چگونه انتخاب رشته کنیم؟

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

انتخاب رشته کنکور سراسری یکی از مهمترین و سرنوشت ساز ترین مراحل پس از اعلام نتایج کنکور سراسری می باشد. به همین دلیل این فرایند باید با دقت و حساسیت کامل و یا توسط افراد با تجربه انجام شود. داوطلبانی که پس از اعلام نتایج اولیه در کنکور سراسری در کارنامه خود مجاز به انتخاب رشته شده باشند، می توانند اقدام به انتخاب رشته نمایند. داوطلبان بدین منظور باید به سایت رسمی سازمان سنجش مراجعه نموده و 150 کد رشته محل را بر اساس علاقه و توانایی های خود به ترتیب اولویت بندی کرده و در فرم انتخاب رشته وارد کنند. عوامل مختلفی در انتخاب رشته کنکور موثر است که داوطلبان باید اب در نظر گرفتن این عوامل دست به انتخاب رشته بزنند. در ادامه مرکز همراه تحصیلی به بررسی شرایط انتخاب رشته کنکور سراسری پرداخته است.

چگونه انتخاب رشته کنیم؟

امروزه آزمون کنکور سراسری به یکی از مهم ترین و در عین حال دشوار ترین آزمون های تحصیلی تبدیل شده است. این آزمون در عین سختی و داشتن سطح بالا تعداد بسیاری زیادی از دانش آموزان را برای رسیدن به هدف و رشته تحصیلی مورد علاقه خود به چالش می کشد.

این آزمون جهت ارزیابی متقاضیانی که قصد ورود و ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور را دارا می باشند توسط سازمان سنجش و آموزش کشور طراحی شده است. آزمون کنکور هر ساله برای 5 گروه آزمایشی رشته تجربی، رشته ریاضی، رشته انسانی، رشته هنر و رشته زبان های خارجی برگزار می شود. سالانه بیش از 1 میلیون نفر در کنکور سراسری برای محک زدن آموخته ها و توانایی های خود جهت ورود به دانشگاه و رشته مورد نظر، به رقابت با یکدیگر می پردازند.

البته داوطلبان برای موفقیت در کنکور باید کمر همت بسته و با تلاش و پشتکار این مسیر پر فراز و نشیب را طی کنند. داوطلبان می توانند برای موفقیت در این آزمون سرنوشت ساز از برخی از تکنیک های کنکوری اعم از مدیریت زمان در کنکور، روش های تست زنی سریع، خلاصه نویسی کنکور، روش تحلیل آزمون های آزمایشی، برنامه ریزی درسی برای کنکور و... استفاده نمایند. علاوه بر این داوطلبان جهت تسلط هر چه بیشتر بر مفاهیم و مطالب دروس کنکور، باید از بودجه بندی دروس کنکوری اعم از بودجه بندی زیست شناسی کنکور، بودجه بندی شیمی کنکور، بودجه بندی فیزیک کنکور، بودجه بندی ریاضی کنکور و... به خوبی مطلع باشند.

انتخاب رشته کنکور سراسری امروزه به عنوان یکی از دغدغه های داوطلبان کنکوری تبدیل شده است. این مرحله یکی پس از کنکور سراسری، یکی از مهم ترین و سرنوشت ساز ترین بخش های کنکور خواهد بود که باید با دقت تمام و حساسیت بالا انجام شود. اگر انتخاب رشته کنکور به شیوه صحیح و اصولی و توسط برخی از افراد با تجربه در این حوزه انجام شود، داوطلبان را به رشته و در واقع مسیر تحصیلی خود نزدیک می سازد. مجموعه همراه تحصیلی به همراه قوی ترین تیم مشاوره تحصیلی و مشاوره کنکور می توانند شما را در فرایند انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد راهنمایی نمایند.

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری، در صورتی که داوطلبان بر اساس تراز و رتبه خود مجاز به انتخاب رشته شده باشند، می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش اقدام به انتخاب رشته نمایند. با ادغام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد تنها مراحل ثبت نام، برگزاری آزمون و اعلام نتایج اولیه این دو دانشگاه با هم ادغام شده اما مرحله انتخاب رشته و اعلام نتایج نهایی هر یک به صورت مجزا و از سایت های مربوط به هر دانشگاه انجام می شود.

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری

از جمله مهم ترین مراحل در انتخاب رشته کنکور بررسی وضعیت علمی داوطلبان بر اساس کارنامه اولیه کنکور سراسری می باشد. بدین منظور داوطلبان باید در زمان اعلام نتایج اولیه به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و به بررسی کارنامه خود را که شامل درصد دروس، رتبه، تراز، وضعیت مجاز بودن و... می باشد، اقدام به انتخاب رشته نمایند. البته این در صورتی میسر می باشد که داوطلبان در کارنامه خود مجاز به انتخاب رشته کنکور شده باشند.

سپس داوطلبان باید از سایت سازمان سنجش دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری را دانلود کرده و پس از مطالعه دقیق آن اقدام به انتخاب 150 کد رشته محل و تکمیل فرم انتخاب رشته نمایند.

مراحل انتخاب رشته کنکور سراسری

داوطلبان برای انتخاب رشته کنکور ابتدا باید به سایت رزسمی سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org  مراجعه کنند. سپس باید از منوی سمت راست این سایت روی لینک سراسری و سپس بر روی لینک انتخاب رشته آزمون سراسری کلیک کنند. داوطلبان باید پس از مطالعه دفترچه در این صفحه کلید اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری را مطالعه نموده ام، را تایید کنند. متقاضیان پس از ورود به سامانه انتخاب رشته با درج یکی از اطلاعات ثبت نامی که شامل کد پیگیری ثبت نام یا شماره داوطلبی و یا  شماره پرونده می شود، وارد صفحه انتخاب رشته کنکور سراسری می شوند. پس از این داوطلبان باید اقدام به پر کردن 150 کد رشته محل مورد نظر خود به ترتیب اولویت در فرم انتخاب رشته نمایند. بعد از تکمیل فرم انتخاب رشته و تایید آن، سایت سنجش و آموزش کشور یک کد رهگیری 16 رقمی به داوطلب ارائه می دهد که به معنای ثبت نهایی انتخاب رشته داوطلب در سایت سازمان سنجش است.

نحوه چینش انتخاب رشته کنکور سراسری

داوطلبان به منظور انتخاب رشته کنکور مجاز به انتخاب حداکثر 150 کد رشته محل از بین رشته محل های مربوط به گروه آزمایشی ثبت نامی خود می باشند.

این تعداد کد رشته محل قدرت انتخاب را برای داوطلبان محدود نمی کند و اجازه انتخاب ها بیشتر و محک زنی شانس را به داوطلبان خواهد داد. بنابراین ترتیبی که در انتخاب رشته مد نظر است صرفا بر اساس علاقه و توانایی ها و همچنین تراز و رتبه شما می باشد. سازمان سنجش در بررسی فرم انتخاب رشته داوطلبان، تمامی انتخاب های وی را از 1 تا 150 مورد بررسی قرار داده و در صورتی که شانس قبولی او در یک رشته بالا باشد، در همان رشته مورد پذیرش قرار می گیرد.

بنابراین بهتر است از 150 انتخاب داوطلب، حدود 20 تا 30 درصد آن به رشته محل هایی اختصاص داده شود که شانس قبولی داوطلب در آن بالا می باشد و به اصلاح داوطلبان باید یک انتخاب خوشبینانه داشته باشند. حدود 50 تا 60 درصد انتخاب های داوطلبان باید به انتخاب های منطقی اختصاص داده شود. سایر انتخاب های داوطلب نیز به انتخاب هایی اختصاص می یابد که خیال داوطلب را از قبولی راحت می کند.

عوامل موثر بر انتخاب رشته كنكور سراسری

عوامل متعددی در انتخاب رشته کنکور داوطلبان تاثیر گذار است. داوطلبان با در نظر گرفتن و دقت به این عوامل می توانند یک انتخاب رشته صحیح داشته باشند و در رشته و دانشگاه مورد نظر خود پذیرفته شوند. مهم ترين عوامل موثر در انتخاب رشته کنکور به شرح زیر است:

1.علاقه

علاقه یکی از فاکتور های مهم در انتخاب رشته کنکور می باشد که می تواند شخص را برای رشته تحصیلی و هدف خود  تشویق کند و باعث موفقیت داوطلب در آن رشته شود. ميل و علاقه باعث می شود تا داوطلبان با انرژی بيشتری به سمت هدف خود گام بردارند. داوطلبان بهتر است پیش از هر گونه انتخابی ابتداعلايق خود را شناسايی كنند و هنگام انتخاب رشته به آن توجه داشته باشند.

2.شناخت دقیق رشته ها

داوطلبانی که به یک رشته تحصیلی علاقه مند هستند، باید به خوبی از آن رشته شناخت و اطلاعات کافی داشته باشند. شناخت و آگاهی داشتن ازیک رشته تحصيلی سبب ايجاد انگيزه در فرد می شود. گاها بسیاری از داوطلبان نسبت به برخی رشته ها ابراز علاقه می كنند، ولی وقتی مشغول به تحصيل می شوند، احساس می كنند كه در انتخاب خود دچار اشتباه شده اند. دليل اين امر نداشتن اطلاعات کافی از رشته های تحصيلی می باشد.

3.آگاهی از توانایی ها و استعداد های خود

مهم ترین مسئله ای که در انتخاب رشته کنکور سراسری شناخت توانایی های داوطلبان است. درست است كه علاقه فرد يكی از مهم ترين معیار های انتخاب رشته در کنکور سراسری می باشد اما توانایی فرد نيز بسیار موثر و تعيين كننده است.

4.بررسی بازار کار

بسياری از داوطلبان به جهت آن كه بتوانند شغلی با بازارکار مناسب و موقعیت اجتماعی نسبتا خوب داشته باشند، وارد دانشگاه می شوند. ممکن است رشته تحصیلی مورد علاقه شما صرفا از بازار کار مناسبی برخوردار نباشد. بنابراین شناخت بازارکار و آینده شغلی هر رشته کمک شایانی به انتخاب رشته داوطلبان خواهد کرد.

داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت همراه تحصیلی از سایر اطلاعات مربوط به انتخاب رشته اعم از راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری، انتخاب رشته مجازی 1401 و نرم افزار انتخاب رشته کنکور مطلع شوند.

 

 

 

 

یک نظر بنویسید

ارسال

محصولات مرتبط

  • img

    آموزش php

  • img

    آموزش php