داروسازی دانشگاه بین الملل

داروسازی دانشگاه بین الملل در سال های اخیر به دلیل کمبود ظرفیت دانشگاه های دولتی برای پذیرش در رشته داروسازی، متقاضیان بسیاری را به خود جذب کرده است. رشته داروسازی جزو پرطرفدار ترین رشته های گروه تجربی پس از پزشک ودندانپزشکی میباشد و اولویت دوم دانشجویان گروه تجربی در کنکور سراسری نیز هست. اما بنا به دلایلی مانن کمبود ظرفیت دانشگاه های دولتی، رقابت شدید برای تحصیل در رشته داروسازی و... تعداد زیادی از داوطلبان کنکور را به تحصیل داروسازی به صورت بدون کنکور ترغیب کرده است. اما تحصیل داروسازی به صورت بدون کنکور تنها در دانشگاه های بین الملل و یا با شرایط خاص در سایر دانشگاه ها امکان پذیر است. در ادامه به شرایط داروسازی دانشگاه بین الملل میپردازیم.

داروسازی.jpg

داروسازی دانشگاه بین الملل

دانشگاه های بین ‌المللی دانشگاه هایی هستند که توسط دولت کشورها تاسیس می‌ شوند و از طریق مقامات دولت کشور های مختلف کنترل می‌ شود. این دانشگاه‌ ها اغلب توسط سازمان‌ های منطقه ‌ای و بین ‌المللی تشکیل میشود.

دانشگاه بین الملل یکی دیگر از سازمان های تحصیلات دانشگاهی عالی که در واقع همان پردیس دانشگاهی خودگردان است، میباشد که پذیرش آن مانند دانشگاه های پیام نور و آزاد به دو صورت با کنکور و بدون کنکور میباشد که با هدف پذیرش دانشجو در قبال دریافت هزینه تاسیس می ‌شوند. پذیرش بدون کنکور این دانشگاه صرفا بر اساس سوابق تحصیلی میباشد.

پذیرش داوطلبان از طریق آزمون سراسری یا آزمون اختصاصی، بر اساس مقررات دانشگاه و با نظارت سازمان سنجش صورت می‌ پذیرد. در سال 1392 مجوز تاسیس و فعالیت ۴۰ دانشگاه بین الملل برای دانشگاه ‌های سراسری وزارت علوم صادر شد. وزارت بهداشت نیز با توجه به مصوبه قانونی مجلس شورای اسلامی دانشگاه بین الملل را در دانشگاه های زیر مجموعه خود تاسیس کرده است.

در واقع هدف از تاسیس دانشگاه های بین الملل جلوگیری از مهاجرت دانشجویان و نخبه های کشوری به کشور های خارجی می باشد.

از دیگر شرایط پذیرش دانشجو در این دانشگاه ها انجام مصاحبه بود که در حال حاضر داوطلبان درصورت قبولی در ظرفیت مازاد مصاحبه ای انجام نخواهند داد. به جز دانشجویان دانشگاه امیر کبیر و دانشگاه صنعتی شریف.

از جمله رشته های پر طرفدار کنکور سراسری که داوطلبان به شدت به رقابت برای قبولی در آن میپردازند، رشته داروسازی میباشد. در واقع انتخاب بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری تجربی پس از رشته پزشکی، رشته داروسازی میباشد.

هدف از تعلیم رشته داروسازی تربیت افرادی است که بتوانند با کشف خاصیت مواد مختلف در راستای تامین سلامت مردم گام بردارند و با روش های بهینه، نسبت به عرضه محصولات دارویی اقدام کنند.

رشته داروسازی جزو رشته های پرطرفدار در گروه علوم پزشکی می باشد و در زیر گروه 1 گروه تجربی قرار دارد.

متقاضیان تحصیل داروسازی میتوانند تنها با پشت سر گذاشتن کنکور سراسری به تحصیل در این رشته بپردازند  و در غیر این صورت اگر بخواهند در رشته داروسازی بدون کنکور ادامه تحصیل دهند یا باید تغییر رشته از کارشناسی ارشد به دکترا داشته باشند یا در دانشگاه های بین المللی تحصیل کنند که حتی برای تحصیل در دانشگاه های بین المللی هم یا باید در آزمون خود دانشگاه‌ ها شرکت کنند.

همانطور که گفته شد یکی از راه های ورود به رشته داروسازی دانشگاه بین الملل، تحصیل بدون کنکور در این رشته میباشد و متقاضیان این رشته باید در آزمون هایی که به صورت اختصاصی توسط خود دانشگاه برگزار می ‌شود، شرکت کنند.

از جمله دانشگاه های پردیس بین الملل که پذیرش دانشجو از این طریق را انجام می دهند میتوان به پردیس بین المللی دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد که با آزمون تخصصی دانشجو می پذیرند.

مدرک داروسازی دانشگاه های بین المللی به دلیلی اینکه پردیس دانشگاهی سراسری یا دانشگاه آزاد هستند، بسیار معتبر است و معادل همان مدرک دانشگاه های اصلی می باشد.

معرفی رشته داروسازی

رتبه قبولی داروسازی

 

شرایط تحصیل داروسازی دانشگاه بین الملل

شرایط تحصیل داروسازی.png

رشته داروسازی مثل یک رشته ترکیبی از علوم پایه و بالینی می باشد که فارغ التحصیلان این رشته باید دانش فیزیک و شیمی و زیست بالایی داشته باشند.

شناخت کامل خصوصیات دارو های موجود در فارماکوپه دارویی و توانایی اداره داروخانه های عمومی و تخصصی و راهنمایی بیماران و مشاوره پزشکان در استفاده درست از داروها، ساخت داروها و کنترل کمی و کیفی داروها و جلوگیری از بروز عوارض جانبی داروها و ...از جمله مهم ترین اهداف این رشته می باشد.

در واقع داروسازان باید در ساخت دارو، پیشگیری از عوارض جانبی داروها، اطلاع رسانی درباره داروها، شناخت کامل خصوصیات دارو و راهنمایی بیماران مهارت لازم را کسب نمایند. زیرا این افراد از جمله عوامل مهم در درمان بیماران میباشند.

در واقع با بهره گیری از توانایی و استعداد افرادی که در رشته داروسازی تحصیل کرده اند، می توان تا حد زیادی واردات دارو را کاهش داد و شاید به صادرات دارو به سایر کشور ها  دست یافت و از این طریق، موجبات بهبود چرخه اقتصادی کشور نیز فراهم شود.

طول دوره تحصیل داروسازی دانشگاه بین الملل بین 5 تا 6 سال می باشد که در ابتدا وارد مقطع دکتری عمومی می شوند. دروس این رشته نیز مانند رشته پزشکی از دو بخش علوم پایه و دروس اصلی و تخصصی تشکیل می شود که دانشجویان باید پس از دو سال و گذراندن واحد های درسی مربوطه، در آزمونی تحت عنوان آزمون علوم پایه که از  سوی سازمان سنجش و آموزش پزشکی برگزار می شود، شرکت کنند.

قبولی در این آزمون به منزله مجوزی برای ورود به مرحله بعد و فراگیری دروس تخصصی می باشد. البته این دسته از دانشجویان به منظور ورود به دوره کارورزی خود نیز مستلزم شرکت در آزمون پیش کارورزی میباشند. در نهایت نیز دانشجویان داروسازی دانشگاه بین الملل باید به گذراندن دوره طرح نیروی انسانی خود به مدت 2 سال بپردازند.

از مهم ترین شرایط تحصیل در رشته داروسازی دانشگاه بین الملل، علاقه به تحقیق و پژوهش و هم چنین توانمند بودن در این زمینه است، زیرا عرضه دارو های جدید به بازار حاصل تلاش افرادی است که در مراکز تحقیقاتی متنوعی مشغول به فعالیت هستند.

داوطلبان  داروسازی دانشگاه بین الملل علاوه بر دروس فیزیک و شیمی باید در درس زیست شناسی و همچنین زبان انگلیسی نیز توانمند بوده و به آن مسلط باشند.

دکتری تخصصی رشته داروسازی

دروس رشته داروسازی دانشگاه بین الملل

از جمله دروس‌ پايه‌ داروسازی دانشگاه بین الملل عبارتند از:

رياضيات‌ پايه‌ و مقدمات‌ آمار، شيمی عمومی، بيوشيمی، بيولوژی نظری، فيزيک‌ نظری، فيزيولوژی، شيمی آلی، تشريح‌، اصول‌ خدمات‌ بهداشتی، آمار حياتی، شيمی تجزيه‌، ميکروب شناسی نظری و عملی، انگل شناسی و قارچ شناسی، ايمونولوژی، کمک های اوليه‌، کامپيوتر.

از جمله دروس‌ تخصصی داروسازی دانشگاه بین الملل عبارتند از:

مواد خوراکی نظری، مديريت‌ در داروسازی، درمان ‌شناسی، اطلاعات‌ دارويی، شيمی دارويی، فارماکولوژي‌، گياه شناسی دارويی، اشکال‌ دارويی، تغذيه‌ و رژيم‌ درمانی، مفردات‌ پزشکی، فرآورده های دارويی بيولوژيکی، فيزيکال‌ فارماسی، روش های دستگاهي‌، سم ‌شناسی، بيوفارماسی، داروسازی صنعتی، کنترل‌ ميکروبی دارويی، کارآموزی صنعت‌، زبان‌ تخصصی، مقدمات‌ داروسازی، گياه شناسی داروسازی، کارآموزی داروخانه‌.

همراه تحصیلی.jpg

شهریه داروسازی دانشگاه بین‌ الملل

دانشگاه های بین الملل مانند دانشگاه های آزاد و پیام نور، جزو دانشگاه های شهریه پرداز قرار می گیرد. لذا افرادی که متقاضی تحصیل داروسازی دانشگاه بین الملل میباشند، باید از توانایی مالی کافی جهت پرداخته شهریه این دانشگاه برخوردار باشند.

از جمله دغدغه های متقاضیان رشته داروسازی دانشگاه بین الملل شهریه های این رشته میباشد و از آنجایی که رشته داروسازی نیز بسیار پر هزینه است، این مسئله اهمیتی دوچندان دارد. داوطلبان با اطلاع از شهریه داروسازی دانشگاه بین الملل میتوانند یک انتخاب رشته آگاهانه انجام دهند. به‌ طور معمول شهریه دانشگاه ‌های بین‌ الملل نسبت به سایر دانشگاه ‌ها بیشتر است.

شهریه های دانشگاه بین الملل برای همه رشته ها اعم از داروسازی بر اساس مصوبه هیات امنای آن دانشگاه تعیین می شود و هر دانشگاه حق دارد در ابتدای هر سال تحصیلی به میزان 10 تا 15 درصد شهریه را نسبت به سال تحصیلی قبلی افزایش دهد.

شهریه داروسازی دانشگاه بین الملل معمولا نسبت به سایر دوره های شهریه پرداز بالاتر می باشد.

شهریه علی ‌الحساب دانشجویان کارشناسی داروسازی دانشگاه بین الملل در ترم اول معادل 8 میلیون و 500 هزار تومان است.

برای نمونه شهریه دکترای حرفه ‌ای داروسازی دانشگاه بین ‌الملل دانشگاه تهران برای هر ترم 12.548.800 تومان است.

شرایط قبولی در دانشگاه بین الملل به چه صورت است؟

شرایط ثبت نام دانشگاه بین الملل چگونه است؟

دانشگاه بین الملل چه رشته هایی دارد؟

 

 

یک نظر بنویسید

ارسال