25 اردیبهشت 1401

تحصیل داروسازی در ایتالیا

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

تحصیل داروسازی در ایتالیا به دلیل برخورداری از معتبر ترین دانشگاه ها با رنکینگ جهانی بالا، مجرب ترین اساتید جهان، اعطای مدرک با اعتبار جهانی، هزینه پایین تحصیل و... هر ساله متقاضیان زیادی را جذب کرده است.برای تحصیل داروسازی در ایتالیا نیاز به شرکت در آزمون آیمت که ویژه تحصیل پزشکی در ایتالیا است، نمی باشد و باید در آزمون تولک اف TOLC-F شرکت کنید. برای شرکت در این آزمون داشتن آیلتس با نمره 6 الزامی می باشد. البته شرایط تحصیل در ایتالیا در هر یک از دانشگاه های این کشور با یکدیگر متفاوت است و علاقه مندان به تحصیل داروسازی در ایتالیا باید پیش از اقدام جهت پذیرش در دانشگاه های این کشور از شرایط آن به خوبی آگاه شوند. لذا مرکز همراه تحصیلی به بررسی شرایط تحصیل داروسازی در ایتالیا و معرفی دانشگاه های معتبر داروسازی ایتالیا پرداخته است.

تحصیل داروسازی در ایتالیا

 

کشور ایتالیا یک کشور با تمدن تاریخی است که از هزاران سال پیش به دلیل فرهنگ و تاریخ غنی، مورد توجه اکثر مردم قرار گرفت. پایتخت این کشور تاریخی شهر رم است. واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی این کشور ایتالیایی می باشد. ایتالیا نسبت به سایر کشورهای قاره اروپا جمعیت بیشتری دارد.

مسیر تحصیل و مهاجرت تحصیلی به این کشور نسبت به سایر کشور های اروپایی همواره آسان تر بوده و راه برای علاقه مندان به تحصیل در ایتالیا بسیار هموار است. کشور ایتالیا به دلیل برخورداری از دانشگاه هایی با رنکینگ جهانی بالا، اعطای مدرک معتبر جهانی، اعطای بورسیه های تحصیلی ایتالیا و…به یکی از محبوب ترین کشور های اروپایی جهت تحصیل تبدیل شده است. هر ساله متقاضیان بسیاری این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود جهت تحصیل در رشته هایی همچون پزشکی، داروسازی و... بر می گزینند.

تحصیل داروسازی در ایتالیا همواره مورد توجه علاقه مندان این رشته از سراسر جهان بوده است. این کشور با بهره مندی از معروف ترین دانشگاه ها و بهترین اساتید جهان و همچنین اعتبار جهانی مدرک فارغ التحصیلان، همواره در حوزه های تحصیل پزشکی و همچنین داروسازی رتبه اول را از آن خود کرده است. از دیگر امتیازات تحصیل در این کشور، هزینه های پایین تحصیل می باشد.

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

 

رشته داروسازی یکی از پرمتقاضی ‌ترین رشته ‌های علوم پزشکی پس از رشته های پزشکی و دندانپزشکی می باشد. اهمیت این رشته به دلیل نیاز روز افزون بشر به مبارزه و پیشگیری و درمان بیماری ها می باشد. بنابراین با توجه به بازارکار غنی این رشته، رقابت میان علاقه مندان این حوزه تحصیلی به خصوص در ایران بسیار شدید است و تعداد کمی از این افراد می توانند به هدف خود برسند. همچنین به دلیل سختی و محدودیت های پذیرش در این رشته در ایران، آسان ترین راه برای علاقه مندان به تحصیل در رشته داروسازی مهاجرت تحصیلی می باشد و هر ساله کشور ایتالیا مقصد بسیاری از این داوطلبان می باشد.

در ادامه به شرایط تحصیل داروسازی در کشور ایتالیا و دانشگاه های معتبر داروسازی این کشور می پردازیم.

تحصیل داروسازی در ایتالیا1.jpg

آزمون زبان ایتالیایی

بورسیه های تحصیلی ایتالیا

رتبه قبولی زبان ایتالیایی

شرایط تحصیل داروسازی در ایتالیا

یکی از مهمترین شروط تحصیل داروسازی در ایتالیا داشتن مدرک دیپلم 12 سال تحصیلی می باشد. داوطلبان پس از ارایئه مدارک می توانند برای تحصیل در این رشته اقدامات لازم را انجام دهند. مدت زمان تحصیل داروسازی در ایتالیا 5 سال است که به طور پیوسته برگزار می شود. داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره بالای 6 از دیگر شرایط لازم برای اخذ پذیرش در رشته داروسازی در دانشگاه های این کشور می باشد.

تحصیل داروسازی در ایتالیا هم به زبان مادری این کشور یعنی ایتالیایی و هم به زبان بین المللی انگلیسی امکان ‌پذیر است. البته شرایط تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی و ایتالیایی با یکدیگر تفاوت دارد. برای مثال متقاضیان تحصیل داروسازی به زبان ایتالیایی باید در آزمون آلفا تست شرکت کنند. این آزمون یک آزمون ورودی به زبان ایتالیایی جهت ورود به دانشگاه های ایتالیا می باشد.

همچنین علاقه مندان به تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی باید در آزمون  TOLC-F شرکت کنند. این آزمون، تنها در دو دانشگاه ایتالیا که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، برگزار می شود. این آزمون جهت تعیین سطح علمی متقاضیان برای ورود به مقطع کارشناسی رشته هایی همچون داروسازی برگزار می‌ شود. حداقل نمره قبولی در این آزمون در دانشگاه ‌های مختلف، متفاوت است. این آزمون‌ هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیایی برگزار می ‌شود.

آزمون  TOLC-F دارای 50 سوال می باشد. مباحث این آزمون شامل 15 سوال از مبحث زیست شناسی، 15 سوال از مبحث شیمی، 7 سوال از مبحث ریاضیات، 7 سوال از مبحث فیزیک و 6 سوال از مبحث منطق می باشد. مدت زمان پاسخگویی به سوالات این آزمون 72 دقیقه می باشد.  نمره ‌دهی این آزمون به نحوی است که داوطلبان به ازای هر پاسخ درست 1 نمره دریافت کرده و به ازای هر پاسخ اشتباه نیز 0.25 از دست می دهند. منابع آزمون تولک اف شبیه منابع آزمون imat است و داوطلبان می توانند از همان منابع استفاده کنند.

افرادی که موفق به قبولی در این آزمون نشوند، می توانند پس از گذراندن یک دوره آموزشی 6 الی 9 ماهه، برای تحصیل داروسازی در ایتالیا اقدام کنند. افراد پس از گذراندن دوران 5 ساله تحصیل خود، باید یک سال دوره کارآموزی را بگذرانند و پس از آن می توانند وارد بازارکار داروسازی شوند.

برترین دانشگاه های داروسازی در ایتالیا

رتبه بندی دانشگاههای ایتالیا برای انتخاب دانشگاه برای داوطلبان مهم است. در ادامه تعدادی از دانشگاه های کشور ایتالیا که در زمینه داروسازی سابقه درخشانی دارند، را معرفی می کنیم. از جمله بهترین دانشگاه های داروسازی ایتالیا در بین دانشگاه های دولتی می توان به دانشگاه تورورگاتا، دانشگاه بولونیا، دانشگاه اوربینو کارلو بو و دانشگاه پاویا و... اشاره کرد.

دانشگاه تورورگاتا روم و دانشگاه بولونیا یکی از محبوب ترین وعتبر ترین دانشگاه های داروسازی در ایتالیا می باشند. هر یک از این دانشگاه ها  ظرفیت مشخصی برای پذیرش داوطلبان دارند و افراد در صورت داشتن شرایط مورد نظر این دانشگاه ها می توانند جهت تحصیل داروسازی اقدام نمایند.

تحصیل در ایتالیا.jpg

دانشگاه هایی که تحصیل داروسازی در ایتالیا را ارائه می دهند:

در ادامه به دانشگاه هایی که برنامه داروسازی را ارائه میدهند میپردازیم :

 1. دانشگاه رم تور ورگاتا

 • مدرک اعتایی در پایان دوره : کارشناسی ارشد داروسازی یا MPharm
 • طول دوره : 5 سال
 • زبان تحصیل : انگلیسی یا ایتالیایی
 • مکان پردیس داروسازی: رم
 • امکان گذراندن بخشی از دوره داروسازی در دانشگاه ناتینگهام انگلستان

دانشگاه تورورگاتا رم که در سال ۱۹۸۲ تاسیس شده است دومین دانشگاه برتر شهر رم است. با وجود قدمت کم، دانشگاه دولتی تورورگاتا توانسته کیفیت آموزشی بالایی برای دانشجویان از سراسر جهان ارائه دهد. این دانشگاه همچنین دارای یکی از مجهزترین بیمارستان‌های ایتالیا است که یک مرکز مراقبت و تحقیقاتی در کل منطقه محسوب می‌شود.

دوره تحصیلی داروسازی، که در دانشگاه رم تور ورگاتا برگزار می شود، به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شود.این دوره توسط دانشکده پزشکی و دانشکده علوم با مشارکت دانشکده معتبر داروسازی دانشگاه ناتینگهام (بریتانیا) و Alliance Boots تأسیس شده است. این همکاری بر بین المللی بودن آموزش ها تاکید فراوانی می کند و این موضوع، دوره را بسیار رقابتی و نوآور می کند.

داروسازی یک حرفه مراقبت های بهداشتی علمی در حال تکامل است که بر درمان و پیشگیری از بیماری ها و تضمین رفاه عمومی تمرکز دارد. دانشکده داروسازی بین‌المللی تورورگاتا شامل اساتید و کارشناسان بخش‌های مختلف، مانند شیمی، زیست‌شناسی، پزشکی، اقتصاد و حقوق، و همچنین سایر موضوعاتی است که به طور سنتی با دوره‌های داروسازی مدرن مرتبط هستند.

فعالیت آموزشی کلاسیک با سخنرانی ها و کارگاه های آموزشی برجسته ای که توسط دانشمندان واجد شرایط تدریس میشنود، ادغام شده است. یکی دیگر از نوآوری های بزرگ این دوره، معرفی آموزه هایی در زمینه علوم تنظیمی است که شامل مروری بر امور نظارتی در اتحادیه اروپا و تأثیر آن بر توسعه محصولات دارویی میشود.

 1. دانشگاه بولونیا

 • مدرک اعتایی در پایان دوره : کارشناسی ارشد داروسازی یا MPharm
 • طول دوره : 5 سال
 • زبان تحصیل : انگلیسی یا ایتالیایی
 • مکان پردیس داروسازی: ریمینی

دانشگاه بولونیا که در سال ۱۰۸۸ در شهر بولونیا ایتالیا تأسیس شده، قدیمی‌ترین دانشگاه جهان محسوب می‌شود. این دانشگاه با بیش از ۶۵۰۰۰  دانشجو یکی از بزرگ‌ ترین دانشگاه‌های ایتالیا به شمار می‌رود. دانشگاه بولونیا دارای واحدهای متعددی در شهرهای مختلف ایتالیا و نیز خارج از ایتالیا در شهرهای آرژانتین، بروکسل، نیویورک و شانگهای است.

داروسازی (کارشناسی و کارشناسی ارشد ترکیبی)

داروسازی در این دانشگاه 5 سال طول می کشد و هدف آن ارائه دانش نظری و عملی برای تربیت فارغ التحصیلان با پایه علمی محکم است که برای انجام حرفه داروساز و فعالیت در حوزه سلامت به عنوان متخصص در دارو و محصولات بهداشتی ضروری است.  

این برنامه دانش آموزان را در معرض کسب دانش عمیق مفید برای این حرفه قرار میدهد و مطالعات دقیق در موارد زیر ارائه می دهد: دارودرمانی و پایبندی بیمار به درمان های مزمن، دانش داروهای بیوتکنولوژیک؛ مراقبت دارویی؛ ارتقاء سلامت و دانش تجهیزات پزشکی. این دوره همچنین دانش عناصر اخلاق ، ژنتیک، اپیدمیولوژی و آسیب شناسی بالینی را ارائه می دهد که شخصیت حرفه ای فارغ التحصیلان را تکمیل می کند.

5 دلیل برای ثبت نام در این دوره تحصیلی

 • تبدیل شدن به یک متخصص مرجع مهم برای سلامت مردم
 • این یک دوره آموزشی اختصاصی در یک پردیس پویا و در شهری مطلوب مانند ریمینی است.
 • داروسازی نقطه ملاقات علوم دارویی، بهداشتی، بیولوژیکی و شیمیایی است.
 • دانشجو را مستقیماً با کار داروساز و مواجهه با واقعیت های بین المللی مختلف سایر کشورهای اروپایی آشنا میکند.
 • چندین فرصت شغلی در زنجیره تامین دارو و محصولات بهداشتی ارائه می دهد.

دانشگاه های فوق پذیرش دانشجوهای بین المللی را انجام میدهند و زبان تدریس رشته شان انگلیسی است.

 

 1. دانشگاه تورین :

 • مدرک اعتایی در پایان دوره : کارشناسی ارشد داروسازی یا MPharm
 • طول دوره : 5 سال
 • زبان تحصیل : ایتالیایی
 • مکان پردیس داروسازی: تورین

دانشگاه تورین یکی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های ایتالیاست. دانشگاه تورین (یونیتو) در شمال غربی ایتالیا، یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه های این کشور است که 67000 دانشجو و بیش از 4000 دانشمند و کارمند اداری دارد.

دانشگاه تورین همواره به ارتباط با سازمان های بزرگ و همکاری با کشورهای در حال توسعه در سطح بین المللی گرایش دارد. در سال 2017، Times Higher Education آن را یکی از 500 دانشگاه برتر جهان معرفی کرد. این دانشگاه همچنین در بین 5 دانشگاه برتر ایتالیا قرار دارد و طبق آخرین داده های ANVUR، بالاترین رتبه فعالیت های تحقیقاتی در ایتالیا را دارد.

دانشگاه تورین در سال 1404 میلادی توسط تأسیس شد. در سال 1412، آنتونیو کوزانو، پزشک معالج شهردار، مسئولیت تأسیس دانشکده پزشکی را به عهده گرفت.

 1. دانشگاه پادووا

 • مدرک اعتایی در پایان دوره : کارشناسی ارشد داروسازی یا MPharm
 • طول دوره : 5 سال
 • زبان تحصیل : ایتالیایی
 • مکان پردیس داروسازی: پادوا

این دانشگاه واقع در شمال شرقی ایتالیا و در کمتر از ۴۰ کیلومتری ونیز واقع شده است.طبق نتایج رتبه بندی بهترین دانشگاههای جهان ، دانشگاه پادووا در سطح جهانی ۲۴۲ و در ایتالیا در جایگاه چهارم قرار دارد. برای تحصیل داروسازی در دانشگاه پادووا دانشجویان باید دارای مدرک دیپلم متوسطه باشند و در آزمون TOLC-F نمرات لازم را کسب کنند. ظرفیت پذیرش این دانشگاه برای تحصیل رشته داروسازی ۱۶۰ نفر است.

 1. دانشگاه اوربینو کارلو بو

 • مدرک اعتایی در پایان دوره : کارشناسی ارشد داروسازی یا MPharm
 • طول دوره : 5 سال
 • زبان تحصیل : ایتالیایی
 • مکان پردیس داروسازی: اوربینو

دانشکده داروسازی دانشگاه اوربینو کارلو بو یکی از قدیمی ترین دانشکده های ایتالیا است و تحصیل داروسازی در این دانشگاه از سال ۱۸۶۰ وجود دارد اما ریشه آن به قرن ۱۷ برمی گردد.

نحوه گرفتن پذیرش داروسازی ایتالیا :

 • برای ورود به رشته ی داروسازی در ایتالیا متقاضیان می بایست در آزمون TOLC-F شرکت کنند
 • آزمون TOLC-Fهم به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیایی برگزار می‌شود
 • هزینه ثبت نام در این آزمون ۳۰ یورو میباشد
 • این آزمون آنلاین و به صورت غیر حضوری برگزار می گردد
 • آزمونTOLC-F در دفعات متفاوتی از ژانویه تا نوامبر هر سال برگزار می شود
 • این آزمون آزمونی آنلاین و فردی است
 • آزمون TOLC-F شامل ۵۰ سوال است
 • داوطلبان در این آزمون ۷۲ دقیقه زمان دارند
 • این آزمون شامل مباحث زیست، شیمی، ریاضیات، فیزیک ، منطق میباشد
 • این آزمون به دفعات متعددی در سال برگزار میشود
 • دانشجویانی که می‌خواهند در رشته‌هایی مانند داروسازی، شیمی دارویی و فن‌آوری تحصیل کنند باید در این آزمون شرکت کنند.

 

اخذ ویزای تحصیل داروسازی در ایتالیا

علاقه مندان به تحصیل داروسازی در ایتالیا پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود، باید جهت دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا اقدام کنند. لازم به ذکر است که تمامی مدارک لازم جهت ارائه برای اخذ ویزای تحصیلی باید به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی ترجمه شود. همچنین مدرک زبان آزمون آیلتس و یا سایر مدارک معادل مانند تافل و یا دولینگو نیز برای ارائه به سفارت الزامی است.

از جمله مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیل داروسازی در ایتالیا عبارتند از:

 • مدارک 3 سال تحصیلی همراه با ریز نمرات ترجمه شده
 • داشتن اصل شناسنامه به همراه ترجمه آن
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6
 • در صورت تحصیل به زبان ایتالیایی ارائه مدرک B1
 • 5 قطعه عکس 3 در 4
 • گذرنامه و پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • نامه تمکن مالی

موقعیت کار پس از تحصیل داروسازی در ایتالیا

کشور ایتالیا برای کمک به دانشجویان خود جهت تامین مخارج تحصیل و زندگی این اجازه را داده است تا در حین تحصیل بتوانند کار کنند. دانشجویان اجازه 20 ساعت در هفته را دارا می باشند. همچنین دانشجویان پس از فارغ التحصیلی این اجازه را دارند که به مدت یک سال در ایتالیا بماند و کار مورد نظر در زمینه تخصص خود را پیدا کند.

تحصیل در ایتالیا

آزمون تولک اف

بورسیه های تحصیلی ایتالیا

پزشکی ایتالیا

یک نظر بنویسید

ارسال

نظرات

ماندانا

سلام میخواستم بدونم طول دوره تحصیل داروسازی در ایتالیا چقدر هست؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر مدت تحصیل داروسازی در ایتالیا 4 سال است.