ثبت نام دوره جامع کنکور 1402 با برترین اساتید کشور آغاز شد. برای کسب اطلاعات کلیک کنید.

ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

راهنمای کامل ورود به رشته کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی و معرفی منابع ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

مدیریت خدمات بهداشتی درمانی رشته ای است که در آن به فعالیت های حوضه مدیریت مثل سازماندهی ، هماهنگی ، رهبری ، کنترل ، برنامه ریزی و ... در مجموعه های بهداشتی درمانی پرداخته می شود. مدیریت خدمات بهداشتی درمانی باید توانایی های لازم برای شناخت نیازهای داخلی و خارجی سازمان را داشته باشد و به عنوان رهبر بتواند همه مسائل را هماهنگ کرده و مشکلات را مرتفع نماید.

کارشناسان ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی باید بتوانند اداره بیمارستان ها ، مراکز درمانی و بهداشتی و این قبیل مکان ها را بر عهده بگیرند و مکان های تحت مدیریت خود را از نظر کمی و کیفی ارزیابی کرده و تجزیه و تحلیل های اقتصادی این مراکز را نیز انجام دهند.

دروس امتحانی و ضرایب دروس ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

دروس امتحانی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی و ضرایب دروس این رشته در کنکور ارشد وزارت بهداشت شامل موارد زیر می باشد:

کلیات بهداشت (2) ، اصول و مبانی سازمان و مدیریت (3) ، سازمان و مدیریت بهداشت و درمان (3) ، مدیریت مالی و اقتصاد بهداشت(2) ، زبان انگلیسی (3)

بازار کار ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

مدیریت خدمات بهداشتی درمانی یکی از شغل های بسیار مهم در هر مجموعه بهداشتی محسوب می شود، زیرا بدون مدیر توانمند مجموعه بهداشتی و بیمارستان نخواهد توانست کارایی لازم را داشته باشد.

کارشناسان ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی می توانند به عنوان استاد دانشگاه ، پژوهشگر ، مدیر امور اداری ، کارشناس و مدیر منابع انسانی مشغول به فعالیت شوند. همچنین با ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی میتوان در جایگاه های شغلی از قبیل کارشناس تعالی سازمانی سلامت ، کارشناس پذیرش و مدارک پزشکی ، کارشناس امور اجرایی بیمارستان و کار آزمای مدیریت سلامت مشغول به کار شد.

آزمون های آزمایشی کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون های آزمایشی کارشناسی ارشد وزارت بهداشت می توانند از این به بعد در آزمون های استانداردی که توسط خود سازمان سنجش پزشکی برگزار می شود شرکت نمایند. این آزمون های آزمایشی با جامعه آماری بالا برگزار می شود و داوطلبان می توانند بیشترین تشابه با آزمون اصلی کارشناسی ارشد را در این آزمون ها بیایند. همچنین در این آزمون های آزمایشی داوطلبان می توانند تخمین رتبه خود را بر اساس آخرین سال برگزاتری آزمون را دریافت نمایند و از سطح علمی خود بر اساس دقیق ترین آمارها مطلع شوند.برای شرکت در این آزمون های آزمایشی و ورود به سایت سنجش پزشکی روی تصویر زیر کلیک نمایید.

آزمون آزمایشی کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

ادامه تحصیل در رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی در مقطع دکتری نیز دارای رشته هم نام می باشد . علاوه بر آن با ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی می توان وارد رشته های دکتری دیگری نیز شد که این رشته ها شامل موارد زیر می باشد:

اقتصاد سلامت ، آموزش پزشکی ، سالمند شناسی ، سیاست گذاری سلامت ، مدیریت اطلاعات سلامت ، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی ، بهداشت باروری ( با پایه کارشناسی بهداشت عمومی یا مامایی) ، سیاست های غذا و تغذیه ، کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی ، انفورماتیک پزشکی ، سلامت در بلایا و فوریت ها ، سلامت و رفاه اجتماعی ، اپیدمیولوژی ، مددکاری اجتماعی ، گفتار درمانی

رشته های مجاز برای ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

بر اساس قوانین حاکم بر آزمون های وزارت بهداشت تنها رشته های مشخصی قادر به ورود به ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی می باشند. این رشته های مجاز شامل موارد زیر می باشد:

کلیه کارشناسی های علوم پزشکی و کارشناسی مدیریت با گرایش های مختلف ، اداره امور بیمارستان ها ، مدیریت ، حقوق ، علوم اجتماعی ، حسابداری ، علوم اقتصادی

منابع ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

هر ساله منابع ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی برای  کنکور ارشد گفتار درمانی معرفی می شود. گاهی این منابع دچار تغییراتی می شود ، از همین رو برای اطلاع دقیق از منابع ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی باید به دفترچه راهنمای کنکور ارشد پزشکی همان سال مراجعه کرد. آخرین منابع ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت برای کنکور ارشد این رشته به شرح زیر می باشد:

دروس مربوطه برای منابع ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی مراجع معرفی شده برای منابع ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی
درس کلیات بهداشت در منابع ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی 1.درسنامه طب پیشگیری و پزشکی جلد دوم ک. پارک. ترجمه. خسرو رفایی شیرپاک. تهران. انتشارات ایلیا- چاپ اول 1382 2.اصول خدمات بهداشتی ، فربد عبادی فرد آذر و حسین شجاعی تهران – تهران انتشارات سماط چاپ چهارم 1385 3.اصول خدمات بهداشتی ، فربد عبادی فرد آذر و همکاران، چاپ اول 1392
درس اصول و مبانی سازمان و مدیریت در منابع ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی 1.مبانی سازمان و مدیریت، علی رضائیان- تهران- انتشارات سمت 2.مبانی مدیریت رفتار سازمانی ، علی رضائیان- تهران- انتشارات سمت- چاپ هفتم 1385 3.مدیریت منابع انسانی ، اسفندیار سعادت- تهران- انتشارات سمت –چاپ دوازدهم 1386 4.سازمان و مدیریت از تئوری تا عمل – مهدی ایران نژاد پاریزی و پرویز ساسان گهر- تهران- انتشارات موسسه علوم بانکداری – چاپ نهم 1385
درس سازمان و مدیریت بهداشت درمان در منابع ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی 1.سازمان و مدیریت بیمارستان جلد 1 و 2 ابراهیم صدقیانی- تهران- انتشارات جهان رایانه 2.مدیریت بهداشت و درمان ، سعید آصف زاده و عزیز رضا پور- انتشارات دانشگاه علوم پزشکی قزوین و حدیث امروز چاپ اول 1385 3.درباره مدیریت خدمات بهداشتی مک ماهان ، رزماری ، ترجمه: علی کستکاران و سید علیرضا آیت الهی- انتسارات دانشگاه علوم پزشکی شیراز- چاپ سوم 1385 4.بیمارستان چه نوع سازمانی است و چگونه کار می کند؟ ترجمه دکتر محمد عرب و همکاران- انتشارات جهاد دانشگاهی 5.نظام بیمه سلامت، ترجمه دکتر محمد عرب و همکاران
درس مدیریت مالی و اقتصاد بهداشت در منابع ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی 1.مبانی اقتصاد بهداشت و درمان، سعید آصف زاده- انتشارات دانشگاه علوم پزشکی قزوین- چاپ اول 1382 2.اقتصاد بهداشت  برای کشور های در حال توسعه سوفی ویتر و دیگران . ترجمه: ابولقاسم پور رضا – تهران انتشارات موسسه عالی آموزشی و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی-چاپ اول 1383 3.اقتصاد سلامت(اصول و جریان منابع ) ریموندپی نوو. ترجمه : علی جهانخانی و علی پارسائیان- تهران انتشارات سمت چاپ دوازدهم 1385 1-مدیریت مالی جلد 1 و 2 ، ترجمه دکتر محمود نکویی مققدم و همکاران- انتشارات وزارت بهداشت 2-اقتصاد مرابت سلامت ، تالیف دکتر فربد عبادی فرد آذر 3-مدیریت مالی در مراقبت سلامت و بیمارستان ، تالیف دکتر فربد عبادی فرد آذر
درس زبان انگلیسی در منابع ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی برای درس زبان انگلیسی منبع مشخصی معرفی نمی شود. اما به زبان آموزان توصیه میشود زبان خود را تا حد upper intermediate بالا ببرند.

ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه آزاد

از سال 91 به بعد با توافق صورت گرفته بین دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت متقاضیان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد هم از طریق آزمون برگزار شده از سوی وزارت بهداشت اقدام می کنند و دیگر آزمون جداگانه ای برای دانشگاه آزاد برگزار نمی شود و این متقاضیان می توانند بعد از اعلام نتایج ، از لیست دانشگاه های آزاد اضافه شده به دفترچه ، دانشگاه مقصد خود را انتخاب کنند.

 به این صورت که اگر رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی در دانشگاه آزاد پذیرش داشته باشد، بعد از لیست دانشگاه های دولتی نام دانشگاه آزاد دارای پذیرش هم دیده می شود و داوطلب می تواند بر اساس اولویت دانشگاه مربوطه را نیز انتخاب کند. نکته قابل توجه این است که مدرک صادر شده از سمت دانشگاه آزاد می باشد و ارتباطی با وزارت بهداشت ندارد.

در حال حاضر رشته های محدودی در کارشناسی ارشد پزشکی دانشگاه آزاد پذیرش دارند و مدیریت خدمات بهداشتی درمانی تنها رشته ای است که ظرفیت بالای در دانشگاه آزاد دارد. لیست دانشگاه های پذیرنده مدیریت خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه آزاد در زیر آمده است:

رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه آزاد ظرفیت  رشته
دانشگاه آزاد اسلامی واحد الکترونیکی 14
دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران 17
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب 17
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال 12
دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری 17
دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان 10
دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد 9
دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران 17
دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت 9

ارشد بدون کنکور مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

افراد برتر شامل سهمیه استعداد های درخشان می توانند بدون گذراندن کنکور و تنها از طریق ثبت نام در آن در رشته مورد نظر خود پذیرفته شوند.

همه افراد متقاضی استفاده از سهمیه استعداد درخشان در رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی حتما باید در کنکور ارشد پزشکی ثبت نام کنند و کارت ورود به جلسه دریافت کنند ، این افراد می توانند به اختیار در جلسه کنکور حاضر شوند و یا نشوند اما بعد از اعلام نتایج باید همزمان با سایر شرکت کنندگان اقدام به انتخاب رشته نمایند.

نتایج پذیرش آنها همزمان با دیگر داوطلبین و در زمان اعلام نتایج مشخص خواهد شد.

هر دانشگاه علاوه بر پذیرش خود ممکن است یک نفر ظرفیت مازاد پذیرش کند که این ظرفیت مازاد شامل سهمیه استعداد درخشان می باشد. البته این پذیرش به دانشگاه مقصد بستگی دارد و ممکن است که با توجه به ظرفیت های موجود این پذیرش را انجام دهد. داوطلب بعد از ارسال پرونده خود باید منتظر بررسی نتایج بماند و هم زمان می تواند در کنکور نیز شرکت نماید.

 اما در صورت قبولی در هر یک از موارد کنکور عادی و یا سهمیه استعداد درخشان باید در زمان ثبت نام در دانشگاه مقصد از مورد دیگر انصراف خود را اعلام نماید. نکته مهم این است که با کارشناسی مدیریت خدمات بهداشتی درمانی می توان وارد رشته ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی بدون کنکور شد، یعنی باید حتما رشته هم نام در مقطع کارشناسی وجود داشته باشد.

نحوه مطالعه و برنامه ریزی برای ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی در دانشگاه های دولتی و آزاد مختلفی پذیرش دارد. از این رو میتوان امیدوار بود با کمی تلاش بتوان موفقیت لازم را در این رشته تحصیلی به دست آورد.

از این رو پیشنهاد می شود ابتدا با توجه به منابع معرفی شده وزارت بهداشت همه سر فصل هایی که منابع را شامل می شوند جدا شده و با توجه به تعداد مطالب و زمان باقی مانده تا کنکور وقت مناسب برای مطالعه و از همه مهم تر تکرار چند باره برای تسلط کامل اختصاص داده شود.

بعد از مطالعه  و تسلط کامل حتما سوالات سال های قبل و مخصوصا 10 سال اخیر به دقت بررسی شده و حیطه ای که سوالات از آن ها طراحی شده مشخص شود. چون تجربه نشان داده که حتی اگر شما چندین سوال تکراری نداشته باشید حتما نوع دیگری از سوال که مربوط به همان بخش است ، تکرار خواهد شد.

دروس امتحانی ارشد مدیریت خدمات  بهداشتی درمانی شامل کلیات بهداشت (2) ، اصول و مبانی سازمان و مدیریت (3) ، سازمان و مدیریت بهداشت و درمان (3) ، مدیریت مالی و اقتصاد بهداشت(2) ، زبان انگلیسی (3) می باشدو این رشته جزو معدود رشته هایی است که ضریب زبان در آن سه است. از این رو اهمیت این درس کاملا مشخص می شود و باید در اندازه دو درس ضریب 3 ای دیگر مطالعه شود.

ظرفیت ارشد مدیریت خدمات  بهداشتی درمانی

برای اطلاع دقیق از ظرفیت پذیرش رشته کارشناسی ارشد مدیریت خدمات  بهداشتی درمانی باید حتما به دفترچه انتخاب رشته همان سال ارجاع کرد. همان طور که در جدول زیر مشاهده می نمایید ظرفیت پذیرش ارشد مدیریت خدمات  بهداشتی درمانی همراه با دوره شهریه پرداز  میزان کمی است و نیاز به تلاش بیشتری دارد.

 اما با برنامه ریزی دقیق و استفاده از تجربیات قبولی های سال های قبل و از همه مهم تر تلاش مناسب می توان امیدوار بود که با کسب رتبه مناسب در یک دانشگاه خوب قبول شد. آخرین ظرفیت پذیرش ارشد مدیریت خدمات  بهداشتی به شرح زیر می باشد:

دانشگاه دولتی دوره شهریه پرداز
ارتش 7 0
اصفهان 9 4
اهواز 5 3
ایران 12 0
بقیه اله 4 0
تبریز 7 4
تهران 14 4
زاهدان 5 0
شهید بهشتی 5 4
شیراز 6 4
قزوین 9 4
کرمان 13 0
مازندران 8 5
مشهد 5 3
یزد 9 6

 

جزوات ارشد مدیریت بهداشتی و درمانی

 همیشه رقابت بین داوطلبان ارشد مدیریت خدمات  بهداشتی اما می توان عنوان کرد که با استفاده از یک منبع درست و برنامه ریزی دقیق و مطالعه کامل حتما می توان به موفقیت دست یافت. همه جزوات لازم برای این رشته توسط نفرات برتر و اساتید برجسته همراه تحصیلی تالیف و گرد آوری شده است. برای خرید جزوات آزمون ارشد مدیریت خدمات  بهداشتی می توانید با شماره های موجود در سایت همراه تحصیلی تماس حاصل نمایید.

نمونه سوالات ارشد مدیریت خدمات  بهداشتی

به داوطلبان آزمون ارشد مدیریت خدمات  بهداشتی پیشنهاد می شود که حتما سوالات سال های قبل این رشته را مرور کرده و بر آن ها تسلط کامل پیدا کنند. چون تجربه نشان داده حتی اگر سوالات تکراری در آزمون وجود نداشته باشد حتما سوالات مشابه که از یک حیطه مطالعاتی می باشند موجود خواهند بود.

با تماس با شماره های موجود در سایت همراه تحصیلی می توانید پکیج کامل سوالات  ارشد مدیریت خدمات  بهداشتی را تهیه نمایید. این پکیج شامل تمامی سوالات این رشته می باشد.

کارنامه رتبه های برتر ارشد مدیریت خدمات بهداشتی

نمونه کارنامه های زیر  برای ارشد مدیریت خدمات  بهداشتی  وزارت بهداشت می باشد که برای مقایسه درصد های احتمالی برای کسب رتبه های خوب را برای شما لیست می کنیم:

رتبه در  ارشد مدیریت خدمات  بهداشتی 2 23 32 43 57 81 111
درصد درس کلیات بهداشت 63.75 38.25 50.98 55.24 76.48 850 53.12
درصد درس سازمان و مدیریت بهداشت و درمان 74.29 49.11 52.88 66.73 32.73 45.32 8.81  
درصد درس زبان عمومی 9.80 17.65 8.82 39.22 12.75 23.54 100
درصد درس اصول و مبانی سازمان و مدیریت 85.23 27.94 40.51 67.06 51.7 25.15 20.96
درصد درس مدیریت مالی و اقتصاد بهداشت 68.01 27.81 43.26 83.45 43.26 55.64 9.28

 

 

یک نظر بنویسید

ارسال