کارشناسی ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

رشته فناوری تصویربرداری پزشکی ، یک رشته چند حیطه ای است که با بکارگیری انواع روش ها، تکنیک ها و پروتوکل های تصویربرداری پیشرفته و به روز، به منظور بهبود وارتقای خدمات تشخیصی در بیماری های انسان ایجاد شده است.پذیرش در رشته کارشناسی ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی و معرفی منابع ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی و دفترچه دروس و ضرایب کنکور کارشناسی ارشد 1401در مطلب زیر آورده شده است.

کارشناسی ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی

تصو.jfif

معرفی کارشناسی ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی

تصویر برداری پزشکی فناوری است که در طی آن اقدام به تهیه تصاویر بدن انسان برای نشان دادن بخش ها و یا عملکرد این بخش ها برای اهداف پزشکی و بالینی پرداخته می شود.

ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی (Medical Imaging) یکی از رشته های ارشد وزارت بهداشت است که هدف از آن آموزش افرادی است که بتوانند در ابعاد مختلف از جمله آموزشی و پژوهشی و خصوصا خدمات تشخیصی تصویر برداری پزشکی در بخش MRI فعالیت کنند.

کارشناسان ارشد فناوری تصویر برداری زیر نظر متخصصین رادیولوژی هستند و با متخصصین دیگر این حوضه مثل فیزیک پزشکی فعالیت می کنند.

کارشناسان ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی آموزش می بینند تا پالس های متناسب با هر ناحیه از بدن که نیاز به MRI دارد را تنظیم کنند.این افراد در طول تحصیلی با انواع تکنینک های MRI نیز آشنا می شوند.

اهمیت این تخصص از این روست که برای بسیاری از تشخیص های مهم پزشکی حتما نیاز به MRI وجود دارد، پس می توان گفت مرحله قبل از انتخاب درمان وابستگی زیادی به مهارت این شغل دارد.

دروس امتحانی و ضرایب دروس در کارشناسی ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی

دروس امتحانی ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی شامل موارد زیر می باشد:

 • فیزیک عمومی (1.5)
 • ریاضی عمومی (1.5)
 • فیزیک هسته ای و اتمی (2)
 • فیزیک پرتو شناسی تشخیصی (3)
 • تکنیک های تصویر برداری پزشکی (1)
 • فیزیولوژی (2)
 • آناتومی (2)
 • زبان عمومی (2)

برای دانلود دفترچه دروس و ضرایب کنکور کارشناسی ارشد 1401 کلیک کنید.

دانلود دفترچه دروس و ضرایب کنکور ارشد 1401

رشته های مجاز برای کنکور کارشناسی ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی

بر طبق قوانین حاکم بر آزمون های وزارت بهداشت تنها رشته های معینی قادر به شرکت در آزمون ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی ، اسامی این رشته ها در زیر لیست شده اند:

کارشناسی رشته های فیزیک (کلیه گرایش ها ) ، تکنولوژی پرتوشناسی ، تکنولوژی پزشکی هسته ای ، تکنولوژی پرتو درمانی ، مهندسی پزشکی (گرایش بیوالکترونیک ) ، مهندسی هسته ای

بازار کار رشته ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی

فارغ التحصیلان ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی می توانند به عنوان پژوهشگر ، استاد دانشگاه و کارشناس پرتو شناسی مشغول به فعالیت شوند. در هر مجموعه پزشکی و بهداشتی که نیاز به تصویر برداری پزشکی باشد حضور این رشته تحصیلی الزامی است. تا حدودی می توان گفت ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی جایگاه خاص خود را در هر مجموعه بهداشتی دارد و فارغ التحصیلان آن هیچ گاه بی کار نمی مانند.

دانش‌آموختگان این دوره می‌توانند در جایگاه های زیر انجام وظیفه نمایند:

دانشگاه‌های علوم پزشکی

مراکز تحقیقاتی، شرکت های دانش بنیان

حوزه معاونت درمان وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی

حوزه سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی

بخش های تصویربرداری، پزشکی هسته ای و پرتودرمانی

مراکز پزشکی و صنعتی کار با اشعه

حوزه مدیریت کنترل کیفی و تضمین کیفیت تجهیزات پزشکی

حوزه طراحی، تولید و نگهداری و نصب تجهیزات پزشکی

 دکتری فناوری تصویر برداری پزشکی

با کارشناسی ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی میتوان وارد رشته های متعددی شد که اسامی این رشته ها در زیر لیست شده است:

انفورماتیک پزشکی ، سلامت در بلایا و فوریت ها ، سلامت و رفاه اجتماعی ، اپیدمیولوژی ، مددکاری اجتماعی ، گفتار درمانی ، فیزیک پزشکی

منابع ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی

هر ساله منابع  ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی برای  کنکور وزارت بهداشت این رشته معرفی می شود. گاهی این منابع دچار تغییراتی می شود ، از همین رو برای اطلاع دقیق از منابع ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی باید به دفترچه راهنمای کنکور ارشد پزشکی همان سال مراجعه کرد.

آخرین منابع ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت برای کنکور ارشد این رشته به شرح زیر می باشد:

دروس مربوطه برای منابع ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی مراجع معرفی شده برای منابع ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی
درس فیزیک عمومی در منابع ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی فیزیک جلد اول (مکانیک) ، جلد دوم (صوت و ترمودنامیک)، جلد سوم (الکتریسیته و مغناطیس) ، جلد چهارم (مبانی نور و فیزیک نوین) تایف: د. هالیدی ، ره رزنیک
درس ریاضی عمومی در منابع ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی حساب دیفرانسیل و انتگرال و هندسه تحلیلی – تالیف: جرج توماس حساب دیفرانسیل و انتگرال با هندسه تحلیلی- تالیف: لوپی –لیت-هولد
درس فیزیک هسته ای و اتمی در منابع ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی آشنایی با فیزیک هسته ای (جلد اول) تالیف : کنت اس کرین- مترجم: ابراهیم ابولکاظمی ، منیژه رهبر فیزیک جدید تالیف : کنت اس کرین ترجمه :منیژه رهبر ، بهرام معلم
درس فیزیک پرتو ها در منابع ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی فیزیک تشعشع و رادیولوژی تالیف : دکتر فریدون نجم آبادی علوم رادیولوژی برای تکنولوژیست ها: فیزیک ، رادیوبیولوژی و حفاظت. تالیف : استوارت بوشانگ. ترجمه : اله جزایری قره باغ
درس تکنیک های تصویر برداری پزشکی در منابع ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی Merrill s atlas of radiographic Positioning and Precedure- BY Eugene D.Frank, MA, RT®, FASRT, FAEIRS, Bruce W . Long, MS, RT(R) (CV),FASRT and Barbara J. Smith Step by step ct. scan by D Karthikeyan , Deepa Chegu MRI parametes and positioning by Torstein B. Moeller , Emil Reif
درس فیزیولوژی در منابع ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی فیزیولوژی پزشکی گایتون فیزیولوژی : شناخت اعمال و وظایف اعضا مختلف بدن:دکتر احمد رستمی
درس آناتومی در منابع ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی آناتومی گری برای دانشجویان – مترجمین: دکتر رضا شیرازی، دکتر ابراهیم اسفندیاری، محمد حسن کریم فر، زهرا رجب زاده ، ساره کاظمی
درس زبان انگلیسی در منابع ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی برای درس زبان انگلیسی منبع مشخصی معرفی نمی شود. اما به زبان آموزان توصیه میشود زبان خود را تا حد upper intermediate بالا ببرند.

ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی دانشگاه آزاد:

تا قبل از سال 91 آزمون ارشد پزشکی دانشگاه آزاد و آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت به صورت جداگانه برگزار می شد اما از سال مذکور به بعد با توافق صورت گرفته بین دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت متقاضیان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد هم از طریق آزمون برگزار شده از سوی وزارت بهداشت اقدام می کنند و دیگر آزمون جداگانه ای برای دانشگاه آزاد برگزار نمی شود و متقاضیان ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی دانشگاه آزاد می توانند بعد از اعلام نتایج ، از لیست دانشگاه های آزاد اضافه شده به دفترچه ، دانشگاه مقصد خود را انتخاب کنند.

در حال حاضر رشته های محدودی در کارشناسی ارشد پزشکی دانشگاه آزاد پذیرش دارند که متاسفانه ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی دانشگاه آزاد جزو رشته های دارای پذیرش نمی باشد. 

در سال های اخیر رشته های متعددی به کارشناسی ارشد آزاد پزشکی اضافه شده که امید می رود در سال های آتی ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی دانشگاه آزاد  نیز به این رشته های اضافه شود.

ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی بدون کنکور:

ورود به همه رشته های کارشناسی ارشد پزشکی و همچنین ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی از طریق کنکور وزارت بهداشت می باشد اما در این بین افراد برتر شامل سهمیه استعداد های درخشان می توانند بدون گذراندن کنکور و تنها از طریق ثبت نام در آن در رشته مورد نظر خود پذیرفته شوند.

نکته مهم این است که همه افراد متقاضی ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی بدون کنکور حتما باید در کنکور ارشد پزشکی ثبت نام کنند و کارت ورود به جلسه دریافت کنند ، این افراد می توانند به اختیار در جلسه کنکور حاضر شوند و یا نشوند اما بعد از اعلام نتایج باید همزمان با سایر شرکت کنندگان اقدام به انتخاب رشته نمایند.

نتایج پذیرش ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی بدون کنکور همزمان با دیگر داوطلبین و در زمان اعلام نتایج مشخص خواهد شد.

 متقاضی ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی بدون کنکور بعد از ارسال پرونده خود باید منتظر بررسی نتایج بماند و هم زمان می تواند در کنکور نیز شرکت نماید. اما در صورت قبولی در هر یک از موارد کنکور عادی و یا سهمیه استعداد درخشان باید در زمان ثبت نام در دانشگاه مقصد از مورد دیگر انصراف خود را اعلام نماید.

نحوه مطالعه و برنامه ریزی برای ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی

با کاهش ظرفیت پذیرش رشته های کارشناسی ارشد پزشکی ، ظرفیت ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی در وزارت بهداشت نیز کاهش یافته است.

حالا این کاهش ظرفیت رقابت برای قبولی در رشته ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی را سخت تر کرده و نیازمند برنامه ریزی دقیق و مطالعه مدون برای تضمین قبولی داوطلب در آزمون ارشد وزارت بهداشت است.

دروس امتحانی ارشد فناوری تصویر برداری شامل فیزیک عمومی (1.5) ، ریاضی عمومی (1.5) ، فیزیک هسته ای و اتمی (2) ، فیزیک پرتو شناسی تشخیصی (3) ، تکنیک های تصویر برداری پزشکی (1) ، فیزیولوژی (2) ، آناتومی (2) ، زبان عمومی (2) می باشد.

کاملا مشخص است که این رشته برای بچه هایی با پایه قوی برای ریاضی و فیزیک است. اما آنها باید هم زمان بتوانند بر آناتومی بدن انسان نیز تسلط داشته باشند. این رشته یک رشته بینابین بین  ریاضی - فیزیک و علوم تجربی است، به همین دلیل است که همیشه داوطلبان تا حدودی در این رشته به چالش کشیده می شوند.

زیرا از طرفی باید هم ریاضی و فیزیک قوی داشته باشند و از طرفی بتوانند بر آناتومی بدن انسان که یک رشته کاملا تخصصی تجربی است تسلط داشته باشند.

رقابت سختی در انتظار داوطلبان ارشد فناوری تصویر برداری وجود دارد و داوطلب باید توجه کند که برای همه دروس زمان یکسانی اختصاص دهد چون ضریب دروس نزدیک به هم هستند این تراز دروس خواهد بود که برای درس ها تعیین کننده خواهد شد.

ظرفیت ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی1400

هر ساله ظرفیت رشته کارشناسی ارشد تصویربرداری پزشکی در دفترچه راهنمای ارشد پزشکی دچار تغییر می شود و این تغییر به علت آن است که برخی دانشگاه ها برای این رشته تحصیلی همه ساله پذیرش دانشجو ندارند و ممکن است این پذیرش یک سال در میان و یا دو سال در میان باشد و از طرف دیگر ممکن است دانشگاه ها و موسسات جدیدی نیز شروع به پذیرش کنند.

 از این رو می توان گفت که برای اطلاع دقیق از ظرفیت پذیرش ارشد تصویربرداری پزشکی  باید حتما به دفترچه انتخاب رشته همان سال ارجاع کرد.

همان طور که در جدول زیر مشاهده می نمایید ظرفیت پذیرش ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی همراه با دوره شهریه پرداز  میزان کمی است و نیاز به تلاش بیشتری دارد اما با برنامه ریزی دقیق و استفاده از تجربیات قبولی های سال های قبل و از همه مهم تر تلاش مناسب می توان امیدوار بود که با کسب رتبه مناسب در یک دانشگاه خوب قبول شد.

آخرین ظرفیت پذیرش ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی به شرح زیر می باشد:

نام دانشگاه

ظرفیت پذیرش دوره عادی

ظرفیت پذیرش دوره شهریه پرداز

ایران

3

0

تبریز 2 1
تهران 3 0
مشهد 3 0

دکتری تخصصی فناوری تصویر برداری پزشکی

تثویر.jfif

جزوات ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی:

به دلیل ظرفیت کم ارشد تصویربرداری پزشکی رقابت سختی در انتظار داوطلبان این رشته وجود دارد . اما می توان عنوان کرد که با استفاده از یک منبع درست و برنامه ریزی دقیق و مطالعه کامل حتما می توان به موفقیت دست یافت. همه جزوات لازم برای این رشته توسط نفرات برتر و اساتید برجسته همراه تحصیلی تالیف و گرد آوری شده است. برای خرید جزوات آزمون ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی می توانید با شماره های موجود در سایت همراه تحصیلی تماس حاصل نمایید.

سوالات ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی

با تماس با شماره های موجود در سایت همراه تحصیلی می توانید پکیج کامل سوالات  ارشد تصویر برداری پزشکی را تهیه نمایید. این پکیج شامل تمامی سوالات این رشته می باشد.

کارنامه رتبه های برتر ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی

وقتی حرف از کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت به میان می آید نا خوداگاه داوطلبان دچار ترس و استرس ناشی از این مسئله می شوند که حتما باید بتوانند درصد های بالایی در دروس داشته باشند و عموما تصور می کنند که این درصد ها حتما باید میانگین 60-70 باشد که بتوانند در یک دانشگاه خوب پذیرفته شوند.

در رشته هایی که رقابت شدیدی در بین داوطلبین وجود دارد این مطلب صادق است اما نمی توان گفت این شرایط همیشه برقرار است ! شاید کنکور آن سال سخت باشد، پس باید ریسک انتخاب گزینه های شانسی تنها برای افزایش درصد خودمان را که احتمالا منجر به انتخاب غلط و کاهش درصدمان خواهد شد را به جان نخریم.

نمونه کارنامه های زیر  برای ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی وزارت بهداشت می باشد که برای مقایسه درصد های احتمالی برای کسب رتبه های خوب را برای شما لیست می کنیم:

رتبه در ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی 4 9 13
درصد درس فیزیک عمومی  14.15 48.17 62.33
درصد درس فیزیک هسته ای و اتمی 68.85 71.4 76.51
درصد درس تصویر برداری پزشکی 34 0 48.57
درصد درس فیزیولوژی 73.95 35.7 41.43
درصد درس ریاضی عمومی 0 35.05 64.41
درصد درس فیزیک پرتوشناسی و دستگاه های تصویر برداری 59.04 64.41 58.55
درصد درس آناتومی 83.10 49.10 70.68
درصد درس زبان عمومی 34.33    

گرایش های فناوری تصویر برداری پزشکی

دانشجویان کارشناسی ارشد رشته فناوری تصویربرداری پزشکی معمولاً اواخر نیمسال دوم تحصیلی، گرایش مورد علاقه خود را انتخاب می کنند. این گرایشها عبارتند از:

تصویر برداری تشدید مغناطیسی ( MRI ) ، سونوگرافی یا همان تصویربرداری با استفاده از امواج فراصوت (Ultrasound) ، تصویربرداری پزشکی هسته ای، تصویربرداری با استفاده از تجهیزات اپتیکی و لیزر ، تصویربرداری CT یا همان توموگرافی کامپیوتری ، پردازش تصویر و رادیوبیولوژی

بعد از انتخاب گرایش و تعریف موضوع پایان نامه، دانشجو در یکی از گرایشهای فوق، مهارت و علم کسب می کند.

همچنین شما می توانید مطالب مرتبط زیر را مطالعه کنید:

دکتری تخصصی فناوری تصویر برداری پزشکی

 دکتری انگل شناسی پزشکی 

 ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401 

مدارک لازم برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

 محرومیت از ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401

 دکتری بیوتکنولوژی پزشکی 

 رتبه قبولی دکترای پیوسته بیوتکنولوژی 

 معرفی رشته بیوتکنولوژی 

ارشد ژنتیک انسانی

ارشد بیوشیمی بالینی   

ارشد ایمونولوژی   

ارشد هماتولوژی

ارشد میکروب شناسی پزشکی   

ارشد نانوتکنولوژی پزشکی 

 ارشد سم شناسی 

 ارشد پرستاری   

 ارشد مامایی   

 ارشد مهندسی پزشکی   

 ارشد روانشناسی بالینی 

 ارشد اتاق عمل 

ارشد تغذیه

 کارشناسی ارشد انگل شناسی پزشکی

یک نظر بنویسید

ارسال

محصولات مرتبط

 • img

  آموزش php

 • img

  آموزش php