ثبت نام دوره جامع کنکور 1402 با برترین اساتید کشور آغاز شد. برای کسب اطلاعات کلیک کنید.
5 تیر 1401

کارشناسی ارشد خون شناسی (هماتولوژی )

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

کارشناسی ارشد هماتولوژی از پرطرفدار ترین گرایش های ارشد وزارت بهداشت می باشد.علاقه مندی به جهت کار در بخش بالینی این رشته را متمایز کرده است.پذیرش در کنکور کارشناسی ارشد هماتولوژی نسبتا دشوار می باشد به  همین علت شناخت ظرفیت ها و چارت درسی و منابع آزمون و ضرایب هر درس به شما در انتخاب بهتر این رشته کمک خواهد کرد. بی شک با در اختیار داشتن تجربیات مشاورانی که رتبه های برتر این رشته می باشند برای شما مفید خواهد بود.

کارشناسی ارشد هماتولوژی (خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون)

Overview - Division of Hematology-Research - Mayo Clinic Research

معرفی رشته کارشناسی ارشد خون شناسی

رشته ارشد هماتولوژی که طی سالیان اخیر در دفترچه کارشناسی ارشد وزارت بهداشت با عنوان خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون شناخته می شود، یکی از شاخه های علوم زیست شناسی بوده که دراین رشته به  مطالعه یاخته‌های (سلولها، واحدهای بنیادین ساختاری و کارکردی همه اندامها) خونی، انعقاد خون و فرایند خونسازی می‌پردازد. این علم مقدار و ساختمان و عمل سلولهای خونی، پیش سازهای سلولهای خونی را در مغز استخوان، ساختار‌های شیمیایی پلاسما و عمل پلاکت ها و پروتئین هایی که در سیستم انعقادی دخالت دارند را بررسی می‌کند.

خون‌شناسی با رشته‌های مختلف پزشکی و علوم پایه از جمله ایمنی‌شناسی، ژنتیک مولکولی و ژنتیک پزشکی و انسانی ارتباط نزدیک دارد.

علم هماتولوژی یکی از جذاب ترین و گسترده ترین رشته­های علوم پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا است.

 در کارشناسی ارشد هماتولوژی به بررسی ساختمان ، میزان ، و عمل سلول های خونی ، پیش ساز های خونی در مغز استخوان پرداخته می شود. هماتولوژی ارتباط نزدیکی با رشته های ایمنی، ژنتیک مولکولی، ژنتیک پزشکی و انسانی دارد.

در رشته هماتولوژی به تربیت افرادی پرداخته می شود که بتوانند با تکیه بر مبانی علم خون شناسی و بانک خون توانایی و مهارت لازم جهت انجام کارهای آزمایشگاهی را داشته باشند و از این طریق به تشخیص بیماری های خونی و تهیه فراورده آن و همچنین آشنایی و تسلط به بانک و پروسه انتقال خون بپردازند.

آزمایشگاه های مراکز درمانی و بهداشتی در امور مربوط به کار های آزمایشگاهی بیماری های خونی و سازمان انتقال خون و فرآورده های خون برای انجام پیش برد کار های خود به کارشناسان ارشد هماتولوژی نیازمندند.

نام دروس و ضرایب آن در کنکور کارشناسی ارشد هماتولوژی

ورود به کارشناسی ارشد رشته خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون (هماتولوژی) از طریق کنکور وزارت بهداشت می باشد. دروس امتحانی و ضرایب دروس در منابع ارشد هماتولوژی برای کارشناسی ارشد هماتولوژی شامل موارد زیر می باشد:

نام درس ضریب
ایمنی شناسی 2
بیوشیمی 1
زیست شناسی سلولی مولکولی 1
خون شناسی و بانک خون 4
زبان عمومی 3

 بعد از سال 94 با تغییرات انجام شده در ساختار آزمون ارشد پزشکی، رشته کارشناسی ارشد هماتولوژی به عنوان یکی از دو رشته مجموعه علوم آزمایشگاهی 2 دسته بندی شد.

رشته دیگر در این مجموعه کارشناسی ارشد ایمنی شناسی پزشکی  می باشد. این تقسیم و مجموعه گذاری به این معناست که برای این دو رشته ذکر شده یک دفترچه سوال مشابه وجود دارد و داوطلبی که علاقه مند به شرکت در هر یک از این رشته می باشد، باید به عنوان رشته امتحانی خود، مجموعه علوم آزمایشگاهی 2 را انتخاب نماید.

همه افراد شرکت کننده درهر دو رشته مجموعه علوم آزمایشگاهی 2، در جلسه آزمون سوالات مشابهی خواهند داشت. در هنگام اعلام نتایج بر اساس ضرایب متفاوت هر درس در هر رشته امتحانی برای داوطلب دو رتبه جداگانه برای هر رشته تعیین خواهد شد.

رشته های مجاز برای شرکت در کنکور ارشد هماتولوژی

بر اساس قوانین حاکم بر آزمون ورودی رشته های کارشناسی ارشد وزارت بهداشت تنها افرادی با رشته های ذکر شده در دفترچه می توانند در آزمون کارشناسی ارشد هماتولوژی شرکت نمایند. این رشته های مجاز شامل موارد زیر می باشد:

مدارک مورد پذیرش
کارشناسی علوم آزمایشگاهی
ایمنی شناسی
زیست شناسی (کلیه گرایش ها )
ویروس شناسی
میکروب شناسی پزشکی
بیوشیمی
ژنتیک
زیست پزشکی (Biomedical science)

چارت درسی، سرفصل دروس و تعداد واحد های کارشناسی ارشد هماتولوژی

تعداد کل واحدهای دروس کارشناسی ارشد هماتولوژی، 30 واحد به شرح ذیل می باشد:

نوع درس تعداد واحد
دروس اختصاصی اجباری 20واحد
دروس اختصاصی اختیاری 4 واحد
پایان نامه 6 واحد
تعداد کل 30 واحد

جهت مشاهده سرفصل دروس و چارت درسی کارشناسی ارشد هماتولوژی کلیک کنید.

ادامه تحصیل دکتری و بازار کار کارشناسی ارشد هماتولوژی

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد هماتولوژی می توانند به عنوان استاد دانشگاه ، پژوهشگر ، کارشناس آزمایشگاه تشخیص طبی ، کارشناس آزمایشگاه واکسن و سرم ، کارشناس آزمایشگاه غذا و دارو و ... مشغول به کار شوند.

برای مشاهده بازار کار کارشناسی ارشد هماتولوژی و گرایش های دکتری کلیک کنید.

منابع ارشد هماتولوژی 1401(خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون):

منابع ارشد هماتولوژی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت برای ورود به این رشته به شرح زیر می باشد:

دروس مربوطه مراجع معرفی شده
ایمنی شناسی  1 .ايوان رويت ، ايمنولوژي 
2 .دكتر محمد وجگاني، ايمنولوژي 
3 .دكتر پرويز پاكزاد، اصول و تفسير آزمايش هاي سرولوژي باليني 
4. Stites et al, Medical Immunology
5. Abul K . Abass et al, Cellular & Molecular Immunology (آن فارسي ترجمه يا و 
بیوشیمی  1. Devlin- Text book of Biochemistry. the last edition 
2. Lehninger- Principles of Biochemistry. the last edition 
3. Stryer- Biochemistry. the last edition 
*استفاده از كتب فارسي تأليفي كه سرفصل آنها متناسب با رفرنسهاي فوق باشد بلامانع است. 
 زیست شناسی سلولی مولکولی 1. H. Lodish & et al. Molecular cell biology. Last Edition
 خون شناسی و بانک خون  1. Davidson & Henry, Clinical Diagnosis 
2. Daci practical haematology 
3. Hematology Essential Hafbrand 
4. Technical Manual aaBB 
 میکروب شناسی  1. Jawetz & et al. Microbiology 
2. Finegulld (Baily & scoit). Diagnostic Microbiology 
3. Murray. Microbiology

 برای تهیه بهترین منابع ارشد هماتولوژی و جزوات این رشته با مرکز همراه تحصیلی تماس بگیرید.

021-66494519

گرایش های دکتری هماتولوژی

این رشته در 2 مقطع  کارشناسی ارشد و دکتری در ایران پذیرش دارد..
فارغ التحصیلان این رشته گزینه های انتخابی بسیار متنوعی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارند.

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد هماتولوژی ومی توانند در رشته های زیر در آزمون مقطع دکترای حوزه علوم پزشکی شرکت کنند:
 
وزارت علوم: دکترای زیست شناسی (کلیه گرایش ها)
وزارت بهداشت: دکترای رشته های خون شناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون ( هماتولوژی )، بیولوژی تولید مثل، پزشکی مولکولی، زیست فناوری پزشکی، مهندسی بافت، نانوفناوری پزشکی، ایمنی شناسی پزشکی، علوم سلولی کاربردی، انفورماتیک پزشکی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت در بلایا و فوریتها (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت و رفاه اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، اپیدمیولوژی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، مددکاری اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی به شرط داشتن کارشناسی مددکاری)، گفتار درمانی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد به شرط داشتن کارشناسی گفتار درمانی)

کارشناسی ارشد هماتولوژی دانشگاه آزاد:

تا قبل از سال 91 آزمون ارشد پزشکی دانشگاه آزاد و آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت به صورت جداگانه برگزار می شد اما از سال مذکور به بعد با توافق صورت گرفته بین دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت متقاضیان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد هم از طریق آزمون برگزار شده از سوی وزارت بهداشت اقدام می کنند و دیگر آزمون جداگانه ای برای دانشگاه آزاد برگزار نمی شود و این متقاضیان می توانند بعد از اعلام نتایج ، از لیست دانشگاه های آزاد اضافه شده به دفترچه ، دانشگاه مقصد خود را انتخاب کنند.

مثلا در صورت موجود بودن ارشد هماتولوژی در دانشگاه آزاد بعد از لیست همه دانشگاه های دولتی شما نام این رشته را نیز در دفترچه مشاهده می کنید و این رشته می تواند یکی از اولویت های شما در انتخاب رشته ارشد پزشکی خودتان باشد.

نکته قابل توجه این است که مدرک صادر شده از سمت دانشگاه آزاد می باشد و ارتباطی با وزارت بهداشت نداشته و علاوه بر آن طرح نیروی انسانی دارای فارغ التحصیلان دارای طرح نیروی انسانی اجباری همچنان شامل قوانین وزارت بهداشت می باشد.

در حال حاضر رشته های محدودی در کارشناسی ارشد پزشکی دانشگاه آزاد پذیرش دارند که آن رشته ها شامل کارشناسی ارشد هماتولوژی دانشگاه آزاد نمی باشد. اما در سال های اخیر رشته های متعددی به کارشناسی ارشد آزاد پزشکی اضافه شده که امید می رود در سال های آتی کارشناسی ارشد هماتولوژی دانشگاه آزاد  نیز به رشته های ارشد پزشکی دانشگاه آزاد افزوده شود.

کارشناسی ارشد هماتولوژی بدون کنکور (خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون):

ورود به همه رشته های کارشناسی ارشد پزشکی و کارشناسی ارشد هماتولوژی از طریق کنکور وزارت بهداشت می باشد اما در این بین افراد برتر شامل سهمیه استعداد های درخشان می توانند بدون گذراندن کنکور و تنها از طریق ثبت نام در آن در رشته مورد نظر خود پذیرفته شوند.

نکته مهم این است که همه افراد متقاضی استفاده از سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد هماتولوژی حتما باید در کنکور ارشد پزشکی ثبت نام کنند و کارت ورود به جلسه دریافت کنند ، این افراد می توانند به اختیار در جلسه کنکور حاضر شوند و یا نشوند اما بعد از اعلام نتایج باید همزمان با سایر شرکت کنندگان اقدام به انتخاب رشته نمایند.

پس هیچ داوطلبی بدون ثبت نام در کنکور ارشد پزشکی نمی تواند از سهمیه استعداد درخشان خود استفاده کند و ثبت نام او در کنکور برای طی کردن مراحل بعدی الزامی می باشد.

از سوی دیگر اگر داوطلب در آزمون شرکت کرده و با داشتن نمره حد نصاب قادر به انتخاب رشته شد و بعد از آن در رشته دلخواه خود پذیرفته شد متعاقبا باید در زمان ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود از یکی از دو مورد انصراف خود را اعلام نماید.

 همین طور در دفترچه کنکور ارشد پزشکی ذکر شده است که افرادی که بیش از یک سال از فارغ التحصیلی آن ها سپری شده نمی توانند بدون کنکور وارد رشته مورد نظر شوند، البته این مورد بستگی مستقیم به قوانین اعلام شده وزارت بهداشت در هر آزمون دارد و گاهی این محدودیت یک ساله ، دو سال هم عنوان شده است پس برای اطلاع دقیق از این مورد باید به راهنمای شرکت در آزمون همان سال تحصیلی رجوع شود.

نکته قابل ذکر دیگر این است که داوطلبان کارشناسی ارشد بدون کنکور هماتولوژِی فقط می توانند وارد رشته هم نام رشته تحصیلی مقطع قبلی خود شوند، در غیر این صورت و وجود نداشتن رشته هم نام سهمیه 10% بدون آزمون داوطلب حذف و تبدیل به 20% سهیمه با آزمون می شود که در این صورت داوطلب حتما باید 90 % نمره آخرین فرد پذیرفته شده را کسب نماید.

نحوه مطالعه و برنامه ریزی برای کارشناسی ارشد هماتولوژی (خون شناسی و بانک خون) :

با توجه به ظرفیت کم پذیرش در این رشته و متقاضی زیاد یک برنامه ریزی صحیح و اصولی به شما در روشن تر شدن مسیر کمک خواهد کرد.برای مشاهده مطلب نحوه مطالعه و برنامه ریزی کارشناسی ارشد هماتولوژی کلیک کنید.

ظرفیت کارشناسی ارشد هماتولوژی (خون شناسی و بانک خون)1401

هر ساله ظرفیت رشته کارشناسی ارشد هماتولوژی در دفترچه راهنمای ارشد پزشکی دچار تغییر می شود و این تغییر به علت آن است که برخی دانشگاه ها برای این رشته تحصیلی همه ساله پذیرش دانشجو ندارند و ممکن است این پذیرش یک سال در میان و یا دو سال در میان باشد و از طرف دیگر ممکن است دانشگاه ها و موسسات جدیدی نیز شروع به پذیرش کنند و از این رو می توان گفت که برای اطلاع دقیق از ظرفیت پذیرش رشته کارشناسی ارشد هماتولوژی باید حتما به دفترچه انتخاب رشته همان سال ارجاع کرد.

برای مشاهده ظرفیت کارشناسی ارشد هماتولوژی1401 کلیلک کنید.

طرح ارشد هماتولوژی

دانش آموختگان رشته های پزشکی و پیراپزشکی 1401 می بایست در زمان ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت برای خدمت در مراکز پزشکی و بهداشتی اقدام به نام نویسی نمایند.رشته هماتولوژی دارای طرح اختیاری برای فارغ التحصیلان این رشته می باشد.

ارشد هماتولوژی سازمان انتقال خون

رشته خونشناسي آزمايشگاهي و بانك خون در مقطع كارشناسي ارشد وابسته به سازمان انتقال خون ايران ازتاريخ 13/12/74 توسط شوراي گسترش دانشگاه‌هاي علـوم پزشكي وزارت بهـداشت، درمان و آموزش پزشكي براي اولين بار در سطح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تصويب شد و سازمان از سال تحصيلي 77-76 اقدام به پذيرش دانشجو در مقطع مذكور نمود.

کارنامه رتبه های برتر کارشناسی ارشد هماتولوژی(خون شناسی و بانک خون)

نمونه کارنامه های زیر  برای رشته کارشناسی ارشد هماتولوژی در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت سال 96-97 می باشد که با هم به بررسی آنها می پردازیم:

رتبه در کارشناسی ارشد هماتولوژی 18  26 35 43 54
درصد درس زیست شناسی سلولی مولکولی 65.440 44.25 88.53 50.31 23.09
درصد درس بیوشیمی 47.22 62.32 49.10 30.22 35.88
درصد درس ایمنی شناسی 96.54 76.13 38.08 56.45 56.07
درصد درس خون شناسی 53.28 76.51 60.11 51.76 63.94
درصد درس زبان انگلیسی 65.94 44.83 50.98 67.70 66.82

از کارنامه ها محبوب بودن این رشته را میتوان برداشت کرد! درصد های بالا در رتبه های دو رقمی که برای شما آورده ایم کاملا مشهود است! رتبه 18 به جز یک درس با ضریب 1 بقیه درس ها را بالای 50 زده است. حتی در رتبه 54 هم شما درصد های بسیار خوب و بالایی مشاهده میکنید. پس در رشته هایی مثل هماتولوژی است که حتی یک سوال هم تعیین کننده هستند. تنها توصیه ما مطالعه دقیق و برنامه ریزی بسیار دقیق تر برای موفقیت در این رشته پر رقابت است.

  رشته های کارشناسی ارشد پرطرفدار دیگه که شاید براتون جالب باشه مطالبشو بخونید  

ارشد بیوتکنولوژی پزشکی 

   ارشد ژنتیک انسانی   

 ارشد بیوشیمی بالینی 

   ارشد ایمونولوژی     

   ارشد میکروب شناسی پزشکی   

 ارشد نانوتکنولوژی پزشکی 

   ارشد سم شناسی 

   ارشد پرستاری   

ارشد مامایی 

   ارشد مهندسی پزشکی   

 ارشد روانشناسی بالینی 

   ارشد اتاق عمل 

   ارشد تغذیه

یک نظر بنویسید

ارسال

نظرات

Nastaran

سلام خسته نباشید من ورودی 97 میکروبیولوژی هستم به نظرتون برای ارشد هماتولوژی شروع به خوندن کنم یا برای لیسانس به پزشکی؟

مریم قهرمانی

سلام ببخشید برای کسی که که رشته کارشناسیش علوم ازمایشگاهی نبوده و برای ارشد میخواد انشالله هماتولوژی بره چه کتابی مناسب تر است ؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام برای مشاوره با این شماره 91300399 -021 تماس بگیرید