10 خرداد 1401

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401

در این صفحه چه خواهیم خواند؟
تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

همانطور که مورد توجه داوطلبان کنکور سراسری میباشد: آزمون دانشگاه های سراسری و دانشگاه های آزاد در بازه ای زمانی مشخصی توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار میشود. پس از اولین اعلام نتایج کنکور سراسری داوطلبان وارد مرحله مهم و سرنوشت ساز انتخاب رشته کنکور میشوند ،با توجه به اهمیت بالای که این فرآیند از آزمون کنکور دارد انتخاب رشته کنندگان باید اطلاعات کافی و صحیحی از تمام جزئیات دفترچه های انتخاب رشته داشته باشند. در این مطلب مشاورین مرکز همراه تحصیلی تمام توضیحات لازم را در خصوص  دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ارائه داده اند.

دفترچه.jpg

توضیحات دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401

(ویژه متقاضیان ورود به دانشگاه آزاد اسلامی)

کلیه انتخاب رشته های دانشگاه آزاد در مرکز همراه تحصیلی به دو صورت دستی و نرم افزار انتخاب رشته کنکور انجام میشود و برترین مشاوران حوزه انتخاب رشته، چینش دقیق دانشگاهها را بر اساس رتبه بندی آنها و همچنین بر اساس علایق داوطلبان مرتب خواهند نمود.

 نکات مهمی که در هنگام دریافت و مطالعه دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد باید به آنها توجه کرد:

  • کلیه اطلاعات مربوطه به ثبت نام دانشگاه آزاد در وبسایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی https://azmoon.iau.ac.ir/ منتشر می شود.
  • دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ویژه مقطع خود را دریافت کرده و اطلاعات مربوط به شرایط پذیرش را به درستی مطالعه نمایید.
  • در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد هر دانشگاه و هر رشته دارای کد اختصاصی خود بوده لذا روش کد رشته محل وارد کردن آن با انتخاب رشته کنکور سراسری متفاوت است.
  • در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد به رشته هایی که دارای پدیرش بدون کنکور و یا از طریق کنکور سراسری هستند دقت نمایید.
  • داوطلبان در پذیرش بدون کنکور می توانند از رشته های سایر زیرگروه های آموزشی انتخاب رشته نمایند که معمولا در معدل آنها ضریبی اعمال می شود.
  • برای ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای رشته های با آزمون کد دسترسی روی کارنامه اعلام نتایج را همراه داشته باشید.
  • در انتخاب رشته دانشگاه آزاد حتما شرایط پذیرش دانشجو توسط دانشگاه مقصد را مطالعه نمایید و از امکانات آموزشی و رفاهی آن دانشگاه مطلع شوید.
  • برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد حتما به مسافت دانشگاه از محل سکونت خود توجه نمایید. برخی از واحد های دانشگاه آزاد مانند دانشگاه آزاد تهران شرق خارج از شهر قرار گرفته اند و مسیر رفت و آمد برای مدت طولانی بسیار مهم است.
  • به شهریه رشته های مختلف دانشگاه آزاد دقت نمایید. هرچند که موارد مربوط به شهریه دانشگاهها در دفترچه انتخاب رشته قید نمی شود اما داوطلبان می توانند از طریق تماس با دانشگاه مربوطه از میزان شهریه دانشگاهها مطلع شوند.
  • به رتبه بندی دانشگاهها توجه کنید و اولویت بندی اطلاعات موجود در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد را بر اساس آن انجام دهید.

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای کلیه مقاطع در سال 1401 در زیر برای داوطلبان بارگذاری می شود:

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای چند گروه آموزشی بر روی پایگاه اطلاع رسانی مرکز سنجش آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی www.azmoon.org قرار میگیرد. در مجموع در چندین سیستم آموزشی دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ارائه می گردد که از بین این سیستم های آموزشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دوره های با آزمون در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401

این دوره در دانشگاه آزاد اسلامی پذیرش دانشجویان را همزمان با آزمون سراسری و از طریق آزمون سراسری انجام می دهد. در پذیرش با آزمون دانشگاه آزاد داوطلبان پس از اعلام نتایج اولیه و انتخاب رشته دانشگاه سراسری می توانند در دانشگاه آزاد ثبت نام نمایند که معمولا زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد حدود یک الی دو هفته بعد از برگزاری انتخاب رشته دانشگاه سراسری خواهد بود. با توجه به دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد داوطلبانی که قبلا علاقه مندی خود را به ثبت نام در دانشگاه آزاد اعلام کرده اند، در هنگام اعلام نتایج و دریافت کارنامه اولیه می توانند کد مربوط به ثبت نام در دانشگاه آزاد را دریافت نمایند. با دارا بودن این کد داوطلبان می توانند انتخاب رشته دانشگاه آزاد را انجام دهند.

دفترچه دانشگاه آزاد 1401

داوطلبان متقاضی انتخاب رشته دانشگاه آزاد می توانند پس از انتشار دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد که در نیمه دوم مرداد ماه منتشر می شود جهت انتخاب رشته اقدام نمایند.

داوطلبانی که در کد رشته دلخواه پس از انتخاب رشته پذیرفته نشوند می توانند در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد نیز شرکت نمایند.در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد داوطلبان می توانند اطلاعات مربوط به کد رشته محل های هر دو گروه پزشکی و غیر پزشکی را بصورت جداگانه مشاهده کنند.

کد رشته و کد دانشگاهی در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد:

در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد در بخش پذیرش با آزمون در دو گروه پزشکی و غیر پزشکی داوطلبان می توانند کد مربوط به هر رشته و هر واحد دانشگاهی را ملاحظه کنند. کد هر رشته برای کلیه دانشگاههای کشور ثابت است و کد دانشگاهی نیز برای هر دانشگاه منحصر به فرد است. بدین ترتیب داوطلبان پس از خرید کارت اعتباری مربوط به انتخاب رشته دانشگاه آزاد می توانند جدول مربوط به کد رشته ها و کد های دانشگاهی را ببینند. سپس بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد اقدام به پر کردن این جدول ها شوند.

قبل از انتخاب رشته دانشگاه آزاد به نکات زیر حتما دقت نمایید:

شناخت کامل محل های دانشگاهی. همواره دانشگاههای آزاد به لحاظ کیفیت آموزشی با یکدیگر تفاوت های قابل توجهی را دارند که داوطلبان در هنگام انتخاب رشته دانشگاه آزاد باید به این تفاوت ها توجه نمایند. برای مثال در میان دانشگاههای آزاد تهران برای رشته های فنی و مهندسی دانشگاههای تهران مرکز، تهران جنوب و علوم تحقیقات از سطح علمی بالاتری نسبت به سایر واحدهای دانشگاه آزاد برخوردار هستند و داوطلبان باید در هنگام انتخاب رشته وضعیت علمی هر رشته را بطور جداگانه مورد ارزیابی قرار دهند. حتی باید بطور دقیق اساتید و اعضاء هیئت علمی هر دانشگاه را در رشته مورد نظر خود بشناسند و پس از آن بهترین انتخاب را داشته باشند.

مسافت واحد دانشگاهی تا محل سکونت. پس از انتخاب رشته مورد نظر و شناسایی واحدهای مختلف دانشگاهی داوطلبان باید میزان مسافت از دانشگاه را تا محل سکونت خود در نظر داشته باشند که با توجه به هزینه های موجود در تحصیل دانشگاه آزاد این موضوع نیز میتواند تاثیر گذار باشد.

شناخت امکانات رفاهی و خوابگاهی هر دانشگاه. با توجه به اینکه برخی از داوطلبان متقاضی ثبت نام در دانشگاه آزاد شهرهایی غیر از شهر محل سکونت را برای تحصیل انتخاب می کنند لذا اطلاع کافی از محل اسکان دانشجویان و همچنین سایر امکانات رفاهی آن دانشگاه می تواند در انتخاب رشته آنها تاثیر بگذارد. زیرا در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد اطلاعاتی در مورد امکانات دانشگاه وجود ندارد.

نتایج انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی:

با توجه به اطلاعات موجود در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد داوطلبان می توانند نتایج نهایی انتخاب رشته خود را در اواخر شهریور ماه دریافت نمایند.

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد در بخش پذیرش بدون آزمون:

پذیرش بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی هر ساله در بخش های کاردانی بدون آزمون دانشگاه آزاد، کارشناسی ناپیوسته بدون آزمون دانشگاه آزاد و کارشناسی پیوسته بدون آزمون دانشگاه آزاد دانشجو می پذیرد. طبق قوانین مربوط به دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد داوطلبان برای دوره های بدون آزمون نیازی به شرکت در آزمون سراسری نداشته و بر اساس معدل مقطع قبلی خود می توانند ثبت نام خود را انجام دهند و سپس نتایج انتخاب رشته دانشگاه آزاد را در زمان تعیین شده مشاهده نمایند..

نظام آموزشی پاره وقت و تمام وقت در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد:

طبق نظام آموزشی تمام وقت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد داوطلبان در رشته هایی که دارای شرایط تحصیل تمام وقت هستند بایستی در کلیه ساعات تعیین شده توسط دانشگاه در نوبت های صبح و عصر در کلاس حضور یابند و داوطلبان نمی توانند بیشتر از 6 سال تحصیلی را در دوره کارشناسی سپری کنند. همچنین در نظام آموزشی پاره وقت داوطلبان می توانند در کنار تحصیل به کاری دیگر نیز اشتغال داشته باشند. در نظام آموزشی پاره وقت دانشگاه آزاد داوطلبان بیشتر از 8 سال تحصیلی را نمی توانند به تحصیل مشغول باشند و کلاس های آنها معمولا در نوبت عصر برگزار می شود.

تفاوت مدرکی آموزش تمام وقت و پاره وقت در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد:

طبق اطلاعات موجود در دفترچه تفاوتی بین ارزش مدرکی و استخدامی نظام های آموزشی تمام وقت و پاره وقت وجود ندارد و داوطلبان نباید تفاوتی را بین این گروه های آموزشی قائل شوند.

رشته های موجود در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد در بخش بدون آزمون:

در رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد رشته ها به چند گروه علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و کشاورزی و دامپزشکی، علوم انسانی و هنر و زبان تقسیم می شود. داوطلبان می توانند هر یک از گروه های آموزشی مرتبط با تحصیل خود را انتخاب نمایند و در آن ثبت نام کنند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه آزاد اسلامی در رشته های بدون آزمون:

برای ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد معدل مقطع قبلی مهم می باشد. در ثبت نام دوره کاردانی بدون آزمون دانشگاه آزاد داشتن دیپلم یکی از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کار و دانش مورد نیاز است و معدل کل دیپلم داوطلبان ملاک ارزیابی است. برای داوطلبانی که متقاضی پذیرش در رشته های بدون آزمون مقطع کارشناسی پیوسته می باشند دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی مورد نیاز است. داوطلبان رشته های فنی حرفه ای دارای مدرک کاردانی نیز می توانند در دوره های بدون آزمون کارشناسی پیوسته شرکت نمایند اما صزفا با داشتن مدرک دیپلم و بدون مدرک پیش دانشگاهی نمی توانند در این دوره ها ثبت نام کنند. برای دوره های کارشناسی ناپیوسته نیز داوطلبان باید مدرک دوره کاردانی را داشته باشند و سپس در این دوره ها ثبت نام کنند و نتایج انتخاب رشته دانشگاه آزاد را مشاهده و سپس نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

دفترچه متمم دانشگاه آزاد در انتخاب رشته دانشگاه آزاد:

در دفترچه متمم دانشگاه آزاد یکسری از رشته ها مانند رشته هایی که دارای ظرفیت مازاد و یا ظرفیت در رشته های پردیس خودگردان هستند وجود دارند که داوطلبان می توانند با مطالعه این دفترچه نسبت به ثبت نام در دانشگاه آزاد اقدام نمایند.

انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد حدودا در مهر ماه و بعد از اعلام نتایج دانشگاه آزاد اعلام می شود.

زمان اعلام نتایج انتخاب رشته دانشگاه آزاد 

بنابر نکاتی در بالا به آنها اشاره شد داوطلبان بایستی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد نهایت دقت را داشته باشند و بر اساس ویژگی های فردی و شرایط خود و خانواده خود بهترین تصمیم را در انتخاب رشته داشته باشند. همواره داوطلبان باید شرایط ادامه تحصیل در رشته مورد نظر خود را نیز مورد توجه قرار دهند. اینکه در هر رشته در مقاطع بالاتر کارشناسی ارشد و دکتری رشته مورد نظر آنها دارای چه وضعیتی باشد بسیار مهم است. اینکه آیا می خواهند در مقاطع بالاتر برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند نیز می تواند در انتخاب رشته و دانشگاه آنها تاثیرگذار باشد. بنابراین داوطلبان باید همواره به آینده شغلی و تحصیلی رشته مورد نظر خود توجه ویژه ای داشته باشند.

یک نظر بنویسید

ارسال

نظرات

قشقایی

شرایط ادامه تحصیل رشته ?

سارا

چرا دفترچه انتخاب رشته ارشد دانشگاه ازاد منتشر تشده؟؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام متاسفانه هنوز منتشر نشده به محض قرار گرفتن اونو توی سایت هم براتون میذاریم

n

سلام وقت بخیر چه زمانی دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد ۹۷ در سایت قرار میگیرد و زمان ثبت نام دانشگاه کی هست؟؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام دفترچه انتخاب رشته ارشد تا اخر این هفته دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری و دانشگاه ازاد هم مرداد ماه

عاطفه

سلام. انتخاب رشته ارشد سراسری و ازاد باید باهم باشه؟ .اگه اره چرا دفترچه ازاد منتشر نشده

کارشناس همراه تحصیلی

سلام انتخاب رشته سراسری و آزاد جداگانه انجام میشه و نتیجش هم جداگانه اعلام میشه. برای همین لزومی برای همزمانی انتخاب رشته سراسری و آزاد وجود نداره. فقط آزمون ارشد سراسری و آزاد یکی شده

حميدرضا

سلام براي انتخاب رشته ارشد ازاد از كجا بايد اقدام كنيم و زمانش كي هست؟ با تشكر

کارشناس همراه تحصیلی

سلام زمانی که دفترچه منتشر بشه میتونید از سایت همراه تحصیلی و یا سایت مرکز سنجش دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org دریافت نمایید

حسین

سلام.چگونه باید برای آموزش مجازی کارشناسی ارشد انتخاب رشته کنیم؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام در صورتی که واحدی شرایط پذیرش مجازی داشته باشد می توانید در فرم انتخاب رشته همانند سایر اولویت ها آن را وارد نمایید.

فاطمه

سلام کد دانشگاه ازاد و چطوری ميتونم پیدا کنم،کارنامه رو برداشتن.

Maryam

سلام میخواستم بدونم پذیرش رشته های پیراپزشکی دانشگاه های آزاد چه رتبه ای میخواد

کارشناس همراه تحصیلی

سلام به علت حجم زیاد پرسش ها برای وقت مشاوره در جهاد دانشگاهی لطفا با شماره 66479520 تماس بگیرید

حمیده مهرجو

با سلام وخسته نباشید انتخاب رشته های مازاد خودگردان دانشگاه آزاد در مهر ماه انجام میشود یا در مرداد؟؟؟ رشته های مازاد خودگردان همون تکمیل ظرفیته؟؟؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام مازاد همین الان همزمان با انتخاب رشته انجام میشه و با تکمیل ظرفیت فرق داره. تکمیل ظرفیت برای رشته هایی که ظرفیتشون تکمیل نشده مهر و ابان اعلام میشه

pourya

انتخاب رشته دانشگاه آزاد کی شروع میشه؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام در طی این هفته دفترچه منتشر میشه و بعدش هم انتخاب رشته شروع میشه. گفته بودن اوایل این هفته ولی تا اواسط و یا اواخر هفته طول میکشه

زهرا

سلام من موقع ثبت نام کنکور دانشگاه ازاد شرکت نکردم اما الان پشیمونم حالا باید چیکار کنم می خوام دانشگاه ازاد رشته پیرا پزشکی برم

کارشناس همراه تحصیلی

سلام صبر کنید انتخاب رشته دانشگاه آزاد شروع بشه تا بتونید علاقه مندی دانشگاه آزاد رو بگیرید.

اصلانی

من دیپلم ریاضی دارم میتونم بدون ازمون مدیریت ثبت نام کنم یا نه؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام بله میتونید رشته های بدون آزمون رو ثبت نام کنید.

ali

با عرض سلام و خسته نیاشید.میخاستم بدونم دفترچه انتخاب رشته ازاد از سایر دانشگا ها جداس؟چون تو دفترچه ای ک سازمان سنجش اعلام کرده فقط روزانه،پیام نور و غیر انتفاعی بود. اگه فرق میکنه زمان اعلام دفترچه رو ذکر کنید ک بدونیم کی باید اقدام کرد. با تشکر

کارشناس همراه تحصیلی

سلام بله دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد جداست و الان فقط دفترچه بدون کنکور دانشگاه آزاد اومده و دفترچه با آزمون هم هنوز نیومده

مریم

من از دانشگاهم انصراف ندادم میتونم ثبت نام کنم بعد انصراف بدم؟

امیر

با سلام و درود ببخشید یه سوال داشتم من دفترچه ی دانشگاه آزاد با آزمون رو نگاه کردم دیدم مثلا کد رشته ی پرستاری در همه ی شهر و دانشگاه ها یکیه به چه دلیل اینجوری هست و ممنون میشم راهنمایی کنید

mahsa

سلام خسته نباشید ببخشید میخاستم بدونم این دفترچه ی انتخاب رشته که توی سایت دانشگاه ازاد گذاشتن چرا ناقصه ، همه ی رشته ها فقط یه رقم کد دارن ، چرا پرستاری دانشگاه ازاد ایرانشهر امسال توی لیست نیست ینی امکانش هست این فایل دوباره تعویض بشه ??

کارشناس همراه تحصیلی

سلام بله هر رشته ای که پذیرش دارن اونجا گذاشته نمیشه.

مریم

سلام امسال ژنتیک دانشگاه آزادو حذف کردن؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام بله فقط سلولی و مولکولی و میکروبیولوژی و بیوتکنولوژی پذیرش داره

راحله

سلام..با تراز 6619 و رتبه 121000 کشوری احتمال قبولی در رشته پرستاری مامایی اتاق عمل هوشبری در دانشگاه ازاد هس ؟چه شهرایی؟ در ضمن من بسیج فعال هم دارم...خیلی خیلی ممنون میشم پاسخ بدید

کارشناس همراه تحصیلی

سلام شانس پذیرش شما خیلی پایینه متاسفانه ولی تو انتخاب رشته تمام اولویت های بومی خودتون رو انتخاب کنید

افرا

با سلام و خسته نباشید ببخشید با رتبه ۱۵۰ هزار و سهمیه ۵ درصدی و سهمیه کارمند سپاه ایا احتمال قبولی دانشگاه ازاد برای رشته های دندون پزشکی و پزشکی عمومی هست؟با تشکر

سهیلا

سلام آیا دفترچه کاردانی بدون کنکور آزاد آمده؟ اگر نیومده تقریبا چه زمانی میاد؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام خیر هنوز بارگزاری نشده. احتمالا در شهریور ماه خواهد بود. بعد از دوره های کارشناسی

اشکان

برادرا برای وارد کردن کددوازده رقمی سهمیه بسیج فعال درانتخاب رشته دانشگاه آزاد نود وهفت به کدوم قسمت مراجعه کنیم گویا جایی تعبیه نشده

سینا

سلام من رشتم ریاضی میتونم کد حسابداری بزنم

کارشناس همراه تحصیلی

سلام بله میتونید

امیر

سلام تو دفترچه جلوی بعضی از رشته ها نوشته منوط به تخصیص ظرفیت از سوی وزارت بهداشت خواستم ببینم کی معلوم میشه که ظرفیت تخصیص دادن یا نه؟؟؟ تو رو خدا کمکم کنین

کارشناس همراه تحصیلی

سلام شما الان انتخاب رشته رو انجام بدین و ترتیب رو رعایت کنید که اگر پذیرش اعلام شد زده باشین

زهرا

سلام تو رو خدا جواب بدين خيلي ضروريه اين رشته هاي منوط به تخصيص ظرفيت از وزارت بهداشت چه زماني إعلام ميشن ؟چون الان انتخاب رشته نميشن

کارشناس همراه تحصیلی

سلام شاید در روزهای آینده برای ویرایش اعلام بشن شاید هم تو تکمیل ظرفیت

Zahra

سلام من رشتم ریاضی،دفترچه انتخاب رشته ازاد باکنکورو دانلود کردم از سایت دانشگاه ازاد اما فقط رشته های مهندسیه وحسابداری ومدیریت نداره. میشه راهنمایی کنیدماهایی که میخایم حسابداری بکنیم چه باید بکنیم/

کارشناس همراه تحصیلی

سلام در انتخاب رشته دانشگاه آزاد شما میتونید رشته های گروههای دیگه رو هم انتخاب کنید که با ضریب حساب میشه

مینا

سلام من کنکور ریاضی دادم ولی دیپلم تجربی دارم میتونم پرستاری با ازمون برای انتخاب رشته دانشگاه ازاد رو هم بزنم؟ممنون

کارشناس همراه تحصیلی

سلام خیر چون در گروه تجربی شرکت نکردید امکان این کار وجود نداره متاسفانه. فقط رشته های بدون کنکور رو میتونید انتخاب کنید

آرش

سلام رشته های ژنتیک و شیمی دارویی حذف شدن از مقطع کارشناسی در دانشگاه آزاد علتش چیه؟؟؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام شیمی دارویی حذف نشده و بجای ژنتیک سلولی و مولکولی رو انتخاب کنید چون تفاوتی ندارن باهم. برخی سالها ظرفیت در برخی رشته ها تغییر میکنه فقط

مارال

سلام،دفترچه انتخاب رشته هنر واحد تهران مرکز برای کارشناسی بدون کنکور کی میاد و از چه تاریخی باید اقدام کنیم ب ثبت نام ؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام زمان دقیقش مشخص نیست و شما باید سایت azmoon.org رو پیگیری کنید

نگین

سلام پس کی دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد میاد؟ گفتن تا امروز حق انتخاب رشته داریم چکار باید کرد؟