تحصیل حقوق در ایتالیا

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

تحصیل حقوق در ایتالیا برای داوطلبان رشته انسانی و علاقه مندان به تحصیل در ایتالیا دارای شرایط خاصی است که در این مطلب قصد داریم تا برای علاقه مندان به تحصیل در رشته حقوق در کشور ایتالیا این شرایط را باز کنیم. در کنار تحصیل پزشکی در ایتالیا رشته های علوم انسانی دیگری مانند تحصیل مدیریت در ایتالیا، تحصیل MBA در ایتالیا نیز طرفداران خاص خود را در سال های اخیر داشته است.

 

شرایط تحصیل حقوق در ایتالیا.jpg

تحصیل حقوق در ایتالیا، چگونه در سرزمین مافیا شوالیه حقیقت شوید؟

تحصیل حقوق در ایتالیا نه تنها رویای جذابی است؛ بلکه با قرار گرفتن در مسیر درست با راهنمای مشاوران زبده به‌راحتی قابل تحقق است.

جمهوری پارلمانی ایتالیا در میان سوئیس، فرانسه، اسلوونی و جزایر سیسیل و ساردینا در جنوب اروپا جای گرفته است. بخشی از شهرت ایتالیا به‌واسطه وجود شهر واتیکان و سن مارینو است که از لحاظ حقوقی کشورهای مستقلی هستند.

هر چند نام این سرزمین با امپراطوری رم شهره آفاق گردیده است؛ ولی هویتی به نام ایتالیا از سال ۱۸۶۱ به‌عنوان یک کشور مستقل شکل گرفته و یکی از جوان‌ترین کشورهای اروپای غربی است.

پیوستگی تاریخ ایتالیا با امپراطوری رم و سرانجام جدا شدن به‌عنوان یک دولت مستقل باعث شده که امروز شاهد طیف گسترده‌ای از تنوع فرهنگی در کشور پیتزا و مافیا باشیم و همین پارادوکس‌ها و جمع عقاید متضاد مطالعه و تحصیل حقوق در ایتالیا را به یک ماجراجویی هیجان‌انگیز تبدیل کرده که می‌تواند فصل جدیدی را در زندگی شما را رقم بزند.

ایتالیا سرزمین پیتزا و مافیا

مردم ایتالیا روز دوم ژوئن هر سال را به یاد همه‌پرسی نوع حکومت که موجب شکل‌گیری جمهوری ایتالیا شد جشن می‌گیرند و آن‌ را روز ملی خود می‌دانند؛ لیکن تاریخ این منطقه به پیش از ظهور امپراطوری رم باز می‌گردد و داستان تأسیس شهر رم (پایتخت ایتالیا) بیش از ۲ هزار سال پیش (۲۷ سال قبل از میلاد) آغاز شده است.

پرچم سه رنگ ایتالیا که به‌نوعی الهام گرفته از پرچم فرانسه است، از سه رنگ سبز سفید و قرمز مشابه پرچم ایران ایجاد شده با این تفاوت که محور گسترش رنگ‌ها عمودی است. ایتالیایی‌ها هفتم ژانویه را در رجیو امیلیا (جایی که‌ نخستین بار پرچم برپا شد) جشن می‌گیرند. مفاهیم نمادین رنگ پرچم کشور چکمه مثال جالبی از شدت افکار مذهبی و ملی‌گرایانه در ایتالیا است.

مفسران مذهبی رنگ سبز را نماد امید، سفید را نمادی از ایمان و قرمز را یادآور نیکوکاری می‌دانند که به سه ارزش الهی نیز شهره هستند و استقلال طلبان و ملی‌گرایان سبز را نشانه دشت و تپه، سفید را نشانه قله‌های آلپ و قرمز را یادآور کشته‌شدگان استقلال ایتالیا می‌دانند.

همه راه‌ها به رم ختم می‌شود

اگرچه همه راه‌ها به رم ختم می‌شود؛ ولی سراسر ایتالیا مملو از خاطره‌های کهن بشری است و بی‌دلیل نیست که از کولوسئوم گرفته تا کوه آتنا مکان‌های جذابی را خواهید یافت که به‌عنوان میراث جهانی بشریت شناخته می‌شود و در حقیقت ایتالیا بیش از هر کشور دیگر صاحب میراث جهانی است.

سفر به رم خود یک رویا جذاب است؛ لیکن از آن جالب‌تر تمایل دوباره به بازگشت به‌ رم است. از همین رو افسانه شهری در رم وجود دارد که می‌گوید اگر سکه‌ای به میان فواره تروی (از معروف‌ترین آب‌نماهای‌ دنیا که یادگار دوران باروک است) بیندازد به رم باز خواهید گشت.

اگر هنوز در قدرت جاذبه افسون کننده رم شک دارید، خوب است بدانید که سالانه یک میلیون یورو سکه از کف این آب‌نما جمع‌آوری می‌شود که نشانه آرزوی هزاران مسافر رم در سودای دریافت مجدد ویزای ایتالیا است. تعداد زیادی از این آرزومندان شیفته اعتبار سطح علمی دانشگاه‌های ایتالیا شده‌اند و برای تحصیل حقوق در ایتالیا به این کشور مهاجرت می‌کنند.

تحصیل حقوق در ایتالیا

ایتالیای امروز به‌عنوان چهارمین اقتصاد بزرگ جهان، جایگاه خاصی در بین کشورهای اتحادیه اروپا دارد و حضور در پیمان ناتو و سازمان تجارت جهانی آن را به مهره مهمی در مناسبات سیاسی و استراتژیک تبدیل کرده است؛ لیکن برای تحصیل حقوق در ایتالیا باید در ابتدا با ساختار حقوقی آن آشنا شوید.

عضویت کشور چکمه در اتحادیه اروپا باعث شده شرایط تحصیل حقوق در ایتالیا نیز تابعی از قواعد حقوقی این اتحادیه و اعضای آن باشد. جمهوری پارلمانی ایتالیا از دو مجلس نمایندگان و مجلس سنای جمهوری تشکیل شده است. سیستم حقوقی ایتالیا نیز از دادگاه‌های اداری، کیفری و مدنی تشکیل شده است. دادگاه‌های اداری و مدنی تنها وکلا را ملزم به تکمیل اسناد دادگاه می‌کنند و پس از صدور حکم خوانده یا خواهان می‌توانند به‌ درخواست تجدیدنظر برای دادگاه بالاتر و حتی دادگاه عالی ایتالیا اقدام کنند.

از دیگر وظایف دادگاه‌های اداری حفظ منافع فردی است و به‌طور کلی منافع عمومی، بودجه عمومی و مشکلات وصیت‌نامه‌ها، حوزه املاک و مسائل شهر و روستا مورد بررسی قرار می‌دهند. پرونده‌های جنایی نیز در دادگاه‌های ایتالیا با حضور قاضی و هیئت‌های منصفه پیگیری می‌شود.

روند تحصیل حقوق در ایتالیا

هرگاه در ایتالیا وکیل شوید به عضویت کانون ملی وکلای ایتالیا در خواهید آمد با نام Avvocati شناخته خواهید شود.

از آنجا شغل وکالت در ایتالیا غیرمتمرکز است، می‌توانید عضو کانون وکلای محلی نیز شوید؛ ولی قواعد اصلی و تدابیر انضباطی کانون وکلا هنوز هم شامل حال شما خواهد شد و موظف به رعایت آداب رفتاری خاصی هستید.

برای دریافت مدرک دوره کارشناسی حقوق (LLB) و کارشناسی ارشد حقوق  (LLM) باید یک‌‌‌‌‌‌‌ سال کارآموزی در یک شرکت حقوقی را تجربه کنید. البته خان بعدی شما برای وکالت در ایتالیا گذر موفق از آزمون وکالت است.

تحصیلات عالیه حقوق با بودجه‌های متنوع به‌معنای شانس موفقیت بیشتر برای پوشیدن ردای وکالت است و خوشبختانه هزینه تحصیل در دانشکده‌های حقوق در ایتالیا نیز باتوجه‌به دولتی و خصوصی بودن و حتی منطقه متفاوت است؛ از همین جهت بهتر است با بهترین دانشگاه‌های حقوق در ایتالیا آشنا شوید.

بهترین دانشگاه‌های حقوق در ایتالیا

قدمت دانشگاه‌های ایتالیا به نخستین سال‌های قرن یازدهم می‌رسد و رشته‌های متنوعی برای کسب مدارج مختلف در آنها ارائه داده می‌شود. خبر خوب این است که استقبال از دانشجویان بین‌الملل در این دانشگاه‌ها به‌خوبی انجام می‌پذیرد و به همین دلیل در اغلب این مراکز عملی برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی با سطح هزینه‌ها متوسط و حتی مقرون‌به‌صرفه‌تری از دیگر دانشگاه‌های غربی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

در این کشور با داشتن سن حداقل ۱۷ و حداکثر ۳۰ سال می‌توانید وارد مرحله تحصیل حقوق در ایتالیا شوید و پس از دوره LLB و دوره LLM می‌توانید وارد مرحله پذیرش درجه PhD در یکی از بهترین دانشگاه‌های حقوق در ایتالیا همچون موارد زیر شوید:

 • دانشگاه بولونیا
 • مدرسه مطالعات پیشرفته Sant’Anna
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه میلان

تحصیل حقوق در دانشگاه بولونیا 

تحصیل رشته حقوق در ایتالیا با نام دانشگاه بولونیا گره خورده و زبان آموزشی در مقطع LLB ایتالیایی و در مقاطع LLM و PhD ایتالیایی یا انگلیسی است. دانشگاه بولونیا از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا (تاسیس شده در ۱۰۸۸ میلادی) است و تجربه آموزش بزرگانی همچون توماس بکت و نیکلاس کوپرنیک را در رزومه خود دارد.

با سه سال تحصیل برای مدرک کارشناسی و ۲ سال برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد و گذراندن ۱۲۰ واحد ECTS و ۳ سال آموزش برای PhD شما نیز می‌توانید یک از ۱۸ هزار فارغ‌التحصیل سالانه دانشگاه بولونیا با رنک جهانی ۱۶۰ باشید.

تحصیل حقوق دانشکده مطالعات پیشرفته Sant’Anna

دانشکده مطالعات پیشرفته Sant’Anna با تدبیر لئوپولد لورن در ۱۷۸۵ تأسیس شد و امروز در قالب چند موسسه سیاست و توسعه، اقتصاد، مدیریت، علوم زیستی، فناوری ارتباطات، بیورباتیک و البته مؤسسه حقوق پذیرای شما است.

دانشجویان این دانشکده به نخست‌وزیری ایتالیا، دانشمندان علوم اعصاب و روزنامه‌نگاران موفقی در جامعه تبدیل شدند. فرصت استفاده از برنامه تبادل دانشجو با دانشگاه‌های معروف سراسر جهان و دوره‌های کارآموزی با کنفرانس‌های معتبر جهان از دیگر مزایای این دانشگاه است.

زبان آموزشی تحصیل حقوق در دانشکده مطالعات پیشرفته Sant’Anna در مقطع LLB ،LLM و PhD ایتالیایی است و خبر خوب این است که اگر مشکل مالی داشته باشید می‌توانید شانس خود را برای دریافت بورسیه حدود ۱۸ هزار دلاری برای ۵ نفر در هر سال امتحان کنید.

تحصیل حقوق دانشگاه ساپینزا رم

دانشگاه ساپینزا رم ۷۰۰ سال قدمت دارد و نخستین دانشگاه در اروپا با ظرفیت بیش از ۱۱۳ هزار دانشجو، ۹ هزار دانشجوی بین‌المللی و حضور ۳۳۰۰ استاد است.

نه‌تنها طیف برنامه‌های تحصیل بسیار متنوع است؛ بلکه برای همه آنها بورسیه تحصیل نیز در نظر گرفته شده و حتی خدمات رایگان برای متقاضیان برجسته و شرایط خاص وجود دارد.

تحصیل حقوق در دانشگاه ساپینزا رم با زبان آموزشی ایتالیایی میسر است و با گذراندن ۵ سال می‌توانید مدرک کارشناسی ارشد را دریافت کنید. برای دریافت مدرک دکترا حق انتخاب حقوق خصوصی، حقوق عمومی، تطبیقی و بین‌المللی و حقوق روم روی میز گزینه‌های شما قرار داد.

تحصیل حقوق دانشگاه پادوا

پایه‌گذار دانشگاه پادوا تعدادی از دانشجویان و اساتید در سال ۱۲۲۲ میلادی بودند و شهرت آن به‌واسطه موفقیت فارغ‌التحصیلان جریان‌سازی همچون دیگو والری (ادیب)، جوزپه کلمبو (استاد مکانیک سماوی)، لوئیجی استفانینی و انریکه اوپوچ (فیلسوفان ایتالیایی)، وینچنزو گالوچی (پزشکی که‌ نخستین پیوند قلب را در ایتالیا انجام داد) است.

نکته جالب هویت و مانیفست دانشگاه پادوا با رنگ جهانی ۲۱۶ این است که قوانین و انتخابات و انتصابات این دانشگاه توسط دانشجویان انجام و تصویب می‌شود و مبنای فکری آنها دفاع از آزادی فکر و تدریس بود که در شعار دانشگاه و شخصیت موفق فارغ‌التحصیلان تجلی یافته است. 

کارشناس دانشکده حقوق با کسب مدرک تک دوره‌ای در طول ۵ سال یادگیری حقوق عمومی، خصوصی و اداری، قانون مدنی، حقوق جزا و قوانین بین‌الملل و اروپا این شانس را خواهد داشت که در برنامه‌های تحصیل خارج از ایتالیا نیز شرکت کند.

درجه دکترا به‌صورت یک مدرک تلفیقی از اصول قوانین اروپا و بین‌الملل و با زبان آموزشی ایتالیایی (و در برخی واحدهای PhD انگلیسی) در دسترس خواهد بود.

تحصیل حقوق در دانشگاه میلان 

برای تحصیل حقوق در ایتالیا نمی‌توان از دانشگاه میلان که در سال ۱۹۲۴ تأسیس شد یاد نکرد؛ چرا که این مرکز آموزش عالی در طی یک‌ قرن گذشته گستره فعالیت‌های خود را از ۴ دانشکده به ۱۱ دانشکده افزایش داده است.

دانشکده حقوق دانشگاه میلان برنامه همکاری وسیعی برای آموزش و کارآموزی در دادگاه، شرکت‌ها و سازمان‌های حقوقی دارد.

زبان آموزشی دانشگاه میلان، ایتالیایی و انگلیسی است و برای کارشناسی ارشد ۵ سال مطالعه دروس متمرکز بر جنبه‌های قوانین ملی و بین‌المللی لازم است. پس از این دوره ECTS با ۳۰۰ واحد است که شما کارشناس حقوق خواهید شد. تحصیلات تکمیلی نیز در طول ۲ سال به زبان ایتالیایی است و برای ورود به آن نیاز به قبولی در آزمون زبان ایتالیایی است. طبیعتا برای دوره های انگلیسی زبان باید روی آموزش زبان انگلیسی خود کار کنید و مدارک زبان آیلتس و یا تافل را ارائه دهید.

مدارک اپلای رشته حقوق در ایتالیا

برای حضور در هر کدام از این دانشگاه‌ها باید به‌ تهیه مدارکی از قبیل مدارک هویت، مدارج تحصیلی، مهارت زبان انگلیسی و ایتالیایی، توصیه‌نامه، انگیزه‌‌نامه، رزومه و... باتوجه‌به نظر کارشناس تحصیل حقوق در ایتالیا بپردازید.

هزینه تحصیل حقوق در ایتالیا

محاسبه هزینه تحصیل حقوق در ایتالیا با شناخت هنر بودجه‌بندی چندان کار سختی نیست. به زبان ساده شما باید شاخص اصلی هزینه‌های زندگی در ایتالیا را رصد کنید و البته در آنجا نیز همانند ایران سبک و نحوه زندگی در هزینه‌کرد شما موثر خواهد بود.

به‌عنوان مثال، در نظر بگیرید مخارج شما به یورو و برای یک ماه چقدر خواهد بود. توجه به شاخص‌های اصلی با کشف قیمت‌های حدودی آنها برای شروع برآورد راه‌حل خوب است؛ لیکن بهترین شیوه برآورد نتیجه استفاده از خدمات مشاوره است. از میان شاخص‌های اصلی هزینه تحصیل حقوق در ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سهم اجاره آپارتمان مشترک ۴۳۰ یورو
 • سهم قبض آب و برق ۵۶ یورو
 • هزینه اینترنت ۲۹ یورو
 • هزینه ایاب‌وذهاب ۳۵ یورو
 • و...

البته هزینه‌هایی نیز مانند نوع غذا، تفریحات رایج و... نیز وجود دارد که ذیل مفهوم سبک زندگی ساده، متوسط یا لاکچری نتایج متفاوتی برای شما رقم خواهد زد؛ ولی برای اینکه چشم‌اندازی از این فهرست داشته باشد می‌توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • غذاها و نوشیدنی‌ها (فست‌فود‌، غذای رستورانی یا غذای خانگی)
 • تعداد مراجعه به سینما، کنسرت‌ها و...
 • لباس و متعلقات (مد روز یا ساده)
 • و...

بورسیه تحصیل حقوق در ایتالیا

در مورد بورسیه های تحصیلی ایتالیا، بویژه بورسیه تحصیل حقوق در ایتالیا با شرایط متنوع قابل دریافت است؛ ولی از مهم‌ترین این شروط استعداد فردی و زندگی در کشور توسعه نیافته است. به‌عنوان مثال، بورسیه دانشگاه پادوا برای تمام مدارج تحصیلی و بورسیه دانشگاه بولونیا به غیر از مدرک دکترا در مدارج دیگر قابل دریافت است.

ویزا برای تحصیل حقوق در ایتالیا

از آنجا که ویزاهای مختلفی را باتوجه‌به شرایط شما می‌توان درخواست کرد، بهترین کار برای دریافت ویزا برای تحصیل حقوق در ایتالیا استفاده از تجربه و تخصص مشاوران آکادمی آریانا است. با این وجود شما می‌توانید از انواع ویزای کوتاه مدت یا اعتبار ۳ ماهه یا ویزای بلندمدت با اعتبار بیش از ۳ ماه استفاده کنید.

درعین‌حال شرایطی برای تبدیل ویزای دانشجویی به مجوز کار نیز هست که نیاز به پیشنهاد کار تمام وقت شرکت بومی در ایتالیا دارد.

شاید شما نیز هنگام پایان تحصیل حقوق در ایتالیا از زادگاه ژولیوس سزار، عروسک پینوکیو را به‌ یادگار با خود بیاورید و با مدرک حقوق به حمایت از راستگو‌ها اقدام کنید؛ ولی اگر تمایل داشته باشید مشاوران می‌توانند با سنجش وضعیت و سابقه تحصیل حقوق در ایتالیا شانس شما را برای دریافت اقامت دائم در ایتالیا محک بزنند.

 

یک نظر بنویسید

ارسال