ثبت نام آزمون تیزهوشان

شرایط ثبت نام تیزهوشان و برگزاری آزمون تیزهوشان

 

ثبت نام تیزهوشان و جزئیات برگزاری آزمون تیزهوشان  ( سمپاد )

مدارس تیزهوشان

مدارس تیزهوشان یا سمپاد مدارسی هستند که در آنها دانش آموزانی که دارای استعداد برتر نسبت به هم رده های خود هستند ، به تحصیل می پردازند. به دلیل کیفیت بالای تحصیلی مدارس سمپاد ، این مدارس جزو مدارس مورد توجه دانش آموزان و به خصوص والدین آنها قرار گرفته است . ورود به مدارس تیزهوشان در دو مقطع ششم به هفتم و نهم به دهم صورت می گیرد.

با توجه به تغییرات جدیدی که اعمال شده است، ثبت نام و برگزاری آزمون نمونه دولتی و تیز هوشان به صورت همزمان و هماهنگ کشوری صورت می گیرد. بر اساس قوانین جدید و اطلاعیه آن  درسال  97 اعام شد پذیرش تیز هوشان در مدارس تیزهوشان پایه هفتم فقط با برگزاری آزمون سنجش هوش انجام می شود و هیچ آزمون دیگری برای آن برگزار نمی شود.

شرایط ثبت نام تیزهوشان سال 97-98

یکی از شرایط ثبت نام در آزمون سمپاد دارا بودن تابعیت ایرانی است، داوطلبانی که دارای تابعیت ایرانی نیستند نیز می توانند در این آزمون ثبت نام کنند اما شرایط خاصی برای آنها وجود خواهد  داشت.

  - شرایط حضور در آزمون سمپاد پایه ششم ابتدایی کسب نمره خیلی خوب در تمامی دروس یا کسب نمره خوب در حداکثر نمره خوب در یک درس و نمره خیلی خوب در سایر دروس در پایه پنجم ابتدایی الزامی می باشد.

- برای ثبت نام تیزهوشان پایه ششم ابتدایی باید دانش آموز در پایه ششم ابتدایی مشغول به تحصیل باشد و در تمامی دروس نمره خیلی خوب داشته باشد و یا در همه دروس خیلی خوب و حداکثر در یک درس نمره خوب داتشه باشد تا بتوان در آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی شرکت کند.

- برای ثبت نام تیزهوشان در آزمون سمپاد نهم به دهم هم دانش آموز باید در مقطع تحصیلی نهم مشغول به تحصیل باشد و همچنین معدل سالانه داوطلب باید بالای 19 باشد.

زمان اعلام نتایج آزمون تیزهوشان سال 97

آزمون سمپاد سال 97 در تاریخ 11/3/97 برگزار شد و جواب آزمون معمولا 4 تا6 هفته بعد از برگزاری آزمون اعلام خواهد شد.

زمان برگزاری آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی سال 98

زمان برگزاری آزمون تیزهوشان یا سمپاد رده های مختلف چند ماه قبل از طریق آموزش و پروش اعلام می شود. آزمون ورودی تیزهوشان به صوت کشوری و همزمان برگزار می شود. آزمون تیزهوشان سال 97 در فروردین ماه برگزار شد . برای اطلاع دقیق از زمان برگزاری و ثبت نام آزمون تیزهوشان سال 98 می توانید با مراجعه به سایت Azmoon.medu.ir نسبت به کسب اطلاعات بیشتر اقدامات لازم را انجام دهید. لازم به ذکر است که همه مراحل ثبت نام به صور اینترنتی صورت می گیرد.

سوالات آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی

با آخرین تغییرات اعمال شده بر آزمون های تیز هوشان ، سوالات این آزمون به دو دسته استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی تقسیم بندی می شود. سوالات استعداد تحلیلی  20 درصد نمره آزمون را شامل می شود کههمه این سوالات خارج از کتاب درسی بوده و گاها با تلفیق با مباحث کلاس درسی طراحی می شوند. این بخش از آزمون به منظور ارزیابی توانایی تحلیلی ، ریشه یابی ، سازمان دهی و طبقه بندی مباحث گوناگون می باشد.

سوالات استعداد تحصیلی 80 درصد نمره آزمون را شامل می شود و تمامی سوالات آن از منابع درسی و کتاب های درسی تهیه شده است. 30 درصد سوالات از پایه پنجم و 70 درصد سوالات از پایه ششم طراحی می شوند. آزمون سمپاد ششم ابتدایی مانند تمامی آزمون های استاندارد دارای نمره منفی نیز می باشد و داوطلب به ازای هر سوال درس سه نمره مثبت و به ازای هر سوالغلط یک نمره منفی دریات خواهد کرد.

 

استعدادیابی دانش آموزان

منابع سوالات آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی

آزمون سمپاد ششم ابتدایی دارای زمان پاسخ گویی 90 دقیقه برای 70 سوال می باشد. تعداد سوالات آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی و ضرایب دروس این آزمون و  منابع آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی به شرح زیر می باشد:

درس استعداد تحصیلی در منابع آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی
درس تعداد سوال ضریب زمان پاسخ گویی
 درس قرآن و تعلیمات دینی و اخلاق در منابع آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی 8 2
درس فارسی(مهارت خواندن و نوشتن) در منابع آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی 10 2
درس تفکر و پژوهش در منابع آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی 5 1
درس مطالعات اجتماعی در منابع آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی 7 1
 درس علوم تجربی در منابع آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی 10 2
درس ریاضی در منابع آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی 15 3

 

                           استعداد تحصیلی
زمان پاسخ گویی تعداد سوال درس
15 دقیقه 15 درس استعداد تحصیلی در منابع آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی

ادغام آزمون تیزهوشان و آزمون نمونه دولتی

بعد از سال 96 که آزمون سمپاد در اردیبهشت ماه و آزمون نمونه دولتی در اواخر خرداد ماه برگزار شد و داوطلبان دچار استرس و عدم تمرکز کافی برای با موفقیت گذراندن هر دو آزمون شدند، با تصمیمات اتخاذ شده ، از سال 97 هر دو آزمون به صورت هم زمان در همه استان ها برگزار شد. مدارس نمونه دولتی از بین 350 هزار شرکت کننده معمولا تا 50 هزار نفر پذیرش دارند.

یک نظر بنویسید

ارسال