بودجه بندی شیمی کنکور

اطلاع از بودجه بندی شیمی کنکور ، جهت برنامه ریزی صحیح و تمرکز و انجام تمرینات بیشتر و کسب درصد مورد نظر برای داوطلبان کنکور سراسری ریاضی و تجربی، بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. شیمی یکی از دروس اختصاصی و مهم و تاثیر گذار در رتبه داوطلبان گروه ریاضی و تجربی کنکور سراسری می باشد. اما متاسفانه بعضی از افراد این درس را جدی نمی گیرند، درحالی که این درس از جمله مهم ترین دروس اختصاصی کنکور سراسری میباشد. لذا مرکز همراه تحصیلی به بودجه بندی شیمی کنکور برای اطلاع بیشتر شما داوطلبان گرامی پرداخته است.

بودجه بندی شیمی کنکور

بودجه بندی شیمی کنکور.jpg

یکی از مهم ‌ترین درس‌ های کنکور سراسری برای داوطلبان گروه تجربی و ریاضی درس شیمی است. درس شیمی کنکور برای این دو گروه ضرایب مختلفی دارد. دانش‌آموزان گروه ریاضی باید به درس شیمی به عنوان سومین درس در دفترچه تخصصی پاسخ دهند. تعداد سوالات شیمی برای داوطلبان گروه ریاضی 35 سوال است. داوطلبان گروه ریاضی باید به این 35 سوال در 35 دقیقه پاسخ دهند. این بدین معنی است که داوطلبان برای هر سوال درس شیمی تنها 60 ثانیه فرصت دارند. 60 ثانیه یک زمان مناسب برای درک سوال و پاسخگویی به آن است.

درس شیمی برای داوطلبان گروه تجربی کمی متفاوت ‌تر است، زیرا آن ‌ها باید در میان 5 درس تخصصی خود به سوالات شیمی به عنوان سومین درس پاسخ دهند. تعداد سوالات شیمی برای داوطلبان گروه تجربی 35 سوال است. داوطلبان گروه تجربی نیز باید در 35 دقیقه به 35 سوال درس شیمی پاسخ دهند. هر سوال 60 ثانیه زمان دارد و داوطلب باید با توجه به زمان خود به سوالات پاسخ دهد.

اما این درس به عنوان یکی از دشوار ترین دروس متوسطه دوم محسوب می شود. سختی مباحث شیمی اصلی ترین دلیل بی میلی داوطلبان نسبت به مطالعه مباحث آن است. اما از آنجایی که این درس جزو دروس مهم برای هر دو گروه آزمایشی ریاضی و تجربی می باشد، اطلاع از بودجه بندی شیمی کنکور برای داوطلبان کنکور سراسری بسیار مهم است. زیرا داوطلبان باید بر مبنای این بودجه بندی اقدام به برنامه ریزی و تمرین و تست نمایند. در واقع یکی از موضوعات مهم و اساسی برای داوطلبان کنکور این است که کدام مباحث در آزمون از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و یا نحوه طراحی سوالات کنکور به چه صورت است. پاسخ به این سوالات تنها با اطلاع از بودجه بندی شیمی کنکور امکان پذیر است. داوطلبان کنکور سراسری با کسب اطلاعات درباره بودجه بندی شیمی کنکور به اطلاعات بسیار خوبی درباره درس شیمی دست خواهند یافت که به آنها جهت کسب یک درصد خوب و بالا در این درس کمک خواهد کرد. در ادامه به بودجه بندی شیمی کنکور می پردازیم.

بودجه بندی شیمی کنکور و تعداد سوالات

در کنکور سراسری، سوالات آزمون برای گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی صرفا از کتاب های مشخص این گروه طراحی می شوند. لذا آگاهی از بودجه بندی سوالات در این گروه آزمایشی، هر ساله کمک شایانی به داوطلبان کنکور کرده است. متقاضیانی که قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند، باید از بودجه بندی دروس امتحانی و به خصوص از بودجه بندی شیمی کنکور آگاه باشند تا با توجه به تعداد سوالاتی که از این مباحث درسی مطرح شده است، از اهمیت آن مطلع شوند و بتوانند برای برنامه ریزی و مطالعه دروس خود اقدام کنند. آگاهی از تعداد سوالات و همچنین اطلاع از بودجه بندی شیمی کنکور و مباحث امتحانی مهم بسیار دارای اهمیت می باشد، به خصوص زمانی که وقت زیادی برای مطالعه تمامی مباحث ندارید و باید بیشتر وقت خود را صرف مطالعه مباحث و سرفصل هایی کنید که سوالات بیشتری از آن ها مطرح می شود. بنابراین داوطلبان کنکور سراسری باید از این بودجه بندی ها آگاهی کامل داشته باشند.

تعداد سوالات درس شیمی و سایر دروس تخصصی در جدول زیر مشخص شده است:

کنکور تجربی

 دروس تخصصی

تعداد سوالات

زمین شناسی

25

ریاضی

30

زیست شناسی

50

فیزیک

30

شیمی

35

کنکور ریاضی

دروس تخصصی

تعداد سوالات

زمین شناسی

25

ریاضی

50

فیزیک

45

شیمی

35

Untitled-1.gif

بودجه‌بندی مسائل شیمی کنکور | تعداد سوالات محاسباتی شیمی کنکور

مسائل شیمی کنکور از سال 93 به شدت پررنگ و دارای اهمیت شدند. تا قبل از آن، شاید بودجه‌بندی مسائل شیمی کنکور حدود 7 الی 10 سوال در کنکور بود؛ اما با گذشت زمان داستان عوض شد و اهمیت مسائل در بودجه‌بندی سوالات شیمی کنکور افزایش چشم‌گیری داشت، به نحوی که تعداد سوال مسائل شیمی کنکور به حدود 17 سوال افزایش پیدا کرده است که معادل با 50 درصد از تعداد بودجه‌بندی شیمی کنکور تجربی و ریاضی است. مسائل شیمی کنکور هم در جای جای این درس مشاهده می‌شود و به صورت خلاصه می‌توان گفت که سوالات مسائل شیمی کنکور مابین مباحث استوکیومتری، گرمای واکنش، محلول‌ها، سینتیک، تعادل، اسید و باز و الکتروشیمی پخش می‌شوند و تعداد سوالات استوکیومتری در کنکور بیش‌تر از مابقی مسائل است و دلیل آن هم ترکیب شدن این مبحث با سایر مباحث است. پس به صورت خلاصه می‌توان گفت که تعداد سوالات محاسباتی شیمی کنکور نصف بودجه‌بندی این درس در کنکور است.

بودجه‌بندی مفاهیم شیمی کنکور | تعداد سوالات حفظی شیمی در کنکور

تعداد سوالات حفظی شیمی کنکور یا این سوال که چند سوال شیمی کنکور حفظی است، جزو سوالاتی هستند که بار‌ها و بار‌ها پرسیده می‌شود و دلیل آن هم ترسی است که درس شیمی وجود دارد. با توجه به توضیحات بخش قبلی، می‌توان گفت که همانند مسائل شیمی کنکور، 50 درصد از بودجه‌بندی شیمی مربوط به تعداد سوالات حفظی شیمی کنکور است که این درصد معادل 17 الی 18 سوال می‌باشد. البته لازم به ذکر است که در بعضی از سوالات هم مفاهیم و مسائل ترکیب می‌شوند. سوالات حفظی شیمی در کنکور بیشتر از شیمی پایه دهم طرح می‌شود و این پایه ارزش بیشتری در میان حفظیات شیمی دارد.

بودجه بندی شیمی کنکور تجربی

درس شیمی در مقایسه با سایر دروس تخصصی بسیار راحت‌ تر است و داوطلبان به راحتی می ‌توانند به سوالات این درس پاسخ دهند. داوطلبان باید با بودجه بندی جهت برنامه ریزی و تمرین و تست به طور کامل آشنا باشند و درس ‌های آسان و سخت و تست خیز کنکور را تشخیص دهند. سوالات شیمی کنکور از سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم طراحی می ‌شود لذا بودجه بندی شیمی کنکور تجربی با توجه به این 3 پایه به صورت زیر است:

 • شیمی پایه دهم تجربی: 8 سوال
 • شیمی پایه یازدهم تجربی: 14 سوال
 • شیمی پایه دوازدهم تجربی: 13 سوال

شیمی پایه دهم

شیمی پایه دهم تجربی از سه فصل تشکیل می شود و داوطلبان باید به سوالات این سه فصل در کنکور پاسخ دهند. 8 سوال شیمی کنکور از پایه دهم طراحی می ‌شود. در واقع سوالات شیمی پایه دهم 23 درصد از تراز کنکور داوطلبان را تامین می کند.

در ادامه به بودجه بندی شیمی کنکور برای پایه دهم تجربی پرداخته ایم:

 • فصل اول: کیهان زادگاه الفبای هستی 3 سوال
 • فصل دوم: رد پای گاز ها در زندگی 3 سوال
 • فصل سوم: آب، آهنگ زندگی 2 سوال

بودجه بندی شیمی کنکور.jpg

شیمی پایه یازدهم

شیمی پایه یازدهم دارای بیشترین تعداد سوال در کنکور سراسری می باشد و داوطلبان گروه تجربی باید به پایه یازدهم توجه بیشتری داشته باشند. این پایه دارای 14 سوال در کنکور سراسری می باشد و اگر داوطلبان بتوانند به سوالات این پایه به درستی پاسخ دهند، تقریبا 40 درصد تراز کنکور را برای درس شیمی کسب می ‌کنند. لذا پایه یازدهم در شیمی کنکور تجربی نقش مهمی دارد.

در ادامه به بودجه بندی شیمی کنکور برای پایه یازدهم تجربی پرداخته ایم:

 • فصل اول: قدر هدایای زمینی را بدانیم 4 سوال
 • فصل دوم: در پی غذای سالم 4 سوال
 • فصل سوم: پوشاک، نیازی پایان ناپذیر 6 سوال

شیمی پایه دوازدهم

مباحث شیمی کنکور 13 سوال از پایه دوازدهم را به خود اختصاص داده است. داوطلبان گروه تجربی باید چهار فصل این پایه را به خوبی مطالعه کنند تا 37 درصد از تراز شیمی کنکور را کسب نمایند.

در ادامه به بودجه بندی شیمی کنکور برای پایه دوازدهم تجربی پرداخته ایم:

 • فصل اول: مولکول‌ ها در خدمت تندرستی 3 سوال
 • فصل دوم: آسایش و رفاه در سایه شیمی 4 سوال
 • فصل سوم: شیمی جلوه ‌ای از هنر، زیبایی و ماندگاری 4 سوال
 • فصل چهارم: شیمی، راهی به سوی آینده ‌ای روشن ‌تر 2 سوال

بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی

داوطلبان گروه ریاضی باید به 35 سوال شیمی در 35 دقیقه پاسخ دهند. هر سوال تنها 60 ثانیه زمان برای پاسخگویی دارد، لذا داوطلبان باید سرعت عمل زیادی داشته باشند و این مسئله مستلزم شناخت بودجه بندی های شیمی کنکور و تمرین بر روی مباحث تست خیز این بودجه بندی می باشد. سوالات شیمی کنکور از سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم طراحی می ‌شود. لذا بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی با توجه به این 3 پایه به صورت زیر است:

 • شیمی پایه دهم ریاضی: 11 سوال
 • شیمی پایه یازدهم ریاضی: 13 سوال
 • شیمی پایه دوازدهم ریاضی: 11 سوال

شیمی پایه دهم

شیمی پایه دهم برای داوطلبان گروه ریاضی از 11 سوال تشکیل شده است. داوطلبان گروه ریاضی با پاسخگویی به این سوالات 31 درصد از تراز درس شیمی را در کنکور سراسری کسب می ‌کنند.

در ادامه به بودجه بندی شیمی کنکور برای پایه دهم ریاضی پرداخته ایم:

 • فصل اول: کیهان زادگاه الفبای هستی 2 سوال
 • فصل دوم: رد پای گاز ها در زندگی 3 سوال
 • فصل سوم: آب، آهنگ زندگی 6 سوال

همراه تحصیلی.jpg

شیمی پایه یازدهم ریاضی

شیمی پایه یازدهم دارای بیشترین تعداد سوال در کنکور سراسری می باشد و داوطلبان گروه ریاضی باید به پایه یازدهم توجه بیشتری داشته باشند. در واقع یکی از مهم‌ ترین پایه‌ های شیمی کنکور برای داوطلبان گروه ریاضی پایه یازدهم است. این پایه 13 سوال از سوالات شیمی کنکور را به خود اختصاص می دهد و 38 درصد از تراز شیمی کنکور را تامین می کند.

در ادامه به بودجه بندی شیمی کنکور برای پایه یازدهم ریاضی پرداخته ایم:

 • فصل اول: قدر هدایای زمینی را بدانیم 4 سوال
 • فصل دوم: در پی غذای سالم 5 سوال
 • فصل سوم: پوشاک، نیازی پایان ناپذیر 4 سوال

شیمی پایه دوازدهم

شیمی پایه دوازدهم ریاضی از چهار فصل تشکیل شده است و داوطلبان باید به 11 سوال این فصل پاسخ دهند. در صورتی که داوطلبان بتوانند به تمامی سوالات این پایه به طور صحیح پاسخ دهند، 31 درصد تراز شیمی کنکور را کسب می ‌کنند.

در ادامه به بودجه بندی شیمی کنکور برای پایه دوازدهم ریاضی پرداخته ایم:

 • فصل اول: مولکول ‌ها در خدمت تندرستی 3 سوال
 • فصل دوم: آسایش و رفاه در سایه شیمی 3 سوال
 • فصل سوم: شیمی جلوه ‌ای از هنر، زیبایی و ماندگاری 2 سوال
 • فصل چهارم: شیمی، راهی به سوی آینده ‌ای روشن ‌تر 3 سوال

 انتخاب رشته کنکور سراسری

آزمون آیمت 

آزمون یوس 

آزمون لیسانس به پزشکی

 

یک نظر بنویسید

ارسال