25 اردیبهشت 1401

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

تحصیل دندانپزشکی در آلمان یکی از علایق علاقه مندان به تحصیل در رشته های علوم پزشکی است. متقاضیان ایرانی زیادی تحصیل در آلمان را معمولا برای تحصیل پزشکی در آلمان و یا دندانپزشکی و داروسازی انتخاب می کنند. اما در مجموع شرایط تحصیل در آلمان برای مقاطع مختلف خصوصا کارشناسی ارشد و دکتری نیز بسیار ایده آل است. در این مطلب قصد داریم شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان را مورد بررسی قرار دهیم.

تحصیل دندانپزشکی در کشور آلمان

آلمان یکی از بهترین کشورهای آموزش عالی است. این کشور آموزش دندانپزشکی و پزشکی را در چندین دانشگاه ارائه می دهد که عمدتاً در شهرهای بزرگ مانند برلین و مونیخ و همچنین در شهرهای کوچکتر مانند اسن واقع شده اند.

در دانشکده های دندانپزشکی آلمان، زبان انگلیسی نیز مانند آلمانی تدریس می شود و شما می توانید مدرک تحصیلی خود را به طور کامل به زبان انگلیسی دریافت کنید. قبل از ورود به آلمان، دانشجویان باید ابتدا تحصیلات پیش از دندانپزشکی را در داخل یا خارج از کشور تکمیل کنند. شرایط پذیرش مشابه مدارس آمریکایی است، اگرچه متقاضیان باید شرایط زبان آلمانی را نیز داشته باشند.

دلایل تحصیل دندانپزشکی در آلمان

برای دندانپزشکان غیر اتحادیه اروپا، فرصت‌های شغلی زیادی در آلمان وجود دارد و به‌همین دلیل دانشجویان زیادی از سراسر دنیا به تحصیل در آلمان علاقه‌مند هستند. در زیر برخی از دلایل محبوبیت تحصیل دندانپزشکی در آلمان ذکرشده است.

امکان تحصیل رایگان در آلماندر آلمان می‌توانید به‌صورت رایگان در دانشگاه‌های دولتی تحصیل کنید و فقط باید هزینه ترمی پرداخت کنید.

دوره‌های متنوع دندانپزشکی در آلماندانشگاه‌های آلمان دوره‌های دندانپزشکی متعددی را ارائه می‌دهند که متناسب با علاقه افراد برای انتخاب شاخه تحصیلی مدنظرشان است. 

 فناوری‌های نوین دندانپزشکی در آلمانآلمان دارای لابراتوارهای پیشرفته با استاندارد بالای آموزشی است. جلسات عملی در چنین محیط‌هایی به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های کاربردی گسترده‌ای کسب کنید.

 

دندانپزشکی آلمان.jpg

 

کجا می توانم در آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کنم؟

یک چیزی که باید از ابتدا مشخص باشد: اگر قصد دارید در یک دوره کارشناسی در یک دانشگاه دولتی در آلمان تحصیل کنید، به سختی دوره ای را خواهید یافت که به زبان انگلیسی تدریس شود، زیرا اکثریت مطلق آنها به زبان آلمانی تدریس می شوند.

اولین سوالی که به ذهن شما خطور می کند این است که در چه دانشگاه هایی آموزش عالی به زبان انگلیسی ارائه می شود. هیچ‌کس نمی‌خواهد دانشگاهی را فقط به این دلیل که برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد انتخاب کند، اما کیفیت تحصیلی که دریافت خواهد کرد را نیز باید در نظر گرفت.

یکی از فرصت ها برای شما این است که با بررسی وب سایت های دانشگاه ها یک تحقیق آنلاین انجام دهید تا ببینید آیا آنها برنامه های تحصیلی انگلیسی ارائه می دهند یا خیر. برای کاهش این بار بر دوش شما، لیستی از دانشگاه هایی تهیه کرده ایم که فرصت تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان را ارائه می دهند.

در اینجا برخی از بهترین دانشگاه های آلمان که دوره های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، آورده شده است:

 • آکادمی علوم واقع در انجمن پزشکی دهان و فک و صورت کشور آلمان
 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه هاینریش هاینه در دوسلدورف
 • دانشکده دندانپزشکی فیلیپس ماربورگ
 • دانشکده دندانپزشکی آخن
 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه برلین
 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه بن
 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه کلن
 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ارلانگن
 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه فرانکفورت
 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه فرایبورگ
 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه گیسن
 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه گوتینگن
 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه گریفسوالد
 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه هاله
 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه هامبورگ
 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه هانوفر
 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه ینا
 • دانشگاه کیل ، دانشگاه شلسویگ – هولشتاین
 • دانشگاه لایپزیگ: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه های ارائه دهنده دوره دندانپزشکی در آلمان به زبان انگلیسی

برای داشتن آینده شغلی در دندانپزشکی، دانشجوی آینده نگر باید یک دوره تحصیلی معمولی را که ده ترم طول می کشد، به اضافه شش ماه اضافه بر آن بگذراند. پس از یک مرحله پیش بالینی پنج ترم که بر علوم طبیعی، پزشکی و مواد دندانپزشکی متمرکز است، دانشجو باید معاینه اولیه دندانپزشکی خود را با موفقیت انجام دهد. به دنبال آن پنج ترم دیگر مطالعه بالینی، شامل سخنرانی ها، سمینارها و آموزش های عملی، برای تکمیل دانش پزشکی و مهارت های دندانپزشکی دانشجو دنبال می شود.

مدرک دندانپزشکی در آلمان که به زبان انگلیسی تدریس می شود، پس از اتمام موفقیت آمیز دومین آزمون دندانپزشکی دولتی اعطا می شود. این ممکن است با آموزش تخصصی بیشتر در زمینه جراحی دهان، ارتودنسی یا بهداشت عمومی، که می تواند بین سه تا چهار سال طول بکشد، دنبال شود. پس دوره عمومی بطور کلی بین 5 تا 6 سال و دوره تخصص بین 3 تا 4 سال طول میکشد.

 1. دانشگاه هایدلبرگ

بخش دندانپزشکی در بیمارستان دانشگاه هایدلبرگ بزرگترین بخش دندانپزشکی آلمان است و به طور مداوم به عنوان یکی از مشهورترین و بهترین در دانشگاه های آلمان توسط دندانپزشکان متخصص و دانشمندان رتبه بندی می شود.

دانشکده پزشکی و دندانپزشکی در مرکز آکادمیک و تندرستی واقع شده است و دارای دو کلینیک و یک واحد آموزشی است که در مجموع 121 استاد و مدرس، 16 دکتر و بیش از 90 استادیار و دستیار در آن مشغول به کار هستند. این دانشکده جامع ترین برنامه های آموزش دندانپزشکی آلمان را ارائه می دهد. هر برنامه به طور مداوم به سمت کار تیمی با همکاری بین کلینیک دندانپزشکی و واحد آموزشی و آموزشی هدایت می شود. این امر بالاترین سطح مراقبت پزشکی را برای بیماران دندانپزشکی تضمین می کند. تحقیقات علمی نمونه ای وجود دارد که بر پایه تحقیقات روی بافت های سخت (استخوان، پریودنتیوم) و همچنین بافت نرم (اندودنتیکس، توانبخشی دهان) ایجاد شده است.

 1. دانشگاه گوته فرانکفورت آم ماین

دندانپزشکی دانشگاه گوته فرانکفورت آم ماین یک دانشکده دندانپزشکی خصوصی و دولتی در فرانکفورت آلمان است. دانشگاه گوته به دلیل استانداردهای بالای پزشکی و علمی خود به خوبی شهرت دارد و دانشجویان را از سراسر جهان جذب می کند.

دانشکده دندانپزشکی در دانشگاه گوته انواع مدارک استثنایی دندانپزشکی و فرصت های تحقیقاتی را ارائه می دهد. دندانپزشکان از دانشکده دندانپزشکی با دانش بالایی در پزشکی و مهارت های تخصصی در عمل دندانپزشکی فارغ التحصیل می شوند. این متخصصان بسیار آموزش دیده می توانند طیف وسیعی از فرصت های آموزشی و حرفه ای را دنبال کنند، خواه بخواهند تحصیلات خود را ادامه دهند، یک کار خصوصی ایجاد کنند یا نقش رهبری را بر عهده بگیرند. این دانشکده طیف وسیعی از فعالیت‌های آموزشی را برای دانشجویان خود ارائه می‌کند، از جمله شرکت در دوره‌های دانشگاهی، تمرین مهارت‌های بالینی در بیمارستان و مطالعات فردی که در محیط‌های عملی انجام می‌شود. این دانشکده پلتفرم‌های مدرن مدیریت بیمار را ارائه می‌دهد که دانشجویان را قادر می‌سازد از آن بیاموزند.

 1. دانشگاه گوتینگن

دندانپزشکی دانشگاه گوتینگن یکی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های اروپا است. دو کرسی و امکانات کامل تحقیقاتی و آموزشی ارائه می دهد و از نظر پزشکی دندانپزشکی، فناوری دندانپزشکی و پیشگیری ارتباط نزدیکی با این حرفه دارد.

دانشگاه گوتینگن یک دانشگاه تحقیقاتی تثبیت شده و بسیار مشهور با سابقه طولانی در تربیت متخصصان شایسته در تمام شاخه های پزشکی است. این دانشگاه از عصر روشنگری به دلیل برتری خود مشهور بوده است و تا به امروز همچنان دانشجویان جوان را از کشورهای مختلف در سراسر جهان جذب می کند. در این مقاله به فرآیند پذیرش در دانشگاه، ویژگی‌های خاص این دانشگاه و شناخت سنت‌های خاص آن می‌پردازیم.

 1. دانشگاه مونیخ

برنامه DDS در کلینیک دندانپزشکی دانشگاه مونیخ یک برنامه درسی جامع را با یک زیرساخت برجسته و یک محیط آموزشی پیشرفته ترکیب می کند. با همکاری اعضای گروه جراحی دهان و فک و صورت متخصصانی از رشته های ارتودنسی، پروتزهای دندانی، دندانپزشکی زیبایی، گفتار درمانی و اطفال به تدریس مشغول هستند.

دپارتمان دندانپزشکی دانشگاه مونیخ در آلمان رتبه چهارم و یکی از بالاترین رتبه های دپارتمان های دندانپزشکی در سراسر جهان را دارد. ""ارزش های ما جذب دانش آموزانی از سراسر جهان است که می خواهند بخشی از تیمی باشند که به تعالی اختصاص یافته است. کیفیت تحقیق و تدریس ما با شهرت بین المللی عالی ما، میزان رضایت بالای دانشجویان و کارآموزان ما، و تعداد مداوم بالای انتشارات در مجلات معتبر بین المللی منعکس شده است. ما به خود می بالیم که محیط آموزشی عالی را برای دانش آموزان خود فراهم می کنیم و بهترین آموزش ممکن را به آنها می دهیم.""

 1. Universitat zu Koln

UZ Koln Dental  یکی از بهترین برنامه های تحصیلی خارج از کشور در نوع خود در آلمان است. تمامی دوره ها توسط هیئت علمی دانشگاه کلن که یکی از بزرگترین و ممتازترین دانشگاه های آلمان است تدریس می شود."" دانش آموزان ما از یک تجربه آموزشی برجسته همراه با گشت و گذار فرهنگی به برخی از محبوب ترین شهرهای اروپا لذت می برند.

چشم انداز UZ Koln دستیابی به موقعیت پیشرو در دندانپزشکی اروپا و مرکز برتری برای آموزش و تحقیق است. ما می خواهیم به یک دانشگاه و کارفرمای ترجیحی تبدیل شویم و آرزوی مشارکت و شناخت بین المللی را داریم. ما در این اهداف موفق بودیم: ما به رتبه اول در سراسر جهان دست یافتیم. ما ثبت نام دانش آموزان خود را افزایش دادیم. ما امکانات خود را بهبود بخشیم. ما مقالات، کتاب های درسی و فصل های کتاب زیادی را منتشر کردیم. ما یک برنامه تحقیقاتی داخلی فعال ایجاد کردیم. و اکنون مرحله بعدی فرا می‌رسد: ما می‌خواهیم به عاملی برای برتری علمی و همچنین مکانی تبدیل شویم که در آن افراد خود را به صورت شخصی توسعه دهند.""

بورسیه های تحصیلی در آلمان

 

 1. دانشگاه پزشکی Charite

دندانپزشکی دانشگاه پزشکی Charite در بالای خیابان برنائر، در محله شیک برلین در Schöneberg قرار دارد. این کالج در سال 1992 افتتاح شد و از آن زمان دانشجویان زیادی در آن تحصیل کرده اند. اساتید قابل توجه دکترها بیوش، نول، رنولدی و راینر هستند. برای همه دانشجویان دندانپزشکی، یک جایگاه در دانشگاه پزشکی Charite، یکی از بالاترین رتبه‌بندی موسسات آموزشی در اروپا تضمین می‌شود. این شهرت بسیار خوبی برای آموزش فنی دارد، با بیش از 1700 کارمند که تجهیزات و امکاناتی با کیفیت بالا ارائه می دهند که بی نظیر است.

دانشگاه پزشکی Charite برنامه های آموزشی دندانپزشکی را ارائه می دهد که در سراسر جهان شناخته شده است. این تنها دانشکده پزشکی خصوصی در آلمان است که در رتبه‌بندی جهانی آموزش پزشکی در رتبه‌بندی 7 رتبه‌بندی جهانی قرار دارد. ""روش‌های آموزشی نوآورانه ما تدریس را سرگرم‌کننده می‌کند و هیئت علمی ما با اشتیاق به تدریس متمایز می‌شود. برنامه DDS در Charité تنها برنامه بین المللی است که در دندانپزشکی در سطح کارشناسی ارشد تخصص دارد."" با امکاناتی که آن را در میان بهترین امکانات برای آموزش دندانپزشکی در اروپا قرار می دهد، برنامه تحصیلی آموزش جامعی با استانداردهای کلاس جهانی ارائه می دهد.

 1. ام اچ هانوفر

برای کسانی که در رشته دندانپزشکی تحصیل می کنند، تئوری و عمل دست به دست هم می دهند. MHH هر سال از 80 دانشجوی جدید در مقطع کارشناسی دندانپزشکی استقبال می کند. آنها مدرک خود را پس از 11 ترم با گذراندن Staatsexamen تکمیل می کنند، پس از آن می توانند پزشک شوند یا دوره های آموزشی را برای تخصص در جراحی دهان، ارتودنسی و فک و صورت بگذرانند.

 1. دانشگاه بن

دانشگاه بن تنها دانشگاه آلمانی است که در رتبه بندی 100 دانشگاه برتر جهان در زمینه دندانپزشکی، پزشکی، داروسازی، زیست پزشکی و پزشکی گرمسیری قرار دارد، دانشگاه بن به دلیل کیفیت بالای تدریس و تحقیق شهرت برجسته ای دارد. دندانپزشکان دانشگاه بن متعهد هستند که از طریق همکاری گسترده با چندین مرکز دندانپزشکی در منطقه اطراف دانشگاه، اطمینان حاصل کنند که دانشجویان و کارکنان تجربه لذت بخشی را در طول حضور در آنجا داشته باشند. دانشگاه بن محل استقرار دانشمندان و محققین مشهور بین المللی است و همچنین محل نگهداری آرشیو زیگموند فروید در سطح جهانی است.

اقامت دانشجویی در آلمان

 

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه بن در شش کلینیک به آموزش درمان به دانشجویان خود می پردازد. با وجود 180 دانشجو در هر کلینیک، هر دانشجو به ازای هر مراجعه به کلینیک، حدود 4 بیمار دارد. با کمک آخرین فن آوری، دانشکده می تواند فرصت های یادگیری را فراهم کند که در غیر این صورت بدون ایجاد این امکانات اضافی غیرممکن است. شبکه کامپیوتری دانشکده به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا تکنیک‌های مختلف درمانی را مطالعه کنند و در آی‌پد خود امتحان بدهند. دانش‌آموزان می‌توانند در هر زمان و هر مکان یاد بگیرند، بنابراین می‌توانند در طول سال در سراسر جهان تحصیلات خود را با خود همراه کنند.

 1. دانشگاه لایپزیگ

دندانپزشکی با کیفیت بالا در دانشگاه لایپزیگ برای دانشجویان بین المللی نیز در دسترس است. ساختمان‌های مدرن، طیف بین‌المللی برنامه‌های مدرک و همکاری‌های بین‌رشته‌ای یک محیط دانشگاهی درجه یک را ایجاد می‌کنند. ما همراه با شما راه حل های نوآورانه ای را برای توسعه راه هایی برای پیشگیری و درمان بیماری های دهان و دندان توسعه می دهیم.

به طور فزاینده ای، دانشجویان دندانپزشکی مایلند در آموزش های کل نگر شرکت کنند که در آن جنبه های روانی، بیولوژیکی و اجتماعی با هم در نظر گرفته می شود. رشته های مختلف بالینی جدیدی هستند که حتی در دانشگاه های ایالات متحده تدریس نمی شوند. دانشگاه لایپزیگ سنت شناخته شده ای در مراقبت های جامع دندانی دارد و کارگاه های بسیاری را ارائه می دهد که به موضوعات روانشناسی و سلامت در سال پیش دانشگاهی و در سال تحصیلی می پردازد. این برنامه یک پایه عالی برای یک حرفه در دندانپزشکی و سایر حرفه های مراقبت های بهداشتی ارائه می دهد.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل دندانپزشکی در آلمان

شرایط ورود به دوره مشابه آلمانی است. تفاوت اصلی این است که در مقاطع تحصیلی انگلیسی شما باید با ارائه یک آزمون استاندارد که تافل و آیلتس رایج ترین آنها هستند، تسلط مناسب به زبان انگلیسی را نشان دهید.

مدارک زیر برای درخواست برای برنامه تحصیلی انگلیسی در آلمان نیاز دارید

دیپلم دبیرستان

 • ریز نمرات تایید شده نمرات شما از تحصیلات قبلی
 • اثبات تسلط به زبان انگلیسی
 • GRE یا GMAT
 • نامه های انگیزشی یا مرجع (اختیاری)

مدارک تحصیلی شما باید مطابق با استانداردهای آموزش عالی آلمان باشد در غیر این صورت اجازه ورود به دوره معمولی دانشگاه را نخواهید داشت. در چنین موقعیتی، دانشگاه مورد نظر شما ممکن است از شما بخواهد که در یک دوره مقدماتی شرکت کنید تا مهارت ها و دانش لازم برای شرکت در دوره معمولی هدف خود را به شما بدهد.

با توجه به مدرک شما مبنی بر تسلط به زبان انگلیسی، چندین نوع نمرات در دانشگاه های آلمان پذیرفته می شود، اما اغلب تافل و آیلتس هستند.

حداقل نمره لازم برای پذیرش در تافل 80 و در آیلتس 6.5 است اما بسته به دانشگاه و نوع رشته شما تغییر می کند. در مقطع کارشناسی ارشد، زبان انگلیسی از استانداردهای علمی بالاتری برخوردار است، بنابراین حداقل نمرات در مقایسه با دوره های کارشناسی بالاتر است.

به هر حال، ما به شما توصیه می کنیم تا حد ممکن به نمره بالاتری دست یابید، زیرا نقش مهمی در پذیرش شما ایفا می کند، به ویژه در دانشگاه های پرتقاضا، جایی که رقابت شدید است و کمیته های پذیرش باید بر چندین عنصر عملکردی تکیه کنند.

نکته خارج از بحث: برای داوطلبانی که قصد تحصیل پزشکی ایتالیا و یا دندانپزشکی در ایتالیا را دارند نیز، باید بگوییم که امکان تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی فراهم است و در کنار آلمان می توانند به گزینه تحصیل در ایتالیا نیز فکر کنند. برای پذیرش در ایتالیا شرکت در آزمون imat و قبولی در آن نیاز است.

یک نظر بنویسید

ارسال