پکیج انتخاب رشته ویژه کنکور سراسری 1401
مشاوره توسط برترین مشاوران ایران شاغل در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

شامل دو ساعت جلسه مشاوره موشکافانه حضوری و یا آنلاین در بر گیرنده

  • تحلیل رشته های تحصیلی، آینده شغلی و ...
  • تحلیل دانشگاهها، اعتبار و سطح علمی دانشگاهها
  • استعداد یابی تحصیلی بر اساس ویژگی های شخصیتی
  • چینش کدرشته محل ها طبق دفترچه انتخاب رشته
  • پشتیبانی صفر تا صد انتخاب رشته

امکان مشاوره در حضور والدین

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 021-91300399 تماس حاصل نمایید.
فرم درخواست مشاوره انتخاب رشته
ثبت درخواست
در حال ارسال اطلاعات. صبور باشید

کارشناسی ارشد پرستاری

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

مطلب زیر در مورد شرایط انتخاب رشته کارشناسی ارشد پرستاری و معرفی گرایش های مختلف، منابع ارشد پرستاری ، کارنامه نفرات قبول شده ارشد پرستاری و ظرفیت دانشگاههای مختلف در رشته کارشناسی ارشد پرستاری می باشد.

 کارشناسی ارشد رشته پرستاری

images (11).jfif

معرفی رشته کارشناسی ارشد پرستاری

کارشناسی ارشد پرستاری رشته ای مستقل و تلفیقی از علم و هنر می باشد. هدف از این رشته تربیت افرادی است که بتوانند بر علوم پرستاری و متون علمی مربوطه تسلط داشته باشند و با کسب مهارت های لازم و داشتن علم کافی  بتوانند کارایی لازم را در ابعاد پرستاری، آموزش ، پژوهش و مدیریت کسب نمایند. همچنین لایق و متبحر و متعهد بودن این اشخاص بسیار مهم محسوب می شود چون یکی از بازوهای هر بیمارستان پرستاران هستند و صبر و حوصله و توانمندی این اشخاص همیشه در معرض دید عموم است.

شاید همیشه تصور همه ما این است که پرستاری شغل سختی است، چون افراد در آن به اندازه پزشکان و زحمت می کشند اما حقوق و مزایای کمتری دریافت می کنند! شاید در گذشته و در ظاهر اینگونه بود چون تفکیک های شغلی مختلف در بیمارستان ها وجود نداشت و بیشتر وظایف فرعی پزشکی بر عهده پرستاران بود. 

اما امروزه با پیشرفت علم و جایگزینی دستگاه ها و همچنین تفکیک های شغلی متعدد و به عبارتی اضافه شدن شغل تخصصی هر جایگاه، این شغل مقدس هم جایگاه خود را یافته است و امید می رود با پیشرفت سریعی که در این زمینه به دست آمده، پرستاران بتوانند جایگاه شایسته خود را بیابند.

کارشناسان ارشد پرستاری بعد از فارغ التحصیلی می توانند در ابعاد پرستاری، پژوهشی و آموزشی مشغول به فعالیت شوند و در این بین نکته مهم این است که به دلیل عدم اشباع این شغل در مقاطع بالاتر شانس هیئت علمی شدن نیز با کارشناسی ارشد پرستاری وجود دارد. طول دوره آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد پرستاری 2 سال و نهایتا 3 سال می باشد.

رشته پرستاری در مقطع ارشد یکی از رشته های موجود در ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت می باشد.

دانلود سوالات ارشد پرستاری 10 سال گذشته

 لیست رشته های مجاز به شرکت در انتخاب رشته کارشناسی ارشد پرستاری

جدول زیر مدارک مورد پذیرش برای کنکور کارشناسی ارشد پرستاری در گرایش های مختلف می باشد.

رشته امتحانی

 رشته های مجاز برای ارشد پرستاری             

داخلی
جراحی
کودکان
بهداشت مادران ونوزادان
بهداشت جامعه
روان پرستاری
زبان عمومی
روان پرستاری
کارشناسی پرستاری
2
2
2
2
4
2
پرستاری داخلی – جراحی
کارشناسی پرستاری
4
2
2
2
2
2
پرستاری سلامت جامعه
کارشناسی پرستاری
2
2
2
4
2
2
پرستاری کودکان
کارشناسی پرستاری
2
4
2
2
2
2
پرستاری نظامی
کارشناسی پرستاری
3
2
2
2
3
2
پرستاری مراقبت های ویژه نوزادان
کارشناسی پرستاری هوشبری . اتاق عمل
3
3
3
2
1
2
پرستاری توانبخشی
کارشناسی  پرستاری
3
2
2
2
3
2
پرستاری اورژانس
کارشناسی پرستاری . فوریت های پزشکی
4
2
2
2
2
2
پرستاری مراقبت های ویژه
کارشناسی پرستاری . هوشبری . اتاق عمل
4
2
2
2
2
2
پرستاری سالمندی
کارشناسی پرستاری
4
1
1
3
3
2
مدیریت پرستاری
کارشناسی پرستاری
2
2
2
4
2
2

لیسانس به پزشکی چیست؟

 گرایش های  کارشناسی ارشد پرستاری در کنکور وزارت بهداشت

بعد از سال 94 با تغییرات انجام شده در ساختار آزمون ارشد پزشکی، رشته کارشناسی ارشد پرستاری به صورت مجموعه پرستاری در دفترچه قرار گرفت که شامل همه گرایش های موجود برای رشته پرستاری بود. این تقسیم و مجموعه گذاری به این معناست که برای این چند گرایش یک دفترچه سوال مشابه وجود دارد و داوطلبی که علاقه مند به شرکت در هر یک از این رشته ها می باشد، باید به عنوان رشته امتحانی خود، مجموعه پرستاری را انتخاب نماید.

همه افراد شرکت کننده در هر رشته پرستاری ، در جلسه آزمون سوالات مشابهی خواهند داشت. در هنگام اعلام نتایج بر اساس ضرایب متفاوت هر درس در هر رشته امتحانی برای داوطلب در هر گرایش رتبه جداگانه ای تعیین خواهد شد. بر اساس قوانین حاکم بر آزمون ورودی رشته های کارشناسی ارشد وزارت بهداشت تنها رشته های خاصی مجاز به شرکت در هر گرایش کارشناسی ارشد پرستاری می باشند.تعریف مختصری از هر گرایش در زیر لیست شده است.

انتخاب رشته کارشناسی ارشد پرستاری در مقطع ارشد به گرایش های زیر تقسیم می شود:

1 . روان پرستاری

 گرایش روان پرستاری یکی از گرایش های رشته پرستاری در انتخاب رشته کارشناسی ارشد پرستاری است که تعریف این گرایش به طور خلاصه یا وظیفه ای که این گرایش در جامعه پزشکی دارد به این گونه است که درمان بیمارستانی نباید پشت درب بیمارستان متوقف شود بلکه باید تا داخل جامعه ادامه یابد و مداوای بیماران روانی تنها قائم به درمان و مراقبت های داخل بیمارستان نبوده بلکه در دوران نقاهت  است که تیم درمانی منجمله گروه روان پرستاری باید هنر نمایی کنند و با راهنمایی و بازتوانی بیمار را در مسیر اصلی زندگی و جامعه قرار دهند.

برای آگاهی از رشته کارشناسی ارشد روان پرستاری کلیک کنید.

2 . پرستاری داخلی جراحی 

پرستاری داخلی جراحی یکی از گرایش های انتخاب رشته کارشناسی ارشد پرستاری است که در این گرایش پرستاران تربیت شده و آموزش می بینند.

برای آگاهی از رشته کارشناسی ارشد پرستاری داخلی جراحی کلیک کنید.

3 . پرستاری سلامت جامعه 

پرستاری سلامت جامعه یکی از گرایش های انتخاب رشته کارشناسی ارشد پرستاری در مقطع ارشد است که در این گرایش بر سلامت آحاد جامعه تمرکز شده است به طوری که دانش آموختگان این گرایش با تلفیق دانش پرستاری با سایر علوم مرتبط با سلامت قادر به شناسایی مشکل ، حل مسئله و تصمیم گیری مبتنی بر شواهد جهت پاسخ گویی به نیاز های جامعه خواهد بود.

برای آگاهی از رشته کارشناسی ارشد پرستاری سلامت جامعه کلیک کنید.

4 . پرستاری کودکان 

پرستاری کودکان یکی از گرایش های انتخاب رشته کارشناسی ارشد پرستاری است که در آن نیرو های پرستار با اخلاق  برای پرستاری از کودکان بیمار و مراجعه کنند گان به بیمارستان که رنج سنی آنها زیر 12 سال است تربیت شده اند.

برای آگاهی از رشته کارشناسی ارشد پرستاری کودکان کلیک کنید.

5 . پرستاری نظامی 

پرستار نظامی یکی از گرایش های رشته پرستاری در انتخاب رشته کارشناسی ارشد پرستاری است که جدیدا وارد این رشته شده است و در بعضی دانشکده های پزشکی کشور تدریس می شود . افرادی که در این گرایش پرستاری شرکت کرده و در این زمینه تحصیل خود را به پایان رسانده اند در زمینه ها و مواقع بحران ها و جنگ ها به نحو احسن به وظیفه پرستاری خود می پردازند زیرا آموزش فعالیت در این چنین مواردی را دیده اند و حتی توانایی آموزش نیروی پرستار در آن شرایط را نیز دارند.

6 . پرستاری مراقبت های ویژه نوزادان 

پرستاری مراقبت های ویژه ی نوزادان نیز یکی از گرایش های انتخاب رشته کارشناسی ارشد پرستاری است که افرادی که در این گرایش تحصیل کرده و تربیت شده اند به پرستاری و مراقبت پزشکی بر پایه ی دانش و علم روز از کودکان و بیماران زیر 12 سال که شرایط ویژه و اضطراری دارند می پردازند.

برای آگاهی از رشته کارشناسی ارشد پرستاری مراقبت های ویژه نوزادان کلیک کنید.

7 . پرستاری توانبخشی 

پرستاری توانبخشی که یکی از گرایش های انتخاب رشته کارشناسی ارشد پرستاری است به این گونه تعریف می شود .پرستاری توانبخشی عبارتست از تشخیص عکس العمل مدد جوی مبتلا به مشکلات سلامتی بالقوه و بالفعلی که توانایی عملکردی و خود اتکایی مددجو را متاثر ساخته و شیوه زندگی او را تغییر داده است.

8 . پرستاری اورژانس 

پرستاری اورژانسی هم یکی از گرایش های انتخاب رشته کارشناسی ارشد پرستاری است که تعریف آن عبارتست از : پرستاری اورژانسی از رشته های پرستاری تخصصی است که در آن پرستاران مراقبت های درمانی را به بیمارانی که در فاز بحرانی بیماری یا اسیب دیدگی هستند ارائه می دهند.

برای آگاهی از رشته کارشناسی ارشد پرستاری اورژانس کلیک کنید.

9 . پرستاری مراقبت های ویژه 

پرستاری مراقبت های ویژه یکی از گرایش های انتخاب رشته کارشناسی ارشد پرستاری است که یک شاخه تخصصی از رشته پرستاری است که از طریق بهینه سازی مراقبت های پرستاری از بیماران بد حال و نیازمند به مراقبت های ویژه پرستاری به عمل می آورند و در این را بهترین آموزش های روز را فرا می گیرند.

برای آگاهی از رشته کارشناسی ارشد پرستاری مراقبت های ویژه کلیک کنید.

10 . پرستاری سالمندی 

پرستاری سالمندی یکی از گرایش های انتخاب رشته کارشناسی ارشد پرستاری است که در این گرایش افراد متخصصی تربیت می شوند تا از نظر علم پزشکی روز به مددجویان و بیماران سالمند و سالخورده کمک کرده و از آن ها پرستاری کنند.

برای آگاهی از رشته کارشناسی ارشد پرستاری سالمندی کلیک کنید.

11 . مدیریت پرستاری 

مدیریت پرستاری نیز یکی از پر طرفدار ترین گرایش های انتخاب رشته کارشناسی ارشد پرستاری است که در این گرایش افرادی برای مدیریت و سرپرستی گروه پرستاران در هر بیمارستان یا بخش آموزش می بینند.

بهترین رشته ارشد پرستاری یا بهترین گرایش ارشد پرستاری

گرایش های مختلف ارشد پرستاری هر کدام دارای کاربردها و بازار کارهای مختلف هستند که با توجه به علایق و روحیات هر شخص می تواند برای هر فرد اولویت داشته باشد.

منابع کارشناسی ارشد پرستاری:

منابع معرفی شده از سوی وزارت بهداشت برای کارشناسی ارشد پرستاری شامل موارد زیر می باشد:

درس مربوطه مرجع
 کارشناسی ارشد پرستاری داخلی و جراحی 1.Brunner and suddarth ´s of medical-surgical nursing/Suzanne C. Smeltzer. 11 Ed.Philadephia:Lippincott Williams and Wilkins,Ladt edition 2.Medical – surgical nursing:clinical management for positive outcomes/Joyee M. black, Jane Hokanson Hawks-7th.ed.st. Louis:Elsevier Saunders,last edition. 3.Phipp´s medical-surgical nursing: health and illness prespectives/Frances Donovan Monahan…(et.al.)8th .st.Louis :Elsivier Mosby last edition
کارشناسی ارشد پرستاری کودکان Wong ´s nursing care of infants and children /Marilyn J. Hockenberry, David Wilson. 8th .st. Louis :Elsivier Mosby last edition
کارشناسی ارشد پرستاری بهداشت جامعه 1.Commmunity and public health nursing/Marcia Stanhope, Jeannette Lacaster 6th ed. Louis :Mosby last edition. 2.Community health nursing: theory and practice/Claudia M . smith, Frances A. Manure. 2th ed. Phialdelphia:W.B. Saunders Last editon 3.پارک جان اورت 1928 درسنامه پزشکی پیشگیری و اجتماعی – مولفان: جی. ای. پارک. ک. پارکر. برگرداندن به فارسی حسین شجاعی تهرانی ویرایش هفدهم تهران. انتشارات سماط اخرین ویرایش 4. برنامه و راهنمایی ایمن ساری جلد 6- تهران: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معاونت سلامت اخرین ویرایش
کارشناسی ارشد پرستاری بهداشت مادران و نوزادان 1.Meternity and women s health care / Deitra Leonard Lowdermilk, Shannon e. perry. 8th ed.st. Louis: Mosby last edition 2.Maternal and child health nursing: care of childbearing and childbearing family/Adele pillitteri. 5th ed. Philadelphia : Lippincott Williams and wilins last edition
کارشناسی ارشد روان پرستاری 1.Psychiartic nursing care plans/Katheine M. fortinash, patricia A.Holoday worret [- 5th ed.st. Louis: Mosby, Elsevier last edition 2.Mental health nursing: an introductory text/Barbara B.Bauer, signes Hill/ phiadelphia: W.B Saunder,last edition

انتخاب رشته پرستاری

کارشناسی ارشد پرستاری دانشگاه آزاد:

تا قبل از سال 91 آزمون ارشد پزشکی دانشگاه آزاد و آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت به صورت جداگانه برگزار می شد اما از سال مذکور به بعد با توافق صورت گرفته بین دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت متقاضیان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد هم از طریق آزمون برگزار شده از سوی وزارت بهداشت اقدام می کنند و دیگر آزمون جداگانه ای برای دانشگاه آزاد برگزار نمی شود و این متقاضیان می توانند بعد از اعلام نتایج ، از لیست دانشگاه های آزاد اضافه شده به دفترچه ، دانشگاه مقصد خود را انتخاب کنند.

نکته قابل توجه این است که مدرک صادر شده از سمت دانشگاه آزاد می باشد و ارتباطی با وزارت بهداشت نداشته و علاوه بر آن طرح نیروی انسانی دارای فارغ التحصیلان دارای طرح نیروی انسانی اجباری همچنان شامل قوانین وزارت بهداشت می باشد.

در حال حاضر رشته های محدودی در کارشناسی ارشد پزشکی دانشگاه آزاد پذیرش دارند که خوشبختانه کارشناسی ارشد پرستاری جزو رشته های دارای پذیرش می باشد.  در سال های اخیر رشته های متعددی به کارشناسی ارشد آزاد پزشکی اضافه شده که امید می رود در سال های آتی بقیه گرایش های پرستاری  دانشگاه آزاد  نیز به رشته های ارشد پزشکی دانشگاه آزاد افزوده شود.

معرفی دوره های پرستاری

کارشناسی ارشد پرستاری بدون کنکور:

ورود به همه رشته های کارشناسی ارشد پزشکی از طریق کنکور وزارت بهداشت می باشد اما در این بین افراد برتر شامل سهمیه استعداد های درخشان می توانند بدون گذراندن کنکور و تنها از طریق ثبت نام در آن در رشته مورد نظر خود پذیرفته شوند.

نکته مهم این است که همه افراد متقاضی استفاده از سهمیه استعداد درخشان حتما باید در کنکور ارشد پزشکی ثبت نام کنند و کارت ورود به جلسه دریافت کنند ، این افراد می توانند به اختیار در جلسه کنکور حاضر شوند و یا نشوند اما بعد از اعلام نتایج باید همزمان با سایر شرکت کنندگان اقدام به انتخاب رشته نمایند. نتایج پذیرش آنها همزمان با دیگر داوطلبین و در زمان اعلام نتایج مشخص خواهد شد.

هر دانشگاه علاوه بر پذیرش خود ممکن است یک نفر ظرفیت مازاد پذیرش کند که این ظرفیت مازاد شامل سهمیه استعداد درخشان می باشد. البته این پذیرش به دانشگاه مقصد بستگی دارد و ممکن است که با توجه به ظرفیت های موجود این پذیرش را انجام دهد.

داوطلب بعد از ارسال پرونده خود باید منتظر بررسی نتایج بماند و هم زمان می تواند در کنکور نیز شرکت نماید. اما در صورت قبولی در هر یک از موارد کنکور عادی و یا سهمیه استعداد درخشان باید در زمان ثبت نام در دانشگاه مقصد از مورد دیگر انصراف خود را اعلام نماید.

نکته قابل ذکر دیگر این است که داوطلبان کارشناسی ارشد پرستاری بدون کنکور فقط می توانند وارد رشته هم نام رشته تحصیلی مقطع قبلی خود شوند، در غیر این صورت و وجود نداشتن رشته هم نام سهمیه 10% بدون آزمون داوطلب حذف و تبدیل به 20% سهیمه با آزمون می شود که در این صورت داوطلب حتما باید 90 % ننمره آخرین فرد پذیرفته شده را کسب نماید.

رتبه قبولی پرستاری

نحوه مطالعه و برنامه ریزی برای کارشناسی ارشد پرستاری:

با کاهش ظرفیت پذیرش رشته های کارشناسی ارشد پزشکی ، ظرفیت رشته کارشناسی ارشد پرستاری در وزارت بهداشت نیز کاهش یافته است. اما با ادغام کنکور دانشگاه آزاد و کنکور وزارت بهداشت به نظر می رسد در کل این ظرفیت هنوز وجود دارد. نیاز به پرستارن بسیار در ایران احساس می شود از این رو طی کردن مقطع کارشناسی در دانشگاه آزاد نیز آینده شغلی تضمین شده ای دارد .

حالا این کاهش ظرفیت و ادغام دو کنکور   رقابت برای قبولی در رشته کارشناسی ارشد پرستاری   را سخت تر کرده و نیازمند برنامه ریزی دقیق و مطالعه مدون برای تضمین قبولی داوطلب در آزمون ارشد وزارت بهداشت است. از این رو پیشنهاد می شود ابتدا با توجه به منابع معرفی شده وزارت بهداشت همه سر فصل هایی که منابع را شامل می شوند جدا شده و با توجه به تعداد مطالب و زمان باقی مانده تا کنکور وقت مناسب برای مطالعه و از همه مهم تر تکرار چند باره برای تسلط کامل اختصاص داده شود.

بعد از مطالعه  و تسلط کامل حتما سوالات سال های قبل و مخصوصا 10 سال اخیر به دقت بررسی شده و حیطه ای که سوالات از آن ها طراحی شده مشخص شود. چون تجربه نشان داده که حتی اگر شما چندین سوال تکراری نداشته باشید حتما نوع دیگری از سوال که مربوط به همان بخش است ، تکرار خواهد شد.

دانلود دفترچه سوالات کارشناسی ارشد پرستاری 1400

کارنامه رتبه های برتر کارشناسی ارشد پرستاری گرایش داخلی- جراحی:

وقتی حرف از کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت به میان می آید نا خوداگاه داوطلبان دچار ترس و استرس ناشی از این مسئله می شوند که حتما باید بتوانند درصد های بالایی در دروس داشته باشند و عموما تصور می کنند که این درصد ها حتما باید میانگین 60-70 باشد که بتوانند در یک دانشگاه خوب پذیرفته شوند.

اما این مطلب همیشه صادق نیست! اگر بخواهیم به زبان ساده تر توضیح دهیم اگر کنکور برای شما سخت است و نتوانستید درصد بالایی کسب کنید شاید این کنکور برای همه سخت بوده باشد! در این صورت است که نمره تراز شما در دروس مشخص کننده جایگاه و رتبه شما خواهد بود و شاید بتوانید با درصد های متوسط در دانشگاه های خوب قبول شوید. نمونه کارنامه های زیر  برای رشته کارشناسی ارشد پرستاری گرایش جراحی-داخلی وزارت بهداشت می باشد که با هم به بررسی آنها می پردازیم:

رتبه در روان شناسی بالینی درصد درس داخلی جراحی درصد درس کودکان درصد درس بهداشت مادران و نوزادان درصد درس بهداشت جامعه درصد درس روان پرستاری درصد درس زبان عمومی
1 80/55 52/77 79/16 77/77 83/33 40/83
2 59/72 69/44 90/27 62/5 52/77 86/66
5 84/72 44/44 83/33 662/5 77/77 34/16
10 54/16 58/33 68/05 59/72 61/11 86/66
12 62/5 37/55 75 69/44 61/11 75
31 4/44 43/05 65/27 58/33 83/33 75/83
34 76/38 30/55 75 62/5 79/16 13/33
36 52/77 50 68/05 58/33 79/16 48/33
38 56/94 43 77/77 54/16 68/05 54/16
43 83/33 26/16 77/77 59/72 72/22 2/5
49 56/94 22/22 54/16 61/11 83/33 74/16

این نمونه کارنامه های برجسته کاملا می توانند راهنمایی خوبی برای همه داوطلبان باشند که هر کدام دارای نکات بسیار مهم و حیاتی درونشان هستند بیاید بررسی های جالبی رابا هم انجام دهیم! شما با مقایسه رتبه های 1 و 2 و 5  کارشناسی ارشد پرستاری متوجه شدید بودن رقابت در رتبه های تک رقمی بالا می شوید.

این نکته نشان می دهد که اگر واقعا رتبه های بسیار عالی و از همه مهم تر دانشگاه های عالی مد نظر شماست باید حتما روی همه درس های خود تسلط داشته باشید چون تفاوت حتی در درس هایی با ضریب کم نیز به احتمال زیاد رتبه شما و از همه مهم تر دانشگاه مقصد شما را که از اهمیت ویژه ای برخوردار است تغییر خواهد داد!

حال آنکه رتبه 2 کارشناسی ارشد پرستاری درصد خیلی پایین تری در درس جراحی داخلی که دارای ضریب 5 می باشد کسب کرده! خب پس اشکال کار کجاست؟ در واقع اشکالی وجود ندارد اما این داوطلب باهوش درصد زبان بسیار با لاتری دارد و رتبه 5  کارشناسی ارشد پرستاری به نسبت درصد زبان خیلی کمترکسب کرده است.

پس اولین نکته ای که دریافت می کنیم این است که هیچ گاه به ضریب درس دلخوش نباشیم  و نگوییم خب این درس که ضریب کمتری دارد و برای من سخت تر است را مطالعه نمی کنم و انرژی خود را در درس اصلی خودم که ضریب بالاتری دارد میگذارم و حتما هم نتیجه خوبی می گیرم. باید توجه و دقت لازم بکنیم که کدام درس ها دارای "تراز " بالاتری هستند و در تزار کلی ما تاثیر خواهند داشت.

دوره کمک پرستاری    

نکات مربوط به کارنامه رتبه های برتر

پس نکته مهم  در این کارنامه ها اهمیت درس زبان در کنکور وزارت بهداشت می باشد. حال به رتبه غیر قابل باور 43 ارشد پرستاری دقت نمایید ! این داوطلب در سه درس خود درصد بالای 70 کسب کرده که یکی از آنها دارای ضریب 4 می باشد. اما به دلیل بسیار پایین زدن دو درس ضریب دو یکی از آنها زبان با تراز بسیار بالا در کنکور ارشد وزارت بهداشت است، تغییر نجومی در رتبه اش ایجاد شده و رتبه وی را بسیار کمتر از کسانی که در درس اصلی درصد پایین تری دارد قرار داده است.

نکته دوم و اصلی که از مقایسه این رتبه با سایر رتبه ها به دست می آید این است که اگر بتوانیم درصد های نزدیک به هم و تقریبا مشابه کسب کنیم رتبه بسیار متفاوت خواهد بود تا اینکه در چند درس درصد بسیار بالا و در چند درس درصد بسیار پایین به دست آوریم.

پس توجه به نزدیک بودن درصد ها  اهمیت زیادی دارد. دوباره تاکید می کنیم که   مطالعه درس زبان برای همه داوطلبان توصیه می شود زیرا این درس در رتبه بندی بسیار تاثیر گذار است. نکته بسیار مهمی که باید همه داوطلبان کارشناسی ارشد رشته های پزشکی و مخصوصا کارشناسی ارشد پرستاری به آن توجه نمایند این است که اگر در جلسه کنکور با سوالات سختی مواجه شدید و با محاصبه سر انگشتی متوجه شدید که شاید نتوانید درصد های بالایی که سال های قبل داوطلبان با رتبه های مناسب کسب کرده اند را کسب کنید دچار نگرانی نشوید.

اکثر اوقات داوطلبان برای اینکه شانس خود را بالا ببرند و درصد خود را افزایش دهند بسیاری از سولاتی که در انتخاب گزینه صحیح دچار مشکل شده اند را هم در پاسخ نامه جواب می دهد و با افزایش پاسخ اشتباه خود ، شانس قبولی خود را کاهش می دهد. در این موارد به نکته مهم این بخش توجه کنید" به احتمال زیاد کنکور برای همه سخت است و درصد های کل پایین تر از استاندار سال های قبل خواهد بود".

انتخاب رشته پرستاری

آزمونRNپرستاری       

رشته های کارشناسی ارشد پرطرفدار دیگه که شاید براتون جالب باشه مطالبشو بخونید  

 دکتری انگل شناسی پزشکی 

 ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401 

مدارک لازم برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

 محرومیت از ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401

 دکتری بیوتکنولوژی پزشکی 

ارشد بیوتکنولوژی پزشکی 

   ارشد ژنتیک انسانی 

   ارشد بیوشیمی بالینی 

   ارشد ایمونولوژی   

 ارشد هماتولوژی   

 ارشد میکروب شناسی پزشکی   

 ارشد نانوتکنولوژی پزشکی 

   ارشد سم شناسی      

   ارشد مامایی     

ارشد مهندسی پزشکی 

   ارشد روانشناسی بالینی 

   ارشد اتاق عمل   

 ارشد تغذیه

یک نظر بنویسید

ارسال