پکیج انتخاب رشته ویژه کنکور سراسری 1401
مشاوره توسط برترین مشاوران ایران شاغل در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

شامل دو ساعت جلسه مشاوره موشکافانه حضوری و یا آنلاین در بر گیرنده

 • تحلیل رشته های تحصیلی، آینده شغلی و ...
 • تحلیل دانشگاهها، اعتبار و سطح علمی دانشگاهها
 • استعداد یابی تحصیلی بر اساس ویژگی های شخصیتی
 • چینش کدرشته محل ها طبق دفترچه انتخاب رشته
 • پشتیبانی صفر تا صد انتخاب رشته

امکان مشاوره در حضور والدین

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 021-91300399 تماس حاصل نمایید.
فرم درخواست مشاوره انتخاب رشته
ثبت درخواست
در حال ارسال اطلاعات. صبور باشید

مهمانی دانشگاه های پردیس خودگردان

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

مهمانی برای پردیس خودگردان از جمله فرصت هایی است که سازمان سنجش و اموزش کشور پس از فرایند انتخاب رشته و ورود به دانشگاه برای دانشجویان فراهم آورده تا در صورت عدم علاقه مندی به دانشگاه محل تحصیل، عدم امکانات در دانشگاه مبدا، مسافت طولانی تا دانشگاه و… بتوانند به تحصیل در دانشگاه پردیس بپردازند. البته مهمانی برای پردیس خودگردان دارای برخی شرایط عمومی و اختصاصی می باشد و. در صورتی که دانشجویان شرایط مذکور را داشته باشند و در صورت موافقت دانشگاه مبدا و همچنین دانشگاه پردیس می توانند جهت گرفتن مهمانی برای پردیس خودگردان اقدام نمایند.  در صورت موافقت دانشگاه ها با مهمانی برای پردیس خودگردان دانشجویان می توانند ترم های باقی مانده را در دانشگاه پردیس خودگردان بگذرانند.

مهمانی برای پردیس خودگردان

سازمان سنجش و آموزش کشور هر ساله فرصتی را برای داوطلبانی که قصد مهمانی به دانشگاه های دیگر را دارند، فراهم می سازد. برخی از داوطلبان  بنا به دلایلی همچون مسافت طولانی تا دانشگاه محل تحصیل، عدم علاقه به دانشگاه قبولی، مشکلات خوابگاه شهر محل سکونت و... اقدام به درخواست مهمانی به دانشگاه های دیگر می کنند. پردیس خودگردان از جمله دانشگاه های غیر انتفاعی می باشد که به دلیل کیفیت بالای آموزشی و سیستم آموزشی قوی و معتبر خود توانسته بسیاری از دانشجویان را به تحصیل جذب نماید. لذا بسیاری از افراد به دنبال مهمانی برای پردیس خودگردان می باشند.

اطلاع از شرایط مهمانی برای پردیس خودگردان برای دانشجویانی که قصد دارند از دانشگاه خود به این دانشگاه مهمانی بگیرند، بسیار مهم و حیاتی می باشد. برای  مثال دانشجویان دانشگاه های غیر انتفاعی در صورت عدم رضایت از دانشگاه محل تحصیل خود می توانند جهت دریافت مهمانی برای پردیس خودگردان در دو ترم مهر و بهمن اقدام نمایند.

البته مهمانی برای پردیس خودگردان برای تمامی دانشجویان امکان پذیر نمی باشد، بلکه تنها داوطلبان مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و نا پیوسته و دکترای حرفه‌ ای مجاز به درخواست مهمانی برای پردیس خودگردان می باشند.

البته برای گرفتن مهمانی در یک دانشگاه باید هم دانشگاه مبدا و هم دانشگاه مقصد با درخواست آنان موافقت نماید. در صورت موافقت با درخواست مهمانی دانشجو باید در زمان مقرر در دانشگاه مقصد ثبت نام نماید. همچنین اگر دانشجو از درخواست مهمانی به دانشگاه مورد نظر منصرف شود، باید پیش از شروع نیمسال تحصیلی درخواست انصراف از مهمانی خود را اعلام کند.

شرایط عمومی مهمانی برای پردیس خودگردان

شرایط عمومی مهمانی برای پردیس خودگردان شامل موارد زیر می باشد:

 • دانشجویان هر یک از مقاطع تحصیلی فقط یک بار امکان مهمانی برای پردیس خودگردان را خواهند داشت.
 • رشته و گرایش تحصیلی دانشجو باید در دانشگاه مقصد ارائه شود.
 • در صورتی که دانشجویان علاوه بر مهمانی خواستار تغییر رشته نیز باشند، باید این درخواست را کتبا به دانشگاه مبدا اعلام کرده و در صورت موافقت دانشگاه مقصد اقدام به تغییر رشته نمایند.
 • دانشجویان آقا برای مهمانی برای پردیس خودگردان نباید مشکل نظام وظیفه داشته باشند.
 • دانشجویانی که بر اساس سوابق تحصیلی و بدون کنکور وارد دانشگاه شده اند، می توانند جهت دریافت مهمانی برای پردیس خودگردان اقدام نمایند.
 • از جمله دانشجو هایی که برای مهمانی برای پردیس خودگردان در اولویت هستند عبارتند از: دانشجویان خانم، دانشجویانی که والدین و همسر آنها فوت کرده است و دانشجویان خانمی که در زمان تحصیل متاهل می شوند.
 • از جمله شرایط مهم مهمانی برای پردیس خودگردان تسویه حساب با دانشگاه مبدا می باشد. بدین صورت که اگر دانشجویان بدهی به دانشگاه مبدا دارند باید بدهی خود را تسویه کرده و سپس درخواست خود را مطرح کنند.
 • امکان مهمانی دانشجویان یک دانشگاه پردیس خودگردان به دانشگاه دیگر همان شهر وجود ندارد مگر آنکه دانشجویان قصد گذراندن تک درس داشته باشند.
 • پس از موافقت با درخواست مهمانی برای پردیس خودگردان، تمام سوابق تحصیلی دانشجو جهت بررسی به دانشگاه مقصد ارسال می شود.

شرایط اختصاصی مهمانی برای پردیس خودگردان

 • دانشجویان باید یک ترم را در دانشگاه مبدا گذرانده و سپس جهت مهمانی برای پردیس خودگردان اقدام کنند.
 • دانشجویان جهت گرفتن مهمانی برای پردیس خودگردان باید دارای حداقل معدل 12 باشند تا مجاز به مهمانی باشند.
 • مقطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و دکتری حرفه ای تنها یک بار فرصت مهمانی برای پردیس خودگردان را دارند. دانشجویانی که یک بار انتقالی گرفته اند، مجاز به انتقالی مجدد نیستند.‌
 • دانشجویانی که تمایل به مهمانی برای پردیس خودگردان را دارند، باید میانگین نمرات آنها از میانگین نمرات دانشجویان دانشگاه مقصد بالاتر باشد که این شرط برای دانشجویان مقطع کارشناسی به مدت سه ترم متوالی می باشد.

تاثیر سهمیه در مهمانی برای پردیس خودگردان

دانشگاه های کشور به چند نوع سراسری، پیام نور، ازاد، پردیس خودگردان و…  تقسیم می شود. دانشگاه پردیس خودگردان از جمله دانشگاه های شهریه پرداز کشور می باشد.  این دانشگاه به دلیل سیستم آموزشی با کیفیت و نظام مند و ارائه امکانات و خدمات آموزشی نوین به دانشجویان خود به یک موسسه آموزشی پر تقاضا تبدیل شده است و به همین دلیل شهریه این دانشگاه ها از سایر موسسات بالاتر است. 

بنابراین دانشجویان بهتر است پیش از هر گونه اقدامی جهت انتخاب رشته در این دانشگاه شهریه رشته مورد نظر را بررسی نموده و در صورت برخوداری از توانایی مالی کافی، جهت ثبت نام اقدام نمایند.

البته برخی از داوطلبان در شرایط خاصی از پرداخت شهریه معاف می شوند. این دسته از داوطلبان دارای سهمیه های خاصی می باشند. تاثیر سهمیه ها در مهمانی برای پردیس خودگردان باعث می شود در مواردی دانشجو از پرداخت شهریه معاف شود. 

برای مثال داوطلبانی که مشمول سهمیه های ایثارگران 25 درصد، سهمیه جانبازان و شهدا می باشند، از پرداخت شهریه معاف هستند زیرا تخفیف 100 درصدی برای انها اعمال می شود.

اما برای داوطلبانی که سهمیه ایثارگران 5 درصدی دارند ، 30 درصد تخفیف شهریه در نظر گرفته شده است.

 البته تاثیر سهمیه برای مهمانی برای پردیس خودگردان، در برخی از دانشگاه های پردیس شامل تخفیف در پرداخت شهریه نمی شوند.

زمان مهمانی برای پردیس خودگردان

دانشجویانی که قصد مهمانی برای پردیس خودگردان را دارند، باید در زمان مقرر شده از سوی این سازمان برای دریافت مهمانی اقدام کنند.

داوطلبان جهت ثبت نام برای درخواست مهمانی برای پردیس خودگردان می توانند در یکی از نیمسال های تحصیلی مهرماه و بهمن ماه اقدام نمایند.

 این دانشجویان باید  6 هفته پیش از شروع ترم جدید درخواست مهمانی خود را در سامانه معرفی شده توسط دانشگاه ثبت کنند. دانشجویانی که قصد دارند از ترم مهر وارد پردیس خودگردان شوند، باید از اواخر تیرماه برای ثبت نام اقدام نمایند.

سایت مهمانی برای پردیس خودگردان

داوطلبان میتوانند از طریق سایت مدیریت پردیس خودگردان(ib.sbmu.ac.ir) نسبت درخواست مهمانی برای پردیس خودگردان اقدام نمایند. از جمله خدمات این سایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بررسی درخواست های مهمانی،جا به جایی و انتقالی از دانشگاه های ديگر به پردیس خودگردان و مکاتبات مربوط به آن
 • بررسی درخواست های دانشجويان انتقالی و تكميل دوره خارج از كشور
 • تنظيم صورت جلسات كميسيون نقل و انتقالات

 

یک نظر بنویسید

ارسال