25 اردیبهشت 1401

تحصیل داروسازی در آلمان

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

پس از بررسی شرایط تحصیل پزشکی در آلمان و همچنین شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان، می رسیم به رشته بعدی پر طرفدار برای تحصیل در آلمان، آن هم تحصیل داروسازی در آلمان. رشته ای که طرفداران بسیاری دارد و در این مطلب قصد داریم برای کسانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند شرایط رشته داروسازی را بررسی کنیم.

تحصیل رشته داروسازی در کشور آلمان

تحصیل در رشته داروسازی یک رویای بزرگ برای بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان است.

برای کسانی که آلمان را به عنوان یک تجربه تحصیل بین المللی در نظر میگیرند، محیط های مطالعاتی عالی، آزمایشگاه های نوآورانه و قابل دسترس، اساتید و محققان بسیار عالی و هزینه های پایین شهریه دانشگاه ها نسبت به کشور های دیگر،این انتخاب باعث پشیمانی نخواهد شد.

داروسازی بخش مهمی از زنجیره مراقبت های بهداشتی است که بازار کار گسترده ای را برای کسانی که عنوان و حق عضویت در این مدار بزرگ را با موفقیت به دست می آورند، ارائه می دهد. با توجه به رتبه بندی همراه تحصیلی برای سال 2022 ، معیارهای متعددی با دقت انتخاب شده اند تا بهترین دانشگاه آلمان برای تحصیل داروسازی انتخاب شود. از میان مجموعه استانداردهایی که انتظار می‌رود رعایت شود، من موارد زیر را انتخاب کردم تا فهرستی از بهترین دانشگاه‌های موفق آلمان و خصوصیات این رشته محبوب ، داروسازی، به شما ارائه کنم.

 

داروسازی1.jpg

محتوای تخصص داروسازی در آلمان

در مطالعات فارماکولوژی، شما دانش علوم طبیعی و پزشکی را برای درک نحوه عملکرد داروها و همچنین مشکلات فیزیولوژیکی تشریحی ادغام می کنید. شما تجربه تحقیق در مورد داروها و تحویل ایمن آنها به پزشکان و بیماران را به دست خواهید آورد. موضوعات و رشته های بعدی به عنوان مثال، زیست شناسی دارویی، یافتن و استفاده از مواد فعال در حیوانات و گیاهان، برنامه ریزی شیمی مولکولی دارویی، آزمایش، و ساخت مواد فعال در آزمایشگاه، و همچنین در حوزه های تأثیر را فرا خواهید گرفت. فارماکولوژی و سم شناسی برای تعیین اثر مواد دارویی، چگونگی اثر این اثرات و سازگاری آن با سایر مواد دارویی و این امر تعیین کننده اثرات درمانی مواد دارویی است و به ایمنی و کیفیت مدیریت دارو می پردازد. موضوعات دیگر عبارتند از: ایمونولوژی، آناتومی و فیزیولوژی انسان، گیاه شناسی. اگر می خواهید در علوم طبیعی کار کنید و به علوم پزشکی علاقه مند هستید، داروسازی با فرصت های شغلی عالی انتخاب مناسبی است.

مهمترین موضوعاتی که در رشته داروسازی گنجانده شده است

 • شیمی طبیعی
 • تجزیه و تحلیل داروها
 • فارماکولوژی و سم شناسی
 • شیمی بالینی و بیوشیمی
 • شیمی عمومی، معدنی و آلی
 • مبانی فیزیک و شیمی فیزیک
 • زیست شناسی دارویی

مدت زمان تحصیل داروسازی در آلمان

تحصیل در رشته داروسازی 8 ترم یعنی چهار سال به طول می انجامد. مدرک اعطایی در پایان دوره، لیسانس داروسازی است. در طول تحصیل، شما باید دو دوره آموزشی که هر کدام 4 هفته به طول می انجامد را بگذرانید. یکی از این دوره های آموزشی در داروخانه های عمومی برای آشنایی با جنبه کاربردی این تخصص خواهد بود. پس از اتمام دوره های اصلی که 4 ترم طول می کشد، می توانید اولین آزمون سراسری خود را سپری کنید. پس از گذراندن دوره دوم که 4 ترم طول می کشد، می توانید در آزمون سراسری دوم قبول شوید. برای کار به عنوان داروساز پس از تحصیل در رشته داروسازی، همچنان باید یک سال آموزش عملی در رشته داروسازی را بگذرانید. برای اخذ مجوز فعالیت حرفه ای داروساز باید بعد از این سال عملی آزمون داروسازی گرفته شود و پس از آن می توان درخواست مجوز داد.

آینده شغلی پس از اتمام تحصیلات داروسازی در آلمان

فارغ التحصیلان رشته داروسازی عمدتاً به عنوان داروساز یا در داروخانه های بیمارستانی کار می کنند. مدرک داروسازی همچنین امکان فرصت های شغلی در تحقیق و توسعه، تولید و تضمین کیفیت در صنعت داروسازی را ارائه می دهد. علاوه بر این دومین زمینه شغلی عمده برای داروسازان، فرصت های شغلی با مقامات بهداشتی، در بهداشت عمومی و خدمات بهداشتی یا با موسسات آزمایش برای تجزیه و تحلیل پزشکی قانونی، حفاظت از محیط زیست، در تجارت داروسازی، در آموزش و آموزش در دانشگاه ها وجود دارد. و آکادمی ها و همچنین ناشران و مجلات تخصصی. فرصت کار در زمینه تحقیقاتی و آموزشی اما پس از تحصیلات تکمیلی و دکترا وجود دارد.

میانگین درآمد داروسازی در آلمان پس از فارغ التحصیلی چقدر است؟

حقوق ماهیانه از 3300 یورو در ماه متغیر است. پس از چند سال، حقوق شما به طور متوسط ​​به 4200 یورو در ماه افزایش می یابد.

برای تحصیل در این تخصص چه شرایطی باید کسب کرد؟

داروسازی یکی از تخصص هایی است که نیاز به معدل بسیار بالایی در دیپلم دارد. معدل بالای 90% برای دریافت پذیرش تحصیلی در یکی از دانشگاه های آلمان مورد نیاز است.

برخی از دانشگاه های پیشرو در آموزش داروسازی در آلمان

 • Technische Universität Braunschweig
 • دانشگاه کیل
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه ماربورگ
 • دانشگاه ارلانگن-نورنبرگ

 فهرست زیر شامل هشت دانشگاه آلمانی است که معیارهای انتخاب شده را برآورده می کنند و بهترین انتخاب امسال برای تحصیل در رشته داروسازی تعیین شده اند:

 1. دانشگاه TU BRAUNSCHWEIG

داروسازی از سال 1835 در TU Braunschweig تدریس می‌شود. امروزه این مکان میزبان بیش از 600 دانشجوی داروسازی است. این یکی از بزرگترین مراکز داروسازی در بین دانشگاه های آلمان و تنها در ایالت نیدرزاکسن است. مطالعه مراکز داروسازی پیرامون مبانی علمی داروهای پزشکی از تهیه مواد فعال زیستی، تجزیه و تحلیل شیمیایی و فرمولاسیون دارویی آنها تا اثرات آنها بر انسان است. دانش‌آموزان همچنین در مورد جنبه‌های مختلف تحقیقات فعلی که در مؤسسات دارویی تحت تمرکز تحقیقات مشترک «مولکول‌های زیست فعال و توسعه دارو» انجام می‌شود، بینش کسب می‌کنند. موضوعات اصلی تحقیقاتی شامل، به عنوان مثال، طراحی منطقی دارو، فارماکولوژی مولکولی بیماری‌های قلبی عروقی، و توسعه میکروذرات کلوئیدی مانند سیستم‌های دارورسانی و بیوتکنولوژی ترکیبات فعال زیستی از گیاهان است.

 1. دانشگاه ماربورگ

Philipps-Universität نه تنها یک دانشگاه آلمانی غرق در سنت، بلکه از قدیمی ترین دانشگاه ها در جهان است. این دانشگاه به عنوان یک موسسه پروتستان در سال 1527 شروع به کار کرد. برای نزدیک به پنج قرن در حال حاضر دانشگاه به عنوان محل تحقیق و تدریس خدمت کرده است. در حال حاضر نزدیک به 25000 دانشجو در ماربورگ تحصیل می کنند که 12 درصد آنها از سراسر جهان هستند. به جز بخش‌های مهندسی، دانشگاه تقریباً میزبان سایر رشته‌های تحصیلی علمی است. رشته های مختلف به دانشکده های مختلف اختصاص داده شده است. دانشگاه فیلیپس به عنوان مهد شکوفایی و رهایی در منطقه ماربورگ آلمان در نظر گرفته می شود.

 1. دانشگاه گریفسوالد

دانشگاه گریفسوالد که در سال 1456 تأسیس شد، یکی از قدیمی ترین مؤسسات دانشگاهی در اروپا بوده و هست که به چندین دهه سنت افتخار می کند. بیش از 12000 دانش آموز از سراسر جهان مدرن ترین راهنماهای آموزشی و فرصت های تحقیقاتی هیجان انگیز را در یک محیط یادگیری دوستانه دریافت می کنند. اولویت های پژوهشی در دانشگاه گریفسوالد در علوم زیستی، فیزیک و علوم زمین، تعامل فرهنگی در منطقه بالتیک/اسکاندیناوی و همچنین حقوق و اقتصاد است. دانشجویان در همکاری‌های بین رشته‌ای در دانشکده‌ها شرکت می‌کنند و هدفشان برتری در پژوهش و تدریس است.

 1. دانشگاه فرانکفورت

دانشگاه گوته فرانکفورت که در میان برترین دانشگاه‌های تحقیقاتی بین‌المللی قرار دارد، برنامه‌های آکادمیک متنوع، گروه‌های متنوعی از موسسات تحقیقاتی و تمرکز بر رویکردهای بین‌رشته‌ای برای حل مشکلات پیچیده را ارائه می‌دهد. این دانشگاه به افتخار یوهان ولفگانگ فون گوته، دانشمند متولد فرانکفورت که به دلیل مشارکت استثنایی خود در ادبیات، علم و فلسفه مشهور است، نامگذاری شده است. در گروه بیوشیمی، شیمی و داروسازی، 32 استاد به تحقیق و تدریس مشغول هستند. آنها توسط 215 کارمند دائمی پشتیبانی می شوند و در تدریس برای بیش از 1850 دانشجوی کارشناسی و 500 دانشجوی دکترا و فوق دکتری در سه موضوع مختلف مشارکت دارند: داروسازی، شیمی و بیوشیمی.

 1. دانشگاه فرایبورگ

در میان شرایط و شرایط تحصیلی عالی، دانشگاه فرایبورگ یک رویکرد عملی عالی به دانشجویان خود ارائه می دهد. آزمایشگاه بیوانفورماتیک دارویی در موسسه علوم دارویی الگوریتم ها و نرم افزارهایی را برای تحقیقات دارویی توسعه می دهد. زمینه های تحقیقاتی در این موسسه شامل مدل سازی برهمکنش های مولکولی، پیش بینی اثرات بیولوژیکی مولکول ها و شناسایی عوامل دارویی جدید بالقوه است. همچنین می توان واکنش ها و اثرات مختلف درمان را تحلیل و تبیین کرد. حوزه دیگری از کار در آزمایشگاه، ارزیابی حجم وسیعی از داده‌ها است که با روش‌های اندازه‌گیری به‌روز و فرآیندهای زیست‌شناسی سیستم‌ها تولید می‌شوند.

 1. دانشگاه کیل

بنیادهای دانشگاه کیلز که در شهر کیل آلمان واقع شده است، به سال 1665 باز می گردد. این موسسه به عنوان Academia Holsatorum Chiloniensis توسط کریستین آلبرت، دوک هلشتاین-گوتورپ، پیدا و تأسیس شد. امروزه حدود 24000 دانشجو در دانشگاه کیل مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه کیل بزرگترین، قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه در ایالت شلزویگ-هولشتاین است. مؤسسه داروسازی متعلق به گروه داروسازی است و به بخش های فرعی داروسازی بالینی، زیست شناسی دارویی، شیمی دارویی و داروسازی و داروسازی زیستی تقسیم می شود.

 1. دانشگاه وورزبورگ

همانطور که شعار دانشگاه بیان می کند، آموزش پژوهشی میان رشته ای، کلید موفقیت دانشمندان زندگی فردا است. دانشگاه وورزبورگ یک محیط کلاس جهانی از موسسات تحقیقاتی را فراهم می کند که دارای سنت طولانی و موفق همکاری در بین دانشکده ها هستند. دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم زندگی از ابتکار مشترک دانشکده های زیست شناسی، پزشکی، شیمی و داروسازی، فیزیک و فلسفه حاصل می شود. همین روحیه بین رشته ای است که وورزبورگ را به میان چهار دانشگاه برتر آلمان در علوم زیستی سوق داد.

 1. فو برلین

موسسه داروسازی در دانشگاه فرای برلین یکی از بزرگترین مراکز آموزشی داروسازی در آلمان است. در برلین-براندنبورگ فرای Universität تنها دانشگاهی است که دارای رشته داروسازی است. تدریس و تحقیق در زمینه های زیست شناسی دارویی، شیمی دارویی، داروسازی بالینی، فارماکولوژی و فناوری داروسازی انجام می شود. این موسسه بر توسعه و آزمایش دارو، تجزیه و تحلیل مواد طبیعی، روش‌های آزمایش جایگزین و سیستم‌های نوآورانه تحویل دارو تمرکز دارد.

مطالبی که ممکن است علاقه مند باشید:

داروسازی ایتالیا

 

آزمون تولک اف ایتالیا

 

آزمون آیلتس

 

آزمون زبان آلمانی

یک نظر بنویسید

ارسال