روش مطالعه ریاضی کنکور

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

آشنایی و اطلاع از روش مطالعه ریاضی کنکور جهت نحوه صحیح مدیریت زمان و تست زنی صحیح و اصولی، کمک شایانی به داوطلبان کنکور سراسری می کند. با توجه به اینکه درس ریاضی دارای اهمیت بسیار بالایی در  تمامی گروه های آزمایشی کنکور سراسری می باشد، اطلاع از روش های مطالعه ریاضی کنکور بسیار مهم و حیاتی است.  لذا آشنایی با روش مطالعه ریاضی کنکور  جهت موفقیت در کنکور  بسیار مفید و موثر می باشد . به همین دلیل مرکز همراه تحصیلی جهت کمک به داوطلبان عزیز کنکور به بررسی و معرفی بهترین روش های مطالعه ریاضی کنکور پرداخته است.

1ریاضی کنکور هنر.psd3.jpg3.jpg

روش مطالعه ریاضی کنکور

درس ریاضی یکی از این دروس اختصاصی مهم اما دشوار برای دانش‌ آموزان تمامی رشته های تحصیلی می باشد. نقطه ضعف بسیاری از دانش‌ آموزان تجربی، ریاضی و...کنکور است. اما این درس یکی از مهم ‌ترین و تاثیرگذار ترین درس‌ های اختصاصی برای همه ی گروه های آزمایشی کنکور سراسری می باشد.

به دلیل ساختار پیچیده و نکات فراوان و مهم درس ریاضی چه در آموزش و چه در تمرین و تست نیاز به روش های مناسبی برای آموزش مفهومی و یادگیری بنیادی دارید. بنابراین افراد باید مهارت خاصی جهت مطالعه صحیح ریاضی کنکور کسب کنند. اگر داوطلبان شیوه صحیح مطالعاتی این درس را یاد بگیرند، می توانند درصد و در نتیجه رتبه خوبی در کنکور سراسری کسب نمایند. یادگیری ریاضی به صورت حفظی ممکن نیست و موفقیت در درس ریاضی مستلزم تکرار، تمرین و حل مسائل متعدد می باشد. لذا متقاضیان جهت کسب درصد بالا و موفقیت در کنکور سراسری باید روش صحیح مطالعه درس ریاضی را به خوبی فرا گیرند. در ادامه به روش مطالعه ریاضی کنکور می پردازیم.

چگونه برای کنکور ریاضی بخوانیم؟

با توجه به اینکه درس ریاضی در زیر گروه یک تجربی ضریب ۲ و در زیر گروه دو تجربی ضریب ۳ اختصاصی دارد و برای رشته ریاضی هم ضریب ۴ اختصاصی را دارا می باشد، بنابراین آشنایی و اطلاع از نحوه صحیح مطالعه و تست زنی درس ریاضی  کنکور بسیار موثر می باشد.

یک برنامه ریزی منسجم داشته باشید

برنامه ریزی کردن در زندگی‌ ممکن است کار سختی باشد، زیرا نواحی بسیار مختلفی در زندگی شما وجود دارند که باید در هنگام برنامه‌ ریزی در نظر بگیرید. برای آنکه ایده‌ی بهتری از آینده‌ ی مورد نظرتان داشته باشید، باید زمانی را صرف بررسی چیزهایی کنید که برای شما یک هدف مهم تلقی می شوند.

معمولا بهتر است که از پیش، برای هر روز برنامه ریزی کنید. اگر قبلا هرگز برنامه ریزی نکرده ‌اید، شاید کمی زمان ببرد تا بتوانید در برنامه ریزی ‌تان، تمام کاستی ‌ها و ویژگی ‌ها را در نظر بگیرید. برای روز بعد خود، برنامه ‌ای تقریبی بنویسید که در آن تمام کار هایی را که می‌ خواهید انجام دهید و زمانی که می ‌خواهید برای انجام هر یک صرف کنید را فهرست کنید.

Untitled-1.gif

پیش‌ بینی دقیق اینکه انجام هر کار به چقدر زمان نیاز دارد، کمی دشوار است. بنابراین در صورت لزوم، برنامه‌ ی زمانی شما باید به آسانی در یک جهت قابل انعطاف باشد. شما باید زمان‌ های میانی را نیز برای زمان های غیر منتظره در نظر بگیرید. البته نباید از زمان استراحت خود به عنوان زمان میانی استفاده کنید و به زمان استراحت، به چشم زمان غیرضروری نگاه کنید. زمان استراحت نیز باید مانند زمان‌ های اختصاص داده شده به کار های دیگر، برای شما حائز اهمیت باشد.

ساعات مطالعه خود را به مرور افزایش دهید

ساعت مطالعه لازم برای هر درس به چند عامل بستگی دارد. مثلا اگر شما در درس ریاضی ضعیف تر از سایر دروس هستید، باید وقت بیشتری بر روی این درس بگذارید و اگر برعکس در درس خاصی مثل ریاضی خیلی قوی هستید و در عوض در یک یا دو درس دیگر خیلی ضعیف تر هستید، زمان خود را بر روی آن دروس بگذارید. در واقع داوطلبان کنکور سراسری باید 30 درصد از ساعت مطالعه هفتگی خود را به درس ریاضی اختصاص دهند.

با استفاده از چه منبعی ریاضی یاد بگیریم؟

داوطلبان برای مطالعه درس ریاضی می توانند از کلاس و جزوه و کتاب های کمک آموزشی استفاده نمایند. البته اگر پایه ریاضی ضعیفی دارید، یا با استفاده از فرمول های سخت و دشوار کتاب های کمک آموزشی نتیجه ای حاصل نمی شود، بهتر است که از فیلم های کمک آموزشی استفاده کنید و یا کلاس های خصوصی ریاضی کنکور شرکت کنید.

به دلیل ساختار پیچیده و نکات فراوان و مهم درس ریاضی چه در آموزش و چه در تمرین و تست نیاز به منبعی مناسب برای آموزش مفهومی و یادگیری بنیادی دارید. یکی از مهم ترین مزایای بهره گیری از منابع کمک آموزشی ریاضی کنکور، آشنایی با سوالات تستی و 4 گزینه ای، حل کردن پرسش های کنکور سال های گذشته، یادگیری شیوه های تست زنی جدید، یادگیری چگونگی جمع بندی و آموزش مدیریت زمان می باشد. لذا داوطلبان این آزمون جهت موفقیت و رسیدن به رتبه مطلوب خود می بایست علاوه بر مطالعه کتب درسی این گروه آزمایشی، از بهترین منابع کنکور و کتاب های کمک آموزشی در کنار برنامه ریزی کنکور نیز استفاده نمایند.

اگر قصد استفاده از کلاس های خصوصی ریاضی کنکور را دارید، قبل از کلاس ریاضی باید پیش خوانی کنید و سر کلاس به درس خوب گوش فرا دهید و درس را یاد بگیرید و همان روز مبحثی که تدریس شد را از روی جزوه بخونید و برای آن مبحث تمرین های متعددی حل کنید. سر کلاس درس ریاضی باید تمام تمرکز خود را بر روی صحبت های معلم و روش حل تست ها بگذارید.

پس از خواندن جزوه مدرس، باید برید سراغ خود کتاب درسی ریاضی بروید و تمامی مطالب و مسائل مطرح شده در کتاب را مرور کنید و تمامی تمرین های آن را حل کنید.

در درس ریاضی فقط یاد گرفتن نکات و فرمول ها کافی نیست بلکه باید علاوه بر یادگیری این فرمول ها را حفظ کنید. پس از یادگیری فرمول ها باید به حل تست های متنوع جهت یادگیری و تسلط بیشتر بر روی فرمول ها بپردازید. برای جلوگیری از فراموشی باید این مطالب را در فاصله های زمانی مشخص مرور کنید.

چه نوع تست های حل کنیم و چه زمانی باید تست ریاضی بزنیم؟

بعد از اجرای این مراحل باید تعدادی تست برای هر مبحث جهت تثبیت بیشتر مطالب آموخته شده، حل نمایید. شما باید بدون در نظر گرفتن زمان فقط تست بزنید چون فعلا این تست ها فقط جنبه یادگیری و آموزشی دارند و شما فقط باید نکات موجود در تست ها را به خوبی یاد بگیرید.

تعداد تست ها نباید خیلی کم باشد و باید در حدی باشد، که همه مباحثی که خواندید را پوشش دهید. هدف شما در این مرحله این است که روش حل و نکات تست ها رو یاد بگیرید و اگر همه تست ها را غلط جواب دادید یا نتونستید حل کنید اشکالی ندارد زیرا شما هنوز در حال یادگیری هستید. مهم این است که شما نکات این تست ها رو درک کنید و روش حل هر نوع تستی را یاد بگیرید.

همراه تحصیلی.jpg

بعد از اینکه تست های آموزشی را به خوبی کار کردید، باید مباحثی که مطالعه کردید و نکاتی را که از این تست ها فهمیده اید، به صورت خلاصه بنویسید. درخلاصه نویسی فرمول ها و مطالب مهم و نکات مهم را یادداشت کنید. شما باید تعداد و حجم تست ها را با توجه به حجم مبحثی که مطالعه شده و میزان تسلط خود در هر مبحث تعیین کنید. اولویت بین تست های تالیفی و کنکوری با تست های کنکورهای سراسری است.

چند تست ریاضی برای هر فصل کار کنیم؟

این به خود شما بستگی دارد. شما باید علاوه بر حل تست هایی که از آن مبحث چند تست در کنکور سراسری مطرح می شود، بر روی بقیه تست های کنکوری نیز تسلط کافی داشته باشید. مثلا اگر از مبحث مجانب ها در کنکور سراسری یک تست مطرح میشود، شما باید حداقل باید ۵۰ تست تمرینی از این مبحث کار کنید. همچنین اگر شما زمان اضافه نیز داشتید، باید تعداد تست های بیشتری را کار کنید.

منابع ریاضی کنکور تجربی

منابع ریاضی کنکور انسانی

منابع ریاضی کنکور هنر

منابع ریاضی کنکور ریاضی

یک نظر بنویسید

ارسال

محصولات مرتبط

  • img

    آموزش php

  • img

    آموزش php