منابع آزمون یوس

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

منابع آزمون یوس چیست و چگونه می توان در آزمون یوس موفق شد؟ انتخاب منابع صحیح اولین چالش و یکی از مهم ترین انتخاب هایی است که داوطلبان باید به آن توجه نمایند. منبع مناسب باید بتواند در عین سادگی و خلاصه بودن ،تمام مطالب مورد نظر در هر درس را پوشش دهد و به عبارتی جامع و کامل باشد. همچنین تست های مهم و مباحث پرسوال را مشخص کرده و مسیر رسیدن به موفقیت شما را آسان نماید. انتخاب منبع درست می تواند سرنوشت شما را در آزمون یوس تعیین کند. کتاب های موسسه متروپل و پوزا عالی ترین و بهترین منابع آزمون یوس هستند. در ادامه منابع و سرفصل دروس برای هر سه درس آزمون یوس شرح داده شده است.

منابع آزمون یوس YOS

yyos.jfif

همانطور که پیش تر گفته شد آزمون YOS ترکیه شامل سه درس ریاضی، هندسه و هوش است؛ که سرفصل های درس ریاضی با ریاضی در مقطع متوسطه دبیرستان های ایران مشترک است. درس هوش برای داوطلبان ایرانی درس جدیدی است، اما سخت نیست و درس هندسه هم چند سرفصل از درس هندسه دبیرستان های ایران بیشتر است.

برای ثبت نام در آزمون یوس لازم است مدرک دیپلم دبیرستان خود را ارائه دهید. (دانش آموز سال آخر مقطع متوسطه دوم نیز می توانند در این آزمون شرکت کنند). شما می توانید صرف نظر از رشته مقطع دبیرستان خود در آزمون یوس شرکت کنید.

 آزمون یوس YOS 

کتاب های آزمون یوس ترکیه

تعداد سوالات آزمون یوس 80 سوال است اما می تواند با توجه به دانشگاه مورد نظر تعداد سوالات متغیر باشد.به طور کلی منابع آزمون یوس شامل سه درس توانایی عمومی (هوش)، ریاضی و هندسه است. درس هوش شامل مباحث هوش عمومی و منطق عددی می شود و درس ریاضی شامل مباحث ریاضی عمومی و حل مسئله (Problem) است.

معرفی مهم ترین منابع آمادگی برای آزمون YOS درس های هندسه، ریاضی و هوش:

مهم ترین و اصلی ترین منابع آزمونYOS کتابهای معرفی شده در این مقاله هستند که داوطلبان تحصیل در دانشگاه های ترکیه از طریق آزمون YOS می توانند آن ها را تهیه کنند.

4 جلد کتاب پوزا ( کتاب های پوزا به انگلیسی و ترکی نگارش شده است و شامل درسنامه های بسیار مفید برای این آزمون به شمار می آید)

8 جلد کتاب های متروپل( کتاب های متروپل درس نامه ندارند اما حاوی سوالات زیادی است.)

4 جلد کتاب چاغداش( اگر کتاب های پوزا و متروپل را تمام کردید می توانید به دنبال مباحث تکمیلی کتاب های چاغداش را مطالعه کنید.)

کتاب تی نی تی 3 جلد (فارسی)

درس ریاضی در منابع آزمون یوس

این درس در آزمون یوس بعد از هوش بیشترین تعداد سوالات را به خود اختصاص داده است.سرفصل‌ها و مباحث ریاضی آزمون یوس بسیار مهم هستند.اگر بتوانید در مباحث ریاضی آزمون یوس تسلط کافی را بدست بیاورید مطمعن باشید این آزمون را با یک نمره عالی قبول خواهید شد.تسلط بر درس ریاضی نیازمند تمرین و تکرار فراوان است و تسلط بر این درس فقط با فهم سوال و ارائه راهکارهای موجود برای حل سوال و به عبارتی مطالعه درسنامه امکان پذیر می باشد.حل تست های سال های گذشته و تسلط کامل بر آن ها نیز بسیار کمک کننده خواهد بود.

سر فصل هایی که برای آزمون YOS باید مطالعه شوند:

اعداد، اعداد گویا و اعشاری

توان و رادیکال

نسبت و تناسب

معادلات و نامعادلات

قدر مطلق

منطق

تابع ها

مجموعه ها

چند جمله ای ها

مثلثات

اعداد مختلط

مشتق

لگاریتم

سری و دنباله

تابع درجه دو و سهمی

اصول شمارش

توابع خاص

انتگرال و کاربرد آن

مبحث هوش در منابع آزمون یوس

درس هوش در آزمون یوس برپایه اشکال سه بعدی و تفکر منطقی طراحی می شود. حدود ده سوال از 80 سوال این آزمون به این درس اختصاص داده می شودو زمان پاسخگویی بین 100-120 دقیقه میباشد. اما این تعداد در همه دانشگاه ها یکسان نیست و اصولا خود دانشگاه این تعداد را مشخص می کند.در آزمون سال قبل بیشتر سوالات درس هوش،بیشتر سوال هایی برای یافتن تفاوت اشکال، چرخش اشکال، الگو یافتن بین اعداد، ارتباط بین اعداد، تعداد و سطوح مکعب ها بود.

با توجه به سوالات یوس سال های گذشته درس هوش سهم بیشتری از سوالات را به خود اختصاص داده است.اما شما نباید اهمیت دروس دیگر را فراموش کنید.

در ادامه سرفصل های درس هوش را معرفی می کنیم:

یافتن روابط بین شکل ها

سری های اعداد

دوران، تقارن، قیچی

تاس

اپراتورها و جدول های اپراتوری

سودوکو و دیگر جدول های خاص

ترازو

عملیات چهارگانه

محیط و مساحت

نمودار

شمارش مکعب ها

 

yoss.jfif

منابع مختص به درس هوش آزمون YOS

انتشارات متروپل: کتاب های تست هوش 2جلد و کتاب منطق عددی

انتشارات پوزا: کتاب تست هوش

انتشارات کوارک: کتاب هوش

آن چه که شما را در درس هوش کمک می نماید حل سوالات فراوان و بررسی آن هاست که به دلیل گستردگی مطالب مبحث هوش و تنوع آن ها هر چه سوالات بیشتری مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد ذهن آمادگی و تسلط بیشتری می یابد.از اهمیت سوالات سال های پیشین برای تسلط در این درس غافل نشوید.

درس هندسه در آزمون یوس

کمترین تعداد سوالات در این آزمون مربوط به درس هندسه می باشد.برای کسب نمره ی بالا باید به مباحث هندسه تسلط کافی داشته باشید.نباید به علت تعداد کم سوالات از این درس ساده رد شوید.دغدغه بیشتر داوطلبین از سالهای گذشته تا کنون در پاسخگویی تست های هندسه بوده است. در نتیجه یکی از مهم ترین عواملی که میتواند بین شرکت کنندگان این آزمون و نمره کسب شده در کارنامه YÖS رقابت بیشتری ایجاد کند، تستهای درس هندسه میباشد.

نسبت به بارم بندی و بودجه بندی آزمون یوس ثابت شده است که پنج درصد سوالات به مبحث هندسه (بین 5تا 10سؤال)، پنجاه درصد هوش (45تا 55 سؤال)و چهل و پنج درصد به ریاضیات اختصاص می یابد.

سرفصل های درس هندسه در منابع آزمون یوس:

زاویه ها

خطوط موازی و مورب

چهار ضلعی ها(متوازی الاضلاع، ذوزنقه، مستطیل، مربع.)

چند ضلعی ها : اشکال با بیش از چهار ضلع

دایره

هندسه فضایی

خط، صفحه و دایره

بردارها

منابع مختص به درس هندسه در منابع آزمون یوس:

انتشارات پوزا ( کتاب هندسه)

انتشارات متروپل (کتاب هندسه)

تسلط به مباحث دروس آزمون یوس از طریق کتابهای تشریحی مبحث محور ریاضی و هندسه امکان پذیر است اما در این میان مبحث هوش با توجه به ساختار حل تکنیکی سوالات در کتابها آموزش داده نمی شود و در نتیجه باید با انتخاب منبع درس در مبحث هوش ساختار حل این سوالات را به خوبی فرا بگیرید و بیشترین زمان خود را صرف یادگیری و تسلط به تیپ های مختلف سوالات هوش یوس صرف کنید.

 تعداد 35-40 سوالی که از درس ریاضی از مجموع سوالات امتحان yos دیده میشود، حدود 5 الی 8 سوال نیز نسبت به بقیه مقداری سخت تر بوده و در کل سطح سوالات هوش (IQ) به جهت استنباطی بودن آنها نسبت به بقیه راحت تر و نمره آور تر می باشد.

برای به دست آوردن درصد بالا در آزمون یوس لازم است تا به اندازه کافی سوالات مشابه آزمون‌های سال‌های گذشته توسط داوطلب تمرین شود.بهترین زمان پیشنهادی برای بررسی نمونه سوالات آزمون یوس یک ماه مانده به زمان برگزاری آزمون دانشگاه ها می باشد که در این یک ماه شما با آمادگی کامل به سوالات پاسخ می دهید و علاوه بر این به دلیل تسلط به مطالب به سوالات جواب درست داده و اعتماد به نفس زیادی پیدا می کنید.

قطعا در این مسیر علاوه بر انتخاب درست منابع داشتن استادان و مشاوران با تجربه در این زمینه برای شما بسیار مفید خواهد بود.

یک نظر بنویسید

ارسال