پکیج انتخاب رشته ویژه کنکور سراسری 1401
مشاوره توسط برترین مشاوران ایران شاغل در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

شامل دو ساعت جلسه مشاوره موشکافانه حضوری و یا آنلاین در بر گیرنده

 • تحلیل رشته های تحصیلی، آینده شغلی و ...
 • تحلیل دانشگاهها، اعتبار و سطح علمی دانشگاهها
 • استعداد یابی تحصیلی بر اساس ویژگی های شخصیتی
 • چینش کدرشته محل ها طبق دفترچه انتخاب رشته
 • پشتیبانی صفر تا صد انتخاب رشته

امکان مشاوره در حضور والدین

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 021-91300399 تماس حاصل نمایید.
فرم درخواست مشاوره انتخاب رشته
ثبت درخواست
در حال ارسال اطلاعات. صبور باشید
18 اردیبهشت 1401

معرفی دوره های پرستاری

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

فارغ التحصیلان رشته پرستاری و یا داوطلبان و فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد پرستاری و یا دکتری پرستاری می توانند از دوره های مختلف پرستاری استفاده کنند در بخش های مختلفی از بیمارستان مشغول به کار شوند، که برای کار کردن در هر بخش داوطلبین باید دوره های مخصوص به همان بخش را سپری کنند. این مطلب در مورد انواع دوره های  پرستاری و معرفی و آشنایی با این دوره ها برای ورود به بازار کار و شغل مناسب به شما کمک میکند تا مهارت های لازم را بدست آورید و ضمن تطبیق دادن زمینه های کاری هر دوره با روحیات و علاقه شما بهترین دوره را برای آینده شغلی خود انتخاب کنید. مشاورین مرکز همراه تحصیلی به معرفی انواع دوره های پرستاری در این مطلب پرداخته اند.

معرفی انواع دوره پرستاری

معرفی دوره پرستاری.jpg

دوره پرستاری ICU

اگر شما به دنبال انتخاب تخصص در پرستاری مراقبت های ویژه هستید، باید وقت خود را برای یادگیری آنچه در دوره آموزش مراقبت های ویژه پرستاری ICU ارائه می شود، بگذارید. در حالی که یک منطقه بسیار پرکار برای کار کردن است، یک پرستار که در بخش مراقبت های ویژه یا ICU کار می کند باید برای مقابله با عواقب عاطفی که در شرایط کار به وجو می آید آماده باشد. برای تصمیم گیری در مورد این که آیا این حوزه پرستاری مناسب شماست یا نه، باید با یادگیری نقش خود و کارهای عمومی که شما هر روز انجام می دهید، شروع کنید.

 

2.gifب.gif

دوره پرستاری CCU

پرستار CCU تحت نظارت مستقیم پرستار به مراقبت از بیمار کمک می کند. اندازه گیری و ثبت علائم حیاتی، قد و وزن، انجام خواندن گلوكومتر، نمونه ای از وظایفی است که پرستار CCU انجام می دهد.  پزشکان یا پرستاران را با روشهای مختلف راهنمایی می کنند. جمع آوری نمونه ها با توجه به سیاست های تعیین شده و بررسی نهایی. کمک به بیماران مبتلا به کم کاری و ارائه مراقبت از بیمار را از طریق استفاده از پروسه پرستاری حفظ صلاحیت در معیارهای خاص سن انجام می دهد. هدایت آموزش بیمار و خانواده. در حالیکه استانداردهای پرستاری حرفه ای را حفظ می کند، کارکنان کمکی را هدایت و راهنمایی می کند.

آزمون لیسانس به پزشکی

دوره پرستاری همودیالیز

پرستار همودیالیز گزارش به مدیر خدمات کلیوی را ارائه می دهد و همچنین، مراقبت و پرستاری از بيماران مبتلا به بيماری مزمن کلیه و يا مشکلات مرتبط با کلیوی تحت درمان همودياليز در بيمارستان عمومی کلوونا ارائه می دهد.

مسئولیت اصلی این حرفه، ارزیابی، برنامه ریزی، پیاده سازی و ارزیابی مراقبت از بیمار در یک مرکز مراقبت اولیه است. پرستار با همکاری تیم بین رشته ای کار می کند و از طریق کمک به بیماران و خانواده های آنها به نیازهای مراقبت های بهداشتی پاسخ می دهد. پرستار بخش متفاوتی از دانش و مبانی را در زمینه علوم پرستاری و محتوای مرتبط با سایر علوم و علوم انسانی نشان می دهد.

همراه تحصیلی.jpg

دوره پرستاری NICU

کارکنانی که NICU را اداره می کنند، یک تیم پرستاران و پزشکان هستند، بسیار آموزش دیده اند تا مراقبت های ویژه ای را برای نوزادان و خانواده هایشان در بخش خود ارائه دهند. یک واحد مراقبت ویژه نوزادان مراقبت از نوزادانی که تازه به دنیا آمده اند را تامین می کند.

NICU مانند یک واحد مراقبت های ویژه برای بزرگسالان برای نوزادانی هست که تازه متولد شده اند، گاهی اوقات مردم متوجه نمی شوند که این یک واحد مراقبت های ویژه است. این یک بخش عادی برای نوزادان نیست. آنها مراقبت بسیار خوبی دارند.

بعضی از نوزادان نیاز به تهویه دارند، به این معنی که دستگاه به آنها کمک می کند تا از طریق یک لوله به گلو خود نفوذ کنند، زیرا ریه های آنها به طور کامل رشد نکرده است. اکثر افراد نیز لوله ها و مانیتورهای مختلفی را به بدن خود متصل می کنند تا به آنها کمک کند تا غذا دریافت کنند، دارو دریافت کنند و سلامت آنها را کنترل کنند.

همانطور که نوزادان به تدریج رشد می کنند و سالم تر می شوند، می توان آنها را به مراقبت ویژه در بیمارستان بستری برای دریافت مراقبت مداوم منتقل نمود. در نهایت آنها برای رفتن به خانه با خانواده هایشان ترخیص می شوند. با وجود بهترین تلاش های تیم، بعضی از نوزادان به مراقبت های پزشکی که در NICU دریافت می کنند پاسخ نمی دهند.

دوره پرستاری ICU OH

بیماران بعد از جراحی قلب باز بزرگسالان بلافاصله به این بخش منتقل می شوند مراقبت های بیماران در ساعات بحرانی پس از عمل در این بخش صورت می پذیرد . در این حرفه به مراقبت های پرستاری در بخش ICU جراحی قلب پرداخته می شود. بعضی از وظایفی که پرستار انجام می دهد شامل موارد زیر است:

انتقال بیمار

اطلاعات اولیه

معاینات اولیه

پرستاران ICU OH  با چه بیمارانی در ارتباط هستند؟

 • عمل قلب باز مثل CABG (گرافت بای‌پاس عروق کرونری)
 • بیماری‌های اکتسابی دریچه قلب مانند stenosis Mitral – نارسائی میترال – تنگی آئورت A/S – نارسایی آئورت 
 • ترمیم نقایص دیواره‌ای قلب (VSD - ASD) 
 • برداشتن آنوریسم بطن 
 • جراحی کاردیومیوپاتی 
 • پریکاردکتومی 
 • جراحی تومور 
 • تامپوناد قلبی 
 • پمپ بالن داخل آئورت IABP
 • Post  PTCA – PTMC – PTPC
 • Post  EPS Ablation
 • پیس دائم

دوره پرستاری CPR

پرستاری CPR، یا احیا قلب و عروق، یک روش بالقوه برای نجات زندگی است که در شرایط اضطراری برای حفظ جریان خون اکسیژن به ارگان های حیاتی، به ویژه مغز و قلب، مورد استفاده قرار می گیرد. توانایی پاسخ سریع و موثر به وضعیت قلبی بر عهده پرستاران ، آماده و به روز در روش احیای اورژانسی (CPR) است. راه اندازی مجدد  قلب با حمایت پارلمان اروپا تاسیس شد. هدف از دوره پرستاری CPR (راه اندازی مجدد قلب) افزایش آگاهی در مورد توقف  قلب (OHCA) و ارتقاء آموزش در CPR است.

دوره پرستاری ECG

نظارت بر الکتروکاردیوگرام (ECG) یکی از رایج ترین فن آوری های مورد استفاده در مراقبت های حاد است و به ویژه پرستاران مسئولیت مراقبت از بیماران این نظارت را به عهده دارند. یک مطالعه جدید نشان می دهد که کیفیت مراقبت و نتایج بیماران به طور قابل توجهی بهبود می یابد زمانی که پرستاران آموزش نظارت بر ECG آنلاین را فرا می گیرند.

الکتروکاردیوگرام (ECG) (الکترونی ایجاد شده توسط برق، قلب - از کلمه یونانی kardia 'قلب' و گرم- از کلمه یونانی gramma "برگرفته شده است") می تواند به عنوان یک ضبط یا نمایش ضربان قلب فرد تولید شده توسط الکتروکاردیوگرافی تعریف شود.الکتروکاردیوگرافی اندازه گیری فعالیت الکتریکی در قلب (با استفاده ازالکتروکاردیوگرام، مانند مانیتور قلب، ECG ماشین) و ضبط آن به عنوان یک ردیابی بصری، یا بر روی کاغذ یا در صفحه نمایش اسیلوسکوپ، با قرار دادن الکترود روی پوست است.

نظارت بر ECG یکی از ابزارهای ارزشمند تشخیصی است. اهداف نظارت بر ECG در بیمارستان و مراکز درمانی از ضربان قلب ساده تا تفسیر ریتم پایه را شامل می شود.

دوره کارشناسی ارشد روان پرستاری

اگر شما به دنبال یک مسیر شغلی پویا هستید که روانشناسی و روانپزشکی را در حوزه پرستاری تقاضا می کند، پس می توانید برای تبدیل شدن به یک پرستار روانپزشکی مناسب باشید. با ریشه در اواخر قرن نوزدهم، پرستاری روانپزشکی و روانشناسی یک رشته جدید است که برای درمان بیماران مبتلا به بیماری های روانی مانند اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی، اضطراب، سوء مصرف مواد و افسردگی توسعه یافته است. معمولا اغلب بیمارهای روانی در معرض شرایط واقعی پزشکی قرار نمی گیرند، اما در واقع می توانند بیشتر از سایر بیماری های بدنی مضطرب شوند. پرستاران پس از به اتمام رساندن دروه کارشناسی خود میتوانند در مقطع کارشناسی ارشد رشته ارشدروان پرستاری را انتخاب کنند.

روان پرستاران کجا می توانند مشغول به کار شوند؟

پرستاران روانپزشکی می توانند فرصت های شغلی در بسیاری از مراکز مراقبت های بهداشتی و اجتماعی متمرکز بر سلامت روان پیدا کنند. اکثر آنها در بیمارستان های عمومی، بیمارستان های تخصصی روانپزشکی، مراکز درمانی مواد مخدر، کلینیک های بهداشت روانی جامعه و مراکز درمان سرپایی کار خواهند کرد. برخی از پرستاران روانپزشکی در موسسات اصالحی کار خواهند کرد تا به درمان مجرمان متخلف که مبتلا به بیماری روانی شده اند کمک کنند. سایر پرستاران روانپزشکی همچنین ممکن است در سیستم های مدرسه برای کمک به کودکان مبتلا به اختلالات عاطفی یا شناختی تلاش کنند. بسیاری از پرستاران روانپزشکی به طور منظم ساعات کاری کار می کنند، اما کسانی که در مراکز سرپایی نیاز به تغییر شغل دارند تا 24/7 پوشش بیمار را تامین کنند.

شرایط ورورد به دوره پرستاری روان پرستاری

کمک پرستارها و پرستاران (LPNs) می توانند پس از یک تا دو سال تحصیل در زمینه بهداشت روان کار کنند. با این حال، بیشتر پرستاران روانپزشکی پس از اتمام دوره دو ساله در پرستاری (ADN) و یا مدرک لیسانس پرستاری (BSN) دریافت مجوز RN دریافت می کنند. برای دریافت گواهینامه بهداشت روان-روانپزشکی از طریق ANCC، باید مجوز فعلی RN را نگه دارید، دو سال تجربه کاری تمام وقت در پرستاری داشته باشید و حداقل 2000 ساعت در مراقبت های روانپزشکی تمرین کنید. پرستارانی که فارغ التحصیل می شوند برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد پرستاری (MSN) می توانند حرفه های خود را برای تبدیل شدن به پزشکان روانپزشکی و بهداشت روان (PMHNP) نیز پیش ببرند. 

دوره پرستاری کودکان

پرستاری کودک شامل همه چیز از پرستاری نوزاد تازه متولد شده تا قربانی جاده ای نوجوانان می شود. شما باید مراقبت و حمایت مورد نیاز خانواده های گسترده تر، از جمله والدین و مراقبین، را نیز در نظر بگیرید. چرا پرستاری کودکان را انتخاب کنیددلایل زیادی وجود دارد که بخواهید وارد این حرفه شوید مانند ایجاد یک تفاوت، درجه انعطاف پذیری بالا و حرفه ای با چشم انداز اشتغال عالی. 

زندگی کاری پرستاران کودکان 

پرستاری کودک فقط در مورد مراقبت از یک بالغ کوچک نیست. کودکان نیازهای بهداشتی بسیار خاصی دارند و شما باید بدانید که چگونه یک کودک سالم به بزرگسالی می رسد تا تاثیر بیماری را کم کند. این شامل کار با نزدیکان والدین یا سرپرستان است.  

نحوه ارتباط برقرار کردن در درمان کودکان بسیار اهمیت دارد. بزرگسالان می توانند احساسات خود را بیان کنند و می توانند شدت و ماهیت درد را شناسایی کنند. یک کودک قادر به برقراری ارتباط با این جزئیات نیست و پرستار نیاز به تفسیر رفتار و واکنش کودکان دارد. پرستاران کودکان باید بتوانند وقتی که سلامت کودک در معرض خطر قرار گرفت به سرعت تشخیص دهند زیرا این امر در مدت زمان کمی رخ می دهد.

 پرستار کودک در کجا می تواند مشغول به کار شود؟

مراقبت از کودک می تواند در طیف وسیعی از مراکز انجام شود:

 • بیمارستان ها
 • مراکز مراقبت روزانه
 • کلینیک های بهداشت کودک
 • خانه کودک

پرستاران کودکان بخشی از تیم های چند رشته ای هستند که مراقب بیماران هستند. شما در مرکز تیم هایی قرار می گیرید که پزشکان، کارکنان بازی بیمارستان، دستیارهای مراقبت های بهداشتی، متخصصان شنوایی نوزاد، روانشناسان و کارگران اجتماعی هستند.

شرایط دوره پرستاری کودک

برای تبدیل شدن به یک پرستار کودک، نیاز به آموزش و تحصیل در سطح معینی دارید. نیازهای ورود متفاوت است بسته به جایی که می خواهید دوره ببینید. شما می توانید ایتدا راجع به مرکز مورد نظر اطلاعات لازم را بدست آورید.

دوره پرستاری سلامت جامعه

یکی از وظایف اولیه یک پرستار بهداشت عمومی، شناسایی مشکلات بهداشتی در جامعه و ارائه مراقبت های بهداشتی به بیمارانی است که ممکن است دسترسی به خدمات پزشکی را نداشته باشند یا قادر به پرداخت هزینه آن باشند. آنها برنامه های مداخله ای را برای رسیدگی به مسائل بهداشتی، ایمنی و تغذیه ای ایجاد می کنند و تلاش می کنند تا بیماران خود را درباره انتخاب های سلامتی که به پیشگیری از بیماری و بیماری کمک می کنند، آموزش دهند. یک پرستار سلامت تلاش می کند تا پیشگیری از درمان را پیش ببرد. با اصلاح شیوه های بهداشتی نامناسب و ایمن سازی محیط خانه و محیط کار. بر خلاف پرستاران ، پرستاران سلامت جامعه نگران سلامت یک فرد در یک زمان نیستند، بلکه تمام جوامع را در یک زمان بررسی می کنند. این می تواند شامل مناطقی از شهرهای کوچک تا کل کشور باشد. اگرچه در بعضی مواقع با وظایف سنگین مسئولیت کار استرس زا است، پرستاران سلامت باید به خوبی خود را با شرایط وفق دهند.

در برخی موارد، برخی بیماری های مسری و سایر مسائل مربوط به سلامت می توانند در کل جامعه گسترش پیدا کنند. این می تواند در جوامع کوچک، شهرهای بزرگ، مناطق شهری، مناطق مرزی، یا حتی کل کشور اتفاق بیفتد. برخی از نمونه هایی از مسائل بهداشتی که می توانند بر جامعه تاثیر بگذارند عبارتند از: HIV، حاملگی نوجوان، آنفولانزا، چاقی و سوء مصرف مواد. اگر این مشکلات سلامت جامعه نادیده گرفته شود، این مسائل می توانند از کنترل خارج شوند و مشکلات را برای همه اعضای جامعه ایجاد کنند.

کار کردن به عنوان یک پرستار سلامت جامعه راه عالی برای ترکیب عشق به پرستاری و عشق به جامعه است. این کار یک پرستار سلامت جامعه است تا بتواند مشکلات سلامتی جامعه را کنترل کند. آنها اغلب در مراکز بهداشتی درمانی مشغول به کار هستند و درمان و مشاوره را برای اعضای جامعه ارائه می دهند. آنها همچنین سعی دارند جامعه را آموزش دهند و در جهت جلوگیری از مشکلات رایج سلامت تلاش کنند. جوامع به این دلایل به این پرستاران نیاز دارند. مهمتر از همه، این پرستاران - که در کنار دیگر متخصصین مراقبت های بهداشتی کار می کنند - می توانند به بهبود سلامت یک جامعه کمک کنند. پرستاران سلامت جامعه همچنین می توانند مراقبت های لازم را در جوامعی که به مراقبت های بهداشتی دسترسی ندارند، کمک کنند.

پرستاران سلامت جامعه چه کار می کنند؟

ارائه درمان برای اعضای جامعه اغلب یکی از وظایف اصلی پرستار سلامت جامعه است. آنها اغلب مراقبت های مقرون به صرفه را به اعضای جامعه می رسانند.

با این حال، پرستاران سلامت جامعه نیز بر روی جلوگیری از مشکلات بهداشتی از طریق یک جامعه تمرکز می کنند. به منظور انجام این کار، پرستاران اغلب باید از طريق جامعه مورد نظر و مستقيما با اعضای جامعه ارتباط برقرار کنند. روش های پیشگیری ممکن است شامل ارسال ماموران اطلاعاتی در مورد مسائل مربوط به سلامت خاص در جامعه و یا انتشار بیانیه ای در مورد شیوه های معمول برای جلوگیری از مشکلات خاص بهداشتی باشد. در بعضی موارد، یک پرستار سلامت ممکن است حتی داروهای مربوط به بهداشت و یا داروها را برای پیشگیری از مشکلات خاصی از سلامتی توزیع کند. به عنوان مثال، پرستاران سلامت جامعه ممکن است واکسیناسیون را برای حمایت از افراد در برابر بیماری های مسری انجام دهند.

بسیاری از پرستاران سلامت جامعه همچنین برنامه هایی را جهت جلوگیری از مسائل بهداشتی در سراسر جهان سازماندهی می کنند، که اغلب شامل آموزش اعضای جامعه در مورد عوامل خطر توسط کلاس های تدریس و یا صحبت در مراکز محلی، از جمله مدارس و مراکز اجتماعی است.

دوره پرستاری داخلی – جراحی

پرستاران داخلی و جراحی به طور همه جانبه با متخصصین مراقبت از سلامت یا پزشکان، درمانگران، تکنسین ها و سایر اعضای هیات پزشکی همکاری می کنند تا مراقبت های ویژه عمومی را برای بیماران در تمام سنین ارائه نمایند و طیف وسیعی از شرایط پزشکی را ارائه دهند.

پیشرفت های شگفت انگیز در دنیای پزشکی، روش های جراحی بسیار ایمن تر و شایع تر از همیشه است. با این وجود، آنها هنوز هم نیاز به یک تیم متخصص و ماهر دارند تا عمل جراحی موفقیت آمیز را انجام دهند، زیرا یک لغزش یا اشتباه در طی این روش ها می تواند تفاوت بین زندگی و مرگ باشد. به همین دلیل است که تیم های جراحی پزشکان و پرستاران را به خوبی آموزش دیده و انتخاب می کنند.

حرفه ای به عنوان یک پرستار داخلی - جراحی ممکن است نسبتا سودآور باشد. این حرفه نیاز به ساعت های طولانی کار، موقعیت های استرس زا و قرار گرفتن در معرض برخی از مناظر ناخوشایند است. با وجود این، بسیاری از مردم در هر سال به دنبال شغل پرستاری داخلی - جراحی هستند نه صرفا برای حقوق و دستمزد، اما برای رضایت خاطری که به ارمغان می آورد.

یک پرستار داخلی – جراحی چه کاری انجام می دهد؟

قبل از جراحی ممکن است یک پرستار داخلی - جراحی برای نزدیک شدن به بیمار مسئولیت داشته باشد. این ممکن است شامل توضیح روش، ارائه دستورالعمل های قبل از عمل جراحی و اطمینان بیمار باشد. یک پرستار داخلی - جراحی وظایفی که برعهده دارند معمولا عبارتند از اندازه گیری و ثبت علائم حیاتی بیمار، شروع خطوط داخل وریدی، اداره هر گونه دارو، کمک به متخصص بیهوشی و پرستار بیهوشی، و استریلیزاسیون و نشانه گذاری محل برش.

دوره پرستاری سالمندان

همانطور که اکثر افراد مسن تر می شوند، بدن آنها شروع به سست شدن می کند و شروع به تجربه بیشتر مشکلات بهداشتی می کنند. به همین دلیل، سالمندان اغلب به مراقبت های پزشکی بیشتر از دیگران نیاز دارند.

دوره پرستاری سالمند یک گرایش از پرستاری است که با مراقبت از سالمندان در ارتباط است. از آنجایی که امید به زندگی انسان افزایش یافته انتظار می رود تقاضای پرستاران سالمند به طور چشمگیری افزایش یابد.

به دلیل سلامت شکننده افراد سالمند، آنها اغلب به مراقبت ویژه نیاز دارند، به خصوص از آنجا که یک موضوع مرتبط با سلامت جزئی گاهی اوقات می تواند از کنترل افراد سالخورده خارج باشد.

کار کردن به عنوان یک پرستار سالمند اغلب بسیار لذت بخش است. با این وجود، نوع خاصی از افراد برای کار در این زمینه به تجربه احتیاج دارد و کار نیز می تواند ناگهان ناامید کننده شود. اگر می خواهید یک پرستار سالمند باشید، باید در نظر داشته باشید که روند پیری همه افراد متفاوت است. در حالی که برخی از بیماران سالخورده تا حدودی آرام و یا حتی خوشحال هستند، دیگران ممکن است غمگین، ترسناک، و یا حتی خشمگین باشند که سلامتشان تضعیف شده است.

پرستاران سالمند چه کار می کنند؟

به عنوان یک پرستار سالمند، شما باید تعدادی از وظایف را انجام دهید. به عنوان مثال، شما اغلب مسئول هستید:

اندازه گیری و ثبت علائم حیاتی

کنترل داروها

تمرین و ماساژ دادن بیماران

حمل و نقل بیماران به بازدیدکنندگان، دکتر و سایر افراد 

کمک به بیماران در انجام نیازهای روزانه خود مانند حمام کردن، پانسمان 

بسیاری از پرستاران قصد مهاجرت و پذیرش در بیمارستان های خارج از کشور را دارند که آزمون RNپرستاری این شرایط را برای انها فراهم کرده است. همچنین علاقه مندان به تحصیل در آلمان، تحصیل در استرالیا، تحصیل در آمریکا، تحصیل در ایتالیا، تحصیل در ترکیه و تحصیل در کانادا می توانند مطالب مربوطه را در صفحه ای بصورت جداگانه مطالعه نمایند.

 

یک نظر بنویسید

ارسال