خلاصه ریاضی کنکور

خلاصه ریاضی کنکور درباره تمامی موارد مهم این درس در گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی می باشد که شامل بودجه بندی ریاضی کنکور، تعداد سوالات و ضرایب این درس، روش 100 زدن ریاضی کنکور و معرفی منابع مناسب کمک آموزشی می باشد. با توجه به اهمیت بالای در س ریاضی و تاثیر بالای آن در کنکور ، داوطلبان باید به خوبی با تمامی این موارد آشنا باشند و سپس اقدام به برنامه ریزی و تمرین و تهیه منابع کمک آموزشی نمایند. لذا مرکز همراه تحصیلی به خلاصه ریاضی کنکور پرداخته و موارد مهم ریاضی کنکور را متذکر شده است.

خلاصه ریاضی کنکور

خلاصه ریاضی کنکور2.jpg

کنکور سراسری هر سال در 5 گروه آزمایشی بین هزاران داوطلب برگزار می شود. موارد امتحانی این آزمون دروس 3 سال دبیرستان می باشد که شرکت کنندگان جهت موفقیت خود لازم است آن ها را با دقت مطالعه نمایند.

از جمله گروه های پر متقاضی در کنکور سراسری، گروه تجربی و ریاضی میباشد و به همین علت رقابت سنگینی میان داوطلبان آزمون این رشته وجود دارد. گروه آزمایشی تجربی دارای بالاترین تعداد شرکت کنندگان در کنکور سراسری می باشد بطوری که سالانه حدود 500 الی 700 هزار داوطلب را به سمت خود جذب می نماید. از این رو میان متقاضیان کنکور تجربی رقابت سنگینی وجود دارد. همچنین رقابت بسیاری نیز در بین داوطلبان کنکور ریاضی وجود دارد اما به دلیل کم بودن داوطلبان در این گروه آزمایشی قبولی آسان تر می باشد.

برخی از دروس تاثیر مستقیمی بر روی درصد داوطلبان کنکور دارد. درس ریاضی یکی از این دروس اختصاصی مهم اما دشوار برای دانش‌ آموزان است. نقطه ضعف بسیاری از دانش‌ آموزان ، ریاضی کنکور است. اما این درس یکی از مهم ‌ترین و تاثیرگذار ترین درس‌ های اختصاصی برای گروه تجربی و ریاضی میباشد. برای مثال بسیاری از داوطلبان گروه تجربی، درس زیست شناسی را مهم ترین درس در گروه تجربی می ‌دانند اما تاثیر ریاضی در کنکور تجربی نیز همچون زیست شناسی بسیار زیاد است.

به دلیل ساختار پیچیده و نکات فراوان و مهم درس ریاضی چه در آموزش و چه در تمرین و تست نیاز به آشنایی با بودجه بندی و مباحث ریاضی کنکور، تهیه منابع مناسب و روش های مطالعه صحیح برای آموزش مفهومی و یادگیری بنیادی دارید. بنابراین افراد باید مهارت خاصی در این درس بدست آورند. از جمله مهم ترین مزایای بهره گیری از آشنایی با بودجه بندی ریاضی کنکور و شناخت منابع مناسب کمک آموزشی ریاضی کنکور، آشنایی با سوالات تستی و 4 گزینه ای، حل کردن پرسش های کنکور سال های گذشته، یادگیری شیوه های تست زنی جدید، یادگیری چگونگی جمع بندی و آموزش مدیریت زمان و شناخت مباحث مهم تر می باشد. لذا داوطلبان این آزمون جهت موفقیت و رسیدن به رتبه مطلوب خود می بایست با تمامی منابع و اصول مطالعه صحیح و همچنین بودجه بندی این درس آشنا شوند. در ادامه به خلاصه موارد مهم ریاضی کنکور پرداخته ایم:

خلاصه ریاضی کنکور و تعداد سوالات

دانش‌ آموزان برای دستیابی به رشته‌ های تاپ تجربی و ریاضی همچون پزشکی، دندانپزشکی، معماری، مهندسی و … باید درصدد کسب درصد های بالا در تمامی دروس کنکور سراسری و به خصوص دروس تخصصی برآیند. از جمله دروس تخصصی و مهم برای داوطلبان این رشته ها درس ریاضی است. اهمیت ریاضی در کنکور بسیار زیاد است و از تاثیر ریاضی در کنکور نمی‌ توان چشم پوشی کرد زیرا این درس تاثیر مستقیمی بر رتبه داوطلب خواهد داشت.

داوطلبان و دانش ‌آموزان گروه تجربی باید به 30 سوال این درس در 47 دقیقه در دفترچه تخصصی گروه تجربی پاسخ دهند. این بدین معنی است که داوطلبان برای هر سوال ریاضی به صورت میانگین 1 دقیقه و 56 ثانیه زمان دارند. داوطلبان گروه تجربی در دفترچه شماره 2 یا همان دفترچه تخصصی باید به 5 درس پاسخگو باشند. سومین درس در این دفترچه مربوط به درس ریاضی است.

همچنین برای گروه آزمایشی ریاضی نیز درس ریاضی جزو اولین دروس از دفترچه تخصصی این رشته می باشد که شامل 50 سوال و 85 دقیقه مدت زمان پاسخگویی می باشد.

خلاصه ریاضی کنکور و ضرایب این درس

از جمله موارد مهم که داوطلبان پیش از هر گونه اقدامی باید با آن آشنا باشند، ضرایب دروس کنکور می باشد. داوطلبان گروه تجربی و ریاضی باید به ضرایب درس ریاضی در کنکور نیز توجه داشته باشند. گروه تجربی دارای 5 زیر گروه است که هر کدام از آن‌ ها رشته ‌های مختلفی دارند. لذا داوطلبان باید با توجه به رشته مورد علاقه در این زیر گروه‌ ها، به ضرایب درس ریاضی زیر گروه‌ ها توجه کنند. ضرایب ریاضی در زیر گروه ‌های مختلف گروه تجربی به صورت زیر است:

زیرگروه 1

ضریب 2

زیرگروه 2

ضریب 3

زیرگروه 3

ضریب 3

زیرگروه 4

ضریب 4

زیرگروه 5

ضریب 3

گروه ریاضی دارای 3 زیر گروه است که هر کدام از آن‌ ها رشته ‌های مختلفی دارند. ضرایب ریاضی در زیر گروه ‌های مختلف گروه ریاضی به صورت زیر است:

زیرگروه 1

ضریب 4

زیرگروه 2

ضریب 4

زیرگروه 3

ضریب 3

 خلاصه ریاضی کنکور و بودجه بندی این درس

در کنکور سراسری، سوالات آزمون برای گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی صرفا از کتاب های مشخص این گروه طراحی می شوند. لذا آگاهی از بودجه بندی سوالات در این گروه های آزمایشی، هر ساله کمک شایانی به داوطلبان کنکور کرده است. متقاضیانی که قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند، باید از بودجه بندی دروس امتحانی و به خصوص از بودجه بندی ریاضی کنکور آگاه باشند تا با توجه به تعداد سوالاتی که از این مباحث درسی مطرح شده است، از اهمیت آن مطلع شوند و بتوانند برای برنامه ریزی و مطالعه دروس خود اقدام کنند. آگاهی از تعداد سوالات و همچنین اطلاع از بودجه بندی ریاضی کنکور و مباحث امتحانی مهم بسیار دارای اهمیت می باشد، به خصوص زمانی که وقت زیادی برای مطالعه تمامی مباحث ندارید و باید بیشتر وقت خود را صرف مطالعه مباحث و سرفصل هایی کنید که سوالات بیشتری از آن ها مطرح می شود. بنابراین داوطلبان کنکور سراسری باید از این بودجه بندی ها آگاهی کامل داشته باشند.

البته برخی اوقات داوطلبان کنکور سراسری با توجه به بودجه بندی ریاضی کنکور دچار یک اشتباه خطرناک می شوند و آن هم این است که این افراد فقط با توجه به بودجه بندی ریاضی کنکور اقدام به انتخاب و تمرین فصل های مهم مشخص شده در بودجه بندی می‌ کنند و از سایر فصل های ریاضی غافل می شوند. مثلا کاربرد مشتق پر تست ترین مبحث بودجه بندی ریاضی کنکور است اما داوطلب به تنهایی نمی ‌تواند این مبحث را انتخاب کند زیرا برای پاسخ گویی به سوالات مربوط به مشتق داوطلب باید روی معادله و نامعادله و تابع نیز مسلط باشند.

در جدول زیربودجه بندی ریاضی کنکور تجربی مشخص شده است:

مباحث

تعداد سوالات

مثلثات

4

هندسه

3

احتمالات

2

مشتق

4

الگو

1

معادلات و نامعادلات

3

لگاریتم

2

آمار

1

کاربرد مشتق

2

مقاطع مخروطی

1

شمارش بدون شمردن

1

حد و پیوستگی

4

تابع

2

در جدول زیر بودجه بندی ریاضی کنکور ریاضی مشخص شده است:

مجموعه، الگو و دنباله

2 سوال

مثلثات

5 سوال

توان های گویا و عبارت های جبری

2 سوال

معادله ها و نامعادله ها

2 سوال

تابع

2 سوال

شمارش، بدون شمردن

1 سوال

آمار

2 سوال

توابع نمایی و لگاریتمی

3 سوال

حد و پیوستگی

4 سوال

مشتق

3 سوال

کاربرد های مشتق

2 سوال

آشنایی با مبانی ریاضیات

2 سوال

احتمال

3 سوال

آشنایی با نظریه اعداد

3 سوال

حد نامتناهی و بی نهایت

1 سوال

ماتریس

3 سوال

گراف و مدل سازی

1 سوال

ترکیبیّات (شمارش)

1 سوال

ترسیم های هندسی و استدلال

2 سوال

قضیه تالس، تشابه و کاربرد های آن

2 سوال

چند ضلعی ها

1 سوال

تجسم فضایی

3 سوال

دایره

1 سوال

تبدیل های هندسی و کاربردها

1 سوال

خلاصه ریاضی کنکور3.jpg

با تسلط بیشتر بر این مباحث می ‌توانید شانس خود را برای رسیدن به درصد بالای 50 در درس ریاضی افزایش دهید که درصدی معقول و مناسب است.

چگونه ریاضی کنکور را 100 بزنیم؟

1.ترتیب خواندن مباحث ریاضی کنکور

اکثر مشاوران کنکور روش خواندن ریاضی کنکور به صورت مبحثی را به داوطلبان پیشنهاد می دهند. ترتیب مطالعه فصل‌ های ریاضی بسیار مهم است زیرا مباحث ریاضی کنکور به شدت با هم در ارتباط هستند. به عنوان مثال در بخش تابع شما در اولین قدم برای حل سوالات باید دامنه تابع را تعیین کنید بنابراین شما باید دامنه تابع را بلد باشید. همچنین برای بدست آوردن دامنه تابع باید نامعادله و تعین علامت را بلد باشید. پس این مباحث به هم وابسته هستند. درمورد بحث تابع منظور فقط بلد بودن تابع و دامنه و برد آن نیست، بلکه هر مبحثی که مربوط به تابع باشد مانند قدر مطلق، جزصحیح، لگاریتم، ترکیب تابع و … را نیز باید به خوبی بلد باشید.

البته دسته ای از مباحث ریاضی نیز وجود دارند که هیچ ارتباطی با سایر مباحث ریاضی ندارند. به عنوان مثال نمی ‌توان آمار را با تابع یا هندسه را با حد ترکیب کرد. رعایت ترتیب در بین مباحث مستقل ریاضی کنکور هیچ اهمیتی ندارد و مطالعه این فصل‌ ها به صورت مستقل می باشد.

2.فاصله بین آموزش و حل تست

فاصله بین آموزش و حل تست برای ریاضی بسیار حائز اهمیت است. یعنی در یک جلسه نباید هم یک مبحث را بیاموزید و هم تست‌ های آن مبحث را در همان روز حل کنید. دلیل این موضوع هم این است، زمانی که یک مبحث را مطالعه کرده ‌اید، مطالب در حافظه کوتاه مدت شماست و از طرفی آمادگی کامل برای آن دارید و تست زنی به گونه ای بی فایده است. بهترین کار این است که میان آموزش و حل تست فاصله بیندازید، یعنی یک جلسه را به مطالعه و جلسه بعد را به مرور و تمرین و حل تست های یک مبحث اختصاص دهید. با این کار مطالب برای شما مرور می شوند و وارد حافظه میان مدت شما خواهند شد و کیفیت مطالعه افزایش می ‌یابد.

3.ریاضی را حفظ نکنید

ریاضی یک درس حفظ کردنی مانند زیست شناسی نیست و اگر شما می ‌خواهید واقعا ریاضی کنکور را 100 درصد بزنید، باید ریاضی را خیلی خوب یاد بگیرید. برای یادگیری ریاضی از افرادی که در این زمینه تخصص دارند استفاده کنید. مثلاً به کلاس های کنکوری بروید و یا از فیلم ‌های آموزشی و همچنین منابع خوب کمک آموزشی در این زمینه بهره بگیرید. سعی کنید در کلاس درس و هنگامی که معلم تدریس می کند، خوب گوش کنید و درس را در کلاس یاد بگیرید. برای این درس یک جزوه برای یادداشت برداری از تمام نکات و فرمول‌ها تهیه کنید. بعد اتمام آموزش به مدت 15 تا 20 دقیقه دوباره مسائل و معادلات را مرور و حل کنید تا در ذهنتان تثبیت شود. برای موفق شدن در کنکور باید ریاضی را بفهمید و تست های متعددی حل کنید. هدف از تست زنی در این مرحله، حل تمرین‌ های بیشتر و یادگیری بهتر مبحث درسی است.

4.تمرین و تکرار مداوم

یکی دیگر از روش های 100 زدن ریاضی کنکور تمرین و تکرار مداوم است. شما باید برای هر مبحث تست‌های فراوان و متنوعی حل کنید و سرعت تست زنی خود را بالا ببرید. حل مسائل ریاضی بسیار وقت گیر است و باید به قدری سرعت تست زدن خود را افزایش هید تا در هنگام کنکور وقت کم نیاورید. برای هر یک از مباحث ریاضی کنکور حداقل 50 تست بزنید تا تسلط کافی بر هر یک از مباحث پیدا کنید. اگر تستی را اشتباه حل کردید یا اصلاً حل نکردید، این به معنی این است که شما در این مبحث هنوز مشکل دارید و باید تمرینات بیشتری حل کنید. برای تست زنی بهتر است اول از تست‌ های کنکورسال‌ های گذشته استفاده کنید.

5.ساعات مطالعه خود را به مرور افزایش دهید

ساعت مطالعه لازم برای هر درس به چند عامل بستگی دارد. مثلا اگر شما در درس ریاضی ضعیف تر از سایر دروس هستید، باید وقت بیشتری بر روی این درس بگذارید و اگر برعکس در درس خاصی مثل ریاضی خیلی قوی هستید و در عوض در یک یا دو درس دیگر خیلی ضعیف تر هستید، زمان خود را بر روی آن دروس بگذارید. در واقع داوطلبان کنکور سراسری باید 30 درصد از ساعت مطالعه هفتگی خود را به درس ریاضی اختصاص دهند.

خلاصه ریاضی کنکور و معرفی منابع مناسب کمک آموزشی

آشنایی با منابع ریاضی کنکور با توجه به اینکه درس ریاضی دارای اهمیتی بالا در گروه های آزمایشی تجربی و ریاضی میباشد، بسیار مهم و حیاتی است. ضریب درس تخصصی ریاضی در کنکور بسیار بالا است و کسب درصد بالا در این درس تاثیر به سزایی در رتبه نهایی داوطلب خواهد داشت. به همین دلیل آشنایی با منابع کمک آموزشی ریاضی کنکور و تهیه آنها برای کسب درصد بالا در این درس می تواند بسیار مفید و موثر واقع شود.در ادامه به معرفی چند مورد از بهترین منابع ریاضی کنکور پرداخته ایم:

1.کتاب ریاضیات جامع کنکور خیلی سبز

کتاب تست جامع ریاضی کنکور خیلی سبز توسط سروش موئینی ، رسول محسنی منش و کوروش اسلامی تالیف و توسط انتشارات خیلی سبز منتشر شده که با استقبال خوبی از طرف داوطلبان کنکور مواجه شده است. این کتاب مجموعع دو کتاب ریاضیات پایه و دوازدهم خیلی سبز می باشد و دارای رویکردی کاملا تستی، همسو با کتاب درسی می باشد و برای کسب درصد های بالا در کنکور تجربی تهیه شده است. در این کتاب مطالب درسی ریاضی هر سه پایه دهم و یازدهم و دوازدهم جمع آوری شده است. یعنی تمامی مطالب تابع در یک فصل تعریف شده است و به صورت ساده و روان به بیان مطالب درسی پرداخته است. این کتاب شامل درسنامه درس به درس به همراه تمرین های استاندارد و تست های تالیفی و کنکوری می باشد.

جلد اول کتاب ریاضیات جامع کنکور خیلی سبز شامل درسنامه و 3406 عدد تست هست و در جلد دوم، به تست ها به صورت تشریحی پاسخ داده شده است. در جلد اول، هر فصل به چند درس تقسیم شده است که درسنامه آنها حجم کمی دارند و اکثرا حاوی چند مثال تشریحی برای درک بیشتر موضوع هستند. در ادامه تست های مرتبط با آن مطلب به ترتیب آسان به دشوار برای شما تهیه شده است تا بتوانید گام به گام به سراغ سوالات بروید و روی درس مسلط شوید.

همراه تحصیلی.jpg

در جلد دوم هم که شامل پاسخ های تشریحی است، حل تمامی سوالات و مراحل آنها به صورت کامل نوشته شده است. در بعضی از سوالات هم، روش سریع تر یا روش دومی برای شما تهیه شده است.

بخش های کتاب ریاضی جامع خیلی سبز جلد اول :

درسنامه

درسنامه ریاضی جامع خیلی سبز به صورت فصل به فصل تالیف شده که هر فصل شامل درس های مختلف است. درس های هر بخش کم حجم و به صورت نکته و تست تالیف شده که از نظر زمان بندی کمک شایانی به داوطلبان می نماید. درسنامه این کتاب به شکلی است که نیاز شما را به طور کامل برای دسترسی به تمامی مفاهیم و مطالب درس ریاضی برطرف خواهد کرد.

تست

کتاب ریاضی جامع خیلی سبز از نظر تعداد تست ، بسیار کمل و عالی می باشد. ریاضی جامع در مجموعه 3406 تست را شامل میشود که از تیپ های متنوعی طراحی شده است. به عنوان مثال تمرین های کتاب درسی ریاضی دهم، یازدهم و دوازدهم به صورت تست تغییر یافته و در کتاب ارائه شده است. همچنین تست های کنکور های سال های گذشته نیز در کتاب آمده است. تست های پیشرفته یا سخت تر در این کتاب با علامت خاص مشخص شده که از سطح کنکور بالاتر و پیشرفته تر از سطح کتاب درسی است.

پاسخنامه کلیدی

در انتهای کتاب پاسخنامه کلیدی کلیه تست های چهار گزینه ای و آزمون های موجود در کتاب ارائه شده و پاسخنامه تشریحی به همراه بررسی گزینه ها در جلد دوم تالیف شده است و سعی شده تا روش حل و درستی یا نادرسی گزینه ها به طور مفصل ارائه شده باشد.

2.کتاب گاج میکرو طلایی ریاضیات تجربی کامل کنکور تک جلدی

کتاب گاج میکرو طلایی ریاضیات تجربی کامل کنکور تک جلدی شامل بانک تست، پاسخ ‌نامه‌ ی تشریحی و درس ‌نامه‌ از مباحث ریاضی پایه ‌ی دهم، یازدهم و دوازدهم ویژه کنکور تجربی از سری کتاب های میکرو طللایی گاج می باشد. چینش فصل های این کتاب به صورت موضوعی است و تست های هر فصل شامل سوالات تالیفی و کنکور سراسری سال های اخیر می شود. در آخر کتاب پاسخنامه ی تشریحی برای بررسی تمامی سوالات آمده است. همچنین درسنامه ی این کتاب نسبت به کتاب های دیگر مختصر تر است و به داوطلبان برای زمان جمع بندی و مرور بسیار کمک می کند. ارائه تست های آموزشی متعدد و مفید و راه حل های کوتاه اما ارزشمند از ویژگی های این کتاب است.

ویژگی های کتاب میکرو طلایی ریاضی کامل کنکور گاج :

 • شامل ریاضی دهم، یازدهم و دوازدهم
 • شامل درس ‌نامه‌ و آموزش نکات کاربردی
 • کادر های جمع‌ بندی در انتهای درس ‌نامه‌ ی هر فصل برای مرور سریع
 • ارائه‌ ی بانک تست پربار اعم از سراسری و تالیفی (2927 تست)
 • توجه به تمرینات و مثال‌ های کتاب درسی جدید
 • توجه به سبک مولفان کتاب های درسی جدید
 • همراه با تست‌ های کنکور سراسری
 • ارائه‌ ی پاسخ ‌نامه‌ ی تشریحی برای تمامی سوالات

کتاب آبی ریاضیات جامع کنکور قلم چی

کتاب ریاضیات کنکور آبی قلم چی جلد اول شامل ریاضی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم به صورت پیمانه ‌ای توسط گروه مولفان انتشارات کانون انتشارات قلم چی منتشر شده است. این مجموعه طبقه بندی شده به همراه تست های کنکور جدید، یک مجموعه کامل و مفید است که شما را از مطالعه کتاب های دیگر در این زمینه بی نیاز می کند. جلد اول کتاب ریاضیات جامع کنکور دارای 11 فصل و به صورت موضوع و زیر موضوع‌ های مختلف تدوین شده که تعداد آن‌ ها 42 موضوع و 102 زیر موضوع می ‌باشد. 120 پیمانه که 80 مورد آن بیست سوالی و 40 مورد آن ده سوالی است نیز در این کتاب ذکر شده است. درسنامه های این کتاب به صورت خلاصه تهیه شده است تا زمان زیادی از دانش آموز نگیرد و این مسئله به داوطلبان برای زمان جمع بندی و مرور کمک شایانی خواهد کرد.

4.کتاب ریاضی جامع IQ گاج

کتاب بانک تست ریاضی جامع کنکور آی کیو گاج جلد اول از سری کتاب های آی کیو ویژه داوطلبان کنکور در انتشارات گاج به چاپ رسیده است . این کتاب به قلم محمد حسین صابری و علیرضا شعبانی نصر با کارشناسی محتوایی سید علی مقدم نیا تولید و منتشر شده است. کتاب بانک تست ریاضی جامع کنکور آی کیو گاج شامل درسنامه و خلاصه و نکات کاربردی به همراه تست های تالیفی و کنکوری مطابق با سطح پرسش های چهار گزینه ای کنکور می باشد.

این کتاب در دو جلد تهیه شده است که جلد اول آن دارای مطالب ریاضیات دهم، یازدهم و دوازدهم می باشد. در این کتاب چینش به صورتی است که تمامی مطالب مبحث به مبحث آمده است که شامل 2700 تست جامع و دشوار به صورت تالیفی و همچنین تست های سراسری برای تسلط بیشتر دانش آموزان است. لازم به ذکر است این کتاب دارای پاسخ نامه تشریحی برای تمامی تست ها می باشد. دانش آموزان می توانند با تهیه جلد دوم این کتاب به تمامی درس نامه ها و نکات آموزشی مباحث ذکر شده دسترسی داشته باشند. در جلد دوم این کتاب که شامل پاسخنامه می باشد، تمامی تست ها به صورت تشریحی پاسخ داده شده اند و برای برخی از سوالات، راه حل های متفاوت دیگری نیز در نظر گرفته شده تا به رشد ذهنی دانش آموزان برای یادگیری این درس، کمک شود.

ویژگی های کتاب بانک تست ریاضی جامع کنکور آی کیو گاج :

 • شامل ریاضیات دهم، یازدهم و دوازدهم
 • شامل بیش از 2800 تست استاندارد تالیفی ، کنکور ، آزمون ‌‎های آزمایشی
 • شامل پاسخ‌ نامه‌ ی تشریحی برای تمامی تست‌ ها
 • شامل چند روش حل برای تست‌ های مورد نیاز
 • همراه با سوالات کنکور سراسری جدید
 • ارائه ‌ی درس ‌نامه و نکات آموزشی در جلد مکمل (جلد2)

انتخاب رشته کنکور سراسری

آزمون آیمت 

آزمون یوس

آزمون لیسانس به پزشکی 

 

یک نظر بنویسید

ارسال

محصولات مرتبط

 • img

  آموزش php

 • img

  آموزش php