ثبت نام دوره جامع کنکور 1402 با برترین اساتید کشور آغاز شد. برای کسب اطلاعات کلیک کنید.
25 اردیبهشت 1401

تحصیل کارشناسی ارشد و دکتری در کانادا

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در کشور کانادا مورد سوال بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در کانادا است. کسانی که فارغ التحصیل مقطع کارشناسی در ایران هستند، برای ادامه تحصیل در کانادا نیاز است تا شرایط ارشد و دکتری در کانادا را بطور کامل بررسی کنند. پس از بررسی شرایط تحصیل پزشکی در کانادا که قبلا بررسی کردیم، در این مطلب قصد داریم کارهایی که برای گرفتن پذیرش تحصیلی نیاز است را بررسی کنیم.

شرایط تحصیل ارشد و دکتری در کانادا چگونه است؟

آینده ی خود را با تحصیل در دانشگاه­های کانادا متحول کنید. دانشگاه­های کانادا با شهرت جهانی مکان­های مناسبی برای ادامه­ تحصیل شما در مقطع ارشد و دکترا هستند.

دانشگاه­های کانادا دارنده­ بالاترین امتیازهای جهانی در زمینه­­ پژوهش هستند. برای مثال در رشته ­هایی نظیر پزشکی، بیولوژی، اطلاعات و ارتباطات، کشاورزی، شیلات و جنگل­داری، زمین و علوم محیط زیستی، اقتصاد و تجارت، شاخص پژوهش دانشگاه­های کانادا رتبه­ هفتم رنکینگ جهانی است.

دانشگاه­های کانادا سابقه­ ای طولانی و پرافتخار در نوآوری­های شگفت ­انگیز برای جهان داشته ­اند. برای مثال ویلچر­های الکتریکی، ربات­های فضایی، برنامه ­نویسی جاوا و رادیو­های بی­سیم، همگی از دل این دانشگاه­ها بیرون آمده ­اند.

این تاریخ پرافتخار در زمینه­ پزشکی و علوم نیز خدمات زیادی به جهان ارایه کرده ­است؛ انسولین، آنتی رتروویروسی جهت پیشگیری از انتشار ویروس ایدز، دستگاه­ تنظیم­ کننده­ ضربان قلب، جراحی قلب باز و پیوند سلول­های بنیادین. از آخرین دستاوردها می­توان به پژوهش نوآورانه­ یکی از دانشجویان مقطع دکترای دانشگاه کویین اشاره کرد که در زمینه­ مطالعات سرطان تحولاتی عظیم ایجاد خواهدکرد. کاتلین میرون به ترکیبی شیمیایی دست یافته که می­تواند سلول­های سرطانی را خاموش کند و جلوی انتشار آن­ها را بگیرد.

چرا نام شما در لیست این افتخارات جهانی نباشد؟ برنامه ­های آموزشی و پژوهشی دانشگاه­ های کانادا در مقطع ارشد و دکترا امکاناتی بی ­پایان به شما ارایه می­دهد تا بتوانید با سرآمدترین پژوهشگران جهان در ب­روزترین آزمایشگاه­ها کار کنید.

ارشد و دکتری در کانادا.jpg

برنامه­­ تحصیل در مقطع ارشد و دکترا در کانادا به این صورت است:

دوره­ ارشد که بعد از اتمام دوران لیسانس شروع می­شود و معمولا بین یک تا دو سال به طول می ­انجامد. مطالعات شما در مقطع ارشد شامل ارایه­ یک تز، ارایه­ یک مقاله­ پژوهشی یا گذراندن یک دوره­ آموزش ­محور است.

دوره­ phd و دکترا بعد از پایان مقطع ارشد آغاز می­شود و سه تا پنج سال طول می­کشد. در این دوره شما موظف به ارایه­ تز و دفاع از پایان ­نامه ­ای هستید که از دل تحقیقات گسترده و مبتکرانه­ شما در رشته­ خاص خودتان بیرون آمده است.

در حال حاضر برای تحصیل در مقطع ارشد و دکترا در کانادا می­توانید از امکانات آنلاین و از راه دوری که اکثر دانشگاه­ها ارایه می­دهند استفاده کنید.

دلایلی که شما را برای ادامه­ تحصیل در مقطع ارشد و دکترا در کانادا قانع می­کند:

کانادا سومین مقصدی است که دانشجویان از سرتا­­سر آن را برای کیفیت بالای تحصیل انتخاب می­کنند.

کانادا دارنده­ چهارمین رتبه­ جهانی از نظر فارغ ­التحصیلان ممتاز است.

هزینه­ تحصیلات تکمیلی و زندگی در کانادا به طور متوسط 19.252 دلار در سال است.

سه درصد از تمام تحقیقات علمی جهان توسط دانشگاه­های کانادا انجام می­شود و این در حالی است که تنها پنج درصد جمعیت جهان ساکن کانادا هستند.

مجموع امتیاز دانشگاه­های کانادا در رتبه­ بندی کیو اس، رتبه­ 26 جهانی است که قابل­ رقابت با تنها چند کشور انگشت شمار جهان است.

در مورد هزینه­ تحصیل در مقطع ارشد و دکترا در کانادا نگران نباشید. تحصیل در مقطع ارشد و دکترا در حقیقت یک سرمایه­ گذاری است. با توجه به شاخص و سرشناس بودن برنامه ­های آموزشی کانادا و با توجه به هزینه­ اندک زندگی حتی در شهر­های بزرگ کانادا نسبت به سایر نقاط جهان، تحصیل در مقطع ارشد و دکترا در کانادا یک سرمایه ­گذاری حقیقی است. 😁

هزینه­ تحصیل در کانادا با توجه به برنامه­ شما برای زندگی و شهری که انتخاب می­کنید، متغیر است. با این وجود حداقل هزینه­ تحصیل در مقطع ارشد، 2500 دلار در سال و حداکثر هزینه 18000 دلار می­باشد. این هزینه در دوره­ دکترا بین 2500 تا 1700 دلار متغیر است. البته این نکته را در نظر داشته­ باشید که این هزینه با در نظر گرفتن هزینه­ کتاب­ها و مواد آموزشی برآورد شده­ است. هزینه­ غذا و رفت­ و آمد نیز در هر شهر متفاوت است. اما به طور متوسط سالیانه 1200 دلار برای این امور در نظر بگیرید. در مقطع دکتری از بورسیه های تحصیلی زیادی استفاده میکنید و نگران نباشید.

ممکن است شما شایسته­ دریافت اسکولارشیپ، فلوشیپ یا بورسیه برای ادامه­ تحصیل خود در مقطع ارشد و دکترا در کانادا باشید. دولت کانادا تمامی استان­ها و ایالات را متعهد به حمایت مالی از دانشجویان خارجی و ارایه­ فاند به دانشجویان شایسته کرده­ است.

به طور کلی برای تحصیل در مقطع ارشد و دکترا در کانادا هفت قدم پیش روی شماست:

1: برنامه­ تحصیلی خود را به طور دقیق معین کنید.

برنامه­ های تحصیل در کانادا به اندازه­ی وسعت این سرزمین گسترده و متنوع هستند.

شما می­توانید با استفاده از این سایت جست­­جو گر به برنامه­ ای دقیق براساس رشته و محل زندگی مورد­نظر خود برسید:

https://w05.educanada.ca/index.aspx?action=programsearch-rechercheprogramme&lang=eng

در این سایت نخست رشته­ مورد نظر خود را وارد کنید. برای مثال پزشکی.

سپس زبانی را که می­خواهید با آن به ادامه­ تحصیل بپردازید انتخاب کنید. برای مثال انگلیسی، فرانسه یا هر دو زبان.

در چه مقطعی می­خواهید ادامه­ تحصیل دهید؟ مقطع ارشد یا دکترا را انتخاب کنید.

در چهارمین مرحله استان مورد نظر خود را برای زندگی و تحصیل، ذکر کنید. یا اگر ترجیح خاصی ندارید این نکته را در جست­­جوی خود قید کنید.

در نهایت روی گزینه­ display a list of programs  کلیک کنید و به برنامه ­ای دقیق برای ادامه­ تحصیل در مقطع ارشد و دکترا در کانادا برسید.

2: اگر تمایل به دریافت کمک­ هزینه­ مالی دارید برای این کار اقدام کنید. با توجه به اینکه دولت کانادا برنامه و هدف خود را بر جذب دانشجویانی از سراسر جهان گذاشته و مهم­ترین هدف این کشور جذب دانشجو از ملل مختلف با حفظ طبیعت ملی آن­هاست، قطعا گزینه ­ها و امکانات خوبی برای دریافت اسکولارشیپ یا فاند تحصیلی وجود دارد که می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه­های مورد نظر خود درباره­ آن­ها اطلاعات کسب کنید.

3: حالا که برنامه­ تحصیلی خود را می­دانید و دانشگاه مورد نظر را یافته­ اید برای دانشگاه درخواست ادامه­ تحصیل خود را ارسال کنید یا به اصطلاح رایج برای دانشگاه مورد نظر خود اپلای کنید.

4: بودجه­ خود را برای تحصیل در مقطع ارشد و دکترا در کانادا تنظیم کنید. برای این تنظیم بودجه می­بایست به غیر از هزینه­ تحصیل، به هزینه­ زندگی هم توجه داشته­ باشید. در برنامه ­ریزی مالی خود هزینه­ هایی نظیر کتاب، کامپیوتر، مسکن، غذا، تفریح، پوشاک، سفر، رفت­ و ­آمد، بیمه­ سلامتی و بیمه­ مسافرتی را در نظر بگیرید.

5: نامه­ اجازه­ تحصیل در کانادا یا ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید.

این کاغذ در واقع مهم­ترین چیزی است که بعد از رسیدن به کانادا به آن نیاز دارید. قبل از اینکه برای دریافت این نامه اقدام کنید می­بایست تحصیلات پیشین شما در مقاطع قبلی مورد تایید دولت کانادا قرار بگیرد. بعد از دریافت تاییدیه­ تحصیلی می­توانید برای نامه­ اجازه­ تحصیل در مقطع ارشد و دکترا در کانادا اقدام کنید. برای این کار می­توانید یا به صورت آنلاین درخواست خود را ارایه دهید یا اینکه با مراجعه به سفارت­­خانه ­های مورد نظر ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید. پیشنهاد ما این است که به محض قبولی در دانشگاه برای دریافت ویزای تحصیلی خود اقدام کنید. چرا که ممکن است این پروسه حدود سه ماه به طول بیانجامد.

6: برای شروع یک زندگی کاملا جدید خود را آماده کنید. درباره­ شوک فرهنگی که احتمالا با آن مواجه می­شوید مطالعه کنید و درباره­ شرایط یافتن شغل، قوانین بانکی کانادا و بیمه اطلاعات کسب کنید.

7: چک لیست خود را برای نهایی کردن کارها آماده کنید. این چک لیست می­تواند شامل این موارد باشد:

تهیه­ بلیط، یافتن خانه، چگونگی رفتن از فرودگاه به خانه­ جدیدتان، تغییر پول و به همراه داشتن پول کانادایی به اندازه­ نیازتان، کسب اطلاعات درباره­ محدودیت­ها و میزان باری که می­توانید با خود به کانادا ببرید.

هر دانشگاه برای پذیرش دانشجو شرایط و پروسه­ مخصوص به خود را دارد که شما می­توانید با مراجعه به وبسایت دانشگاه­ها درباره­ چگونگی این روند اطلاعات لازم را کسب کنید و یا با مشاوران مرکز همراه تحصیلی تماس بگیرید.

ارایه­ یک مدرک زبان معتبر که نشان­ دهنده­ توانایی شما برای ادامه­ تحصیل در مقطع ارشد و دکترا در کانادا باشد، از ملزومات مهاجرت به کانادا است. اگر دانشگاه شما انگلیسی ­زبان است و دوره­ های آموزشی آن به زبان انگلیسی ارایه می­شود. مدرک تافل TOEFL و یا مدرک آیلتس IELTS و یا مدرک CAEL که آکادمی آموزش زبان انگلیسی کانادا آن را برگزار می کند از مدارک معتبری است که با داشتن آن­ها می­توانید در مقطع ارشد و دکترا در کانادا تحصیل کنید.

اما دانشگاه­های فرانسوی­ زبان قابلیت­های زبانی شما را هر کدام به صورت جداگانه ارزیابی می­کنند که می­توانید برای اطلاع از چگونگی آن با وبسایت یا ایمیل روابط عمومی دانشگاه مورد­نظر خود شخصا ارتباط برقرار کنید.

 برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در مقاطع ارشد و دکتری در کشور کانادا با مرکز همراه تحصیلی تماس بگیرید.

سایر موراد پر طرفدار برای تحصیل در خارج از کشور:

 

تحصیل در ایتالیا

 

تحصیل در ترکیه

 

تحصیل در آمریکا

 

تحصیل در آلمان

 

یک نظر بنویسید

ارسال