تحصیل پزشکی در ترکیه

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

تحصیل پزشکی در ترکیه به دلیل رنکینگ بالای دانشگاه های این کشور و برخورداری از اساتید معتبر و اروپایی و کیفیت بالای آموزشی همواره از متقاضیان زیادی برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور برخوردار است. رشته پزشکی از پرطرفدار ترین رشته های تحصیل در ترکیه است که هرساله دانشجویان بسیار زیادی از سراسر دنیا به خصوص دانشجویان ایرانی به سوی خود جذب می کند. در ادامه به شرایط تحصیل پزشکی ترکیه میپردازیم.

تحصیل پزشکی در ترکیه

ترکیه با دارا بودن ویژگی های طبیعی، حمل و نقل و موقعیت خاص جغرافیای خود و نیز سیستم آموزشی بین المللی خود مرکز توجه بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان ایرانی است. دانشجویان و دانش آموزان بین المللی با اقدام برای تحصیل در ترکیه می توانند مدرنیته و سنت را در یکی از امن ترین و پایدارترین کشورهای منطقه یعنی ترکیه، تجربه نمایند.

تعداد دانشجویان بین المللی که تحصیل در ترکیه را انتخاب کرده اند هر ساله افزایش قابل توجهی داشته است. در سال ۲۰۱۹ حدود ۶۵۰۰۰ دانشجوی خارجی در ترکیه مشغول به تحصیل هستند که نشان می دهد این کشور به عنوان یک مقصد آموزشی عالی در بین دانشجویان بین المللی محبوب شده است. از دلایل و انگیزه های تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی می توان به تحصیل با هزینه ای نسبتا ارزان همراه با کیفیت آموزشی بالا اشاره کرد. همچنین امکان اخذ بورسیه های تحصیلی ترکیه نیز وجود دارد که هزینه اسکان و اقامت، شهریه، بیمه درمانی و هزینه های مسافرت را پوشش می دهد. کشور ترکیه در مقایسه با همسایگانش، از لحاظ اجتماعی در شرایط مقرون به صرفه و اقتصادی‌تری در مقایسه با اروپا و آمریکا قرار  دارد.

رشته پزشکی از محبوب ترین و پرطرفدار ترین رشته های تحصیلی در ترکیه است که هرساله دانشجویان بسیار زیادی از سراسر دنیا به خصوص دانشجویان ایرانی به سوی خود جذب می کند. سیستم آموزشی ترکیه از سال ۲۰۰۱ به سیستم آموزشی اتحادیه اروپا پیوسته است از این رو تمام مدارک آموزشی صادره از کشور ترکیه مورد تایید اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی می باشد. از طرفی دانشگاه‌های ترکیه همکاری نزدیک علمی با دانشگاه‌های معتبر جهانی داشته و اساتید بین المللی کشورهای آمریکایی و اروپایی در آن تدریس می‌کنند و به دلیل رنکینگ بالای دانشگاه های ترکیه، پزشکی ترکیه متقاضیان زیادی دارد.

برای ورود به رشته های پزشکی افراد باید در کشور ترکیه ابتدا یک دوره کالج یک ساله را بگذرانند تا برای کنکور پزشکی ترکیه آمادگی لازم را پیدا کنند. در واقع تحصیل پزشکی در کشور ترکیه بدون آزمون امکان پذیر نمی باشد. زبان تحصیل پزشکی در کشور ترکیه انگلیسی و یا ترکی است. دوره تحصیل برای دانشجویان پزشکی کشور ترکیه ۶ ساله می باشد. دانشگاه ها در کشور ترکیه دولتی و خصوصی هستند. 

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

برای ورود به رشته های پزشکی افراد باید در کشور ترکیه  ابتدا یک دوره کالج یک ساله را بگذرانند تا برای کنکور پزشکی ترکیه آمادگی لازم را پیدا کنند. در واقع تحصیل پزشکی در کشور ترکیه بدون آزمون امکان پذیر نمی باشد. زبان تحصیل پزشکی ترکیه انگلیسی و یا ترکی است. دوره تحصیل برای دانشجویان پزشکی ترکیه ۶ سال می باشد. دانشگاه ها در کشور ترکیه دولتی و خصوصی هستند. دو نوع آزمون ورود به رشته پزشکی ترکیه وجود دارد، که یکی آزمون یوس و دیگری آزمون SAT میباشد. برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی اشخاص نیاز دارند تا آزمون یوس را بدهند و افرادی که می خواهند در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شوند آزمون ست را بدهند.

 

شرایط تحصیل پزشکی ترکیه.png

 

تحصیل پزشکی در ترکیه 6 سال طول میکشد. پس از اینکه اشخاص توانستند وارد دانشگاه های پزشکی کشور ترکیه شوند، عموما باید دو سال اول را به خواندن دروس علوم پایه اختصاص دهند. سال سوم شامل معرفی دروس نظری و عملی بیماری هاست. پس از آن در سال پنجم دانشجویان رشته پزشکی باید دوره یکساله کارآموزی بالینی را بگذرانند و سرانجام در سال ششم باید دانشجویان در بیمارستان ها مشغول به تمرین عملی کار پزشکی شوند. در واقع این دوره برای دانشجویان یک دوره کارورزی نهایی است.

در برخی از دانشگاههای کشور ترکیه تحصیل پزشکی بر اساس سیستم آموزشی آمریکایی و اروپایی است. کسانی که به زبان انگلیسی تحصیل می کنند باید بدانند که در از سال سوم به بعد باید زبان ترکی را فرا گرفته باشند و دانش خوبی از این زبان داشته باشند. زیرا از سال سوم به بعد باید با مردم ارتباط بوده و باید قدرت برقراری ارتباط کلامی با مردم را داشته باشند. از طرف دیگر کسانی که به زبان انگلیسی تحصیل می کنند، اگر به زبان های دیگری هم تسلط داشته باشند برای آنها امتیاز بزرگی محسوب می‌شود. زیرا کشور ترکیه کشوری توریست پذیر است و به خاطر این موضوع افراد زیادی از اروپا، روسیه آسیا و کشور عربستان به آن کشور می آیند.

برای تحصیل پزشکی ترکیه به زبان انگلیسی متقاضی پس از کسب قبولی در آزمون ورودی باید  مدرک آیلتس حداقل ۶ را ارائه دهد

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه

دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان شرایط سنی خاصی در نظر نگرفته اند. البته برای قبولی در آزمون ست فردی که سن کم تری دارد، شانس بیشتری هم خواهد داشت.

آزمون های ورود به پزشکی در ترکیه

آزمون یوس (YOS)

آزمون یوس YOS، آزمونی است که برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده است و شما با موفقیت در این آزمون می‌ توانید در دانشگاه‌ های دولتی و خصوصی ترکیه ثبت نام کنید. این آزمون ها، مهارت هوش و ریاضی شما را محک می ‌زنند. تنها تفاوتی که این دو آزمون دارند این است که آزمون SAT بین المللی بوده و در تمام دانشگاه‌ های دنیا معتبر است بخصوص برای متقاضیان تحصیل در آمریکا و یا تحصیل در کانادا. اما آزمون YOS یک آزمون داخلی ترکیه برای ارزیابی دانشجویان خارجی است. افرادی که خواهان تحصیل به زبان انگلیسی می باشند باید در آزمون SAT  و افرادی که متقاضی تحصیل به زبان ترکی می باشند باید در آزمون YOS شرکت کنند.

این آزمون از دو بخش اصلی تشکیل شده که پاسخ به بخش دوم برای تمامی دانشجویان الزامی نیست. در بخش اول دانش متقاضی از طریق سوالات علمی مربوط به دروس تخصصی هوش ، هندسه و ریاضی سنجیده می شود که با مطالعه و تمرین دروس دوره دبیرستان به راحتی قادر به پاسخ دهی به آنها خواهید بود.

تعداد سوالات معمولا بین ۸۰ تا ۱۰۰ عدد و زمان پاسخگویی بین ۱۰۰ تا۱۲۰ دقیقه می باشد. در این آزمون امتیاز مربوط به بخش ریاضی بسیار مورد توجه قرار می گیرد و بخشی از سوالات شامل نمودارها، جدول و گراف هاست که به ماشین حسابی نیازی ندارد.

بخش دوم آزمون به کسانی اختصاص دارد که زبان ترکی را برای تحصیل انتخاب می کنند و باید مهارت خود را در این زبان به اثبات برسانند. در صورت انتخاب زبان انگلیسی تمام دفترچه سوالات آزمون به زبان انگلیسی ارائه می شود.

نمره آزمون یوس از ۱۰۰ محاسبه می شود و به ازای هر چهار سوال غلط، یک جواب درست حذف خواهد شد.

آزمون SAT

آزمون SAT به زبان انگلیسی برگزار می گردد و شامل سوالاتی از دروس ریاضی و هندسه، درک مطلب و نگارش می باشد.  برای افرادی که می‌خواهند در این آزمون شرکت کنند پیشنهاد میشود قبل از هر چیز نسبت به تقویت زبان خود اقدام کنند زیرا آن چیزی که در آزمون SAT از همه چیز مهم تر است سطح دانش زبان انگلیسی شما است.

ساختار ازمون شامل ۱۵۴ سوال در ۳ بخش و زمان آن ۱۸۰ دقیقه می باشد. که تعداد سوالات ریدینگ ۵۲ عدد، رایتینگ ۴۴ عدد، ریاضیات ۵۸ عدد میباشد. سوالات آزمون SAT  به صورت گزینه ای بوده و نمره منفی در این ازمون وجود ندارد و نمره این ازمون در واقع فقط براساس تعداد سوال های درست محاسبه می شود.مجموع نمره این ازمون ۱۶۰۰ است که ۸۰۰ نمره مربوط به قسمت Reading  و Writing و ۸۰۰ نمره مربوط به قسمت Math  می باشد.

دانشگاه های پزشکی ترکیه

در ترکیه حدود ۲۰۰ دانشگاه وجود دارد که ۱۲۰ دانشگاه از این تعداد دولتی و بقیه دانشگاه ها خصوصی هستند. بیشترین و بهترین این دانشگاه ها در دو شهر استانبول و آنکارا قرار گرفته اند و تسط به زبان ترکی نقش مهمی را در قبولی آنها ایفا می کند حتی اگر فرصت تحصیل به زبان انگلیسی را فراهم نموده باشند. در ادامه به دانشگاه های پزشکی ترکیه می پردازیم.

دانشگاه های پزشکی ترکیه.jpg

 

تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه دولتی استانبول ترکیه

به عنوان بهترین دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه که در سال ۱۴۵۳ تاسیس شد و به عنوان انتخاب اول اکثر دانشجویان در شهر استانبول شناخته می شود. پردیس اصلی دانشگاه در نزديكی ميدان بياضيت قرار گرفته و از ۱۲ مجتمع مجزا تشكيل شده است.

دانشگاه استانبول دارای يک كتابخانه بزرگ است كه حدود ۲ ميليون كتاب را در خود جای داده است. این مزیت کمک می کند تا متقاضیان تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه به راحتی فعالیت های تحقیقاتی خود را سر بگیرند.

تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه دولتی حاجت تپه ترکیه

یک دانشگاه دولتی و بزرگ در شهر آنكارا با دو مجموعه اصلی است که در رتبه اول دانشگاه های پزشکی ترکیه قرار گرفته است. اولين مجموعه در آنكارا با میزبانی مركز پزشكی و دومی در Beytepe با فاصله ۱۳ کیلوکتری از شهر قرار گرفته است.

اين مجموعه دارای ۶۰۰۰۰۰۰ متر مربع فضاي سبز است و دانشکده های اقتصادی و اداری ، حقوق ، آموزش ، مهندسی ، هنرهای زیبا ، و علوم را میزبانی می کند.

سنگ بنای دانشگاه علوم پزشکی حاجت تپه در سال ۱۹۵۷ با موسسه بهداشت کودک و بیمارستان در حاجت تپه قرار گرفت که فعالیت های آموزشی ، تحصیلی و پژوهشی و خدمات عمومی را در سال ۱۹۵۸ آغاز کرد.

تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه دولتی آنکارا ترکیه

دانشگاه آنکارا در سال ۱۹۴۶ به عنون اولین موسسه آموزش عالی در جمهوری مدرن ترکیه تاسیس شد. این دانشگاه دولتی با بیش از ۶۰۰۰۰ دانشجو ، یک مجموعه بزرگ دانشگاهی را با دوره هایی در تعدادی از رشته های علمی مانند علوم اجتماعی ، پزشکی ، علوم طبیعی و کاربردی و همچنین هنر و ورزش ارائه می دهد.

دانشگاه آنکارا در یک پردیس اصلی واقع در نزدیکی مرکز آنکارا ، پایتخت ترکیه و دومین شهر بزرگ کشور بعد از استانبول واقع شده و انواع امکانات دانشگاهی ، تفریحی و خوابگاهی به دانشجویان خود ارائه می دهد.

دانشكده های حقوق، دندانپزشكی و پزشكی نیز به تصویب كمیسیون كمک رسانی اعضای هیات علمی، به دانشجویان كمک مالی می نمایند تا روند و هزینه های تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه را تسهیل کند.

تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه دولتی آتاتورک ترکیه

دانشگاه آتاتورک و یا به عبارت دیگر Ataturk University در شهر ارزروم ترکیه در سال ۱۹۵۷ تاسیس شد و جزو برترین مکان برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه محسوب می شود.

همچنین این دانشگاه بعنوان بزرگترین مرکز علمی شرق ترکیه شناخته شده و همکاری علمی نزدیکی با دانشگاه نبراسکا آمریکا یا Nebraska University دارد و در حال حاضر با دانشگاه ارومیه در ایران در زمینه رشته های علوم پزشکی توافقنامه علمی امضا کرده است.

زبان آموزشی این دانشگاه ترکی است و سالانه بیش از ۴۰۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند ، همچنین، دانشگاه آتاتورک تنها دانشگاهی در ترکیه می باشد که مشکل تامین خوابگاه برای دانشجویان را نداشته است و خوابگاه‌ هایی بسیار مدرن با امکانات عالی را دارا می باشد.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

دانشگاه های دولتی انگلیسی زبان نسبت به دانشگاه های دولتی ترک زبان هزینه تحصیل بالاتری دارند و علاوه بر این دانشجویان خارجی در ترکیه تقریبا سه برابر دانشجویان بومی هزینه پرداخت می کنند.

هزینه تحصیل پزشکی ترکیه برای دانشجویان خارجی دانشگاه های دولتی ترک زبان در هر ترم از حدود ۱۰۰۰ لیر و برای دانشگاه های انگلیسی زبان از حدود ۲۰۰۰ لیر میباشد.

موضوع بسیار مهم دیگری که برای متقاضیان و خانواده آنها از اهمیت بالایی برخوردار است، هزینه های زندگی در کشور مقصد است کشور ترکیه برای تحصیل از کشورهای ارزان محسوب می‌شود و هزینه‌ های زندگی زیادی برای شخص ندارد در واقع به طور متوسط ماهیانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار برای یک شخص دانشجو در کشور ترکیه هزینه لازم است. البته با توجه به سبک زندگی افراد ممکن است هزینه ها بیشتر شود.

موارد

هزینه ( لیر )

غذا در یک رستوران ارزان قیمت

۲۵

آب (بطری ۰٫۳۳ لیتر)

۱٫۴

شیر ، (۱ لیتر)

۴٫۵۹

نان تازه (۵۰۰ گرم)

۲٫۵۶

برنج، (۱ کیلوگرم)

۸٫۹۸

تخم مرغ (۱۲)

۱۰٫۰۹

فیله مرغ (۱ کیلوگرم)

۲۱٫۱۴

سیب زمینی (۱ کیلوگرم)

۳٫۱۹

شروع تاکسی (تعرفه عادی)

۵

اجاره آپارتمان (۱ اتاق خواب) در مرکز شهر

۱۴۳۵٫۱۶

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیل پزشکی در ترکیه

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیل پزشکی ترکیه عبارتند از:

  • اصل شناسنامه به همراه ترجمه آن
  • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
  • نامه پذیرش دانشگاه
  • نامه تمکن مالی
  • گواهی عدم سوپیشینه
  • مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دبیرستان همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی
  • 2 قطعه عکس جدید

یک نظر بنویسید

ارسال