ثبت نام دوره جامع کنکور 1402 با برترین اساتید کشور آغاز شد. برای کسب اطلاعات کلیک کنید.

بورسیه های تحصیلی کانادا

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

بورسیه های تحصیلی کانادا به دلیل کاهش هزینه های شهریه دانشگاه، کاهش های هزینه های زندگی، سفر و... همواره متقاضیان بسیاری را از سراسر جهان برای تحصیل در کانادا به خود جذب کرده است. دانشگاه های کانادا هر ساله بورسیه های تحصیلی رایگان و متعددی را در اختیار دانشجویان با رزومه بالا و واجد شرایط اعطا میکنند و به همین دلیل این کشور مقصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان میباشد.

بورسیه های تحصیلی کانادا

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی  است که از ۱۰ استان و ۳ قلمرو تشکیل شده‌است. این کشور از شرق تا اقیانوس اطلس و از غرب تا اقیانوس آرام  گسترده‌است و از جنوب با آمریکا همسایه است. کانادا، دومین کشور بزرگ جهان است که پایتخت آن شهر اتاوا و زبان این کشور، دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسه میباشد.

کانادا یکی از بزرگترین کشورهای مقصد دانشجویان بین المللی است. تحصیل در کانادا طرفداران زیادی در بین دانشجویان بین المللی دارد. همواره در رنکینگ های جهانی، کانادا در لیست بهترین کشور‎ها جهت تحصیل میباشد و در حال حاضر در زمینه کیفیت زندگی، کانادا در رتبه‎ی اول جهان است.

مزایای تحصیل و زندگی در کانادا عبارتند از:

 • آب و هوای متعادل در کانادا
 • کیفیت بالای زندگی
 • دستیابی به اهداف تحصیلی
 • دسترسی به آموزش با کیفیت
 • یادگیری یک زبان جدید
 • تحصیل در برترین دانشگاه های جهان
 • هزینه زندگی مقرون به صرفه در کانادا
 • امکان کار در کنار تحصیل برای دانشجویان
 • دریافت بورسیه های تحصیلی بسیار خوب

دانشگاه های این کشور آموزش هایی در سطح جهانی ارائه می دهند و 5 تا از این دانشگاه ها در بین 100 دانشگاه برتر جهان هستند. علیرغم همه مزایای تحصیل در کانادا، هزینه های تحصیل در این کشور با وجود پایین بودن نسبت به بسیاری از کشورها، ممکن است همچنان برای برخی افراد گران و پر هزینه به نظر برسد. یکی از روش هایی که دانشجویان بین المللی می توانند از هزینه های خود در حین تحصیل در کانادا بکاهند، استفاده از بورسیه های تحصیلی کانادا است.

بورسیه به معنای جوایز مالی است که بازپرداخت ندارند. گاهی اوقات این کمک های مالی در قالب تخفیف در شهریه ارائه می شوند. این جوایز و تخفیفات عموما به دانشجویان با معدل های علمی بالا تعلق می گیرند. دولت کانادا و بسیاری از موسسات دانشگاهی در این کشور بورسیه هایی را جهت کمک مالی به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. این بورسیه ها برای دانشجویان بین المللی در کانادا محدود بوده و رقابت در دریافت آن ها بسیار بالا است و اکثرا برای مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر ارائه می شوند.

بورسیه های تحصیلی رایگان کانادا

بورسیه های تحصیلی رایگان کانادا.jpg

گزینه های متعدد و متنوعی از انواع بورسیه تحصیلی رایگان برای دانشجویان غیر بومی و بین المللی وجود دارد که می توانند از طریق آن بخشی و یا تمام هزینه های تحصیلی کانادا را برای خودشان پوشش دهند.

به طور کلی بورسیه های تحصیلی رایگان کانادا شامل موارد زیر می شود:

بورسیه های دانشگاهی

 به طور معمول بهترین دانشگاه های کانادا نوعی از کمک هزینه مالی را تحت عنوان بورسیه کانادا به دانشجویان غیر بومی و بین المللی واجد شرایط اهدا می کنند، از این رو می توان اینطور گفت که دانشگاه و یا کالج مورد نظر شما در کانادا، اولین جایی است که باید برای درخواست بورسیه تحصیلی رایگان به آن رجوع کنید.

بورسیه های مالی

این نوع از بورسیه ها براساس نیاز مالی دانشجویان طراحی شده اند. به طور معمول اغلب این بورسیه ها تنها برای دانشجویان آمریکایی در دسترس هستند، اما برخی از دانشگاه های کانادا این نوع از بورسیه تحصیلی مبتنی بر نیاز مالی را به دانشجویان بین المللی نیز اهدا می کنند.

بورسیه های شایستگی

زمانی که یک دانشجو دارای رزومه تحصیلی فوق العاده عالی و درخشان باشد، جزو بهترین ورزشکاران دبیرستان و یا دانشگاه باشد و یا توانایی های ارتباطی و کارآفرینی ایده آلی را از خود نشان دهد، واجد شرایط این نوع از بورسیه کانادا خواهد بود.

بورسیه های کشوری

این نوع از کمک هزینه تحصیلی مختص دانشجویان کشورهای در حال توسعه در جهان است.

بورسیه های دولتی

این نوع از بورسیه کانادا از جانب دولت فدرال تامین می شود و از انواع مختلفی برخوردار است.

بورسیه های موسسات خصوصی

 برخی اوقات مشاغل و اهداکنندگان خصوصی، کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. این موضوع بیشتر مختص گروه های اقلیت، محدوده های خاص مطالعاتی و یا کشورهای در حال توسعه است.

بورسیه تحصیلی دولتی کانادا

بورسیه تحصیلی دولتی کانادا.jpeg

فهرست برخی از معروف ترین بورسیه های تحصیلی دولتی کانادا شامل موارد زیر می شود:

بورسیه تحصیلی فوق دکترا

این بورسیه دارای ارزش 70 هزار دلاری کانادا برای دانشجویان واجد شرایط است. تعداد این بورسیه تحصیلی رایگان کانادا کلاً 70 عدد بوده و برای دو سال متمادی و بدون تمدید به دانشجو ارائه می شود. شرط درخواست این اسکالرشیپ این است که در یکی از انواع رشته های علوم طبیعی و اجتماعی و یا تحقیق سلامت در مقطع فوق دکترا ثبت نام کرده باشید.

بورسیه تحصیلی ارشد و دکترا

این بورسیه برای امور پشتیبانی و کمک هزینه سفر و تحقیق است و تا 15 هزار دلار کانادا ارزش دارد. این بورسیه کانادا برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه است که قصد تحصیل در مقاطع ارشد و یا دکترای دانشگاه های کانادا را دارند.

بورسیه  Vanier Graduate

 این بورسیه دارای ارزشی 50 هزار دلاری است و تعداد آن 166 عدد به ازای هر سال است. این کمک هزینه تحصیلی برای 3 سال آموزشی دانشجو اختصاص داده می شود و غیرقابل تمدید است. متقاضیانی که قصد درخواست این نوع از بورسیه دولتی کانادا را داشته باشند باید جزو دانشجویان ممتاز باشند و از مهارت های رهبری و پتانسیل های تحقیقاتی برخوردار باشند.

بورس  Canada-ASEAN SEED

 این بورسیه از ارزش 10 هزار دلاری برای رشته تحصیلی دانشجو برخوردار است و تا 5000 دلار هزینه پرواز، ویزا و بیمه درمانی را پوشش می دهد و شامل کمک هزینه هفتگی 1600 دلاری میباشد. این بورسیه کانادا غیر قابل تمدید بوده و تنها مختص متقاضیان کشورهای عضو ASEAN است.

بورسیه فوق دکترا  Canadian Studies Fellowship

 این بورسیه دارای ارزش 2500 دلاری در ماه و پوشش هزینه پرواز هوایی تا سقف 10 هزار دلار کانادا و غیرقابل تمدید است. این بورسیه کانادا برای متقاضیانی است که پایان نامه خود را طی 5 سال گذشته تکمیل کرده باشند، شاغل نباشند و میزان پوشش آن بین 1 تا 3 ماه است.

بورسیه  Partnership Grants by Social Science and Humanities Research Council

 این بورسیه با ارزش 20 هزار دلار کانادا و بازه زمانی 4 تا 7 سال است. این طرح کمک هزینه برای متقاضیان واجد شرایط مقطع دکترا در دانشگاه های کانادا و برخی از رشته های تحصیلی است.

کمک هزینه  Ontario Trillium Scholarship

 این بورسیه با ارزش 40 هزار دلار کانادا که در تعداد 75 عدد در هر سال به دانشجویان ارائه می شود و برای 4 سال قابل تمدید است. این نوع از بورسیه تحصیلی رایگان کانادا مختص دانشجویان مقطع دکترا در استان انتاریو است.

بورسیه  Ontario Graduate

 این بورسیه با همکاری دولت کانادا و سایر موسسات شرکت کننده ارائه می گردد. این نوع از بورسیه کانادا برای دانشجویان مقطع ارشد و دکترای برخی از دانشگاه های کانادا است و مجموع ارزش هر بورسیه به ازای هر سال برابر با 15 هزار دلار است.

بورسیه استانی  Quebec Provincial Government

این بورسیه کمک هزینه مالی که به دانشجویان واجد شرایط مقطع ارشد دانشگاه های کانادایی کبک ارائه می گردد. این جوایز تحصیلی براساس شایستگی به دانشجویان اهدا می شود. بر همین اساس، به دانشجویان واجد شرایط مقطع دکترا 25 هزار دلار کانادا به ازای هر سال و به دانشجویان فوق دکترا مبلغ 35 هزار دلار به ازای هر سال اعطا می شود.

بورسیه Shastri-Indo Canadian

این نوع از بورسیه کانادا به دانشجویان دارای رزومه تحصیلی درخشان از کشورهای مشترک در مقاطع ارشد و دکترا ارائه می گردد. این کمک هزینه، شهریه دانشگاه، هزینه های زندگی و سفر دانشجو را تامین می کند.

آزمون MCAT

آزمون SAT

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

برای اینکه بتوانید به عنوان یک دانشجوی بین المللی بورسیه تحصیلی رایگان کانادا را دریافت کنید، باید از یک سری شرایط برخوردار باشید که در ادامه به این شرایط پرداختیم:

رزومه و نمرات تحصیلی عالی دانشجو

اگر متقاضی دریافت بورسیه کانادا هستید، باید از نمرات و معدل خوب و قابل قبولی برخوردار باشید. این بدین خاطر است که اغلب بورسیه های موجود در کانادا از نوع merit-based و یا همان مبتنی بر شایستگی هستند و به دانشجویان شایسته و دارای استحقاق داده می شوند.

مهارت زبان

از آنجایی که زبان مادری اغلب دانشجویان غیر بومی انگلیسی نیست، داشتن مهارت های بالای زبان و نمره بالای آزمون آیلتس ، تافل، PTE و یا دولینگو، شانس موفقیت دانشجو در اخذ بورسیه تحصیلی کانادا را بالا می برد.

برنامه های فوق برنامه

 برخی از بورسیه های کانادا، فعالیت های داوطلبانه دانشجو و فعالیت های فوق برنامه وی را نیز در نظر می گیرند. این موضوع اغلب در مورد بورسیه های تحصیلی خاص مانند کارهای اجتماعی و غیره صدق می کند. همچنین لازم به ذکر است که داشتن مقاله، پژوهش، نمونه کار و صد البته، سابقه کار مرتبط دانشجو جزو امتیازات مهم در زمینه اخذ بورسیه تحصیلی کانادا به شمار می رود.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی.jpg

مقطع کارشناسی: دریافت بورسیه در این مقطع نسبت به مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بسیار دشوارتر است. در مقطع کارشناسی اصولا تخفیفاتی به دانشجویان با دستاوردهای علمی بالا داده می شود. در بیشتر موارد لازم است دانشجویان 85 تا 90 درصد نمرات هر ترم را کسب کرده باشند. اما به طور کلی در صورتی که در یکی از دانشگاه های کانادا مشغوال به تحصیل شوید و نمرات بالایی کسب کنید می توانید از تخفیف در شهریه بهره ببرید.

مقطع کارشناسی ارشد: برای اخذ بورسیه در این مقطع باید شرایط آکادمیک بسیار خوبی داشته باشید. از جمله نمرات بالا، سابقه ی تحقیقاتی مناسب، ارائه مقالات و پژوهش های بین المللی و همچنین نمره زبان بالا و البته داشتن توصیه نامه از اساتید معتبر. این بورسیه ها اغلب به صورت تحقیقاتی هستند و دانشگاه در ازای فعالیت های پژوهشی دانشجو مبالغی را به او اهدا می کند.

مقطع دکترا: بسیاری از بورسیه ها در این مقطع به صورت دستیار آموزشی و پژوهشی می باشد. در واقع می توان گفت به ازای کاری که به عنوان دستیار اساتید در آموزش یا تحقیقات انجام می دهید، حقوقی به شما پرداخت می شود. از این طریق دانشجو می تواند به انتخاب خود و در ازای مبلغی که از دانشگاه دریافت می کند، در تدریس یا پژوهش به اساتید خود کمک برساند.

مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان
 • توصیه نامه
 • مقالات بین المللی و پروپوزال
 • سوابق کاری
 • فعالیت های خارج برنامه و عضویت در گروه های متفرقه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یک نظر بنویسید

ارسال