ثبت نام دوره جامع کنکور 1402 با برترین اساتید کشور آغاز شد. برای کسب اطلاعات کلیک کنید.

تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

کشور سوئیس به عنوان یکی از بهترین کشور‌های دنیا برای زندگی و مهاجرت و یکی از پرطرفدارترین کشور‌ها به حساب می‌آید. این کشور دانشگاه‌های متعددی در جایگاه مناسبی در سطح علمی جهانی را در خود جای داده که امکان تحصیل دندانپزشکی در آن‌ها فراهم است. از نظر اقتصادی کشور سوئیس دارای بیشترین تولید ناخالصی بوده و یک کشور بسیار مناسب و فوق‌العاده پیشرفته و ثروتمند به شمار می‌رود. آمار بیکاری در این کشور فقط 2 .97 درصد اعلام شده و تورم این کشور ۱. ۲ درصد است. موارد فوق این نوید را به دانشجویان می‌دهند که برای تحصیل در سوئیس اقدام کنند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

به‌طور کلی می‌توان گفت شرایط تحصیل دندانپزشکی در سوئیس در مقایسه با سایر دانشگاه‌های حوزه شنگن و همچنین بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا و کانادا تفاوتی ندارد. ۴ الی ۵ سال زمان لازم است تا تحصیلات در رشته دندانپزشکی در کشور سوئیس به اتمام برسد. از این مدت تنها دو سال به تحصیلات آکادمیک پرداخته می‌شود. در نتیجه تعداد دروس بسیار کمتر شده و اکثراً به شکل عملی به آموزش ادامه می‌دهند. آموزش‌ها در کلینیک‌های تخصصی صورت می‌گیرند. لازم به ذکر است که پس از اتمام تحصیل دندانپزشکی در این کشور برای کار هیچ‌گونه محدودیتی وجود نخواهد داشت. برای شروع کار تنها نیاز بوده تا پروانه کار را کسب نمایید.

جهت دریافت مجوز کار باید به شرکت در آزمون جامع دندانپزشکی ملی اقدام نمود. تعدادی از دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی سریعاً در این آزمون تخصصی شرکت می‌نمایند. به جرأت می‌توان گفت دانشگاه‌های زیادی در کشور سوئیس وجود دارند که اقدام به پذیرش دانشجو در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی می‌کنند.

 

بورسیه های تحصیلی سوئیس

آموزش رشته دندانپزشکی در سوئیس

ارائه آموزش‌ها و برنامه‌های تخصصی دندانپزشکی به‌طور معمول چهار سال به‌طول خواهد انجامید. دانشجو در دو سال نخست برخی از علوم مورد نیاز پزشکی و دندانپزشکی را آموزش می‌بیند. دو سال دیگر نیز دانشجو باید به تمرین بالینی بپردازد. بسیاری از تکنیک‌های دندانپزشکی زیر نظر مسئول دانشکده انجام می‌شود. زمانی‌که دانشجویی فارغ‌التحصیل می‌گردد باید مجوز ملی دندانپزشکی را کسب نماید. بعضی از دانشجویان پس از اتمام تحصیل دوره‌های یک یا دو ساله تخصصی را نیز پشت سر می‌گذارند. در واقع این دوره‌های تخصصی در رشته‌هایی مانند جراحی دهان یا ارتودنسی است.

 

تحصیل پزشکی در سوئیس

دوره پیش دانشگاهی جهت تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

ارائه مدرک زبان معتبر برای تحصیل دندانپزشکی در سوئیس الزامی است. در واقع اگر متقاضی تسلط کافی به زبان نداشته باشد لازم است تا در دوره‌های پیش دانشگاهی شرکت نموده و به تقویت زبان اقدام نماید. لازم به ذکر است که دانشجویان باید برخی از دوره‌ها را نیز پشت سر بگذارند. این دوره‌ها شامل دوره‌های آناتومی بدن، دروس شیمی، دروس زیست و همچنین دروس مرتبط به دندانپزشکی می‌شوند.

مدت زمان لازم برای گذراندن این دوره‌ها ۱۲ ماه است. پس از پشت سر گذاشتن دوره‌های فوق دانشجو در آزمون شرکت می‌کند و اگر در این آزمون موفق به کسب حداقل نمره شد می‌تواند به دانشگاه ورود پیدا نماید. این دوره‌ها در ترم پاییز برگزار خواهند شد.

لازم به ذکر است که در ماه سپتامبر دانشگاه‌ها شروع به پذیرش دانشجو می‌نمایند و برای اخذ پذیرش باید مدارک لازم را مهیا کرد. این مدارک باید ترجمه شوند و تا قبل از ماه فوریه به دانشگاه مورد نظر ارسال گردند. در بسیاری از دانشگاه‌های کشور سوئیس مدارک به‌صورت آنلاین دریافت خواهند شد.

مدارک لازم جهت اخذ و ورود به دندانپزشکی در سوئیس

به‌طور کلی دانشجویان برای ثبت نام در دوره‌های دندانپزشکی می‌توانند تا تاریخ ۱۵ فوریه برای این امر اقدام کنند. همچنین برای تحصیل در دانشگاه‌های دندانپزشکی برخی مدارک مورد نیاز هستند که شامل موارد زیر می‌شوند:

  • ارائه بیمه نامه شینگن
  • ارائه ۲ قطعه عکس پاسپورتی
  • نامه تمکن مالی
  • اصل نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
  • ارائه مدرک دیپلم و مدرک پیش‌ دانشگاهی با ریزنمرات
  • گذرنامه ملی با ۶ ماه اعتبار
  • ارائه کپی و اصل تمامی صفحات شناسنامه
  • ارائه مدرک زبان با نمره قابل قبول
  • ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزا دانشجویی
  • ارائه فرم انگیزه نامه برای دانشگاه و همچنین سفارت

هزینه ‌های تحصیل دندانپزشکی و زندگی در سوئیس

بسیار حائز اهمیت است که اگر قصد ادامه تحصیل یا زندگی در کشور سوئیس را دارید از وضعیت هزینه‌ها و شهریه دانشگاه‌ها که یکی از مهم‌ترین موضوعات به حساب می‌آید، اطلاعاتی کافی داشته باشید. هر دانشجویی باید با در نظر گرفتن میزان هزینه‌های دانشگاه و تمکن مالی خود، درخواست پذیرش نماید؛ لذا یکی از مهم‌ترین مسائل و موضوعاتی که در رابطه با تحصیل دندانپزشکی در سوئیس مطرح می‌گردد شهریه دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی و برای شهروندان سوئیسی و اتحادیه اروپا خواهد بود.

 در واقع هیچ تفاوتی بین شهریه دانشجویان بین‌المللی و شهروندان سوئیسی وجود ندارد. با توجه به این‌که در کدام یک از دانشگاه‌های کشور سوئیس در حال تحصیل هستید می‌توانیم بگوییم تحصیل دندانپزشکی در سوئیس بسیار مقرون به‌صرفه به نظر می‌رسد. به‌طور کلی می‌توان گفت شهریه سالیانه تحصیل دندانپزشکی در سوئیس بین ۱۰۰۰ تا ۸۰۰۰ فرانک خواهد بود. در این قسمت قصد داریم تا به بررسی هزینه‌های هر نیم‌سال در بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی در کشور سوئیس بپردازیم:

در دانشگاه بازل هزینه تحصیل در دندانپزشکی ۹۸۴ فرانک سوئیس برای هر ترم

در دانشگاه زوریخ هزینه تحصیل در دندانپزشکی ۱۲۷۴ فرانک برای هر ترم

دانشگاه برن هزینه تحصیل دندانپزشکی ۹۸۴ فرانک سوئیس در هر ترم

دانشگاه فریبورگ هزینه تحصیل دندانپزشکی ۹۸۵ فرانک سوئیس برای هر ترم

دانشگاه ژنو هزینه تحصیل برای دندانپزشکی ۷۲۰ فرانک سوئیس برای هر ترم

دانشگاه لوزان هزینه تحصیل در دندانپزشکی ۸۰۰ فرانک سوئیس برای هر ترم

دانشگاه‌ های دندانپزشکی در سوئیس

به جرات می‌توان گفت کشور سوئیس یکی از بهترین کشور‌هایی به شمار می‌رود که دارای محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین دانشگاه‌های دندانپزشکی است. بر اساس رنکینگ جهانی در سطح علمی دانشگاه‌ها، دانشگاه‌های کشور سوئیس دارای رنکینگ زیر ۱۰۰۰ هستند. در واقع بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در کشور سوئیس دارای رتبه جهانی بسیار خوبی بوده که ۶ دانشکده این کشور به عنوان بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی شناخته می‌شوند. این دانشگاه‌ها را می‌توان دانشگاه بازل و دانشگاه برن دانشگاه فریبورگ و لوزان و زوریخ و همچنین دانشگاه ژنو نام برد. در ادامه قصد داریم این دانشگاه‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

دانشگاه بازل

یکی از معروف‌ترین و مشهور‌ترین دانشگاه‌های پزشکی که در کشور سوئیس قرار دارد، دانشگاه بازل نام دارد. این دانشگاه در سال ۱۴۶۰ بنا شد و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور سوئیس شناخته می‌شود. این دانشگاه به‌طور سنتی یکی از دانشگاه‌های برتر آموزش عالی این کشور به حساب می‌آید. در دانشگاه دانشجویان می‌توانند به تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته دندانپزشکی با حضور اساتید بسیار مشهور جهانی اقدام کنند.

دانشگاه برن

یکی دیگر از دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور سوئیس دانشگاه برن نام دارد. در واقع این دانشگاه در پایتخت شهر سوئیس قرار گرفته است. دانشگاه برن در سال ۱۸۳۴ بنا شد و به دلیل گنجایش آموزش بیش از ۱۸ هزار نفر دانشجو به عنوان سومین دانشگاه بزرگ سوئیس معرفی گردید. دانشگاه برن به عنوان برترین دانشگاه‌های جهان شناخته می‌شود.

دانشگاه ژنو

این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی شناخته می‌شود. همان‌گونه که مشخص است این دانشگاه در شهر ژنو سوئیس قرار دارد و در سال ۱۵۵۹ توسط شخصی به نام جان کالوین تأسیس شد. یکی از مهم‌ترین پیشنهادات شغلی را در این دانشگاه کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته دندانپزشکی می‌دانند. لازم به ذکر است بسیاری از برنامه‌ها در این دانشگاه به زبان فرانسه تدریس می‌گردند.

دانشگاه لوزان

این دانشگاه در سال ۱۵۳۷ تحت عنوان دانشگاه الهیأت بنا گردیده و از پاییز سال ۲۰۱۷ دانشجویان بسیار زیادی در این دانشگاه مشغول به تحصیل شدند. این دانشگاه دارای برنامه درسی متنوع و گسترده‌ای مانند برنامه‌های تبادل با دانشگاه‌های مشهور جهان بوده که این موضوع در مشهوریت این دانشگاه نقش بسزایی را ایفا کرده است. در این دانشگاه می‌توان به تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس دندانپزشکی اقدام نمود.

شهریه دانشگاه‌ های کشور سوئیس

در قسمت‌های پیشین نیز به این موضوع اشاره کردیم که دانشجویانی که خارج از حوزه اقتصادی اروپا و اتحادیه اروپا هستند از نظر شهریه در دانشگاه‌های دولتی با شهروندان سوئیسی هیچ تفاوتی نخواهند داشت. لازم به ذکر است که شهریه در دانشگاه‌های خصوصی سوئیس متفاوت بوده؛ در واقع دلیل این تفاوت در شهریه دانشگاه‌های خصوصی دریافت نکردن بودجه از دولت سوئیس توسط این دانشگاه‌ها است لذا باید شهریه‌ای را از دانشجو اخذ نمایند.

کار زمان تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

یکی از کشور‌های گران قیمت برای زندگی پس از برمودا کشور سوئیس است. همچنین این کشور دارای نظام تحصیلی رایگان نیست؛ لذا دانشجویان برای تأمین هزینه‌های خود نیاز دارند تا در حین تحصیل به کار مشغول گردند. به‌طور کلی می‌توان گفت دانشجویان دندانپزشکی می‌توانند در دو نوع کار در محیط دانشگاه و کار خارج از محیط دانشگاه مشغول شوند. کار در محیط دانشگاه به‌طور کلی به کمک استاد و در انجام کار‌های پژوهشی صورت می‌گیرد.

کار خارج از محیط دانشگاه که به عنوان شغل نوع دوم محسوب می‌شود دارای محدودیت زمانی خواهد بود. دانشجویان می‌توانند به واسطه آن درآمد بیشتری داشته باشند. لازم به ذکر است برای انجام کار حین تحصیل لازم است تا دانشجویان اقدام به اخذ مجوز نمایند. باید تعیین گردد که تعداد ساعاتی که یک دانشجو در هفته می‌تواند اقدام به کار کند چند ساعت است.

 

مشاوره رایگان تحصیل دندانپزشکی در سوئیس آکادمی آریانا

برای تسهیل در امر تحصیل نیازمند مشاوره هستید. لذا پیشنهاد می‌شود قبل از اقدام برای هر کاری به دنبال یک مشاوره با تجربه و مجرب بوده تا در طول مسیر یک همراه مطمئن داشته باشید. مشاوره رایگان آکادمی آریانا یک مرکز بسیار حرفه‌ای برای انجام خدمات در زمینه مشاوره است. این آکادمی با دارا بودن پرسنل و افرادی مسئولیت‌پذیر پاسخگوی تمامی نیاز‌های شما خواهد بود.

کلام آخر

هر ساله تحصیل دندانپزشکی در کشور سوئیس مورد استقبال بسیاری از متقاضیان قرار می‌گیرد و دلیل این استقبال وجود دانشگاه‌ها و مراکز عالی بسیار با کیفیتی است که اقدام به آموزش در حوزه دندانپزشکی در این کشور می‌کنند. کشور سوئیس یکی از بهترین کشور‌هایی بوده که می‌توانید برای ادامه تحصیل و اخذ مدرک دندانپزشکی انتخاب نمایید. سطح علمی دانشگاه‌ها و شرایط شغلی پس از فارغ‌التحصیلی نیز بر محبوبیت این کشور در زمینه تحصیل افزوده است.

یک نظر بنویسید

ارسال