ثبت نام دوره جامع کنکور 1402 با برترین اساتید کشور آغاز شد. برای کسب اطلاعات کلیک کنید.

تحصیل ارشد مهندسی شیمی در کانادا

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

تحصیل ارشد مهندسی شیمی در کانادا به دلیل بازارکار غنی رشته مهندسی شیمی در کانادا و همچنین حقوق بالای مهندسان شیمی در این کشور، هر ساله داوطلبان بسیاری را برای تحصیل در کانادا در این رشته به خود جذب می نماید. کانادا یکی از کشور‌های پیشرو در رشته مهندسی شیمی است که به دلیل دارا بودن دانشگاه های معتبر مهندسی شیمی و همچنین سیستم آموزشی قوی و موفق خود، هر ساله داوطلبان زیادی را دعوت به تحصیل می کند. در واقع رشته مهندسی شیمی یکی از پرطرفدار‌ترین رشته ‌ها در دانشگاه های کانادا بوده و هر ساله علاقه مندان به ادامه تحصیل و ورود به مقطع تحصیل ارشد مهندسی شیمی در کانادا، اقدام به مهاجرت تحصیلی به این کشور می کنند. لذا مرکز همراه تحصیلی به بررسی شرایط تحصیل ارشد مهندسی شیمی در کانادا و معرفی برترین دانشگاه های شیمی این کشور پرداخته است.

کانادا.jpg1.jpg

تحصیل ارشد مهندسی شیمی در کانادا

کشور کانادا در حال حاضر به یک مقصد تحصیلی رویایی و بستری مناسب جهت رشد و شکوفایی استعداد های دانشجویان تبدیل شده است. این کشور همواره در بین سایر کشور های اروپایی یکی از مقاصد تحصیلی محبوب بوده و هر ساله هزاران داوطلب به این کشور مهاجرت تحصیلی دارند.

با توجه به شرایط آسان و منحصر به فرد دانشگاه های این کشور در رابطه با پذیرش دانشجویان، در سال های گذشته عده ای زیادی از داوطلبان تمایل به تحصیل در دانشگاه های این کشور پیدا کرده اند. این کشور در میان داوطلبان ایرانی نیز جایگاه ویژه ای دارد و رویای اکثر این افراد تحصیل در دانشگاه های برند و معتبر کانادا می باشد. از جمله دلایل محبوبیت دانشگاه های این کشور می توان به  وجود دانشگاه‌ های معتبر و با رنکینگ جهانی زیر 100، اساتید نخبه از سراسر دنیا، بورسیه های تحصیلی، امکان کار در کنار تحصیل و...اشاره داشت.

رشته مهندسی شیمی یکی از پرطرفدار ترین رشته های تحصیلی در دانشگاه های کانادا می باشد که به دلیل دارا بودن بازارکار غنی در کانادا، جزو اولین انتخاب های داوطلبان جهت تحصیل می باشد. رشته مهندسی شیمی در واقع  شاخه ای از علوم مهندسی است که علوم فیزیک و علوم زیستی را همراه با ریاضیات کاربردی و اقتصاد به کار می گیرد تا  از آنها به منظور بهره برداری، تولید، تبدیل و انتقال صحیح  مواد شیمیایی و...استفاده کند. این رشته با تولید محصولات از طریق فرایندها و واکنش های تولید شیمیایی سر و کار دارد. اکثر علاقه مندان به تحصیل مهندسی شیمی در کانادا، پس از تمام دوره کارشناسی خود، جهت ادامه تحصیل در این رشته وارد کشور کانادا می شوند. تحصیل ارشد در کانادا در مهندسی شیمی  به دلیل سیستم آموزشی با کیفیت و منحصر به فرد این کشور و همچنین بازارکار غنی آن، محبوبیتی دو چندان در بین داوطلبان پیدا کرده است.

در ادامه مرکز همراه تحصیلی به بررسی شرایط تحصیل ارشد مهندسی شیمی در کانادا و معرفی برترین دانشگاه های شیمی این کشور پرداخته است.

شرایط تحصیل ارشد مهندسی شیمی در کانادا

مدت زمان تحصیل در مقطع ارشد مهندسی شیمی در کانادا بین 1 تا 3 سال می باشد. متقاضیان تحصیل ارشد مهندسی شیمی در کانادا باید دارای مدرک 12 ساله دیپلم دبیرستان و همچنین مدرک فارغ التحصیلی از دوران کارشناسی باشند و جهت پذیرش از دانشگاه مورد نظر داوطلبان باید این مدارک را به طور رسمی ترجمه کرده و برای دانشگاه ارسال کنند.

 داشتن 70 درصد معدل مقطع کارشناسی و همچنین مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 6.5 و یا تافل با نمره 90 الزامی می باشد. همچنین داوطلبان باید دارای یک رزومه ی تحصیلی قوی و با کیفیت داشته باشند. این رزومه می تواند شامل مقالات و فعالیت های داوطلبان در حوزه ی مورد علاقه آنها باشد. داشتن انگیزه نامه و همچنین توصیه نامه از اساتید نیز می تواند کمک زیادی به پذیرش شما در مقطع ارشد مهندسی شیمی در کانادا داشته باشد.

علاوه بر این متقاضیان باید دارای نمره های مناسب در دروس فیزیک، شیمی، حسابان و زبان انگلیسی باشند. از دیگر شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی شیمی در کانادا می توان به دارا بودن مدرک کارشناسی در رشته های شیمی، بیوشیمی، مهندسی شیمی و رشته های مرتبط اشاره داشت. برخی دانشگاه ها برای پذیرش داوطلبان در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی شیمی در کانادا دارا بودن تجربه کاری و شرکت در دوره های کوآپ را ضروری می دانند.

در مقطع ارشد مهندسی شیمی در کانادا به دانشجویان می ‌آموزند تا فرایند مورد نظر را طراحی کرده و با استفاده از ابزار علمی آنرا بهبود دهند.

در ارشد مهندسی شیمی در کانادا دانشجویان باید از نرم‌ افزار ‌های مختلفی برای طراحی و شبیه ‌سازی استفاده کنند. بنابراین باید نحوه کار با نرم ‌افزار ‌هایی همچون هایسیس، متلب، فلوئنت و انرژی پلاس را به خوبی بلد باشند.

زبان تحصیل ارشد مهندسی شیمی در کانادا در اکثر دانشگاه های این کشور زبان انگلیسی و در برخی از دانشگاه های آن به زبان فرانسوی می باشد. در نتیجه آموزش زبان انگلیسی و همچنین آموزش زبان فرانسه را در اولویت قرار دهید.

کانادا.jpg3.jpg

برترین دانشگاه های مهندسی شیمی در کانادا

در جدیدترین آمار منتشر شده از رده‌ بندی برترین دانشگاه های جهان، بیش از 5 دانشگاه کانادایی در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این رتبه بندی میزان کیفیت آموزش در دانشگاه ها و نیز خدماتی را که آنان به دانشجویان خود ارائه می کنند را نشان می دهد. به همین دلیل دانشگاه های این کشور به مقصد تحصیلی اکثر داوطلبان بین المللی تبدیل شده است. در کشور کانادا حدود 14 دانشگاه رشته مهندسی شیمی را ارائه می کنند. در ادامه به تعدادی از برترین دانشگاه های مهندسی شیمی در کانادا، پرداخته ایم:

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه کویینز
 • دانشگاه اتاوا
 • دانشگاه وسترن انتاریو

گرایش های ارشد مهندسی شیمی در کانادا

داوطلبان به منظور ادامه تحصیل و ورود به مقطع ارشد مهندسی شیمی در کانادا می توانند هر یک از گرایش های تحصیلی زیر را انتخاب کرده و جهت پذیرش در این رشته ها اقدام نمایند:

 • مهندسی بیوشیمی
 • مهندسی بیومدیکال
 • بیوتکنولوژی
 • مدل سازی فرایند شیمیایی
 • رآکتور شیمیایی
 • مهندسی واکنش های شیمیایی
 • الکتروشیمی
 • دینامیک سیالات
 • مهندسی غذا
 • انتقال گرما
 • انتقال جرم
 • فناوری نانو
 • مهندسی محیط زیست
 • مهندسی پلاستیک

هزینه های تحصیل ارشد مهندسی شیمی در کانادا

همواره یکی از دغدغه ‌های اصلی متقاضیان تحصیل در کانادا در رشته ارشد مهندسی شیمی هزینه های تحصیل در این کشور می باشد. در واقع این متقاضیان پیش از هرگونه اقدامی باید از هزینه های تحصیل در رشته مهندسی شیمی مطلع شوند و سپس با توجه به وضعیت مالی خود اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور نمایند. هزینه های تحصیل ارشد مهندسی شیمی در کانادا به دولتی و یا خصوصی بودن دانشگاه وابسته است. اما به طور میانگین هزینه های تحصیل ارشد مهندسی شیمی در کانادا بین 17 هزار دلار تا 25 هزار دلار می باشد.

همچنین نکته ای دیگری که داوطلبان باید حتما آن را در نظر بگیرند، برخورداری از تمکن مالی مناسب جهت تامین مخارج زندگی و اقامت در کانادا می باشد. در شهرهای بزرگ کانادا مانند تورنتو هزینه زندگی بیشتر از شهرهای کوچک می باشد. به طور میانگین می توان گفت هزینه های زندگی در این کشور ماهیانه بین 1000 الی 2000 دلار می باشد.

بازارکار رشته مهندسی شیمی در کانادا

مهندسان شیمی می توانند در زمینه هایی مثل تحقیق، طراحی و توسعه ی فرایند ها و تجهیزات شیمیایی مشغول به فعالیت شوند. این افراد بر فعالیت و پایدارسازی صنایع شیمیایی، پلاستیک، داروسازی، مواد اولیه، کاغذ سازی و تولید غذا نظارت می کنند و وظایفی را در ارتباط با کنترل کیفیت شیمیایی، حفاظت از محیط زیست و مهندسی بیوشیمیایی و بیوتکنولوژی بر عهده می گیرند. همچنین فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی در کانادا می توانند در مراکزی همچون صنایع تولیدی و نفت و گاز، شرکت های مشاوره ای و شرکت های دولتی شیمی مشغول به کار شوند.

حقوق مهندسان شیمی در کانادا

حقوق مهندسان شیمی ممکن است با توجه به عواملی از جمله مهارت، تجربه و سابقه ی کاری و... متفاوت باشد. داشتن تجربه و سابقه ی کار تاثیر بسیاری بر حقوق مهندسان شیمی در کانادا دارد.  البته خوشبحتانه به دلیل غنی بودن بازارکار این رشته، مهندسان شیمی از درآمد بالایی برخوردار هستند. حقوق مهندسان شیمی در کانادا از 63100 دلار در سال آغاز می شود و می تواند به 120400 دلار در سال برسد.

بورسیه های تحصیلی ارشد مهندسی شیمی در کانادا

از جمله امتیازاتی که کشور کانادا برای دانشجویان خود در نظر گرفته است، اعطای بورسیه های تحصیلی متنوع می باشد. این بورسیه های تحصیلی می توانند تمام هزینه های تحصیل در دانشگاه، اقامت، سفر و... را پوشش دهند. بورسیه های تحصیلی کانادا برای مقطع ارشد مهندسی شیمی در کانادا تنها به تعداد کمی از دانشجویان واجد شرایط داده ‌می شود.  برای این که بتوانید از این بورسیه های تحصیلی بهره مند شوید، می بایست مقطع تحصیلی کارشناسی خود را با نمره ی مناسبی به پایان رسانده باشید و از رزومه ی تحصیلی پر باری برخوردار باشید.

بورسیه های تحصیلی کانادا

تحصیل در کانادا

 آموزش زبان انگلیسی

آزمون آیلتس 

آزمون تافل

 

یک نظر بنویسید

ارسال