درصد های لازم برای قبولی آزمون نمونه دولتی

درصد های لازم برای قبولی آزمون نمونه دولتی

دانش آموزانی که تمایل به تحصیل در مدارس نمونه دولتی دارند باید در آزمون ورودی این مدارس شرکت کرده و حداقل نمره آخرین فرد پذیرفته شده در آزمون را کسب نمایند تا پذیرفته شوند.این قبولی بر اساس تراز می باشد و به عوامل مختلفی مانند عملکرد سالانه دانش آموزان بستگی دارد.پس دانش آموزان باید با برنامه ریزی و آگاهی نسبت به تراز و درصد های لازم برای شرکت در این آزمون اقدام کنند.داوطلبان شرکت کننده در آزمون مدارس نمونه دولتی معمولا پس از اتمام زمان برگزاری آزمون نمونه دولتی علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره حداقل نمره لازم برای قبولی در این آزمون می باشند.

درصد های لازم برای قبولی آزمون نمونه دولتی

دولتی نمونه.jfif

تراز آزمون نمونه دولتی چیست؟

تراز آزمون نمونه دولتی جهت مقایسه هر دانش آموز با دانش آموز دیگر می باشد.بدین صورت که هر چه داوطلبی که در آزمون شرکت کرده است تراز بالاتر و درصد بالا تری کسب کند شانس قبولی وی بیشتر خواهد شد.برای مثال اگر تمام دانش آموزان خوب آزمون ندهند و درصد شما بالا باشد تراز بیشتری کسب خواهید کرد.

ثبت نام آزمون نمونه دولتی

پس در نتیجه برای قبول شدن در آزمون ورودی نمونه دولتی درصد شما به 100 نزدیک تر باشد شانس قبولی شما افزایش خواهد یافت.

درصد های لازم برای قبولی نمونه دولتی

درصد های لازم برای قبولی در آزمون نمونه دولتی با معیار های مختلفی سنجیده می شود.مثلا با توجه به ظرفیت مدارس و تعداد شرکت کنندگان در این آزمون هر ساله تغییر پیدا خواهد کرد، اما بدر نهایت دانش آموزانی موفق به قبولی در این آزمون می شوند که درصد خوبی کسب کرده و به خوبی به سوالات پاسخ داده باشند.

دانش آموزان باید توجه داشته باشند که تعداد و درصد سوالات پاسخ داده شده در بین دروسی که مهم تر از بقیه می باشند بسیار تاثیرگذار خواهد بود.اما به طور کلی اگر بخواهید حداقل درصد های لازم برای قبولی را بدانید به شرح زیر می باشد:

درس ریاضی بیش از 70 درصد

درس علوم تجربی بیش از 70 درصد

درس زبان بیش از 80 درصد

درس مطالعات اجتماعی بیش از 85 درصد

درس ادبیات فارسی بیش از 75 درصد

این درصدها در شرایط مختلف متفاوت است و از عواملی همچون عوامل زیر تاثیر می پذیرد:

ظرفیت پذیرش مدارس نمونه دولتی

تعداد بالا یا پایین داوطلبان آزمون

حداقل و حداکثر تراز دریافتی از آزمون نمونه دولتی

پس یکی از عوامل موثر برای قبولی در آزمون مدارس نمونه دولتی نهم به دهم ، ظرفیتی است که هر ساله مدارس دارند و کمتر بودن تعداد ظرفیت پذیرش سبب می شود که تراز لازم برای قبولی نیز افزایش یابد ولی اگر ظرفیت مدرسه بیشتر باشد به همان نسبت دانش آموزان بیشتری با تراز های پایین تر احتمال قبولی خواهند داشت.

نمره تراز لازم برای قبولی در آزمون نمونه دولتی بین صفر تا 20 هزار متغیر است و هیچ دانش آموزی در این آزمون نمره منفی کسب نمی کند. تراز قبولی هر مدرسه با توجه به ظرفیتی که دارد ، تعداد متقاضیان آن مدرسه ، استان محل قرار گیری مدرسه از نظر امکانات رفاهی و … متغیر است و دانش آموزان برای به دست آوردن شانس قبولی خود باید کارنامه پذیرفته شدگان سال های قبل مدرسه مد نظر خود را بررسی کنند.

میزان تاثیر دروس بر درصد های آزمون نمونه دولتی 

آشنایی با تاثیر دروس مهم در آزمون نمونه دولتی میتواند کمک خوبی برای قبولی در آزمون باشد.برخی از دروس پایه نهم درصد و نمره بیشتری نسبت به بقیه درس ها دارند که شامل موارد زیر می باشد:

دروس آزمون نمونه دولتی درصد نمرات تعداد سوالات
آموزش قرآن و پیام های آسمان %60 10
فارسی %18 15
عربی %20 8
مطالعات اجتماعی ( تاریخ ، جغرافیا ، مدنی ) %24 10
زبان انگلیسی %21 7
علوم تجربی %88 25
ریاضی %96 25
جمع کل - 100

نحوه محاسبه درصد های لازم برای قبولی نمونه دولتی

فرمول محاسبه درصد های لازم برای قبولی نمونه دولتی به صورت زیر است:

نمره خام درس : ضریب درس * [تعداد پاسخ های غلط - (3 * تعداد پاسخ های صحیح درس)]

نمره خام کل : مجموع نمرات خام هر درس

امتیاز آزمون : [نمره خام کل * 10000] تقسیم بر 600

امتیاز معدل:[معدل کل * 10000] تقسیم بر 20

امتیاز معدل + امتیاز آزمون - امتیاز کل داوطلب

نکات کسب درصد و تراز مناسب در آزمون نمونه دولتی

دانش اموزان باید به این نکته توجه داشته باشند که در آزمون نمونه دولتی برای هر پاسخ اشتباه یک نمره منفی در نظر گرفته می شود.پس اگر از پاسخ خود مطمن نیستید آن را انتخاب نکنید و همچنین سؤالاتی که برای آن بیش از یک گزینه بعنوان پاسخ انتخاب شده باشد، پاسخ اشتباه در نظر گرفته خواهد شد.

سؤالاتی که پاسخی برای آنان انتخاب نشده باشد، بعنوان سؤالات حذفی خواهد بود که تأثیری در نتیجه آزمون نخواهند داشت.

توجه به ضرایب هر درس در آزمون نمونه دولتی بسیار مهم است.

سؤالات آزمون مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی شامل دو نوع از سؤالات تحلیلی و سؤالات تحصیلی است که نوع اول برای سنجش هوش و نوع دوم برای سنجش سواد تحصیلی داوطلبان طراحی می شوند. منابع سؤالات تحصیلی آزمون مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان شامل محتوای پایه تحصیلی قبلی داوطلبان خواهد بود. علاوه بر کتابهای درسی، استفاده از کتابهای کمک آموزشی وکلاس های مرتبط نیز می تواند تأثیر مثبتی در نتایج عملکرد دانش آموزان داشته باشد.

یک نظر بنویسید

ارسال

محصولات مرتبط

  • img

    آموزش php

  • img

    آموزش php