تحصیل پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در خارج از کشور به دلیل شرایط سخت قبولی در رشته پزشکی در ایران، پذیرش آسان دانشگاه های خارج از کشور در رشته پزشکی، رنکینگ و سیستم آموزشی عالی دانشگاه های خارج از کشور و...همواره مورد توجه قرار گرفته و متقاضیان بسیاری را به خود جذب کرده است. لذا کسب اطلاعات در زمینه تحصیل پزشکی در خارج از کشور برای متقاضیان این رشته بسیار مهم و حیاتی میباشد. لذا مرکز همراه تحصیلی به گردآوری مجموعه ای از اطلاعات در خصوص تحصیل پزشکی در خارج از کشور برای متقاضیان عزیز پرداخته است.

تحصیل پزشکی در خارج.jpg

تحصیل پزشکی در خارج از کشور

رشته پزشکی یکی از مهمترین و پرطرفدار ترین رشته های گروه تجربی میباشد. هر ساله متقاضیان بسیاری به رقابت در کنکور سراسری برای رشته پزشکی می پردازند.  در واقعیت قبولی در رشته پزشکی رویای اکثر دانش آموزان تجربی میباشد. قبولی در این رشته کار به نظر دشواری به حساب می آید اما امکانپذیر است.

پزشکی دانشی است که هدف آن حفظ و ارتقا سلامتی، درمان بیماری‌ ها میباشد. این اهداف با شناخت بیماری ها، تشخیص، درمان و پیشگیری از بروز آنها انجام می شود.

ابتدا افراد به صورت تجربی با علم پزشکی آشنا شدند و با استفاده از روش ‌های آزمون و خطا درمان برخی از بیماری‌ها را کشف کردند. اما با گذشت زمان دانش پزشکی با تلفیق علم و تجربه پیشرفت‌ های بسیاری کرد و روش‌ های درمانی جدید روی کار آمدند و این علم گسترش یافت. علم پزشکی تلاش کرده تا سلامت جامعه را ارتقا بخشد و روش ‌های درمانی جدیدتر و موثرتری را برای انواع بیماری‌ ها کشف کند.

همچنین رشته پزشکی یکی از پرمتقاضی‌ ترین رشته‌ ها برای تحصیل در خارج از کشور نیز میباشد. برخی از متقاضیان تحصیل پزشکی به دلایل بسیاری نظیر محدودیت ظرفیت رشته پزشکی، درصد پایین قبولی در کنکور، دشواری این آزمون و...به فکر تحصیل پزشکی در خارج از کشور هستند. زیرا تحصیل پزشکی در خارج از کشور فرصتی عالی برای دستیابی آسان علاقه مندان به این رشته میباشد. از جمله دلایل تحصیل پزشکی در خارج از کشور میتوان به دانشگاه های برتر در سطح جهان، سیستم آموزشی با کیفیت و بسیار پیشرفته، برخورداری از اساتید نخبه سراسر جهان، دریافت مدرک معتبر در سطح جهانی، سهولت در پذیرش دانشجو و... میباشد.

لذا متقاضیانی که قصد دارند برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور اقدام نمایند، باید از تمامی شرایط آن آگاه باشند و مزایا و معایب تحصیل در کشور های مختلف را مورد بررسی قرار دهند و سپس اقدام به مهاجرت تحصیلی نمایند. رشته پزشکی در اکثر دانشگاه ‌های معتبر سراسر جهان ارائه می‌ شود و متقاضیان پس از مقایسه دانشگاه ‌های پزشکی در کشور های مختلف با توجه به رنک دانشگاه، سیستم آموزشی، شهریه و هزینه زندگی تصمیم می‌گیرند که در کدام کشور تحصیل کنند.

به دست آوردن اطلاعات صحیح در این زمینه یکی از مهم ‌ترین دغدغه ‌های متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور است. لذا مرکز تحصیلی با بهره گیری از برترین مشاوران تحصیل در خارج از کشور، به گرده آوری مجموعه ای کامل از اطلاعات در زمینه تحصیل پزشکی در خارج از کشور پرداخته است.

در سالهای اخیر کشور های زیر بیشترین دانشجو را جهت تحصیل پزشکی به خود جذب کرده اند:

 • ترکیه
 • ایتالیا
 • مجارستان
 • روسیه
 • کانادا
 • اسپانیا
 • استرالیا
 • آلمان
 • اتریش
 • آمریکا
 • انگلستان

شرایط تحصیل پزشکی در خارج از کشور

شرایط تحصیل پزشکی خارج ایران.jpg

از جمله مهمترین مراحل تحصیل در رشته پزشکی ابتدا شناخت بیماری است زیرا پزشک پیش از درمان بیمار باید نسبت به آن بیماری شناخت کامل داشته باشد و سپس با استفاده از دانش پزشکی برای درمان آن بیماری اقدام کند.

برای ورود به رشته‌ های پزشکی در برخی از کشور های اروپایی گذراندن یک دوره‌ پیش نیاز برای دانشجویان الزامی خواهد بود.

در این دوره که معروف به دوره پری مدیکال یا پیش پزشکی است، دروس پایه ضروری به دانشجویان آموزش داده خواهد شد‌. این دوره ‌ها که در کالج ‌های خصوصی یا دانشگاهی برگزار می‌ شوند در حدود ۱ تا ۲ ساله هستند. پس از گذراندن دوره‌ پری مدیکال در اروپا از داوطلبان آزمون گرفته می‌شود و دانشجویان در صورت قبولی در این آزمون موفق به اخذ پذیرش دانشگاه خواهند شد.

برای تحصیل پزشکی شما باید در دوره‌ های پزشکی عمومی شرکت نمایید که طول این دوره ها در کشور های مختلف متفاوت است و اکثرا بین 6 تا 8 سال زمان میبرد. همچنین هر یک از کشورها قوانین مخصوص به خود را برای تحصیل پزشکی دارند. مثلا در ایران داوطلبان ابتدا باید در کنکور سراسری قبول شوند اما در کشوری مانند آمریکا داوطلبان باید اول در یک رشته خاص مانند رشته ‌های علوم پایه مدرک کارشناسی اخذ کنند و سپس در آزمون ورودی MCAT شرکت کنند و نمره بالایی در آن کسب کنند و یا کشور ایتالیا که داوطلبان تحصیل پزشکی ابتدا باید در آزمون IMAT شرکت کنید.

شرایط تحصیل پزشکی انگلستان

تحصیل در رشته های پزشکی انگلستان شرایط خاص خود را داراست و دارای برنامه ای بزرگ و گسترده است. فرایند تبدیل شدن به یک پزشک در انگلیس، یک فرایند طولانی است و تحصیل در زمینه ‌های تخصصی رشته پزشکی ممکن است به ‌مدت ۱۰ سال به‌ طول انجامد. اما در حالت کلی، تحصیل در رشته پزشکی انگلستان به‌ مدت ۶ سال است. در این مدت، دانشجویان یک دوره مطالعاتی در دانشگاه خواهند داشت که در آن به کسب دانش در زمینه ‌های بیماری ‌ها، پیشگیری و درمان بیماری‌ ها، امور بیمارستانی و بالینی می ‌پردازند. گفتنی است که به‌غیر از ۶ سال تحصیلی در دانشگاه، دوره‌های دیگری برای سپری کردن وجود دارد.

دوره های تحصیلی مختلفی برای ورود به دانشگاه های پزشکی وجود دارد. این مراحل دوره هایی است که قبل از دوره های دانشگاهی برگذار می شود. در ادامه به این دوره های تحصیلی نگاهی می اندازیم:

دوره FOUNDATION

دوره فاندیشن دوره ‌ای تمام وقت برای دانشجویان خارجی است که دوره دبیرستان را پشت سر گذاشته اند و در دوره دیپلم نمره‌ های خوبی گرفته اند. این دوره فاندیشن برای افرادی توصیه می‌شود که مایلند مستقیم به دانشگاه های انگلستان وارد شوند و به دلیل تفاوت ‌های سیستم آموزشی انگلستان و ایران واجد شرایط نیستند. ورود به رشته های پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی فقط از طریقFoundation  و A_LEVELS مقدور می باشد.

دوره فاندیشن دوره ای ۱۲ ماهه یا ۹ ماهه می باشد که می تواند توسط دانشگاه ها ارائه شود. این دوره شامل آمادگی برای زبان انگلیسی چه به صورت هم ‌زمان با مطالعه دروس دانشگاهی یا فقط برای خود دوره انگلیسی است تا دانشجو مهارت‌های زبان انگلیسی خود را افزایش دهد. داشتن دیپلم کشور ایران هم الزامی است. برای ورود به این  دوره حداقل سطح زبان بالای مقدماتی یعنی حدودIELTS 4.5  لازم است.

دوره های مقدماتی foundation جایگزینی مقرون به صرفه تر برای دوره های A-Level  در انگلستان و صرفه جویی در وقت است ، که به جای ۲ سال استاندارد A-Level ، یک سال به طول می انجامد.

آمادگی برای گرفتن پذیرش از دانشگاه ها مهم است و دوره های foundation ، یک دوره پایه برای آمادگی بیشتر دانشجویان از طریق آموخته های های قبلی، به ویژه بهبود مهارت های زبان انگلیسی است.

دوره A_LEVELS

این دوره اصلی ترین دوره ورود به دانشگاه های پزشکی انگلستان می باشد. البته باید به این نکته هم توجه کنیم که تقریبا همه دانشگاه های انگلستان این دوره را در اولویت برای پذیرش دانشجو قرار داده اند. یعنی افرادی که می خواهند شانس خود را برای ورود به دانشگاه های پزشکی امتحان کنند و برای دانشگاه های برتر اقدام کنند باید این دوره را بگذرانند. این دوره معمولا ۲ سال به طول می انجامد و در آن به دروس مختلف مانند زیست شناسی و شیمی پرداخته می شود که البته امکان فشرده خواندن دورهA_LEVELS به این صورت که به جای ۲ سال این دوره ۱ سال و ۶ ماه به طول بیانجامد که نیازمند تلاش بیشتری توسط دانش آموز می باشد. نمره افراد در این دوره ها بسیار حائز اهمیت است. بعد از گذراندن این دوره افراد باید برای امتحان ورودی خود را آماده کنند. هزینه ی تحصیل در این دوره برای یک سال تقزیبا ۵۷۰۰ پوند در هر سال است.

دوره  GCSE

متقاضیانی که قصد تحصیل در دوره های پزشکی انگلستان را دارند و دارای مدرک تحصیلی سوم راهنمایی یا چهارم دبیرستان را دارند، می توانند در دوره GCSE شرکت کنند و آمادگی لازم برای تحصیل پزشکی را کسب کنند. طول مدت تحصیل در این دوره ۲ سال می باشد و متقاضی پس از تمام شدن این دوره باید در دوره آمادگی ALevel شرکت کند. در واقع دوره GCSE معادل سال اول و دوم دبیرستان در ایران می باشد. متقاضیانی که فاقد مدرک مهارت زبان انگلیسی می باشند نیز می توانند در این دوره آمادگی شرکت کنند.

شرایط تحصیل پزشکی آمریکا

دوره دکترای پزشکی (MD) Doctor of Medicine

این دوره در دانشگاه‌ های پزشکی آمریکا برگزار می ‌شود. البته برخی از کشورهای دیگر هم از این دوره آموزشی استفاده می ‌کنند. رقابت شدیدی برای پذیرش در دانشکده پزشکی در آمریکا وجود دارد و هر سال تنها حدود 38 درصد از متقاضیان موفق به اخذ پذیرش از دانشکده‌ های پزشکی آمریکا می ‌شوند. قبل از ورود به این دانشکده، دانشجویان ملزم به گذراندن یک دوره کارشناسی چهار ساله و آزمونMCAT هستند.

قبل از فارغ‌ التحصیلی از دانشکده و اخذ مدرک دکترای پزشکی، دانشجویان ملزم به شرکت در آزمون صدور مجوز پزشکی ایالات متحده USMLE در مرحله اول و هر دو بخش دانش علمی و مهارت ‌های بالینی در مرحله دوم هستند. تحصیل در این دوره حدود 4 سال تحصیلی طول میکشد.

دوره Doctor of Osteopathic Medicine (DO)

این دوره پزشکی نیز در دانشگاه‌ های آمریکا ارائه می ‌شود و تفاوت چندانی با دوره (MD)  ندارد. تنها تفاوت آن‌ ها در فلسفه آموزشی و نوع مراقبت از بیمار است. فلسفه دوره DO شامل معالجه ذهن، بدن و روح است. در این روش استفاده از دارو و تجویز آن به حداقل می ‌رسد و به بدن بیمار این فرصت را می ‌دهند تا خود را ترمیم و بازسازی کند.

دانشجویان باید قبل از ورود به این دوره مدرک کارشناسی خود را از یکی از دانشگاه ‌های معتبر کسب کرده باشند. همچنین داوطلبان باید در آزمون MSAT نمره قابل ‌قبولی کسب کنند.

دوره تحصیلی DO مانند دوره MD چهار ساله است. این دوره در سال ‌های اول و دوم، بر روی مطالعه علوم زیست ‌پزشکی و بالینی تمرکز دارد. سال ‌های سوم و چهارم، شامل دوره‌ های اصلی آموزش بالینی و کارآموزی در تخصص ‌های بالینی است.

داشتن مدرک آیلتس یا تافل برای شرکت در این دوره ‌ها الزامی است.

داوطلبان تحصیل در دوره رزیدنسی باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنند و شرایط اخذ پذیرش در این دوره را مطالعه نمایند. دانشجویان می‌توانند پس از گذراندن دوره رزیدنسی به عنوان یک پزشک متخصص مشغول به کار شوند.

دوره فلوشیپ

پس از اتمام تحصیل در دوره رزیدنسی داوطلبان می‌توانند در دوره فلوشیپ مربوط به تخصص خود شرکت کنند. در این دوره مهارت ‌های عملی پزشکان در تخصص مورد نظرشان افزایش می ‌یابد. گذراندن این دوره برای تمام پزشکان ضروری است. پزشکان در دوره فلوشیپ حقوق دریافت می‌کنند. هرچه این مدت طولانی‌ تر باشد حقوق پزشک متخصص بیشتر می ‌شود.

شرایط تحصیل پزشکی ایتالیا

پزشکی ایتالیا.jpg

طول دوره تحصیل پزشکی ایتالیا ۶ ساله می باشد و پس از پایان این ۶ سال، دانشجویان به مدت ۶ ماه وارد آموزش کلینیکال می شوند و پس از آن می توانند مجوزهای مربوطه را دریافت خواهند کرد و می توانند در کشور ایتالیا به عنوان پزشک به فعالیت بپردازند. برای تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا باید در آزمون ورودی این رشته قبول شوید که به نام آزمون IMAT در این کشور شناخته می شود و سالی یک بار برگزار می گردد. ظرفیت پذیرش این رشته برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا هر سال اعلام می شود. مزیت تحصیل پزشکی ایتالیا این است که در صورت قبولی در آزمون IMAT نیازی به شرکت در مصاحبه برای پذیرش نیست و معدل دیپلم تاثیر چندانی روی پذیرش نخواهد داشت و همچنین نیازی به ارائه توصیه نامه برای پذیرش نمی باشد. این آزمون در سال ۲۰۱۱ توسط وزارت علوم کشور ایتالیا با کمک گرفتن از سیستم طراحی آزمون دانشگاه کمبریج به زبان انگلیسی طراحی شده است.

در این ۶ سال پزشکی ایتالیا دانشجو می بایست ۳۶۰ واحد درسی را پاس کند که شامل ۳۶ امتحان می شود. هر سال تحصیلی شامل دو ترم است که هر ترم ۱۲ هفته به طول می انجامد. دو سال ابتدایی این دوره تحت عنوانADOگذارنده می شود.

شرایط تحصیل پزشکی ترکیه

برای ورود به رشته های پزشکی افراد باید در کشور ترکیه  ابتدا یک دوره کالج یک ساله را بگذرانند تا برای کنکور پزشکی ترکیه آمادگی لازم را پیدا کنند. در واقع تحصیل پزشکی در کشور ترکیه بدون آزمون امکان پذیر نمی باشد. زبان تحصیل پزشکی ترکیه انگلیسی و یا ترکی است. دوره تحصیل برای دانشجویان پزشکی ترکیه ۶ سال می باشد. دانشگاه ها در کشور ترکیه دولتی و خصوصی هستند. دو نوع آزمون ورود به رشته پزشکی ترکیه وجود دارد، که یکی یوس (YOS) و دیگری ست (SAT) میباشد. برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی اشخاص نیاز دارند تا آزمون یوس را بدهند و افرادی که می خواهند در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شوند آزمون ست را بدهند.

تحصیل پزشکی در ترکیه 6 سال طول میکشد. پس از اینکه اشخاص توانستند وارد دانشگاه های پزشکی کشور ترکیه شوند، عموما باید دو سال اول را به خواندن دروس علوم پایه اختصاص دهند. سال سوم شامل معرفی دروس نظری و عملی بیماری هاست. پس از آن در سال پنجم دانشجویان رشته پزشکی باید دوره یکساله کارآموزی بالینی را بگذرانند و سرانجام در سال ششم باید دانشجویان در بیمارستان ها مشغول به تمرین عملی کار پزشکی شوند. در واقع این دوره برای دانشجویان یک دوره کارورزی نهایی است.

شرایط تحصیل پزشکی کانادا

قبل از تحصیل در رشته پزشکی کانادا لازم است نسبت به اخذ مدرک لیسانس برای کارشناسی در یکی از رشته های علوم پایه مانند زیست شناسی اقدام شود.

تمامی دانشگاه های موجود در کشور کانادا پذیرش خود را بر مبنای داشتن مدرک CEGEP  لیسانس قرار نمی‌دهند. به عنوان مثال دانشگاه پزشکی کبک، یک دوره دو ساله تحت عنوان دیپلم برگزار می کند که این دوره برابر با سال دوازدهم و همچنین سال اول دانشگاه میباشد.

اما در حالت کلی بیشتر دانشگاههای موجود در غرب کشور کانادا به یک دوره دو ساله پیش از تحصیل و همچنین دانشگاه های موجود در ایالت انتاریو دوره‌ های ۳ ساله برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی کانادا دارند در نظر می ‌گیرند. از جمله شرایطی که در پذیرش رشته پزشکی در کانادا در دانشگاه های موجود در این کشور تاثیر بسیار زیادی دارد، سوابق تحصیلی در دوره کارشناسی و هم چنین نتیجه تست کالج پزشکی و مصاحبه های مربوطه میباشد.

در مرحله بعدی باید در آزمونی تحت عنوان MCAT که اختصار شده عبارت آزمون سراسری پزشکی است شرکت کنند. پس از گذراندن این مرحله و در صورت قبولی در این آزمون، ورود به دانشگاه های پزشکی برای افراد امکان پذیر می شود.

تحصیل پزشکی در این کشور ۴ تا ۶ سال زمان می‌ برد و از جمله شروط اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی کانادا داشتن معدل حداقل ۱۵ برای مقاطع دیپلم و پیش دانشگاهی و همچنین داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل ۶.۵ است. آن دسته از متقاضیان تحصیل پزشکی کانادا که مدرک زبان انگلیسی ندارند، ابتدا باید در دوره های آموزشی زبان در دانشگاه و یا کالج ‌های زبان در کانادا شرکت کنند.

در نیمه اول برنامه درسی پزشکی کانادا بیشتر به آموزش اصول ، یا موضوعات اساسی مرتبط با پزشکی مانند آناتومی، بافت شناسی، فیزیولوژی، فارماکولوژی، ژنتیک، میکروب شناسی، اخلاق و اپیدمیولوژی اختصاص دارد. نیمه دوم نیز به کسب تجربه به صورت عملی در بخش های تخصصی بیمارستان ها در زمینه هایی مانند طب داخلی، پزشکی خانوادگی، روانپزشکی، جراحی، داروهای اورژانسی، زنان و زایمان و اطفال با نظارت اساتید می گذرد.

شرایط تحصیل پزشکی اسپانیا

طول دوره پزشکی اسپانیا 6 سال است که در آن دانش آموزان تمام دروس مورد نیاز دوره پزشکی را فرا خواهند گرفت. ارتباط تنگاتنگ دانشگاه‌ ها و مراکز درمانی این کشور باعث شده است که فارغ ‌التحصیلان دانشگاه ‌های اسپانیا از لحاظ کاری دارای مهارت های لازم باشند.

 

زبان تحصیل پزشکی اسپانیا به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی برگزار خواهند شد، دوره ‌های انگلیسی غالبا در دانشگاه‌ های خصوصی برگزار می‌شوند و در مقابل دانشگاه‌ های دولتی بیشتر دوره‌ه ای خود را به زبان اسپانیایی برگزار می‌کنند.

دوره تحصیل تخصص در اسپانیا نیز حدود ۳ الی ۶ سال به طول می انجامد. شرایط تحصیل در اسپانیا در رشته پزشکی در دانشگاه های این کشور بدین صورت است که طی این دوره ۶ ساله، متقاضی ۲ سال اول را به یادگیری علوم پایه پرداخته و از سال سوم تا ششم به یادگیری علوم بالینی و پس از آن به کسب مهارت های عملی و کارورزی در بیمارستان ها خواهد پرداخت. پس از فارغ التحصیلی ، پزشکان باید دوره های تحصیلات تکمیلی  را بگذرانند.

دو سال اول تحصیل پزشکی در اسپانیا شامل مطالعات پیش بالینی یا آموزش مقدماتی است. این دو سال شامل دروسی در زمینه آناتومی، زیست شناسی، بیوشیمی، فیزیولوژی، زیست اخلاقی، بیوفیزیک، بافت شناسی و ژنتیک است. سال های سوم تا پنجم موارد بالینی اجباری را پوشش می دهد که این موارد شامل بافت شناسی، ایمونولوژی، فارماکولوژی، ژنتیک، رادیولوژی، جراحی، قلب و عروق و بینی و گوش و حلق و بینی است که به چند مورد اشاره می کند.

سال آخر بر روی چرخش های بالینی متمرکز است. این موارد شامل تماس با بیمارستان ها، کلینیک های ایالتی و مراکز اجتماعی است.

شرایط تحصیل پزشکی استرالیا

پزشکی در انگلیس.jpg

استرالیا دارای دانشکده و دانشگاه های پزشکی زیادی می باشد که در این دانشگاه ها کیفیت تدریس و خدمات آموزشی بسیار مطلوب می باشد. همین مسئله باعث شده است سالانه متقاضیان بسیاری جهت تحصیل در مقطع پزشکی استرالیا به این کشور مهاجرت کنند. به صورت کلی دوره پزشکی حدود شش سال به طول می انجامد.

دانشجو باید در رشته های شیمی نمره بالا کسب نموده و همچنین توصیه می شود که در نمرات زیست، فیزیک و ریاضی نیز موفق بوده باشند قبولی در آزمون UMAT الزامی میباشدحتماً دانشجو باید تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشد . 

همچنین متقاضیان می توانند برای ورود به رشته پزشکی ابتدا در دوره های پیش پزشکی مانند دوره فاندیشین شرکت نمایند که بعد از گذراندن این دوره یا قبولی در آزمونUMAT میتوانند دوره تحصیل پزشکی خود را آغاز نمایند. به هر حال دانشجویان از طریق هر یک از این روش ها در صورت اینکه قبول شوند باید تقریبا دو سال را در بیمارستان ها، موسسات و یا مراکز بهداشتی مشغول به دوره کارآموزی شوند.برای تحصیل در دوره های کارشناسی پزشکی یا دوره های علوم پزشکی در اکثر دانشگاه های استرالیا نیاز به ارائه، مصاحبه پزشکی و در نهایت نمره (UMAT  و ATAR ) دارند. بعضی از دانشگاه ها از مباحث دبیرستان مانند دروس شیمی نیز امتحان به عمل می آورند.

آزمون‌ های مرتبط با تحصیل پزشکی در خارج از کشور

آزمون آیمت  (IMAT)

قبولی در آزمون آیمت IMAT  یکی از اصلی ترین شرایط اپلای پزشکی ایتالیا می باشد. این آزمون فقط سالی یک بار در اکثر شهر های مهم دنیا برگزار می شود و حدودا ۷۷ نفر از دانشجویان بین المللی را پذیرش می کنند . برای متقاضیان ایرانی، کشور های حوزه خلیج فارس و قبرس برای شرکت در کنکور نزدیک و مناسب است . این کنکور به ۲ زبان انگلیسی و ایتالیایی برگزار می شود و شما می توانید در یک سال به طور همزمان در دو کنکور شرکت کنید .

سوالات این آزمون شامل ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی ، اطلاعات عمومی و هوش می باشد. هر پاسخ صحیح ۵/۱ امتیاز مثبت دارد و هر پاسخ غلط ۴/۰ امتیاز منفی را در پی خواهد داشت . لازم به ذکر است برای پذیرفته شدگان بورسیه هایی در نظر گرفته می شود که اگر دانشجو موفق به اخذ آنها شود هزینه تحصیل و خوابگاه پوشش داده می شود و تقریبا تحصیل رایگان به حساب می آید. به همین دلیل متقاضیان زیادی برای تحصیل پزشکی ایتالیا رقابت می کنند. مدت زمان آزمون آیمت ۱۰۰ دقیقه می باشد.

این آزمون شامل 60 سوال است که ویژه متقاضیانی است که قصد تحصیل در دوره پزشکی یا دوره جراحی را دارند و به زبان انگلیسی میباشد و در کشورهای زیادی این امتحان برگزار میگردد. فرمت آزمون ورودی آیمت شرح زیر میباشد:

آزمون آیمت دارای ۹۰ نمره می باشد و تعداد سوالات هر درس در آزمون آیمت بصورت زیر است:

 • زیست شناسی ۱۸ سوال
 • شیمی ۱۲ سوال
 • ریاضی و فیزیک ۸ سوال
 • هوش و منطق ۱۰ سوال
 • دانش عمومی ۱۲ سوال

آزمون یوس YOS

افرادی که قصد دارند در مقطع مختلف در دانشگاه های ترکیه تحصیل کنند، می بایست در آزمون YOS (یوس) که برای متقاضیان اتباع خارجی برگزار می شود. هر دانشگاه ترکیه به صورت اختصاصی این آزمون را برگزار می‌کند و سوالات آن شامل مهارت و هوش ریاضی و منطقی و زبان ترکی است.

کلیه داوطلبان خارجی تحصیل در ترکیه باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه در آزمون یوس شرکت کنند. در واقع معیار پذیرش دانشگاه های ترکیه از کشور های خارجی شرکت و کسب نمره مناسب در آزمون YOS  است .

آزمون یوس از سه قسمت تشکیل شده است.  مباحث اصلی این آزمون به هوش ، ریاضی و هندسه اختصاص دارد، توجه داشته باشید آزمون یوس زبان محور نیست و عملا سواد ریاضی و هوش شما را مورد سنجش قرار می دهد. نمره آزمون یوس از 100 محاسبه می شود و به ازای هر چهار سوال غلط، یک جواب درست حذف خواهد شد.

آزمون یوس بیشتر دانشگاه های دولتی ترکیه دارای 80 سوال است و بودجه بندی آن عموما 40 سوال هوش ، 35 سوال ریاضی و 5 سوال هندسه است. در ادامه به سوالات امتحانی آزمون یوس میپردازیم:

آزمون  SAT

 آزمون sat یکی از مهمترین آزمون هایی است که در سطح جهان برگزار می شود. آزمون SAT مخفف کلمات (Scholastic Aptitude Test) می باشد که توسط موسسه کالج برد آمریکا طراحی می شود. بسیاری از دانشگاه های سرتاسر دنیا مانند آمریکا، کانادا، استرالیا، نروژ، فنلاند، اتریش، ترکیه و … با نمره  آزمون SAT اقدام به پذیرش دانشجو می نمایند. نمرات SAT در طی ۵ سال معتبر هستند، تا زمانی که تغییری در معیارهای SAT ایجاد نشده باشد.

آزمون  SAT از ۳ بخش تشکیل شده است. ۲ بخش اصلی و ۱ بخش اختیاری. مدت زمان اصلی آزمون ۳ ساعت بدون در نظر گرفتن بخش اختیاری می باشد. هدف کالج برد از بخش های مختلف آزمون سنجش توانایی های متقاضیان در زمینه های مختلف می باشد.

بخش خواندن

تعداد سوالات این بخش 52 سوال است. این آزمون متقاضی را در نحوه دریافت اطلاعات، ابراز نظر در مورد آن و نحوه استفاده از اطلاعات کسب شده مورد سنجش قرار می‌دهد.

بخش نوشتن و زبان

تعداد سوالات این بخش 42 سوال است. آزمون نوشتاری و زبان SAT از شما میخواهد سه کار را انجام دهید:

 • بخوانید
 • اشتباهات و ضعف‌های متن را بیابید
 • خطاها را برطرف کنید.

بخش ریاضی

دومین بخش اصلی آزمون SAT از ۵۸ سوال تشکیل شده است و ۸۰ دقیقه زمان پاسخگویی دارد. مباحث این بخش از بخش های زیر تشکیل شده است:

 • هندسه
 • موضوعات آماری
 • احتمالات
 • ریاضیات پیشرفته
 • آنالیز داده ها
 • مثلثات
 • توانایی حل مسئله

بخش انشا

این بخش کاملا اختیاری می باشد. به کسانی که این بخش را نیز در آزمون SAT انتخاب می کنند ۵۰ دقیقه زمان برای پاسخگویی داده می شود. متقاضی باید در رابطه با موضوع درخواستی انشایی بنویسد. موضوعات این بخش اغلب در رابطه با تاریخ، علوم، جامعه و …. می باشد. نمره این بخش جدا از دو بخش قبلی محاسبه میشود. این بخش برای تعداد بسیار کمی از دانشگاه ها فقط اهمیت دارد.

آزمون MCAT

آزمون MCAT در واقع مخفف عبارت Medical College Admission Test است. آزمون MCAT از جمله آزمون ‌های بین ‌المللی در زمینه کسب جواز ورود به دانشگاه ‌های پذیرنده رشته‌ های پزشکی در دانشگاه ‌های آمریکا و کانادا برای دانشجویان بومی و بین‌ المللی است که هر سال در طی زمان ‌های مشخص توسط سازمان مربوطه برگزار میشود.

 MCAT  آزمونی نسبتا دشواری است. این آزمون شامل ۲۳۰ سوال میباشد که شامل مباحث زیر است:

 • مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم های بیولوژیکی
 • تجزیه و تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال
 • مبانی زیستی و بیوشیمیایی سیستم های زندگی
 • مبانی روانشناختی، اجتماعی و رفتار شناسی

مدت زمان این آزمون ۷ ساعت و ۳۰ دقیقه میباشد. نمره های هر قسمت از آزمون MCAT بین 118 تا 132 قرار دارد و نمره 125 نمره میانه هر بخش خواهد بود. به این ترتیب با جمع نمرات هر بخش از آزمون، نمره 472 تا 528 با نمره میانه 500 برای شرکت کنندگان در آزمون ثبت می شود.

آزمونBMAT

آزمون پذیرش زیست پزشکی BMAT یک آزمون ورودی برای دانشجویانی است که مایل به استفاده از دوره های پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و رشته های علوم پزشکی در انگلستان هستند. این آزمون به مدت دو ساعت ادامه دارد و به سه بخش تقسیم می شود.

استعداد و مهارت ها : این بخش حل مسئله، درک استدلال ها، تجزیه و تحلیل داده ها و مهارت های استنتاج را آزمایش می کند.

دانش و کاربرد های علمی : توانایی استفاده از دانش علمی را به طور معمول در علوم و ریاضیات مدرسه تا سن ۱۶ سالگی آزمایش می کند.

نوشتن: این بخش توانایی انتخاب ، توسعه و سازماندهی ایده ها و برقراری ارتباط با آنها به صورت كوتاه و موثر را مورد ارزیابی قرار می دهد.

زبان تحصیل پزشکی در خارج از کشور

ازمون bmt.jpg

زبان تحصیل پزشکی در خارج از کشور بسته به کشوری که در آن مشغول به تحصیل  هستید متفاوت میباشد. برای مثال در ترکیه، زبان تحصیل در دوره ‌های پزشکی عمومی ترکی است و دانشجویانی که قصد دارند از دانشگاه‌ های ترکیه پذیرش بگیرند باید به زبان ترکی مسلط باشند. اما از آنجایی که زبان انگلیسی زبان رایج در اغلب کشور های جهان میباشد، اکثر دانشگاه ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان خود فراهم کرده اند. البته برخی از کشور های انگلیسی زبان نظیر آمریکا، انگلستان و کانادا، دوره پزشکی عمومی را به زبان انگلیسی ارائه می ‌دهند.

داوطلبانی که می‌خواهند از کشور های انگلیسی ‌زبان پذیرش بگیرند باید مدرک آیلتس و تافل با نمرات بالا داشته باشند. حداقل نمره آیلتس باید 6.5 و حداقل نمره تافل باید 87 باشد.

پذیرش در دانشگاه های پزشکی خارج از کشور

شرایط پذیرش در دانشگاه های پزشکی خارج از کشور در هر کشوری متفاوت است. شرط عمومی مشترک در پذیرش رشته پزشکی در خارج از کشور، داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ایران در رشته تجربی یا ریاضی میباشد. برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور به زبان انگلیسی مخصوصا در کشور های اروپایی باید در آزمون ورودی دانشگاه ‌ها شرکت کنید و نمره قبولی آن دانشگاه را کسب نمایید. در حالی که برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های دیگر نیاز به شرکت در آزمون ورودی نیست و تنها با داشتن شرط معدل و مدرک زبان معتبر در آن دانشگاه پذیرش خواهید شد. همچنین ارائه مدرکی مبنی بر داشتن تمکن مالی می ‌تواند تاثیر گذار باشد. داوطلبان باید برای ورود به دانشکده پزشکی حداقل 18 سال سن داشته باشند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در دانشگاه های پزشکی خارج از کشور

از جمله مدارک لازم برای اخذ پذیرش در دانشگاه های پزشکی خارج از کشور عبارتند از:

 • ترجمه رسمی مدرک سال دوازدهم دبیرستان و ریز نمرات آن
 • ترجمه رسمی مدرک سال یازدهم دبیرستان و ریز نمرات آن
 • ارائه پاسپورت فرد متقاضی که مدت اعتبار آن باید بیشتر از ۶ ماه باشد.
 • ارائه مدرک زبان مورد نظر در صورت نیاز به آن ( آیلتس، تافل و...)
 • ارائه ترجمه شناسنامه فرد متقاضی
 • ارائه ۲ قطعه عکس زمینه سفید 3 در 4 از فرد متقاضی

هزینه‌ تحصیل پزشکی در خارج از کشور

هزینه تحصیل پزشکی بستگی به معیار هایی همچون رنک دانشگاه انتخابی، مقطع تحصیلی شما، دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه و... دارد. البته کشوری که در آن در حال تحصیل نیز هستید، بسیار مهم است زیرا هزینه تحصیل در برخی از کشور ها نظیر آلمان و اتریش بسیار مقرون به صرفه است و حتی در برخی موارد تحصیل پزشکی در این کشور ها رایگان خواهد بود. در حالی که تحصیل پزشکی در بعضی از کشور ها همچون آمریکا و انگلستان هزینه بالایی برای داوطلبان خواهد داشت. هزینه‌ تحصیل پزشکی در کشور های اسپانیا سالانه در حدود 1 الی 2 هزار یورو، ایتالیا بین 1 تا 5 هزار یورو، انگلستان بین 30 الی 40 هزار پوند، کانادا بین 15 الی 30 هزار دلار کانادا، در ترکیه و ایتالیا نیز با پرداخت هزینه ای در حدود 10 تا 20 هزار دلار میباشد. هزینه دوره های پیش پزشکی نیز در کشور های مختلف متفاوت است و حداقل این هزینه در کشور ترکیه و ایتالیا در حدود 6 تا 8 هزار یورو و در کشور انگلستان و آمریکا 10 تا 20 هزار یورو خواهد بود.

از دیگر نکات مهم برای متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور و خانواده آنها هزینه های زندگی در این کشور ها می باشد. در شهرهای مختلف این کشور ها هزینه های زندگی متفاوت است. در شهر های بزرگ مانند نیویورک، لندن و... هزینه زندگی بیشتر از شهر های کوچک می باشد. البته نمیتوان هزینه های زندگی در این کشور ها را به طور دقیقی مشخص نمود زیرا این مبالغ بستگی به سبک و محل زندگی افراد دارد.

اقلام مورد نیاز زندگی

قیمت به دلار

شیر یک لیتر

2.34

نان

2.84

برنج یک کیلو

4.01

تخم مرغ 12 عدد

3.31

گوشت مرغ 1 کیلو

13.34

سیب زمینی 1 کیلو

2.69

پیاز 1 کیلو

2.62

آب یک بطری 1.5 لیتری

2.27

آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر

1،238.43

هزینه ما هیانه ایاب و ذهاب

95

 

برترین دانشگاه های پزشکی در خارج از کشور

برترین دانشگاه های خارج کشور.jpg

کسب اطلاعات در مورد دانشگاه های پزشکی برتر کشور مورد نظر داوطلبان پزشکی یکی از مهمترین مراحل جهت انتخاب دانشگاه میباشد. این دانشگاه ها از نظر معیار هایی همچون رنکینگ دانشگاه، سیستم آموزشی، اساتید و... در رتبه بسیار بالایی قرار میگیرند. لذا در ادامه به معرفی دانشگاه های برتر و با رنک جهانی بالا میپردازیم:

دانشگاه هاروارد

این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی و یکی از اعضای لیگ آیوی است که در کمبریج، ماساچوست واقع شده‌ است. این دانشگاه در سال ۱۶۳۸ تاسیس شد. هاروارد قدیمی ‌ترین موسسه آموزش عالی در آمریکا و از معتبرترین موسسات جهان است. نفوذ و قدرت و همچنین کیفیت بسیار بالای سطح آموزشی این دانشگاه، آن را به یکی از مشهورترین دانشگاه ‌های جهان تبدیل کرده‌ است. هاروارد در میان تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در دنیا از بزرگترین پشتوانه های مالی بهره مند است.

این دانشگاه در رتبه ۱ دانشگاه های آمریکا و رتبه ۸ برترین دانشگاه های پزشکی جهان قرار دارد. این دانشگاه شامل دانشکده های هنر و علوم،،پزشکی و دندانپزشکی، معماری، الهیات، آموزش، مدرسه جان اف کندی دانشگاه هاروارد و دانشکده حقوق و…میباشد.

کسانی که قصد تحصیل در دانشگاه پزشکی هاروارد را دارند، حتما باید لیسانس علوم پایه خود را در دانشگاه های آمریکا بگذرانند. بورسیه تحصیلی ICRT یک نوع بورس برای دانشجویان رشته پزشکی دانشگاه هاروارد است که برای دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی برای پژوهش های پزشکی در نظر گرفته شده است.

دانشگاه پزشکی آکسفورد

آکسفورد دانشگاهی قدیمی در کشورهای انگلیسی زبان است و در واقع قدمت تاریخی بسیار زیادی دارد به طوری که تاریخ تاسیس آن ناشناخته است. این دانشگاه در اطراف و مرکز شهر قرون وسطایی آکسفورد واقع شده است و شامل ۴۴ کالج، سالن و همچنین بزرگترین سیستم کتابخانه را در انگلستان دارد. در آکسفورد ۲۲۰۰۰ دانشجو در حال تحصیل هستند و حدود ۴۰ درصد دانشجویان بین المللی هستند.

در دانشگاه آکسفورد چند بخش دانشگاهی وجود دارد: علوم انسانی، ریاضی فیزیک، علوم پزشکی و دندانپزشکی، علوم اجتماعی. برترین دانشکده این دانشگاه، علوم پزشکی و دندانپزشکی آن است و در رشته پزشکی نیز رتبه یکم در جهان مربوط به این دانشگاه است.

همراه تحصیلی.jpg

دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج، در شهر کمبریج در کناره رودخانهٔ کَم، واقع شده‌ است. این دانشگاه در سال ۱۲۰۹ تاسیس شده و دومین دانشگاه قدیمی در منطقه انگلیسی زبان و سومین دانشگاه قدیمی در جهان به‌ شمار می‌آید. این دانشگاه در بسیاری از رشته‌ها بهترین دانشگاه جهان است و در همه رشته‌ها همواره از بهترین‌ های دنیا محسوب می‌شود.

تحصیل در رشته پزشکی انگلستان، به ویژه در دانشگاه کمبریج متقاضیان زیادی دارد. گروه پزشکی دانشگاه کمبریج انگلستان، بزرگترین گروه در دانشکده پزشکی به شمار می رود و از یازده بخش مجزا تشکیل شده است.

دانشگاه نیویورک

دانشگاه نیویورک مشهور به  NYU، در سال ۱۸۳۱ تاسیس شد. دانشگاه نیویورک یکی از بزرگ ‌ترین موسسات آموزش عالی خصوصی در ایالات متحده آمریکا است. این دانشگاه در میان دانشگاه‌ های کشور آمریکا دارای‌ شهرت فراوانی است و به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های‌ ایالات متحده شناخته می‌شود. این دانشگاه در میان ۴۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. دانشگاه نیویورک نقش مهمی‌ در‌ آموزش و پرورش افراد نخبه دارد.‌

پردیس اصلی دانشگاه در مرکز منهتن قرار دارد.‌ دانشکده‌های‌ این دانشگاه شامل دانشکده هنر و علوم انسانی، دانشکده پزشکی و دندانپزشکی‌، دانشکده مهندسی و تکنولوژی، دانشکده علوم زندگی، دانشکده فیزیک‌، دانشکده علوم اجتماعی‌، دانشکده اقتصاد‌، دانشکده کامپیوتر، دانشکده حقوق، دانشکده آموزش، دانشکده روانشناسی‌ و دانشکده جغرافیا‌ هستند.‌

دانشکده پزشکی NYU در مرکز پزشکی Langone در ضلع شرقی منهتن، واقع شده است. دانشجویان دانشکده پزشکی NYU می توانند از طریق یک برنامه درجه دو مدرک MD ،  Ph.D و یا هر دو را کسب کنند.

دانشگاه ادینبورگ

دانشگاه ادینبورگ یک مرکز مشهور برای آموزش و تحقیقات در اسکاتلند است و در سال ۱۵۸۳ تاسیس شد و این دانشگاه را به یکی از قدیمی ترین دانشگاه های انگلیس تبدیل کرد. دانشگاه ادینبورگ در رتبه ۲۰ دانشگاه برتر جهانی قرار دارد. ادینبورگ از نظر آکادمیک، شهرت زیادی در زمینه پزشکی و دندانپزشکی دارد و در آنجا کشفیات و اختراعات متعددی مانند بیهوشی و پنی سیلین ثبت شده است.

کالج امپریال لندن

کالج امپریال لندن در سال ۱۹۰۷ تاسیس شده است و به طور رسمی به عنوان کالج علوم، فناوری،  پزشکی و دندانپزشکی امپریال شناخته می‌شود. امپریال عضو گروه راسل است و بارها در میان بهترین دانشگاه‌های جهان رتبه ‌بندی شده است. محوطه اصلی دانشگاه در کنزینگتون جنوبی واقع شده است. این دانشگاه به چهار دانشکده علوم، مهندسی، پزشکی و کسب و کار تقسیم شده است. تاکید دانشگاه بر تکنولوژی در حال ظهور و کاربرد عملی آن است. امپریال همواره در میان دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارد.

دانشگاه تورنتو

دانشکده ی پزشکی این دانشگاه که در سال 1843 تاسیس شده است، جدا از اینکه دانشگاه تورنتو یکی از قدیمی ترین دانشکده های پزشکی در کانادا است، به دلیل کشف انسولین و سلول های بنیادین و همچنین انجام اولین پیوند ریه در جهان نیز بسیار معروف است. دانشگاه تورنتو در جهان رتبه ی 17 و در کانادا رتبه ی اول را دارا است. رشته ی پزشکی این دانشگاه در جهان رتبه ی 5 را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه کلمبیا

این دانشگاه رتبه سه در بین بهترین دانشگاه های پزشکی آمریکا و رتبه ۶۶ را در بین بهترین دانشگاه های پزشکی جهان دارد.

مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، شامل کالج پزشکان، کالج دندانپزشکی، دانشکده پزشکی و دانشکده بهداشت است. این دانشگاه برخی از پردیس های خود را در شهرهای منهتن تاسیس کرده است. مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، از پیشگامان تحقیقات پزشکی با چندین افتخار از دریافت جایزه نوبل است.

دانشگاه سیدنی

دانشگاه سیدنی یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در سیدنی استرالیا است که به عنوان اولین دانشگاه استرالیا در سال ۱۸۵۰ تاسیس شد و به عنوان یکی از دانشگاه های برجسته جهان شناخته می شود. دانشکده پزشکی دانشگاه سیدنی با رتبه بندی دانشگاه های برتر QS  رتبه ۲ در استرالیا را به خود اختصاص داد و این دانشکده طبق رتبه بندی دانشگاه های برتر QS بر اساس موضوع ۲۰۲۰ در رتبه جهانی ۱۸ پزشکی قرار گرفت.

دانشگاه سیدنی دارای دانشکده های هنر و علوم اجتماعی، تجارت، مهندسی، سلامت و پزشکی، علوم، معماری و... می باشد. دانشکده پزشکی و سلامت این دانشگاه شامل بخش پزشکی، دندانپزشکی، علوم بهداشت، علوم پزشکی و... می باشد.

دانشگاه ملبورن

دانشگاه ملبورن یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در استرالیا است. این دانشگاه در سال ۱۸۵۳ تاسیس شد و به عنوان دومین دانشگاه قدیمی استرالیا شناخته می شود.

دانشگاه ملبورن اولین دانشکده پزشکی در استرالیا بود و اکنون در میان ۲۰ دانشگاه برتر پزشکی در سراسر جهان قرار دارد. دانشگاه های پزشکی این کشور پیشرو در زمینه تحقیقاتی و مراقبت های بهداشتی هستند.

این دانشگاه برنامه های پزشکی در حدود 6 سال ارائه می دهد و دارای استراتژی های تحقیقاتی و آموزشی با کیفیت است.

این دانشگاه شامل ۱۰ دانشکده یعنی دانشکده معماری، ساختمان سازی، هنر، تجارت و اقتصاد، مهندسی، پزشکی و دندانپزشکی، دامپزشکی و علوم کشاورزی است.

این دانشکده طبق رتبه بندی دانشگاه های برتر QS در رتبه ۱۶ جهانی پزشکی قرار گرفت.

کینگز کالج لندن

دانشگاه کینگز لندن با بیش از ۲۰ هزار دانشجو بزرگ‌ ترین و پرسابقه ‌ترین کالج دانشگاه لندن است. کینگز کالج لندن در رده‌ بندی دانشگاه‌های انگلستان در رده‌های درجه اول و پایین‌ تر از دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کمبریج قرار دارد و یکی از ۲۰ دانشگاه برتر اروپا است. دانشگاه کینگز در سال ۱۸۲۹ بنا شد.

دانشگاه کینز کالج لندن در رتبه بندی QS دانشگاه های جهان در میان ۳۳ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. این دانشگاه نزدیک به ۳۰ هزار دانشجو دارد. دانشگاه کینگز کالج لندن در رشته بالینی، پیش بالینی پزشکی و دندانپزشکی رتبه ۲۱  را به خود اختصاص داده است.

 

 

 

یک نظر بنویسید

ارسال