هزینه خوابگاه در استانبول

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

هزینه خوابگاه در استانبول در کشور ترکیه و همچنین هزینه های زندگی در خانه های مستقل برای علاقه مندان به تحصیل در ترکیه در این مطلب آورده شده است. در سال های اخیر علاقه مندان زیادی برای تحصیل به کشور ترکیه سفر کرده اند و متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه در کنار سایر رشته ها مانند تحصیل مهندسی در ترکیه بسیار بالا بوده است.

هزینه خوابگاه در استانبول

این شهر مهم ترکیه هم در اروپا و هم در آسیا واقع شده است، البته بیشتر دانشگاه ها در قسمت اروپایی هستند. این شهر مملو از پیشینه تاریخی، بناهای تاریخی و فرهنگی است. در ترکیه، تفریحات و پیشنهادات فرهنگی متنوعی وجود دارد. از بازدید از ساختمان‌های تاریخی مانند مساجد یا کاخ‌ها، از تئاترهایی با نمایش‌های سنتی گرفته تا دیسکوها و بارهایی که هر شب هزاران جوان را به خود جذب می‌کنند. استانبول شهری پر از زندگی است که در آن خسته نخواهید شد!

تحصیل در ترکیه برای بسیاری از دانشجویان به ویژه از کشورهای حاشیه خلیج فارس که به دلیل سطح و کیفیت تحصیل در ترکیه و هزینه پایین تحصیل در دانشگاه در مقایسه با کشورهای اروپایی و همچنین برای دانشجویان سوریه و عراق به یک رویا تبدیل شده است. جستجوی محل اقامت دانشجویی متناسب با شرایط مادی هر دانشجو و مقایسه خدمات ارائه شده به دانشجویان در هر نوع خوابگاه دانشجویی در ترکیه ضروری شده است.

انواع خوابگاه دانشجویی در ترکیه:

اقامتگاه دانشجویی در ترکیه انواع مختلفی دارد که هر کدام از این انواع خدمات متفاوتی نسبت به نوع دیگر ارائه می دهند و می توان مسکن دانشجویی در ترکیه را به شرح زیر تقسیم کرد:

 • خوابگاه دانشجویی دولتی KYK
 • خوابگاه دانشجویی وکیف.
 • خوابگاه دانشجویی خصوصی
 • مسکن جوانان ( آپارتمان برای اجاره)

 

1.خوابگاه دانشجویی دولتی KYK

این اقامتگاه دانشجویی متعلق به دولت ترکیه است و توسط بنیاد KYK وزارت ورزش و جوانان ترکیه اداره می شود. هزینه خوابگاه دانشجویی دولتی متوسط ​​و مقرون به صرفه برای همه دانشجویان از 200 تا 350 لیر در ماه است. برخی از اقامتگاه های دولتی در طول سال برای دوره های تابستانی و فعالیت های دانشجویی تابستانی باز هستند. این امر مستلزم ثبت نام زودتر در دوره های تابستانی برای اقامت در این اقامتگاه ها در تعطیلات تابستانی است.

خوابگاه دانشجویی دولتی با ارائه امکانات رفاهی برای دانشجویان به شرح زیر است:

 • وعده های غذایی شامل صبحانه 3 لیر و ناهار 6 لیر می باشد اما برخی کیفیت غذا در خوابگاه دانشجویی دولتی را زیر سوال می برند.
 • دسترسی به اینترنت رایگان برای کار در تمام خوابگاه های دانشجویی دولتی.
 • خدمات نظافت و خشکشویی در خشکشویی های خصوصی به صورت رایگان.
 • ارائه خدمات حمایتی روانی و اجتماعی به دانش آموزان با استفاده از متخصصان.
 • امکان میزبانی به مدت 10 روز در هر خوابگاه دانشجویی دولتی دیگر

معایب خوابگاه دانشجویی دولتی در ترکیه:

 • افزایش تعداد دانش آموزان در هر اتاق تا 8 دانش آموز در برخی اتاق ها ، که مانعی برای تمرکز در مطالعه در میان این شلوغی زیاد است.

2- خوابگاه دانشجویی وکیف ترکیه:

این یک اقامتگاه دانشجویی است که تحت نظارت موقوفه مذهبی ترکیه، یک سازمان مذهبی و خیریه معروف در ترکیه است که از دانشجویان ترک و خارجی حمایت می کند. با هزینه اسمی و با تخفیف های قابل توجهی که گاهی اوقات به معافیت می رسد، خوابگاه های مدرن و ایمن را برای دانشجویان فراهم می کند.

مزایای خوابگاه دانشجویی وکیف:

 • این نوع خوابگاه با رعایت قوانین سختگیرانه اداره می شود.
 • این سازمان پس از مصاحبه ، دانشجو می پذیرد.
 • امکانات برای همه دانش آموزان بدون توجه به گرایش سیاسی آنها در دسترس است.
 • خوابگاه دانشجویی وکیف در 3 استان ترکیه، استانبول، آنتالیا و ازمیر وجود دارد.
 • خوابگاه دانشجویی وکیف غذا و گرمایش دانشجویان را تامین می کند اما اینترنت ارائه نمی دهد.

3- خوابگاه خصوصی دانشجویی در ترکیه:

این یک اقامتگاه برای دانشجویان است که توسط شرکت های خصوصی در ترکیه مدیریت می شود و آسایش و آرامش را فراهم می کند و با وجود خدمات متمایز از جمله:

 • وعده های غذایی که صبحانه در آنها پایه است و ناهار و شام با هزینه معقول برای دانش آموزان.
 • ارائه خدمات اینترنت نامحدود.
 • خدمات خشکشویی و نظافت.
 • وجود اماکن اختصاصی برای مطالعه و اسکان دانشجویان و دیگری مکان های اختصاص داده شده به دانشجویان مانند سالن غذاخوری.
 • داشتن حریم خصوصی

خوابگاه خصوصی دانشجویی بهترین نوع خوابگاه دانشجویی در ترکیه می باشد. همچنین مشخصه خوابگاه خصوصی نزدیک بودن به دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه است که برخی از آنها متعلق به همین دانشگاه ها هستند. شما فقط باید پذیرش خود را در دانشگاه های ترکیه با مدارک رسمی ثابت کنید و می توانید برای اقامت دانشجویی در هر استان ترکیه اقدام کنید.

4- مسکن جوانان در ترکیه (آپارتمان جوانان برای اجاره):

این آپارتمان ها برای جوانان اعم از دانشجو و یا جوانان خارجی که در ترکیه کار می کنند و برخی برای جوانان و برخی دیگر برای زنان جوان در نظر گرفته شده است. در شهر استانبول در تعداد زیادی موجود است و این نوع مسکن در بین جوانان عرب بسیار محبوب است.

مزایای مسکن جوانان در ترکیه:

- هزینه پایین نسبت به هزینه اجاره خانه در ترکیه به صورت مشترک و هزینه آن بین ساکنین تقسیم می شود.

- ارزش بیمه در مقایسه با بیمه خانه های فردی در ترکیه نمادین است.

- اجاره شامل هزینه قبوض (آب، برق، گاز، اینترنت) می باشد.

- رقابت زیادی در قیمت آپارتمان و اجاره وجود دارد زیرا تقاضا برای این نوع مسکن زیاد است و اجاره بها بسته به استان ترکیه متفاوت است.

معایب مسکن جوانان در ترکیه:

- عدم رعایت عنصر ایمنی، ساکنین باید مراقب کلاهبرداری ها و سرقت های رایج در این نوع مسکن ها باشند که در نتیجه اختلاط با افراد ناشناس رخ می دهد و مبالغ هنگفت را حمل و به حساب بانکی نگذارد.

- مسکن جوانان گاهی اوقات فاقد بهداشت است، مخصوصاً برای جوانان به دلیل اینکه مشغول مطالعه یا کار هستند و اغلب آنها به فکر نظافت اتاق او عادت ندارند.

- عدم رعایت حریم خصوصی

آکسارای، فاتح و تکسیم از جمله پرجمعیت‌ترین مناطق استانبول هستند که محل اقامت جوانان در نزدیکی راه‌های حمل و نقل و همچنین اسنیورت و آوجیلار است.

هزینه مسکن جوانان در ترکیه:

هزینه مسکن جوانان در ترکیه با توجه به استان ترکیه و محله ای که در آن متوجه شدیم هزینه مسکن جوانان برای یک اتاق در استانبول به شرح زیر است:

در منطقه اسنیورت 850 لیر

در منطقه آوسیلار 900 لیر

در منطقه باشکهیر 1100 لیر

در منطقه بی اوغلو 2900 لیر

در استان ترابزون 400 تا 500 لیر

در استان اسکی شهیر 550 تا 700 لیر ترکیه

در استان بورسا 500 تا 800 لیر

در استان کوجالی 500 تا 600 لیر

اینها نرخ اجاره یک اتاق در اقامتگاه جوانان است و می توان با اشتراک اتاق با دانشجوی دیگر هزینه را کاهش داد.

مسکن دانشجویی در استانبول

وقتی استانبول را با برخی از کشورهای برتر اروپایی مانند انگلیس، فرانسه و سوئیس مقایسه می کنید، هزینه زندگی و حتی تحصیل آنقدرها هم بالا نیست. در حالت ایده آل، به طور متوسط ​​هزینه زندگی در استانبول 500 تا 600 دلار در ماه است. اگر همچنان به دنبال ارزان‌ترین اتاق‌های دانشجویی در استانبول هستید، ممکن است بتوانید این هزینه را بیشتر کاهش دهید. بنابراین، به منابع معتبر، چه آفلاین و چه آنلاین، توجه کنید و گزینه‌های اقامتی ارزان اما سالم را جستجو کنید تا بتوانید کنترل هزینه های خود را داشته باشید.

متراژ مسکن دانشجویی در استانبول چقدر است؟

آپارتمان های دانشجویی در استانبول معمولاً حدود 6 متر مربع تا 125 متر مربع است.

محل اقامت در دسترس قیمت متوسط

 • اتاق خصوصی 424 یورو
 • اپارتمان استودیویی (1 خوابه) 2272 یورو
 • آپارتمان 2 خوابه 3956 یورو
 • آپارتمان 3 خوابه 5,496 یورو
 • آپارتمان 4 خوابه یا بیشتر 1418 یورو

اتاق‌های اجاره‌ای بسیار متنوعی در این شهر ترکیه وجود دارد، بنابراین می‌توانید به راحتی بین مهم‌ترین ویژگی‌های خود را فیلتر کنید. به طور مثال با سرچ در موتور جستجوی  Erasmus Play، می‌توانید پیشنهاد اتاق‌های تایید شده از پلتفرم‌های آنلاین مختلف را مشاهده کنید و زمانی که اتاق ایده‌آل خود را پیدا کردید، آن را با خیال راحت و سریع رزرو کنید. به خاطر داشته باشید که برخی از اتاق ها خصوصی هستند و برخی دیگر بین دو نفر مشترک هستند. به جزئیات و توضیحات هر کدام دقت کنید تا بتوانید بین آنها مقایسه کنید.

این روش یکی از رایج ترین گزینه ها برای تحصیل در شهرهای ترکیه است زیرا قیمت آن ارزان است. هزینه آپارتمان ها به منطقه ای که می خواهید در آن اقامت کنید و اینکه بیش از یک اتاق دارند یا از نوع استودیویی هستند بستگی دارد. از آنجایی که فرهنگ متفاوتی دارند، بسیاری از دانش‌آموزان آپارتمان‌هایی را انتخاب می‌کنند که می‌توانند با دیگر دانش آموزان به اشتراک بگذارند.

یک آپارتمان استودیویی دارای قیمتی است که از 120 یورو شروع می شود و مبلغ اجاره یک آپارتمان با اتاق های بیشتر از 350 یورو به بالا. بسیار توصیه می شود که قبل از اجاره کردن ، توضیحات را به خوبی بخوانید، تا متوجه شوید که آیا تمام صورتحساب ها و هزینه ها در قیمت گنجانده شده است یا باید مبالغ اضافی پرداخت کنید.

هزینه اتاق ها در استانبول بسیار متفاوت است و همیشه به ویژگی ها و موقعیت مکانی آنها بستگی دارد. معمولاً هزینه اجاره حداقلی حدود 90 یورو در ماه برای یک اتاق مشترک و حداکثر حدود 700 یورو در ماه برای اتاق یک نفره با حمام خصوصی است. با این حال، میانگین قیمت یک اتاق یک نفره با بقیه آپارتمان مشترک بین 200-250 یورو در ماه است.

این شهر بسیار بزرگ است و مناطق مناسب زیادی برای زندگی دارد. به خاطر داشته باشید که برای صرفه جویی در زمان و بلیط های حمل و نقل، عموماً بهتر است محل اقامتی نزدیک به پردیس دانشگاهی که می خواهید، پیدا کنید.

آپارتمان برای اجاره در Kadiköy

این یکی از محبوب ترین مناطق است، زیرا در نزدیکی چندین دانشگاه واقع شده است و دسترسی آسانی به بخش اروپایی استانبول دارد. در اینجا، هزینه یک آپارتمان استودیویی از 290 یورو به بالا می رود و یک آپارتمان با اتاق های بیشتر به طور متوسط ​​650 یورو در ماه است.

آپارتمان در Beyoğlu

بی اوغلو بخش بزرگی از شمال اروپای شهر از جمله محله های گالاتا و خیابان های مشترک با تقسیم را اشغال می کند. در اینجا بسیاری از مکان های تفریحی، فرهنگی و هنری استانبول را خواهید دید. در این منطقه، یک آپارتمان استودیویی دارای قیمتی است که از 260 یورو در ماه شروع می شود.

اتاق های اجاره ای در تکسیم

این یکی دیگر از محله‌های استانبول مدرن است، جایی که سنت به کمال می‌رسد. در اینجا معروف ترین خیابان عابر پیاده شهر، Istiklal Caddesi، و مکان های دیدنی دیگری را که دانش آموزان برای گذراندن اوقات فراغت خود انتخاب می کنند، پیدا خواهید کرد.

دانشگاه های استانبول

در زیر تعدادی از برگزیده ترین دانشگاه های دانشجویان بین المللی که به استانبول نقل مکان می کنند آورده شده است:

دانشگاه استانبول

این موسسه که در زبان ترکی Üniversitesi" İstanbul " نام دارد، دارای 17 دانشکده است که در پنج پردیس مختلف پراکنده شده اند. پردیس اصلی در میدان بیازیت در منطقه سلطان احمد، بسیار نزدیک به نمادهایی مانند بازار بزرگ و ایاصوفیه واقع شده است. پردیس های دیگر در مناطق مختلف شهر هستند، بنابراین باید محل اقامت خود را شناسایی کنید تا در مناطق مجاور محل اقامت پیدا کنید.

دانشگاه یدیتپه

پردیس اصلی این دانشگاه خصوصی در بخش آسیایی شهر و در محله کییسداگی واقع شده است. بیمارستان دانشگاه و دانشکده دندانپزشکی در سایر بخش‌های منطقه آسیایی، در اطراف Kadıköy واقع شده‌اند.

دانشگاه فنی یلدیز

این موسسه به علوم کاربردی و مهندسی اختصاص دارد. پردیس اصلی آن در کاخ یلدیز، در منطقه بشیکتاش که از بخش اروپایی شهر دور است، واقع شده است. با این حال، دارای یک ارتباط حمل و نقل عمومی خوب است.

اقامتگاه دانشگاه استانبول

پیشنهاد این نوع اقامت در استانبول بسیار گسترده است. برخی از اقامتگاه ها دارای اتاق های یک، دو و سه تخته و اتاق هایی برای حداکثر چهار نفر هستند. در برخی موارد، آشپزخانه و حمام مشترک، کتابخانه، مناطق مطالعه، امکانات خشکشویی و اتاق کامپیوتر نیز ارائه می شود.

هزینه زندگی در استانبول برای دانشجویان چقدر است؟

ترکیه کشوری بسیار ارزان است و استانبول نیز از این قاعده مستثنی نیست. با جمع کردن هزینه های اولیه زندگی مانند اجاره، غذا، اوقات فراغت و برخی سفرها، تخمین زده می شود که یک دانش آموز باید حدود 400 یورو در ماه داشته باشد. همه چیز به سبک زندگی شما بستگی دارد، اما به طور کلی، از این مقدار تجاوز نمی کند.

 

 

یک نظر بنویسید

ارسال