تهیه منابع خوب و کاملی برای مسائل و مفاهیم شیمی کنکور به‌ صورت مبحث به مبحث تدریس کرده باشد، بسیار مهم است. لذا ابتدا شما باید جهت تهیه منابع شیمی کنکور ریاضی و منابع شیمی کنکور تجربی اقدام کنید. اگر درک مفاهیم به صورت مبحثی برای شما دشوار است، می توانید روش مطالعه فصل به فصل را انتخاب کنید.

روش مطالعه شیمی کنکور.jpg

ترتیب مطالعه مباحث شیمی کنکور

اگر شما قصد دارید که مباحث شیمی کنکور را به‌ صورت فصل به فصل بخوانید، بهترین راه این است که از پایه دهم و از فصل اول شروع به‌ مطالعه کنید و به سمت فصل های جلو پیش بروید. این موضوع به دلیل ارتباط تنگانگ مباحث هر فصل با فصل بعدی می باشد که با مطالعه از فصل اول پایه دهم این مشکل تا حدود زیادی حل خواهد شد. اما در صورتی که قصد دارید مباحث شیمی کنکور را به ‌صورت مبحثی مطالعه کنید، بهتر است ابتدا مفاهیم شیمی را مطالعه کنید و در آخر به سراغ مسائل شیمی بروید زیرا مسائل شیمی کنکور نیز تا حد زیادی به به مفاهیم آن وابسته است. مثلا نوشتن واکنش و موازنه جزو مفاهیم شیمی کنکور است و برای حل سوالات استوکیومتری باید روی آن ‌ها مسلط باشید.

یادگیری مفاهیم شاید 40 درصد از مسیر رسیدن به موفقیت در حل مسائل شیمی باشد و 60 درصد باقی‌ مانده مربوط به حل تست است. داوطلبان باید تست های متنوع و بسیاری حل نمایند تا برای مواجهه با هر نوع سوالی سر جلسه کنکور آماده باشند.

روش مطالعه مفاهیم شیمی کنکور

در خواندن مفاهیم شیمی کنکور باید مطالب را به ‌صورت مفهومی مطالعه کنید. برای این ‌کار ابتدا باید متن کتاب درسی را مطالعه کنید و سپس ‌سراغ کتاب های کمک آموزشی بروید و مطالب این گونه کتاب ها را نیز مطالعه کنید. در آخر به‌ سراغ تست ‌های آن بخش بروید و تا می توانید انواع و اقسام تست ها را حل نمایید. مهم ‌ترین موضوع جهت تسلط روی مفاهیم شیمی کنکور داشتن دوره‌ های مرور و همچنین جمع بندی می باشد. سعی کنید خلاصه ‌های خود را جوری بنویسید که اگر مثلا برای بار اول خواندن یک مبحث 1 ساعت طول بکشد، در مرور همان مبحث را از روی خلاصه ‌های خود در 20 الی 30 دقیقه مطالعه کنید.

همراه تحصیلی.jpg

روزی چند ساعت شیمی بخوانیم؟

در مورد این مسئله باید گفت که میزان ساعت مطالعه هر فرد بستگی به هدف و توانایی های آن فرد دارد. برای اکثر داوطلبان این گونه برنامه ریزی می شود که از 7 روز هفته درس شیمی حدود 5 روز در برنامه شما قرار داشته باشد و ساعت مطالعه شیمی هم بسته به برنامه زمانی شما متفاوت می باشد. البته ساعت مطالعه شیمی کنکور نباید از 1 ساعت کم‌ تر و از 3 ساعت بیشتر باشد.

انتخاب رشته کنکور سراسری

آزمون لیسانس به پزشکی 

آزمون یوس 

آزمون آیمت

 

 

یک نظر بنویسید

ارسال