نرم افزار انتخاب رشته

نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری - نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد

نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری، نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد و انتخاب رشته حضوری

در مرکز مشاوره همراه تحصیلی در جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران 

 

نرم افزار انتخاب رشته کنکور 98

داوطلبان کنکور های تجربی و ریاضی و انسانی و هنر و زبان می توانند از طریق ورود به نرم افزار انتخاب رشته کنکور 98 انتخاب رشته خود را بر اساس اولویت های خود و بر اساس آنالیز هوشمندانه انجام دهند. در نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری داوطلبان می توانند با وارد کردن اطلاعات کارنامه خود مانند رتبه در سهمیه ، رتبه کشوری، رتبه در زیرگروههای مختلف، دارا بودن یا نبودن سهمیه سیل زدگان و همچنین استان و منطقه خود، وارد نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری شوند.

در مرحله بعد داوطلبان باید رشته های مورد علاقه خود را به ترتیب علاقه وارد نمایند و سپس محل های دانشگاهی خود و همچنین نوع پذیرش مورد علاقه خود مانند روزانه و شبانه بودن یا غیر انتفاعی و پیام نور بودن را در نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری وارد نمایند.

در مرحله بعدی از نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری داوطلبان باید آنالیز هوشمندانه ای بر روی انتخاب های خود انجام دهند و اهمیت رشته یا دانشگاه و همچنین مسافت از دانشگاه را مشخص نمایند.

امکان آنالیز بازار کار و ادامه تحصیل خارج از کشور در نرم افزار انتخاب رشته کنکور 98 همراه تحصیلی

در مرحله آخر از نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری نیز داوطلبان می توانند آنالیز رشته ها بر اساس بازار کار داخل کشور و همچنین بر اساس امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور بررسی نمایند.

روز بعد از انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 98 لینک نرم افزار فعال می باشد. برای انتخاب رشته حضوری هم می توانید فرم مربوطه را بعد از کلیک روی دکمه انتخاب رشته حضوری پر نمایید و یا با شماره تلفن زیر تماس بگیرید.


021-66479520 و 66479523-021

قبل از اینکه نکات مورد نظر در فرایند نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری و همچنین نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد را به اطلاع شما برسانیم لازم است در مورد روند انتخاب رشته کنکور سراسری و همچنین روند انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای داوطلبان آزمون سراسری سال 98 در مرکز مشاوره همراه تحصیلی مطالبی را بیان کنیم.

انتخاب رشته کنکور سراسری 98

در فرایند انتخاب رشته کنکور سراسری سال 98دو مدل روش انتخاب رشته کنکور برای داوطلبان فراهم شده است که شامل موراد زیر است:

انتخاب رشته دستی که توسط مشاور انجام می شود و انتخاب رشته مجازی که توسط نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری انجام می شود.

نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری 98

یکی از راحت ترین و کم دغدغه ترین راههای انتخاب رشته کنکور استفاده از نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری است که داوطلبان می توانند بوسیله الگوریتم بسیار دقیق و اطلاعات و داده های فراوانی که در این نرم افزار قرار داده شده است انتخاب رشته خود را انجام دهند.

در نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری داوطلبان می توانند بر اساس رتبه های قبولی خود در زیرگروه های مختلف فرایند انتخاب رشته خود را در خانه و بدون کمک گرفتن از شخصی دیگر انجام دهند.

در نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری و نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد تفاوت هایی بر اساس نحوه عملکرد نرم افزار انتخاب رشته وجود دارد که داوطلبان می توانند از هر دو نرم افزار بطور جداگانه بهره مند شوند.

در نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری و نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد داوطلبان ابتدا مشخصات کارنامه خود را که شامل رتبه های مختلف فرد در زیرگروه های مختلف رشته خود است را وارد می کند و سپس اولویت بندی های شهری و دانشگاهی خود را بر اساس استان مورد نظر خود مرتب می نماید.

در نرم افزار انتخاب رشته کنکور بهترین انتخاب های ممکن بر اساس اعلام علاقه مندی داوطلب به او داده می شود و داوطلب می تواند لیست رشته هایی را که دارای احتمال قبولی است را ببیند.

مطالبی که احتمالا دوست دارید بخونید و توصیه میکنیم بخونید چون دید خوبی برای انتخاب رشته بهتون میده:

 

رتبه مورد نیاز برای قبولی در رشته های مختلف تجربی

 

رتبه مورد نیاز برای قبولی در پزشکی دانشگاه آزاد

 

رتبه مورد نیاز برای قبولی در رشته های مختلف انسانی

 

رتبه مورد نیاز برای قبولی در رشته های مختلف ریاضی

 

شرایط انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 

نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری و نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد انتخاب های خود را بر اساس داده های زیر مرتب می نماید:

اولویت های منطقی یعنی اولویت هایی که حتی در سال های گذشته افراد با رتبه های پایین تر از شما هم در این کدرشته محل ها پذیرفته شده اند.

اولویت های پر احتمال یعنی آنهایی که افراد با رتبه های مشابه رتبه شما قبلا در این کد رشته ها قبول شده اند.

اولویت های خوشبینانه یعنی اولویت هایی که اگر خوش شانس باشید در |آنها پذیرفته می شوید چون شانس پذیرش شما در این رشته ها پایین است.

اولویت های کم احتمال یعنی آنهایی که شانسی برای قبولی در آنها ندارید.

در نهایت داوطلبان کنکور می توانند بر اساس تمایل خود تعداد اولویت هایی را که توسط نرم افزار به آنها داده شده است را بصورت دستی نیز مرتب نمایند و یا حتی می توانند این انتخاب ها را برای ویرایش دستی به مشاوران مرکز همراه تحصیلی تحویل دهند.

مزایای انتخاب رشته از طریق نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری به انتخاب رشته دستی چیست؟

سهل الوصول بودن و راحتی و همچنین کاهش هزینه در فرایند انتخاب رشته کنکور یکی از مهمترین مزایای استفاده از نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری و نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد است.

همچنین در کنار راحتی در استفاده از آن مزیت دیگر آن عدم اشتباه نرم افزار در اولویت بندی است زیرا نرم افزار دقیقا تمام معیارهایی را که شما بر اساس علاقه به آن معرفی کرده اید را بدون کوچکترین اشتباه انجام می دهد و چیزی را از قلم نمی اندازد اما در انتخاب رشته دستی ممکن است داوطلب برخی از انتخاب ها را از قلم بیاندازد.

نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98

در کنار نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری داوطلبان می توانند از نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز بهره مند شوند. در نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد داوطلبان می توانند بر اساس رتبه و ترازی که در کنکور سراسری بدست آورده اند انتخاب رشته نمایند. نکته ای که باید در فرایند انتخاب رشته دانشگاه آزاد مورد توجه قرار بگیرد توجه به تعداد انتخاب ها و همچنین رتبه بندی دانشگاهها می باشد.

در نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد تمامی مواردی که برای یک انتخاب رشته درست و اصولی باید رعایت شود لحاظ گردیده است و داوطلبان می توانند بوسیله نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد کلیه تاثیرهای مربوط به جنسیت، سهمیه ها و تراز قبولی را در انتخاب رشته خود لحاظ نمایند.

در گذشته فرایند انتخاب رشته دانشگاه آزاد دارای تفاوت هایی به لحاظ اولویت قرار دادن رشته ها با انتخاب رشته کنکور سراسری بود اما در سال های اخیر به لحاظ شکل خوانش انتخاب رشته بسیار شبیه به انتخاب رشته کنکور سراسری است و نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز تمامی خصوصیات انتخاب رشته را به خوبی لحاظ کرده است.

انتخاب رشته دستی در مقایسه با نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری و نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد

در این فرایند انتخاب رشته داوطلبان بوسیله مشاوران برتر و با تجربه در حوزه کنکور سراسری انجام می شود و مشاوران مرکز همراه تحصیلی پس از برگزاری جلسات مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته داوطلبان را انجام می دهند.

مشاوران کنکور این کار را بر اساس علاقه مندی و اولویت بندی داوطلبان کنکور سراسری انجام می دهند اما در جلسات مشاوره داوطلبان را نسبت به تبعات و آینده شغلی و تحصیلی هر رشته آگاه می نمایند تا اگر داوطلبی اولویت بندی های خود را با شناخت کامل انجام نداده باشد بتواند آنها را اصلاح نماید.

پس از اینکه مشاور مرکز به درستی از علایق و اولویت های رشته و دانشگاه داوطلب کنکور و از صحت انتخاب او اطمینان حاصل نمود انتخاب رشته داوطلب را انجام می دهد.

در فرایند انتخاب رشته دستی کلیه 150 انتخاب داوطلبان کنکور برای آنها ارسال می شود و داوطلبان می توانند کلیه انتخاب ها را بررسی نمایند و اگر سوالی در رابطه با نحوه چیدمان انتخاب ها دارند را از مشاور مربوطه جویا شوند و حتی نسبت به ویرایش مجدد آنها نیز اقدام نمایند.

در جلسات مشاوره داوطلبان باید تا رسیدن به اطمینان کامل از شناخت رشته ها و دانشگاهها، مشاوره با مشاوران مرکز را ادامه دهند و در کنار این جلسات مشاوره با توجه به توصیه های مشاوران جستجو پیرامون رشته ها را انجام دهند.

مزایای انتخاب رشته دستی نسبت به نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد

انتخاب رشته دستی دارای یک مزیت بسیار زیاد بوده و آن هم تشخیص درست علایق و اولویت بندی ها است. اگر داوطلبان در فرایند اولویت بندی رشته ها و دانشگاهها دچار اشتباه شوند، مشاوران مرکز می توانند به درستی داوطلبان را برای اصلاح اولویت بندی خود راهنمایی کنند تا چیدمان انتخاب رشته خود را به درستی انجام دهند.

در فرایند های انتخاب رشته دستی و نرم افزاری مرکز مشاوره همراه تحصیلی کلیه سهمیه ها، شرایط بومی گزینی، ظرفیت ها، جنسیت و تمام معیاری هایی که در فرایند انتخاب رشته کنکور موثر هستند، مورد ارزیابی قرار گرفته و انتخاب ها بر اساس آنها انجام می شود لذا داوطلبان می توانند با اطمینان کامل از صحت این انتخاب ها انتخاب رشته خود را ثبت نمایند.

نکاتی را که باید در فرایند انتخاب رشته کنکور 97 قبل از استفاده از نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری و نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد مورد توجه قرار دهیم

آشنایی کامل با رشته های دانشگاهی در مقاطع مختلف تحصیلی و شناخت دانشگاه­های سراسر کشور نقش بسیار مهمی در شکل گیری انتخاب رشته مناسب در آینده شغلی و تحصیلی دانشجویان و دانش آموختگان دارد.

انتخاب رشته و انتخاب دانشگاه در هنگام انتخاب رشته آزمون های سراسری، کارشناسی ارشد و دکتری دارای اهمیت می باشد. داوطلبان این آزمون ها در صورتی می توانند انتخاب رشته درستی را بر اساس علایق و استعدادهای خود داشته باشند که شناخت کاملی را از رشته های مختلف دانشگاهی و همچنین ظرفیت های بالقوه هر دانشگاه داشته باشند.

یکی از نقاط ضعفی که در انتخاب رشته داوطلبان کنکور به فراوانی دیده می شود انتخاب رشته و دانشگاه بدون توجه به نقاط ضعف و قوت آن رشته در دانشگاه خاص می باشد.

معمولا داوطلبان کنکور بعد از انتخاب رشته و ورود به دانشگاه با نقاط ضعف و قوت آن رشته در آن دانشگاه آشنا می شوند. حال اگر داوطلبان قبل از انتخاب هر رشته و دانشگاه بتوانند از کیفیت آموزشی و رفاهی آن دانشگاه در رشته مورد نظر خود باخبر شوند، می توانند انتخابی مناسب را بر اساس خواسته های خود از ادامه تحصیل را داشته باشند.

سوال: چه مواردی را بایستی در هنگام استفاده از نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری و نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد مورد توجه قرار دهیم؟

پاسخ به این سوال موجب می شود تا داوطلبان انتخاب رشته بتوانند رشته مورد نظر خود را دقیق تر انتخاب نمایند.

علاقه

علاقه یکی از مهمترین فاکتورهایی است که داوطلبان بایستی برای انتخاب رشته مورد توجه قرار دهند. علاقه شما باعث می شود که در رشته تحصیلی خودتان با سرعت بیشتری پیشرفت کنید و خلاقیت و نوآوری در ان داشته باشید.

اگر رشته ای را دوست نداشته باشید هیچ گاه در آن رشته تحولی بوجود نخواهید آورد. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که آیا رشته مورد نظر خود را واقعا دوست دارید؟ این بدان معنی است که علاقه شما در انتخاب رشته سطحی و ظاهری نباشد و این علاقه از طریق پرس و جوی فراوان و تحقیقات زیادی بوجود آمده باشد و حاصل شناخت واقعی خودتاهن باشد. در نتیجه به علاقه خود البته بعد از تحقیق و بررسی فراوان احترام بگذارید.

توانایی

پس از در نظر گرفتن علاقه فردی در انتخاب رشته بایستس ببینید توانایی های مورد نیاز آن رشته را در خود می بینید یا خیر. هر رشته توانایی های مورد نظر خود را می طلبد که بایستی آن توانایی ها در فرد وجود داشته باشد. برای مثال در انتخاب رشته های مهندسی دقت زیاد در انجام کارها و داشتن پایه مناسب در علم محاسبات و ریاضی یکی از نیازمندی های این رشته ها است. در نتیجه حتما توانایی خود را در آن رشته بررسی کنید.

میزان اشتغال و درآمد آن رشته

یکی از آیتم هایی که حتما بایستی در انتخاب رشته مورد توجه قرار گیرد، میزان اشتغال در رشته مورد نظر و درآمدزایی آن است. این که در جامعه شما آن رشته چقدر مورد توجه باشد یا نباشد مهم است. برای مثال وقتی شما می بینید که همواره از کمبود پرستار در بیمارستان ها و مراکز درمانی یاد می شود این موضوع نشان دهنده میزان اشتغال بالا در این رشته است.

حتی زمانی که در نیازمندی های مختلف برای کاریابی می بینید که به یک کارشناس آی تی و یا بازاریاب دیجیتال نیازمند هستند این موضوع نیز نشان دهنده نیاز بالای جامعه به این گونه رشته ها است. در انتخاب رشته حتما به سمت و سوی حرکت کشور به سمت برخی مشاغل توجه کنید.

همواره مطالعه مقالات و کتاب های مختلف و همچنین حضور در دانشگاهها و صحبت با اساتید و دانشجویان رشته های مختلف می تواند در آگاهی از اوضاع رشته های مختلف و انتخاب رشته اصولی به شما کمک شایانی نماید.

بعد از انتخاب رشته به سراغ انتخاب دانشگاه می رویم که بایستی در کنار انتخاب رشته مورد توجه قرار بگیرد.

نکاتی که باید در مورد انتخاب دانشگاه در هنگام استفاده از نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری و نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد مورد نظر قرار بگیرند:

  • رتبه علمی دانشگاه در انتخاب رشته مورد نظر
  • جایگاه علمی رشته مورد نظر از نظر مقالات علمی و فعالیت های پژوهشی
  • شناخت کامل اساتید دانشگاه در گروه تحصیلی خود
  • آشنایی با امکانات آموزشی و پژوهشی دانشگاه در انتخاب رشته و دانشگاه
  • امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در آن دانشگاه
  • شناخت امکانات رفاهی دانشگاه مانند محل اسکان و خوابگاه ها
  • آشنایی با سیستم های تغذیه در دانشگاه

توجه به رتبه بندی علمی دانشگاهها در استفاده از نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه سراسری و یا نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد

هر سال دانشگاههای مختلف کشور و دانشگاههای سراسر دنیا مورد ارزیابی قرار گرفته و از نظر رتبه علمی با یکدیگر مقایسه می شوند. در رتبه بندی دانشگاههای مختلف عوامل متعددی نقش دارند که از جمله این عوامل می توان به مواردی مانند تعداد مقاله های علمی چاپ شده از طرف آن دانشگاه، کیفیت آموزشی و پژوهشی دانشگاه، امکانات رفاهی، امکانات و منابع آموزشی استاندارد و سایر مواردی که می تواند در آموزش بهتر نقش داشته باشد اشاره کرد. در زیر به مواردی که در رتبه بندی دانشگاهها نقش دارند با توضیحات بیشتر اشاره میشود.

نوآوری یا Innovation : یکی از مهمترین فاکتورهایی است که در رتبه بندی دانشگاه تاثیر میگذارد. این نوآوری می تواند در زمینه های علمی باشد که در قالب اختراعات ثبت شده نمایش داده می شود و یا اینکه در سیستم آموزشی باشد که در قالب یک محصول یا خدمت جدید ارائه می شود.

تحقیق و پژوهش : دومین موردی که سهم بسزایی در رتبه بندی دانشگاههای مختلف کشور دارد تحقیقات انجام شده در حوزه های مختلف علمی در آن دانشگاه است که می تواند در قالب مقالات ملی و بین المللی منتشر شود. این مقالات بر اساس تعداد ارجاع (citation) به آنها ارزش گذاری می شوند و طبیعتا هرچه مقالات یک دانشگاه مهمتر باشند و تعداد بیشتری ارجاع را داشته باشند در نتیجه رنک علمی آن دانشگاه بالاتر خواهد بود.

تعداد چاپ مقاله (Publication) : همواره تعداد مقاله یکی از عواملی است که در رتبه بندی دانشگاهها نقش زیادی را دارد. در آیتم قبل تاثیرگذاری یک مقاله مورد توجه بود ولی در این آیتم صرفا تعداد و کمیت مقاله مورد نظر است. در همین راستا بایستی به این نکته توجه کرد که در رتبه بندی دانشگاهها همواره کیفیت و تاثیر مقاله نقش تاثیرگذارتری را در بالا بردن رتبه یک دانشگاه دارد.

امکانات آموزشی : یکی دیگر از مواردی که در رتبه بندی دانشگاهها تاثیر میگذارد امکانات آموزشی و اسکان دانشجویان می باشد. در بررسی این امکانات مواردی مانند خوابگاههای دانشگاه، کتابخانه و فضای مورد مطالعه برای دانشجویان، اینترنت و گسترش فناوری اطلاعات در دانشگاه، توسعه مشاغل مورد نیاز در دانشگاه برای افزایش خدمت رسانی به دانشجویان و همچنین تعداد دانشجویانی حاضر در دانشگاه با توجه به تامین کامل امکانات آموزشی.

تدریس و آموزش: یکی از موارد بسیار تاثیرگذار در افزایش سطح علمی یک دانشگاه، کیفیت اساتید آن دانشگاه برای تدریس و تربیت نیروی متخصص است. کیفیت اساتید را می توان از روی افتخارات کسب شده توسط آن استاد مانند جایزه ها و مدال ها، تعداد مقالات و پژوهش های انجام شده توسط او و همچنین از روی بازخورد دانشجویان در مورد کیفیت آن استاد مورد ارزیابی قرار داد.

اشتغال زایی: یکی از مواردی که در رتبه بندی دانشگاه مهم است میزان استخدام افرادی است که از آن دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. هر اندازه تعداد کسانی که از یک دانشگاه خاص فارغ التحصیل می شوند و استخدام میگردند بیشتر باشد، رتبه علمی آن دانشگاه نیز بالاتر خواهد بود.

یکی از مواردی که دانشجویان و دانش آموزان می بایست در فرایند انتخاب رشته به آن توجه داشته باشند رتبه علمی دانشگاه مورد نظر در رشته تخصصی خود فرد می باشد. برای مثال ممکن است یک دانشگاه در رتبه بندی کلی دانشگاهها جایگاه بسیار مناسبی را نداشته باشد اما در یک رشته خاص از رنکینگ دانشگاهی قابل توجهی برخوردار باشد. رتبه بندی های مختلفی وجود دارد که داوطلبان می توانند از طریق این رتبه بندی ها به رتبه دانشگاههای مختلف آگاه شوند.

در زیر چند نمونه از بهترین وبسایت های رتبه بندی دانشگاهها را می توانید ببینید:

  • رتبه بندی شانگهای
  • رتبه بندی QS
  • رتبه بندی دانشگاههای برتر

در وبسایت های فوق شما می توانید رنکینگ دانشگاهها را بر اساس رتبه کلی و همچنین رتبه بر اساس گرایش های مختلف را ببینید و در انتخاب رشته کنکور از آنها استفاده کنید. برای مثال در این رتبه بندی ها در حوزه مهندسی رتبه بندی با حوزه علوم طبیعی متفاوت خواهد بود.

شما داوطلبان گرامی آزمون های سراسری، کارشناسی ارشد و دکتری می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را در ارتباط با انتخاب رشته و دانشگاه از طریق وبسایت همراه تحصیلی بدست آورید و از آینده شغلی و تحصیلی رشته های مختلف تحصیلی با خبر شوید.

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری برای سهمیه ها و سیستم های دانشگاهی

سهمیه ایثارگران در راهنمای نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه سراسری و نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد

طبق راهنمای انتخاب رشته درصد اختصاص داده شده برای سهمیه ایثارگران به شرح زیر می باشد:

تاثیر 25% برای همسر و فرزندان شهدا و همچنین جانبازان 25% و بالاتر از آن

تاثیر 5% برای جانبازان زیر 25% و فرزند و همسر آنها و همچنین برای همسر و فرزند رزمندگانی که حداقل سابقه شش ماه حضور در جبهه را دارند.

همچنین توجه به این نکته در راهنمای انتخاب رشته ضروری است که تمامی افرادی که از سهمیه ایثارگران استفاده می کنند حتما بایستی 70% نمره کل آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد آن کد رشته محل را کسب نمایند.

پذیرش در رشته های نیمه متمرکز در راهنمای نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه سراسری

رشته های نیمه متمرکز رشته هایی هستند که دارای مرحله مصاحبه عملی بوده و داوطلبان پس از انتخاب و پذیرفته شدن در این رشته ها می بایست در مصاحبه مربوط به آن رشته نیز شرکت نمایند.

طبق راهنمای انتخاب رشته داوطلبان محدودیتی در انتخاب رشته های نیمه متمرکز ندارند اما فقط در 2 کدرشته محل می توانند در مصاحبه حضوری در دانشگاه مربوطه شرکت نمایند. معمولا در انتخاب رشته کنکور سراسری داوطلبان رشته های ابتدایی لیست انتخاب رشته خود را به رشته های نیمه متمرکز اختصاص می دهند و در ادامه رشته های متمرکز و یا بدون مصاحبه را انتخاب می کنند.

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری، داوطلبان دو نوع پذیرش را خواهند داشت که یکی پذیرش متمرکز و دیگری پذیرش نیمه متمرکز می باشد.

داوطلبان به این نکته توجه داشته باشند که در صورتی که در مصاحبه عملی رشته های نیمه متمرکز شرکت کنند و پذیرفته شوند خود به خود رشته متمرکز آنها منتفی می شود. در نتیجه اگر داوطلبان قصد دارند در رشته متمرکز پذیرفته شده ادامه تحصیل دهند می بایستی در مصاحبه رشته نیمه متمرکز خود شرکت نکنند.

کد رشته های دوره شبانه در نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه سراسری

این کد رشته ها بصورت کد رشته های نوبت دوم در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ذکر شده اند و داوطلبان می بایست بعد از قبولی در این رشته ها شهریه مربوط به این دوره ها را پرداخت نماید. این شهریه برای همه رشته ها ثابت نبوده و بر اساس نوع رشته و بر این اساس که دارای واحد های نظری یا عملی متفاوتی باشند با یکدیگر تفاوت دارند.

داوطلبان بعد از اتمام دوره تحصیل خود هیچ تعهدی به دولت نداشته و چون هزینه تحصیل را قبلا در واحد شهریه های دانشگاه پرداخت نموده اند نیازی به انجام تعهد خدمت ندارند و مدرک تحصیلی آنها آزاد می باشد.

همچنین داوطلبان به این نکته توجه داشته باشند که کسانی که در دوره های شبانه پذیرفته می شوند هیچ تفاوتی به لحاظ ارزش مدرکی و همچنین شرایط استخدامی با سایر داوطلبان دوره های روزانه ندارند و در سر یک کلاس به همراه سایر دانشجویان دوره روزانه حاضر می شوند.

دوره روزانه شهرستان های دیگر بجز شهرستان محل سکونت بهتر است یا دوره شبانه آن رشته در شهرستان محل سکونت خودتان؟

قطعا یکی از مهمترین سوالاتی که در ذهن داوطلبان کنکور سراسری در هنگام انتخاب رشته کنکور سراسری پیش می آید همین سوال است که پاسخ به آن به چند عامل بستگی دارد. با توجه به اینکه شرایط تحصیل برای کلیه دانشجویان نوبت اول و نوبت دوم مشابه است و پذیرش در نوبت دوم در کلیه رشته ها بر اساس پذیرش بومی گزینی انجام می شود لذا داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در یک رشته خاص را دارند بهتر است اولویت را برای تحصیل در شهر خود انتخاب نمایند.

با این اوصاف رشته شبانه شهر خودتان به مراتب از همان رشته آن هم در دوره روزانه سایر شهر ها بهتر است و با توجه به شرایط تحصیل و هزینه های پرداختی دوره شبانه به صرفه تر خواهد بود. زیرا برخی داوطلبان گمان میکنند پذیرش در دوره های روزانه دارای مزیت بیشتری نسبت به دوره های شبانه است که در پاسخ به این تفکر باید بگوییم این تفکر اشتباه بوده و تفاوتی از لحاظ آموزشی و مدرکی با یکدیگر ندارند.

برای داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی در خارج از کشور را دارند کدام دوره مناسب تر است؟

داوطلبان انتخاب رشته کنکور سراسری به این نکته توجه داشته باشند که اگر قصد جدی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند بهتر است که در شرایط مساوی شبانه شهر خودتان و روزانه شهرهای دیگر در یک رشته خاص، شبانه یا دوره نوبت دوم را انتخاب نمایید. علت این انتخاب این است داوطلبان نوبت دوم با پرداخت شهریه بصورت ترم به ترم می توانند در انتهای دوره تحصیلی خود مدرک تحصیلی خود را آزاد نمایند و تعهد خدمتی برای آنها وجود نخواهد داشت.

کد رشته های مجازی در نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری و نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد

در این رشته ها دانشجویان بصورت غیر حضوری و مجازی از امکانات آموزشی دانشگاه مربوطه استفاده می نمایند و حضور در این دوره ها منوط به پرداخت شهریه بر اساس دانشگاه مربوطه می باشد.

کد رشته های پردیس خود گردان در نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری و نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد

برخی از دانشگاهها اقدام به پذیرش دانشجو در شعب خودگردان خود نموده اند که معمولا با نام های پردیس خودگردان و بین الملل شناخته می شوند. در این کد رشته ها داوطلبان بعد از پذیرش می بایستی هزینه های مربوط به شهریه ثابت و متغیر تعریف شده از سوی دانشگاه خود را پرداخت نمایند. این رشته ها توسط تمام دانشگاهها پذیرش نداشته و تنها در برخی از دانشگاهها وجود دارند. هزینه مربوط به شهریه دانشگاههای بین الملل و یا خود گردان حتی کمی بیشتر از شهریه دانشگاه آزاد در مورد کد رشته های مختلف می باشد.

کد رشته های ویژه دانشگاه فرهنگیان در راهنمای نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری

در دانشگاههای فرهنگیان دو نوع کد رشته وجود دارد که مورد اول مربوط به پذیرش شاغلین آموزش و پرورش است و نوع دوم به پذیرش داوطلبان آزاد مربوط می شود. در نتیجه داوطلبانی که حتی سهمیه شاغلین آموزش و پرورش را هم نداشته باشند می توانند در این کد رشته محل ها پذیرفته شوند.

کد رشته های دارای سهمیه مناطق محروم در راهنمای انتخاب رشته

در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری یکسری از رشته ها دارای سهمیه مناطق محروم برای داوطلبان یکسری از استان های خاص می باشد. در این کد رشته ها داوطلبانی که ساکن این مناطق محروم هستند می توانند کد رشته هایی را که برای آنها سهمیه در نظر گرفته است را انتخاب نمایند.

کد رشته های مراکز غیر انتفاعی در نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری

دانشگاههای غیر انتفاعی در رشته های حضوری و حتی غیر حضوری مانند رشته های مجازی پذیرش دانشجو را انجام می دهد. بر اساس معرفی کد رشته های دفترچه انتخاب رشته و راهنمای انتخاب رشته این رشته ها جزء رشته هایی است که داوطلبان بعد از پذیرش بایستی بر اساس قوانین دانشگاه غیر انتفاعی پرداخت شهریه را انجام دهند.

داوطلبان آزمون سراسری 97 می بایست بر اساس کلیه شرایط مربوط به انتخاب رشته که در راهنمای انتخاب رشته آورده شده است انتخاب رشته اصولی خود را انجام دهند. در انجام انتخاب رشته حتما به تمامی قوانین راهنمای انتخاب رشته توجه نمایند و کلیه شرایط دانشگاههای مختلف و همچنین سهمیه هایی که میتواند در پذیرش بهتر آنها نقش داشته باشد را مورد توجه قرار دهند.

معمولا داوطلبانی که کلیه شرایط پذیرش را در انواع کد رشته ها و سهمیه ها لحاظ می نمایند انتخاب بهتری را داشته و پس از انتخاب رشته کنکور شرایط تحصیل بهتری را تجربه خواهند کرد. همواره بسیاری از داوطلبان کنکور هر ساله با وجود رتبه خوبی که در کنکور سراسری بدست آورده اند ولی با توجه به اینکه بسیاری از قوانین انتخاب رشته را رعایت نکرده اند، نتوانسته اند به آنچه را که استحقاق آن را داشته اند برسند. لذا توجه به قوانین جدید راهنمای انتخاب رشته یکی از مهمترین اصولی است که داوطلبان آزمون سراسری بایستی به آن توجه نمایند.

دوره های پیام نور در نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری

در قسمت انتهایی دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری کد رشته محل های دانشگاه پیام نور به تفکیک استان آورده شده است و داوطلبان می توانند با مطالعه دقیق این کد رشته ها این رشته ها را نیز انتخاب نمایند. با توجه به اینکه این رشته ها با پرداخت شهریه می باشد و سیستم آموزشی پیام نور نیز با سایر سیستم های آموزشی تفاوت چشمگیری را دارد لذا بیشتر داوطلبانی که نمی توانند به صورت تمام وقت در دانشگاه حضور داشته باشند به سراغ رشته های پیام نور می روند.

زیرا در این رشته ها کلاس های نظری بصورت اختیاری برگزار می شود و امتحانات کلیه دانشگاههای پیام نور بصورت متمکز و نهایی با سوالات یکسان در کل کشور برگزار می شود. برای انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته های دانشگاههای پیام نور بایستی برای کد رشته های پیام نور هزینه آن را در سایت سازمان سنجش بپردازند.

بومی گزینی در نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری

داوطلبان بایستی بر اساس نوع گزینش ناحیه ای، قطبی، کشوری و استانی انتخاب رشته خود را انجام دهند. در زیر جدول مربوط به استان های هر ناحیه و قطب آورده شده است که می توانید با توجه به استان محل زندگی خود انتخاب رشته را انجام دهید.

ناحیه ها استانهای مربوطه
ناحیه یک تهران-البرز-زنجان-سمنان-قم-مرکزی-قزوین
ناحیه دو آذربایجان شرقی-آذربایجان غربی- اردبیل
ناحیه سه اصفهان-چهارمحال و بختیاری-یزد
ناحیه چهار سیستان و بلوچستان-کرمان
ناحیه پنج بوشهر-فارس-کهگیلویه و بویراحمد-هرمزگان
ناحیه شش کردستان-کرمانشاه-همدان
ناحیه هفت ایلام-خوزستان و لرستان
ناحیه هشت خراسان رضوی- خراسان شمالی-خراسان جنوبی
ناحیه نه گلستان-گیلان و مازندران
قطب ها استانهای مربوطه
قطب یک تهران-البرز-زنجان-سمنان-قم-مرکزی-قزوین- گلستان-گیلان و مازندران
قطب دو سیستان و بلوچستان-کرمان- خراسان رضوی- خراسان شمالی-خراسان جنوبی
قطب سه کردستان-کرمانشاه-همدان- آذربایجان شرقی-آذربایجان غربی- اردبیل
قطب چهار اصفهان-چهارمحال و بختیاری-یزد- ایلام-خوزستان و لرستان
قطب پنج بوشهر-فارس-کهگیلویه و بویراحمد-هرمزگان