آموزش زبان عربی

آموزش زبان عربی زبان بین المللی می باشد که در میان تمامی ملل دارای اهمیت می باشد زیرا با پیشرفت های فرهنگی و تمدن ارتباطی مستقیم دارد و یکی از 6 زبان مهم بین المللی شمرده می شود. در کشور ما نیز به این زبان اهمیت فراوانی داده می شود مخصوصا در طرح های آموزشی آموزش و پرورش جایگاهی ویژه دارد. اما دانش آموزان گاها با مشکلات یادگیری این زبان مواجه میشوند. در ادامه به روش های نوین آموزش زبان عربی میپردازیم:

آموزش زبان عربی

زبان عربی یکی از زبان‌ های سامی و یکی از 6 زبان ‌های رسمی سازمان ملل متحد، زبان مقدس در اسلام، زبان رسمی در جهان عرب، و زبان اقلیت در بقیه کشورهای شمال آفریقا است. امروزه این زبان دارای۱۳ لهجه‌ و گویش‌های گوناگون است ولی عربی نوین معیار به عنوان زبان رسمی نوشتار در همه کشورهای عربی پذیرفته شده‌است. تاثیر عربی بر دیگر زبان‌ های جهان مانند فارسی، پشتو، اردو، هندی، و زبان‌های گوناگون خانواده زبان‌های ترکی چشمگیر است.

زبان عربی، زبان قرآن و بسیاری از نخستین نوشتارهای مسلمانان است و نزد بسیاری از مسلمانان یک زبان مقدس محسوب می‌شود. در دوران طلایی اسلام، عربی به عنوان نخستین زبان جهان اسلام از اهمیت بالایی برخوردار بود و آثار علمی، ادبی و دینی فراوانی به این زبان نوشته می‌شد.

این زبان را «لغة الضاد» نیز می‌نامند، زیرا تنها زبانی است که دارای ضاد می‌باشد. ضاد حرفی ‌ست که سخت ‌ترین شیوه کاربرد را دارد. حرف ضاد بعد از ورود زبان عربی به زبان آلبانیایی، به آن اضافه شد.

عربی زبان رسمی ۲۶ کشور خاورمیانه و شمال آفریقا است که از یمن تا لبنان، سودان تا تونس به این زبان حرف می زنند، عربی در واقع زبان رسمی اتحادیه عرب ، اتحادیه آفریقا ، ناتو و سازمان ملل است و این زبان همچنین زبان دین اسلام نیز هست. مردم در سراسر جهان به دلایل مختلفی زبان عربی را می آموزند: کار ، مسافرت ، خانواده، حفظ میراث ، دین ، تمایل به سفر به یک کشور عربی، ازدواج یا دوستی با یک عرب زبان یا صرفاً به عنوان سرگرمی.

تاریخ زبان عربی را در یک روش می ‌توان به پیش و پس از اسلام تقسیم کرد. در زمان‌ های پیش از اسلام زبان عربی به دو شاخه عربی جنوبی و عربی شمالی بخش ‌بندی می‌ گردید. عربی جنوبی در سرزمین یمن به کار می ‌رفت و تحت تاثیر ارتباط با مصریان باستان و تمدن فنیقی قرار گرفته بود. این زبان با ظهور اسلام کم ‌کم به دست فراموشی سپرده ‌شد و به جای آن زبان عربی شمالی که مبنای عربی امروزی است در سراسر عربستان غلبه پیدا کرد. این زبان را اکنون عربی کلاسیک نیز می‌نامند. این زبان با فتوحات مسلمانان و زبان عربی قرآنی که نزدیکی بسیاری به زبان شکل یافته عربی داشت با گذشت زمان فراگیر شد و امروزه به عنوان زبان عربی کلاسیک در همه جای جهان عرب زبان پراکنده شده است.

در زمان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی فقط در دوره ها و پایه های دوم و سوم راهنمایی و در دوره های متوسطه در رشته انسانی آموزش داده می شد. در دوران بعد از پیروزی انقلاب با تالیف کتب مختلف به اهمیت آموزش زبان عربی افزودند زیرا با آموزش ان بیشتر می توان به معارف اسلامی پی برد. لذا آموزش زبان عربی و یادگیری آن برای دانش آموزان بسیار مهم است به خصوص در کنکور و همچنین در آینده کاری افراد تاثیر بسزایی دارد.

سالهاست که زبان عربی با پشتوانه قانون اساسی به عنوان یکی از دروس دانش آموزان تعیین شده اما با گذشت نزدیک به سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز جایگاهی استوار و منطقـی نیافته و چون میهمانی ناخوانده بارگران خویش را در جمع فشرده دروس جای داده است.

در بررسی نتایج بدست آمده و تجربه طولانی اخیر نشان میدهد ک تـدریس زبان عربی همواره با ناکامی هایی رو به رو بوده است. برنامه ریزی نادرست و عدم ارائه چارچوبی مشخص گویای این امر است. بـرخـلاف آن چه که بسیاری تصور کرده اند ، مشـکل اصلی،خود این زبـان نیست بلکه راه های ارائـه آن است.

در این نوشته سعی داریم که علل عدم تمایل دانش آموزان به درس عربی و همچنین آموزش زبان عربی به روشی نوین را بررسی کرده و راهکارهایی را ارائه دهیم تا دانش آموزان را به آموختن زبان عربی علاقمند سازیم.

معرفی درس عربی

معرفی درس عربی.jpg

زبان عربی یکی از پر گویش ترین زبان های جهان، زبان قرآن و از نخستین نوشتارهای مسلمانان است. اگر بخواهیم درس عربی را تجزیه و تحلیل کنیم، بخش های مختلف آن به چهار قسمت اصلی تقسیم می شود:

 • قواعد: به بررسی ساختار جملات عربی، حرکت گذاری و نحوه به کار بردن افعال در موقعیت های مختلف می پردازد.
 • متون: شامل روش انجام مکالمه ها، داستان های کوتاه و حکایت های عربی می شود.
 • لغات: کاربرد لغات عربی در متن قرآن و نهج البلاغه را به ما نشان می دهد.
 • کارگاه ترجمه و تعریب: این بخش به تبدیل جملات از زبان مبداء به مقصد (فارسی به عربی) و بالعکس می پردازد.

علل عدم تمایل دانش آموزان به درس عربی چیست؟

 • روش تدریس نادرست معلـم
 • قواعد خشک و بی فایده ی صرفی که بدون هیچ تغییر و انعطافی در کتابها آمده است
 • حجم نسبتا زیاد کتب عربی
 • بی توجهی در کشیدن تصاویر کتابها و عدم توجه به سن و علاقه ی مخاطبان
 • عدم استفاده از شیوه و روشهای هنری برای طرح درس عربی
 • عدم پیگیری جدی برنامه های باز آموزی دبیران
 • پایین بودن سواد برخی معلمان
 • عدم خلاقیت در روش تدریس
 • عدم آشنایی کافی دان آموزان با زبان عربی
 • به روز نبودن منابع عربی
 • عدم درک قواعد و مفاهیم عربی

روش های نوین آموزش زبان عربی

روش های نوین آموزش زبان عربی.png

در ادامه به روش های نوین آموزش زبان عربی برای علاقه مند سازی دانش آموزان به زبان عربی میپردازیم:

 1. روز آمد کردن نظام آموزشی

 2. تلاش به منظور تغییر نظام سنتی آموزش و وضع روش های نوین و متناسب با نیاز فراگیران و شرایط جامعه.

 3. تالیف کتابهای درسی متناسب با ماهیت روش های جدید .

 4. تلاش به منظور تربیت شخصیت های مثبت و هماهنگ با محیط اجتماعی .

 5. ایجاد روش های آموزشی و تربیتی سالم بر اساس مبانی اسلامی

 6. توسعه ی روش های آموزش زبان عربی

 7. تالیف کتابهای راهنمای معلم و ارسال آن به کلیه دبیران

 8. بهره گیری از کتاب های کار استاندارد متخصص به دانش آموز به عنوان یکی از وسایل کمک آموزشی .

 9. برگزاری دوره های کارورزی و آشنایی بیشتر با روش های نوین تدریس برای معلمان

 10. برگزاری جشنواره های آموزشی و انتخاب روش های تدریس برتر جهت ارائه به سایر دبیران

 11. توسعه ی روش های به کارگیری رسانه های آموزشی

 12. ایجاد کانال آموزشی به منظور ایجاد فرصت های یکسان آموزشی برای دانش آموزان در تمام مقاطع تحصیلی

 13. تهیه نرم افزارهای آموزشی زبان عربی و توجه بیشتر به مکالمه این زبان در کتب درسی.

 14. معرفی برخی سایت های آموزشی.

 15. تشویق معلمان به بررسی نقد گونه کتابهایی به زبان عربی

 16. دبیران می توانند در میان درس از مجلات زبان عربی یا روزنامه در زمینه های ورزشی , داستان و طنز و ادبی که مورد علاقه دانش آموزان باشد استفاده کنند

 17. استفاده از شکل ها و رنگ های شاد و زنده در کتاب

 18. استفاده از سرودها و ترانه های ساده ی عربی كه هم كوتاه باشند و هم به زبان فصيح اجرا شده باشند.

 19. استفاده از عناوين مختلف روزنامه ها و مجلات عربي در همه ي زمينه هاي ورزشي، ادبي، علمي، سياسي، نظامي و رخدادهاي مهم .

 20. موضوعات دروس از منابع اصلي عربي آنها انتخاب شوند تا جذابيت خودرا از نظر بلاغت ادبي از دست ندهند. مثلا از آثار طه حسين ،جبران خليل جبران، احمد شوقي وديگر نويسندگان و شاعران و نمايشنامه نويسان مشهور معاصر استفاده شود تا دانش آموزان خود را در فضای كاملا عربی احساس كنند.

 21. تهیه فلش کارت برای استفاده معلمین کلاس اول راهنمائی

 22. مکالمه عربی آن هم به شیوه نوین امروزی .

 23. ترغیب و تشویق دانش آموزان به گوش دادن اخبار عربی از رادیو و تلوزیون برای ایجاد

 24. بیان قصه های قرآنی و قصه ها و حکایت های عربی در کلاس درس برای ایجاد علاقه به فراگیری درس

 25. استفاده از جدول کلمات در اندازه‌هاي مختلف و شکلهای مختلف برای درک و فهم و ايجاد علاقه درس عربی

 26. استفاده از احاديث ائمه و پيامبر در ابتدا کلاس و انتهاي کلاس- تلاوت آيات قرآن

چگونه زبان عربی را بیاموزیم؟

چگونه زبان عربی را بیاموزیم؟.jpg

مطالعه عربی

در خانه یاد بگیرید. خیلی راحت است. کافی ست از منابع آنلاین آموزش زبان عربی و یا کتاب های کمک درسی استفاده کنید و فقط روزانه ۲-۵ ساعت آنها را مطالعه کنید.

شرکت در کلاس های مجازی آموزش زبان عربی

کلاس های آنلاین را در نظر داشته باشید. شرکت در کلاس های مجازی آموزش زبان عربی میتواند تاثیر بسزایی در یادگیری این زبان داشته باشد.

تمرین زبان عربی از طریق مکالمه و دیدن فیلم های عربی و...

 عربی را تمرین کنید و با عرب زبان های بومی دوست شوید. جوامع عربی عرب زبان گوشه و کنار جهان را در بر گرفته است. بهترین راه برای پیشرفت زبان عربی، صحبت کردن با عرب ها و قرار گرفتن در معرض زبان عربی است. به وب سایت های pen-pal بپیوندید ، به موسیقی عربی گوش دهید ، سریال های عربی، اخبار و برنامه های کودک و نوجوان عربی را تماشا کنید.

کسی را پیدا کنید که به زبان عربی صحبت کند. ممکن است در خانواده یا گروه دوستان خود کسی را داشته باشید. شما همچنین می توانید در فیس بوک بپرسید که آیا کسی مایل است به زبان عربی با شما صحبت کند یا خیر. با آن شخص تماس بگیرید و از او بخواهید که هفته ای یک بار و به مدت یک ساعت باهم صحبت کنید. برای مثال می توانید روی کلمات متمرکز شوید، کلماتی که به زندگی ، مسافرت و...مرتبط است. در عین حال ، روی جملات اساسی و عبارت های متداول تمرکز کنید ، مثلا حالتان چطور است، نام من …. است، چند سال دارید و... همچنین می توانید این موارد را در دسته های مختلف قرار دهید.

گسترش دایره لغات

برای درک هر چه بهتر متون عربی باید دایره لغوی خودتان را گسترش دهید. برای این کار حتما باید به فهمیدن، حفظ کردن و بکار بستن لغات عربی آموخته شده روی بیاورید.

 برای یادگیری لغات، ابتدا باید معنی لغت را بفهمید

لغات را درست تلفظ کنید. برای جلوگیری از فراموش کردن لغات حفظ شده باید لغت مربوطه را در متن جمله‌ها و عبارات عربی بار‌ها و بار‌ها مرور کنید و متن خوانی را بعد از درک و حفظ معنی کلمه‌ها در دستور کارتان قرار دهید. این عمل را آنقدر تمرین کنید تا به مرحله روان خوانی برسید. سپس معنی آن را حفظ کنید و نقش دستوری آن را تشخیص دهید. جهت پیشگیری از فراموشی و نیز افزایش تسلط تان بر دایره لغوی ایجاد شده باید آن‌ها را به گونه‌های مختلفی بکار ببرید. یکی از این روش‌ها برگردان از زبان مبداء به مقصد و برعکس (ترجمه و تعریب) است.

یادگیری هر زبان مستلزم تحریک و هدایت زیر ساخت‌های زبانی است یعنی اجزا شکل دهنده به زبان باید درست و اصولی هدایت شوند. مثلا روان خوانی کردن یکی از این موارد است. سعی کنید صحیح تلفظ کنید. برای این کار به طرز تلفظ دبیرتان توجه کنید و از نوار یا سی دی‌های آموزشی استفاده کنید تا هم گوش تان به صحیح شنیدن و هم زبانتان به صحیح گفتن عادت کند.

 قواعد زبان را بفهمید و تعاریف آن‌ را درک کنید

 قواعد زبان را بفهمید و تعاریف آن‌ را درک کنید.png

 قواعد را دسته بندی کنید وآن‌ها را به هم ربط دهید. استفاده از کادر‌ها و جداول موجود در کتاب در این زمینه می‌تواند به شما خیلی کمک کند. قواعد آموخته شده را حفظ کنید و بلافاصله اقدام به قاعده یابی کنید. یعنی به متن کتاب در درس‌های مختلف مراجعه کنید و قاعده بکار رفته را مورد شناسایی قرار دهید. این کار در تثبیت آنچه یاد گرفته اید و حفظ کرده اید بسیار موثر است.

مقایسه کنید

 قواعد زبان عربی را با دستور زبان فارسی مقایسه کنید و تفاوت‌ها و تشابهات آن‌ها را پیدا کنید با این کار هرگز قواعد زبان عربی را فراموش نخواهید کرد ضمن آنکه بر دستور زبان فارسی هم تسلط  پیدا خواهید کرد. تغییرات موجود در قواعد را به خاطر بسپارید. تفاوت‌ها و تشابهات موجود در قواعد را پیدا کنید. آن‌ها را بصورت حاشیه و خلاصه در کتاب درسی تان بنویسید.

 متن را با صدای بلند بخوانید

 زیر کلماتی که معنای آن‌ها را نمی‌دانید به هنگام مطالعه کردن خط بکشید و به کمک فرهنگ لغت معنی آن را پیدا کنید، بنویسید و حفظ کنید. به پیوند زبان فارسی با عربی توجه کنید و از این پیوند، پلی برای حافظه بسازید. برای کسب مهارت در تعریب، سعی کنید در صرف افعال و ضمایر دقت کنید. برای کسب مهارت در تعریب، بازی با صیغه‌ها یا زمان افعال را تجربه کنید. بخشی از سوالات آزمون سراسری معمولا به تغییر صیغه‌ها و زمان نظر دارد.

تجزيه و ترکيب جملات وکلمات عربی

اگر مي خواهيد قواعد درس عربی را به خوبی ياد بگيريد ،آن را فراموش نکنيد وهرلحظه برای درس جديد آماده باشيد بهترين راه حل اين است، که خودتان را به تجزيه وترکيب جملات وکلمات عربی عادت دهيد(ازجملات ساده شروع کنيد). اگر بتوانيد متن درسها را تجزيه وترکيب کنيد از درس عربی لذت خواهيد برد وهيچ وقت نمره کمتر از انتظار نخواهيد گرفت. آزمايش کنيد از همين الان شروع کنيد.

پيش مطالعه درس عربی جلسه بعد

   پیش مطالعه ی درس عربی و مطالعه ی کلمات جدید و ملاحظه ی متون جدید ، تصویر بهتری از درس ، در کلاس برای شما ایجاد می کند وبهتر مي توانيد با درس ارتباط بر قرار کنيد به گونه ای که بهتر می توانید در یادگیری درس، مشارکت و فعالیت داشته باشید. از داشتن اشتباه در این مورد هرگز نهراسید . اشتباه ، حق یک دانش اموزاست فقط سعی کنید اشتباهات را به حداقل برسانيد.

واژه های جديد

   يادگيری كلمات جديد هر درس ، نقش بسيار موثری در فراگيری درس دارد. برای ترجمه ی متن درس و جملات مربوط به تمرين ها ،چاره ای جز يادگيری اين کلمات نداريد. پس در اولين قدم بهتر است هنگام ترجمه متن درصورت برخورد با کلمات جديد به واژه نامه ی کتاب مراجعه کنید و معنی آن کلمات را به دست آورید.برای دانستن معنی واژه ها ، بايد بر متن خوانی تمرين بیشتری داشته باشید.فقط دانستن قواعد برای يادگيری درس عربی کافی نيست بلکه معنی کلمات وجملات مهمتر است.سعی گنيد معنای کلمات جديد را درقالب جملات کوتاه کتاب يا جملاتی که خودتان مي سازيد،ياد بگيريد.

روانخوانی متـــن

مهارت روانخوانی از مهارت های مهم يادگيری یک زبان محسوب می شود.پس از يادگيری كلمات جديد درس ،دانش آموز بايد نسبت به روانخوانی متن درس اقدام نمايد. داشتن اشتباه مهم نیست مهم این است که شما اشتباهات را به حداقل برسانید. متن درس هر چه بيشتر خوانده شود ، در يادگيری موثرتر است. دانش آموزانی که روانخوانی آنها بهتر است يادگيری آنها در درس عربی به مراتب بالاتر است

بازیابی واژه های درس قبلی

    پس از روانخوانی متن  نسبت به ترجمه ی آن به فارسی اقدام کنید. برای انجام این کار ، علاوه بر دانستن معانی کلمات جدید ، باید معنی کلمات خوانده شده ی قبلی را نیز بدانید. طبيعی است برخی از واژه هایی را که در درس های قبل یا سال پیش خوانده اید فراموش کنيد. البته گاهی از روی متن ،ويا کلمات هم خانواده،وقرينه های موجود می توانید جمله ای را که یکایک معنی آن را نمی دانید،ترجمه ی آن را حدس بزنيد. برای دستيابی به معنی اين كلمات بهترين كار مراجعه به معنی اين كلمات در درس های قبلی و يا  كتاب های پايه ی قبل است.

حل تمرینات

   شما زمانی مي توانيد تمرينات متنوع کتاب و درک مطلب را حل کنيد و در واقع به اهداف درس برسيد که ترجمه درس وقواعد آن را ياد گرفته باشيد و خلاصه آن را به در ذهن تان مجسم کنید. برای اين کار مي توانيد از خلاصه قواعد معلم استفاده کنيد و يا خودتان اقدام کنيد و در حل تمرينات هرجا نياز بود به خلاصه قواعد مراجعه نماييد. هنگام بررسی تمرينات در کلاس پاسخهای خودتان را با پاسخهای کلاسی ومعلم تطبيق دهيد و در صورت نياز اصلاح کنيد.

نمونه سوالات امتحانی

  جلسه امتحان و يا پرسش وپاسخ وايجاد سوال در ذهن دانش آموز يکی از راه های يادگيری درس و تثبيت آن در ذهن است. در واقع جلسه امتحان يک کلاس آموزشی است، به شرطی که دانش آموز بعد از امتحان به دنبال جواب هایی که ندانسته بگردد و رفع اشکال نمايد. برای اينکه دانش آموز سرجلسه امتحان سردرگم و دچار اضطراب نشود از قبل بايد با نمونه سوالات اشنا شود تامطمئن شود که می تواند از اندوخته هايش استفاده کند.پس پيشنهاد مي شود پس از مطالعه درس به حل نمونه سوالات گذشته و مرور سوالات مستمر طی سال تحصيلی با جديت بپردازيد

دفتر پاکنويس و خلاصه قواعد

اگر شما بخواهيد تمامی پاسخ تمرينات، ترجمه و خلاصه قواعد را در داخل کتاب بنويسيد بدون شک موقع مطالعه جهت آمادگی برای امتحان از کارتان پشيمان خواهيد شد. لذا باید دفتری جهت پاکنويس ترجمه وحل تمرينات و پوشه ای جهت نگهداری خلاصه قواعد وآزمون های کلاسی تهيه نماييد تا در موقع مطالعه بتوانيد از آنها استفاده کنيد واز هدر دادن وقت، خسته و سردر گم نشويد. پس از این که قواعد را یاد گرفتید و آنها را خلاصه نویسی کردید باید درس را به طور کامل بخوانید. یک بار از اول تا آخر درس را به همراه تمرین ها و مثال ها ترجمه کنید. برای این کار از لغت های آخر کتاب هم می توانید استفاده کنید.

مرحله آخر

کنکوری ها باید یک مرحله اضافه تر هم انجام بدهند. یعنی حل تست های کنکوری را در برنامه خود قرار دهند. یک کتاب تست خوب تهیه کنید و دو تا سه روز بی وقفه تست بزنید. اگر در تست ها نکته مهمی را پیدا کردید آن را در خلاصه نویسی های خود وارد کنید.

چند نکته مهم:

 • وقتی که تست عربی را حل می کنید حتما 4 گزینه را بررسی کنید.
 • مطالب را سطحی نخوانید. تسلط روی بخشی از کتاب بهتر از سطحی خواندن کل کتاب است.
 • برای تقویت درک مطلب خود، از سوالات کنکورهای سال قبل، ترجمه کامل متن های کتاب درسی و تمرین ها استفاده کنید.

این مراحل بسیار نتیجه بخش است. از همین امروز شروع کنید و این شیوه را در عربی به کار ببرید. هنگامی که مراحل بالا را انجام دادید و مدتی گذشت، شروع به تست زنی و مرور مجدد کنید. وقتی که مطالب را مرور می کنید خلاصه هایی که تهیه کرده اید را مطالعه کنید و باز هم نکات تستی را یادداشت کنید و خلاصه ها را اضافه تر کنید.

رتبه قبولی زبان و ادبیات عربی

یک نظر بنویسید

ارسال

محصولات مرتبط

 • img

  آموزش php

 • img

  آموزش php