پکیج انتخاب رشته ویژه کنکور سراسری 1401
مشاوره توسط برترین مشاوران ایران شاغل در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

شامل دو ساعت جلسه مشاوره موشکافانه حضوری و یا آنلاین در بر گیرنده

  • تحلیل رشته های تحصیلی، آینده شغلی و ...
  • تحلیل دانشگاهها، اعتبار و سطح علمی دانشگاهها
  • استعداد یابی تحصیلی بر اساس ویژگی های شخصیتی
  • چینش کدرشته محل ها طبق دفترچه انتخاب رشته
  • پشتیبانی صفر تا صد انتخاب رشته

امکان مشاوره در حضور والدین

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 021-91300399 تماس حاصل نمایید.
فرم درخواست مشاوره انتخاب رشته
ثبت درخواست
در حال ارسال اطلاعات. صبور باشید

انتخاب رشته پرستاری

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

داوطلبان و علاقمندان رشته پرستاری برای ورود به این رشته ابتداد باید در کنکور سراسری گروه تجربی شرکت کنند و سپس پس از کسب میزان رتبه قبولی رشته پرستاری ، و انتخاب رشته مناسب وارد رشته پرستاری شوند . درصد های لازم و رتبه قبولی رشته پرستاری برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد و انتخاب رشته کنکور سراسری  با یکدگر متفاوت اند. با توجه به ظرفیت دانشگاه ها و زمینه های کاری و علایق هر فرد انتخاب رشته شخصی سازی خواهد شد.شرایط ورود به رشته پرستاری و دروس این رشته برای انتخاب شما بسیار اهمیت دارد که مشاورین مرکز همراه تحصیلی در این مسیر با شما همراه هستند.

انتخاب رشته پرستاری.jpg

شرایط ورود به رشته پرستاری (با کنکور پرستاری و بدون کنکور پرستاری)

رشته پرستاری یکی از رشته های وابسته به وزارت بهداشت و آموزش پزشکی کشور می باشد.که در هر ساله از طریق کنکور سراسری و انتخاب رشته تجربی در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرد. در رشته پرستاری داوطلبان بعد از اتمام دوره کارشناسی و همچنین اتمام دوره طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت  خود می توانند در مراکز درمانی مختلف مانند بیمارستان های عمومی و خصوصی و همچنین کلیه کلینیک های درمانی مشغول به کار شوند. یک پرستار باید در روش های مراقبت از بیمار، پیشگیری از بیماری، آموزش نکات مورد نیاز بیماران و روش های روان کاوی بیماران تبحر داشته باشد. در انتخاب رشته پرستاری دارا بودن روحیه متناسب با کار در محیط بیمارستان برای داوطلبان ورود به رشته پرستاری بسیار مهم است. داشتن کنترل مناسب بر روی استرس، کنترل مناسب اعصاب و داشتن روحیه دلسوزی و کمک به هم نوعان برای کار در این رشته مورد نیاز است. در انتخاب رشته پرستاری شاغلان ممکن است شبهای زیادی را در بیمارستان سپری کنند و باید روحیه استقامت و صبر زیادی را داشته باشند. 

چه دروسی در رشته پرستاری گذرانده خواهند شد؟

در رشته ی پرستاری بسیاری از دروس علوم پایه پزشکی تدریس می شود و از لحاظ نزدیکی دروس به منابع علوم پایه پزشکی شباهت بسیار بالایی دارد. از جمله این دروس می توان به فیزیولوژی، بیوشیمی، میکروب شناسی، انگل شناسی، فن پرستاری، بهداشت جامعه و روان، پرستاری مادر و نوزاد، دروس داخلی و جراحی، تغذیه، دارو شناسی، فوریت پزشکی، اپیدمیولوژی و ........ اشاره کرد.

در انتخاب رشته پرستاری تعداد زیادی از واحدها را واحد کارآموزی به خود اختصاص می دهد. در واحد کارآموزی دانشجویان رشته پرستاری بایستی در بیمارستان ها و سایر مراکز درمانی دوره کارآموزی خود را سپری کنند.

دانشجویان رشته پرستاری پس از به اتمام رساندن دوره کارشناسی و طرح وزارت بهداشت خود می توانند در مقطع کارشناسی ارشد پرستاری ادامه تحصیل دهند ، ویا پرستارانی که قصد مهاجرت و ورود به بیمارستان های خارج از کشور دارند می توانند  از طریق آزمون RN پرستاری  که بر پایه ای ساختار کاری پرستاران برنامه ریزی شده است اقدام نمایند.

بازار کار در انتخاب رشته پرستاری چگونه است؟

 بازار کار رشته ی پرستاری در کشور ما و همچنین سایر کشورهای جهان از اهمیت بالایی برخوردار است. در رشته پرستاری هنوز هم کمبود پرستار در بسیاری از مراکز درمانی وجود داشته و داوطلبان بعد از فارغ التحصیلی بلافاصله وارد بازار کار می شوند. در رشته پرستاری سابقه کار و تجربه بسیار مهم می باشد و معمولا ارتقاء شغلی در بیمارستان ها بر اساس میزان سابقه کار و تجربه کاری به شاغلان پرستاری داده می شود. در رشته پرستاری سالانه تعداد زیادی از پرستاران که نزدیک به هزار پرستار در سال می باشد به سایر کشورهای دنیا مانند استرالیا، امریکا و کانادا رفته و با توجه به حقوق بالای انتخاب رشته پرستاری در آنجا مشغول به کار می شوند. در کشور ما نیز حقوق پرستاری معمولی است و بر اساس میزان کارانه ای که پرستاران دریافت می نمایند نسبت به وضعیت کارمندان دیگر دولتی وضعیت خوبی را دارند.

ادامه تحصیل در انتخاب رشته پرستاری

داوطلبان رشته پرستاری این نکته را به خاطر داشته باشند که برای تحصیل در مقاطع ارشد و یا دکتری در این رشته آنها را محدود به ادامه تحصیل فقط در رشته ی پرستاری نمی کند و فارغ التحصیلان می توانند در رشته هایی مانند ارشدتغذیه، ارشداپیدمیولوژی، ارشد آموزش بهداشت و .....نیز شرکت نمایند.

یکی دیگر از فرصت های پیش روی فارغ التحصیلان رشته پرستاری، آزمون لیسانس به پزشکی است. هر ساله شمار زیادی از داوطلبان پذیرفته شده در آزمون لیسانس به پزشکی را دانشجویان رشته ی پرستاری تشکیل می دهند. 

پرستاری در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز ادامه دارد که در جدول زیر می توانید گرایش های مختلفی را که فارغ التحصیلان رشته پرستاری می توانند در مقطع کارشناسی ارشد به آن ورود کنند را ببینید.

روان پرستاری

پرستاری داخلی جراحی

پرستاری سلامت جامعه

پرستاری کودکان

پرستاری نظامی

کارشناسی ارشد پرستاری مراقبت های ویژه نوزادان

پرستاری توانبخشی

پرستاری اورژانس

پرستاری مراقبت های ویژه 

پرستاری سالمندی

مدیریت پرستاری

نحوه گزینش در انتخاب رشته پرستاری در مقاطع مختلف:

انتخاب رشته پرستاری در مقاطع مختلف گزینش دانشجو را انجام می دهد. در مقطع کارشناسی پذیرش دانشجو در رشته ی پرستاری از طریق کنکور سراسری انجام می شود و داوطلبان بر اساس رتبه زیرگروه یک خود در گروه علوم تجربی در انتخاب رشته پرستاری شرکت می کنند. معمولا در کنکور تجربی داوطلبان بعد از گرایش های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی یکی از رشته های پیراپزشکی مانند رشته ی پرستاری را انتخاب میکنند.

انتخاب رشته پرستاری بدون کنکور و شرایط ثبت نام در پرستاری بدون کنکور

پذیرش دانشجو پرستاری همواره از طریق آزمون سراسری است اما در برخی سالها در مقطع کاردانی نیز پذیرش رشته پرستاری بصورت نیمه متمرکز از طریق پذیرش بدون کنکور انجام شده است که دارای شرایط خاصی می باشد. پذیرش بدون کنکور پرستاری هر ساله انجام نمی شود. پذیرش بدون کنکور پرستاری دارای شرط سنی است و فقط ویژه کسانی است که قبلا به دانشگاه راه نیافته اند.

دانشگاههای سراسری و دانشگاههای آزاد پذیرش دانشجو در انتخاب رشته پرستاری را انجام می دهند ولی دانشگاههای پیام نور و غیر انتفاعی در این رشته پذیرش ندارند. علاوه بر دانشگاههای سراسری و آزاد پردیس های بین الملل یا خود گردان نیز پذیرش دانشجو را در رشته ی پرستاری انجام می دهند.

رتبه قبولی پرستاری در دانشگاههای مختلف

نام دانشگاه نام رشته میانگین رتبه کشوری
دانشگاه علوم پزشکی قم پرستاری 19520 تا 27789
دانشگاه علوم پزشکی شیراز پرستاری 6978 تا 16604
دانشگاه علوم پزشکی مشهد پرستاری 10545 تا 14553
دانشگاه علوم پزشکی اراک پرستاری 24172
دانشگاه علوم پزشکی تهران پرستاری 5542 تا20625
دانشگاه علوم پزشکی تبریز پرستاری 7674 تا 19037
دانشگاه علوم پزشکی بم پرستاری 39164
دانشگاه علوم پزشکی گلستان پرستاری 45465
دانشگاه علوم پزشکی  شهید بهشتی تهران پرستاری 9593 تا 25974
دانشگاه علوم پزشکی کرمان پرستاری 24534 تا 24641
دانشگاه علوم پزشکی ایران پرستاری 25367 تا 450490
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل پرستاری 33110
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پرستاری 33110

داوطلبان کنکور سراسری و متقاضیان انتخاب رشته پرستاری می توانند از طریق تماس با مرکز مشاوره تحصیلی همراه تحصیلی از کلیه دانشگاههای پذیرنده دانشجو در رشته ی پرستاری مطلع شوند و همچنین می توانند تخمین رتبه قبولی در رشته پرستاری را نیز از طریق سامانه تخمین رتبه قبولی در کنکور سراسری همراه تحصیلی جویا شوند.

دانلود دفترچه سوالات کارشناسی ارشد پرستاری 1400

معرفی دوره های پرستاری

یک نظر بنویسید

ارسال