کنکور سال 1402چگونه برگزار می شود؟

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

کنکور سال 1402 بر اساس آخرین خبر منتشر شده از سوی سازمان سنجش ، با تغییراتی همراه است. داوطلبان کنکورسراسری برای موفقیت در کنکور 1402 باید عمیق درس بخوانند، زیرا به علاوه نمرات امتحان نهایی تست زنی 40% نقش دارد. در کنکور های قبل، آینده یک دانش‌ آموز چند ساعته رقم می‌ خورد اما با تصمیمات جدید امتحانات نهایی در دوران 25 روزه انجام می‌ شود.  در ادامه مرکز همراه تحصیلی به همراه قوی ترین تیم مشاوره تحصیلی و مشاوره کنکور می توانند شما را در فرایند تغییرات کنکور 1402و همچنین انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد راهنمایی نمایند.

روش برگزاری کنکور سال 1402

به گزارش اخبار منتشر شده کنکور سراسری 1402با تغییراتی همراه خواهد بود و این تغییرات به صورت قطعی اجرایی خواهد شد. امتحان کنکور از سال 1402، برای دروس تخصصی 2 بار در سال برگزار می ‎شود و نتایج امتحانی که از لحاظ سوابق تحصیلی و اختصاصی کنکور سراسری گرفته می‌شود و تا 2 سال اعتبار خواهد داشت.

تغییرات کنکور سراسری 1402 توضیحات تغییرات کنکور ۱۴۰۲
در کنکور 1402، میزان 40 درصد تاثیر کنکور سراسری و 60 درصد تاثیر قطعی معدل خواهد بود. تاثیر معدل در کنکور سراسری 1402 به صورت قطعی اعمال می شود، یعنی معدل نهایی دانش آموزان چه خوب و چه بد در کنکور تاثیر دارد.
دروس عمومی از کنکور 1402 و بعد از آن حذف شد. در کنکور سراسری دروس تخصصی و در سوابق تحصیلی دروس عمومی مورد ارزیابی قرار می‎ گیرد.
کنکور دوبار در سال برگزار خواهد شد. در کنکور های قبل، آینده یک دانش‌ آموز چند ساعته رقم می‌ خورد اما با تصمیمات جدید امتحانات نهایی در دوران 25 روزه انجام می‌ شود.کنکور در حدود 30 روز و با فاصله زمانی مناسب انجام می‌ شود.
دانشگاه ها برای پذیرش داوطلبان می توانند، حدنصاب نمره و معدل بگذارند. دانشگاه های کشور می‌ توانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را پذیرش می‌کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پایین‌ تر باشد این اختیار به دانشگا ه‌ها داده می‌ شود که داوطلب را پذیرش نکنند.
اعتبار 2 ساله نتایج
نتایج آزمونی که دانش آموزان در آن شرکت می‌ کنند تا دو سال اعتبار خواهد داشت و دانش آموزان می‌ توانند از نتایج آن تا دو سال استفاده کنند.

شرایط برگزاری کنکور سال 1402

یکی از تغییرات مهم کنکور 1402 در دو نوبت برگزار شدن کنکورسراسری است. تاکنون کنکور تنها یکبار در سال برگزار می شد اما از سال 1402 به بعد کنکور دوبار در سال برگزار میشود.برگزاری دو کنکور ۱۴۰۲ تصویب شده و قطعی است و باید اجرایی شود و افراد نباید کاری کنند که دستگاه‌های اجرایی به سازمان بازرسی کل کشور ورود پیدا کنند؛ چرا که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی لازم الاجراست.

روش اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سال 1402

کنکور 1402 در پذیرش دانشگاه ‎ها سهم سوابق تحصیلی 60 درصد و سهم کنکورِ دروس تخصصی 40 درصد خواهد بود. در کنکور سراسری دروس تخصصی و در سوابق تحصیلی دروس عمومی مورد ارزیابی قرار می‎ گیرد.

60 درصد پذیرش در کنکور به سوابق تحصیلی به صورت امتحانات نهایی اختصاص دارد که قبلا یک سال پایه دوازدهم تصویب شده بود و پیشنهاد شده برای کنکور ۱۴۰۲ تاثیر سوابق امتحانی پایه یازدهم هم در کنکور اعمال شود.

از سال 1402 تاثیر سوابق تحصیلی قطعی می‌ شود و به میزان 60 درصد خواهد بود. یعنی دیگر داوطلبان معدلشان خوب یا بد باشد در نتیجه نهایی کنکور ۱۴۰۲ اثرگذار خواهد بود. 

 

یک نظر بنویسید

ارسال

محصولات مرتبط

  • img

    آموزش php

  • img

    آموزش php