ثبت نام دوره جامع کنکور 1402 با برترین اساتید کشور آغاز شد. برای کسب اطلاعات کلیک کنید.

بورسیه های تحصیلی ترکیه

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

بورسیه های تحصیلی ترکیه به دلیل کاهش هزینه های تحصیل، اسکان و... برای متقاضیان تحصیل در ترکیه در سراسر دنیا بسیار جذاب بوده و هر ساله دانشجویان زیادی را به خود جذب کرده است.

ترکیه با فراهم کردن این بورسیه های تحصیلی نشان می دهد که مایل به جذب دانشجویان بین المللی و شایسته از سراسر دنیاست. شما با داشتن رزومه خوب تحصیلی یا یکی از مدرک های بین المللی زبان انگلیسی می توانید اقدام به ثبت نام در بورسیه های تحصیلی ترکیه کنید.

بورسیه های تحصیلی ترکیه

ترکیه کشوری کوهستانی و پر باران و به شکل یک مستطیل است که از سمت شرق و غرب امتداد یافته و با قرار گرفتن در یکی از حساس ‌ترین و بهترین مناطق دنیا ، موقعیت جغرافیایی عالی و بسیار خوبی را از آن خود کرده است و گذرگاه جنوب غرب آسیا و اروپا محسوب می شود. این کشور زیبا از آب و هوای بسیار خوب و جلگه ‌ای برخوردار است و مکان ‌های جالب و دیدنی بسیاری نیز دارد

ترکیه با دارا بودن ویژگی های طبیعی، حمل و نقل و موقعیت خاص جغرافیای خود و نیز سیستم آموزشی بین المللی خود مرکز توجه بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان ایرانی است. دانشجویان و دانش آموزان بین المللی با اقدام برای تحصیل در ترکیه می توانند مدرنیته و سنت را در یکی از امن ترین و پایدارترین کشورهای منطقه یعنی ترکیه، تجربه کنند.

تعداد دانشجویان بین المللی که تحصیل در ترکیه را انتخاب کرده اند هر ساله افزایش قابل توجهی داشته است. از سال 2019 حدود 65000 دانشجوی خارجی در ترکیه مشغول به تحصیل هستند که نشان می دهد، این کشور به عنوان یک مقصد آموزشی عالی در بین دانشجویان بین المللی محبوب شده است. از دلایل و انگیزه های تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی می توان به تحصیل با هزینه ای نسبتا ارزان همراه با کیفیت آموزشی بالا اشاره کرد.

همچنین امکان اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه نیز وجود دارد که هزینه اسکان و اقامت، شهریه، بیمه درمانی و هزینه های مسافرت را پوشش می دهد. کشور ترکیه در مقایسه با همسایگانش، از لحاظ اجتماعی در شرایط مقرون به صرفه و اقتصادی‌تری در مقایسه با اروپا و آمریکا قرار  دارد.

دانشگاه های کشور ترکیه ، از کیفیت و سطح بالای اجرایی برخوردار است. که تمام دانشگاه های این کشور در سازمان رنکینگ QS رتبه زیر 1000 را بدست آوردند.

کشور ترکیه یکی از مقاصد جذاب برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. چراکه علاوه‌ بر نزدیکی به ایران، مدارک اعطایی این کشور مورد تایید اغلب کشورهای اروپایی و آمریکایی است.

آزمون یوس ترکیه

یکی از دلایلی که افراد تحصیل در ترکیه انتخاب می کند ، هزینه های کاملا مقرون به صرفه این کشور به نسبت باقی کشور ها است. هزینه تحصیل و هزینه زندگی در کشور ترکیه در مقایسه با باقی کشورهای همسایه و کشور های اروپایی، منطقی تر و مناسب تر است. با این وجود این کشور به دلیل ارائه بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های بسیار عالی به داوطلبان هر ساله متقاضیان زیادی را به خود جذب میکند. متقاضی با دریافت بورسیه های تحصیلی ترکیه می‌تواند به صورت کاملا رایگان در این کشور به تحصیل بپردازد. این بورسیه های تحصیلی در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و فرصت های مطالعاتی و تحقیقاتی اعطا می شود.

انواع بورسیه های تحصیلی ترکیه

انواع بورسیه های تحصیلی ترکیه.jpg

کمک هزینه‌ های تحصیلی ترکیه توسط دولت کشور ترکیه به دانشجویان بین المللی اعطا می‌شوند. دولت ترکیه با اعطای بورسیه‌های تحصیلی رایگان به دانشجویان بین المللی، دانشجویان ممتاز و نخبه را به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور جذب می‌کند. کمک هزینه‌های تحصیلی ترکیه بیمه (خدمات  پزشکی  و سلامتی دانشجویی)، هزینه‌ی خوابگاه و اقامت دانشجویی، هزینه‌ی شهریه‌های دانشگاه، کمک هزینه‌های ماهیانه‌ی زندگی دانشجویی، و کمک هزینه‌ی سفر دانشجویی را تحت پوشش قرار می‌دهند. به همین دلیل رقابت سرسختانه‌ای بین دانشجویان بین المللی  برای اخذ کمک هزینه‌های دانشجویی ترکیه وجود دارد.

منابع آزمون یوس

از جمله سایر بورسیه های تحصیلی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه تورک بورسلاری
 • بورسیه دانشگاه فنی خاورمیانه
 • بورسیه دانشگاه سابانچی
 • بورسیه تحصیلی Tubitak
 • بورسیه تحصیلی اراسموس
 • بورسیه تورک بورسلاری

بورسیه تورک بورسلاری

هدف دولت ترکیه از ارائه بورسیه تورک بورسلاری، ایجاد شبکه ‌ای از مدیران در کشورهای مختلف است که متعهد به همکاری بین‌المللی و درک متقابل میان جوامع هستند. همچنین این بورسیه دارای انواع مختلف است. مدت زمان استفاده از بورسیه تحصیلی تورک بورسلاری به صورت تمام ‌وقت و یا کوتاه ‌مدت است. همچنین هزینه‌های این نوع بورسیه از جانب دولت تامین می‌شود.

بورسیه های ارائه شده بورسلاری هر سه مقطع دانشگاهی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را پوشش می‌دهند. علاوه ‌بر آن تورک بورسلاری، بورسیه‌ های دیگری مانند بورسیه ‌های تحصیلی پژوهشی، بورس‌های تحصیلی موفقیت و بورس KATİP (یادگیری زبان ترکی) را ارائه می‌دهد.

بورسیه تورک بورسلاری نه تنها شامل حمایت‌های مالی، پرداخت شهریه، تامین خوابگاه و بیمه درمانی می‌شود، بلکه در تمام مقاطع تحصیلات دانشگاهی یعنی کارشناسی در ترکیه، کارشناسی ارشد در ترکیه و دکترا ارائه می‌شود. به ‌طور کلی برنامه‌ های تورک بورسلاری ارائه شده به دو گروه بورسیه تحصیلی کارشناسی و بورسیه تحصیلی تحصیلات تکمیلی است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه (METU)

دانشگاه صنعتی خاورمیانه هر سال بورسیه ‌های تحصیلی خاصی را به دانشجویان بین‌المللی اختصاص می‌دهد. هدف این دانشگاه از ارائه‌ این بورسیه‌ها، فراهم نمودن شرایط آسان تحصیل برای دانشجویان خارجی است. همچنین این دانشگاه قصد دارد شرایطی را فراهم کند که دانشجویان بین المللی از همان بورسیه ‌های تحصیلی که به دانشجویان ترکیه ارائه می‌شود، برخوردار شوند.

دانشگاه METU چندین بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی مانند کمک هزینه تحصیلی غذا، کمک هزینه تحصیلی خوابگاه و کمک به صورت نقدی را پوشش می‌دهد. بورسیه ‌های تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه توسط بنیاد توسعه دانشگاه به متقاضیان ارائه می‌شود.

ارائه دادخواست برای دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه الزامی است. این دادخواست باید امضا شده و حاوی اطلاعات تماس باشد و متقاضی در آن دلایل درخواست خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی با جزئیات کامل شرح دهد.

از دانشجویان انتظار می‌رود اسنادی را ارائه دهند که به وسیله آن‌ها مشکلات مالی و یا مشکلاتی را که در نتیجه کمبود های مالی دارند، مشخص کنند. این اسناد باید دلایل نیاز آن‌ ها به بورسیه تحصیلی را نشان دهند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانجی

بورسیه تحصیلی این دانشگاه برای دانشجویانی که قصد دارند در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) ادامه تحصیل دهند، ارائه می‌شود. دریافت کنندگان بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانجی (SU) براساس سوابق تحصیلی انتخاب می‌شوند. دریافت کنندگان بورسیه تحصیلات تکمیلی سابانجی ابتدا توسط هیئت داوران پذیرش و باتوجه به سوابق تحصیلی که دارند، به هیئت اداری مربوط به تحصیلات تکمیلی پیشنهاد می‌شوند. سپس هیئت اداری مربوط به تحصیلات تکمیلی شرایط کلی متقاضی را برای اعطای بورسیه سابانجی ارزیابی می‌کند.

اعطای بورسیه تحصیلی سابانجی به تصمیم دانشکده که براساس معدل شخص گرفته می‌شود، بستگی دارد. علاوه بر آن برای دریافت این بورسیه تحصیلی ترکیه متقاضی باید مجموع ه‌ای از شرایط را داشته باشد. مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

 • ارائه مدرک زبان
 • ارائه مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد معتبر
 • ارائه سایر مدارک پذیرش مثل: نتیجه آزمون GMAT یا GRE

انواع بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانجی (SU)

دانشگاه سابانجی دارای تعداد دیگری بورسیه تحصیلی است که از مهم ‌ترین آن‌ها عبارت‌ اند از:

بورس تحصیلی پروژه تحقیقاتی دانشگاه سابانجی

دانشجویانی که در چارچوب پروژه‌های تحقیقاتی بورسیه دریافت می‌کنند، به طور ماهانه مقداری کمک هزینه که حداقل هزینه ‌های تحصیل را پوشش می‌دهد، تعلق می‌گیرد. همچنین دانشجویان ارشدی که موفق به دریافت این بورسیه شده‌اند به مدت ۱۰ ماه از خوابگاه دو نفره برخوردار خواهند شد و دانشجویان دکترا، به مدت ۱۲ ماه از اتاق یک نفره بهره‌مند می‌شوند.

بورس تحصیلی Aysegul Arsoy سابانجی

در هر سال، یکی از دانشجویان MBA در بین ماه‌های سپتامبر تا ژوئن موفق به دریافت بورس تحصیلی Aysegul Arsoy می‌شود. این بورس تحصیلی شامل معافیت پرداخت شهریه، دریافت کمک هزینه ماهیانه ۱۰۵۰ لیر به مدت ده ماه، امکان استفاده از خوابگاه دو نفره و کمک هزینه خرید کتاب تا ۲۰۰ دلار در سال می‌شود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانجی

افرادی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی سابانجی می‌شوند به طور کامل از پرداخت شهریه معاف خواهند شد. همچنین متقاضی در مقطع کارشناسی ارشد تا ۱۰ ماه ۲۵۰۰ لیر و در مقطع دکترا تا ۱۲ ماه ۳۲۰۰ لیر کمک هزینه ماهیانه دریافت می‌کند و از خوابگاه‌های دو نفره به صورت رایگان بهره‌مند می‌شوند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت

بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت.jpg

دانشجویان متقاضی دریافت بورس تحصیلی دانشگاه بیلکنت با توجه به تعدادی از معیارهای دانشگاه ارزیابی و انتخاب می‌شوند. این معیارها عبارت‌اند از: ریز نمرات دبیرستان، ریز نمرات امتحانات ملی و یا نمرات آزمون بین‌المللی و سایر معیارهای علمی مثل داشتن مقاله.

در نهایت متقاضیانی که واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی هستند، از پرداخت شهریه به صورت جزئی و یا کامل معاف می‌شوند. بورسیه‌های معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه بیلکنت در 5 سطح اعطا می‌شوند که از 20 درصد معافیت شهریه تا 100 درصد را شامل می‌شود. همچنین تعدادی از افرادی که صد درصد از پرداخت شهریه معاف هستند، امکان استفاده از خوابگاه‌های رایگان را دارند. دانشجویان که موفق به اخذ بورسیه این دانشگاه شده‌اند می‌توانند، حداکثر برای ۴ ترم در برنامه آمادگی انگلیسی و حداکثر برای ۱۰ ترم در برنامه‌های کارشناسی ۴ ساله از بورس تحصیلی معافیت از شهریه بهره‌ مند شوند. همچنین بورسیه‌های اسکان فقط تا ۸ ترم به دانشجویان ارائه می‌شوند.

این بورسیه به مقطع کارشناسی اختصاص دارد و کلیه رشته‌های تحصیلی را پوشش می‌دهد. همچنین متقاضی باید بتواند در طول دوره تحصیل، در ارزیابی میانگین نمرات  (CGPA) معدل 2 الی 2.5 را کسب کند. همچنین ریز نمرات دبیرستان متقاضی و یا نمره آزمون ‌های بین‌المللی وی مورد اهمیت است. لازم است بدانید دانشجویانی که در طول دوره تحصیل بتوانند معدل سالانه 3.30 یا بالاتر داشته باشند، می‌توانند بورسیه تحصیلی شایستگی از دانشگاه دریافت کنند.

بورسیه تحصیلی توبیتاک (TUBITAK)

شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه برای متقاضیان خارجی که قصد دارند مقطع کارشناسی ارشد، دکتری و پسا دکتری را در این کشور بگذرانند بورسیه توبیتاک (TUBITAK)  را ارائه داده است. برای دستیابی به این نوع بورسیه متقاضی باید تعدادی از شرایط زیر را داشته باشد:

 • ارائه مدرک تحصیلی مقاطع قبلی و ریز نمرات سال‌های تحصیلی قبلی
 • برخورداری از شرایط پذیرش دانشگاه انتخابی (برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از متقاضی مدارکی همچون؛ مدرک زبان، مدرک شرکت در آزمون GMAT یا GARE را درخواست کنند)
 • متقاضی تابعیت ترک نداشته باشد.
 • متقاضی از سن مناسب برخوردار باشد.

بورسیه تحصیلی اراسموس در ترکیه

بورسیه اراسموس، برنامه ‌ای تدوین و تهیه شده از سمت کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که ترکیه هم در این برنامه شرکت کرده است و در برخی از دانشگاه‌های خود از این برنامه استفاده می‌کند. قانون اراسموس این است که دانشجویان برخی از دانشگاه‌های ترکیه می‌توانند یک یا دو ترم از تحصیل خود را به طور رایگان در یک کشور دیگر سپری کنند.

بورسیه تحصیلی موفقیت ترکیه

بودجه این بورسیه توسط دولت ترکیه تامین می‌شود. اخذ این بورسیه به صورت رقابتی است. این برنامه تحصیلی به دانشجویان خارجی کمک می‌کند تا در یکی از ۵۰ موسسه آموزشی عالی ترکیه براساس توانایی که دارند، به تحصیل بپردازند. بورسیه تحصیلی موفقیت ترکیه علاوه بر حمایت مالی یک دوره آموزش زبان ترکی را نیز پوشش می‌دهد. این دوره زبان به دانشجویان خارجی کمک می‌کند تا بیشتر با فرهنگ و تمدن ترکیه آشنا و با آن سازگار شوند. این بورسیه برنامه‌های مختلف را در سطوح مختلف تحصیلی پوشش می‌دهد. همچنین این بورسیه‌ها به دو صورت تمام وقت و برنامه زبان و فرهنگ به دانشجو ارائه می‌شود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه یدی تپه ترکیه

بورسیه تحصیلی دانشگاه یدی تپه ترکیه به دانشجویان ترکیه‌ای و خارجی که در این دانشگاه در حال تحصیل هستند به چند صورت تعلق می‌گیرد. این بورسیه حالت رقابتی دارد و مختص دانشجویان برتر است. در برنامه‌ بورسیه کامل، کلیه شهریه دانشجو تحت پوشش بورسیه قرار می‌گیرد اما دانشجویانی که در برنامه بورسیه ۵۰ درصد هستند، تنها نیمی از شهریه آن‌ها پرداخت می‌شود. همچنین دانشجویانی که تحت برنامه ۲۵ درصد بورسیه قرار می‌گیرند تنها یک چهارم شهریه آن‌ها پرداخت می‌شود.

نحوه تعلق گرفتن این بورسیه‌ها به این صورت است که دانشجویانی که در سال اول تحصیل خود هستند و موفق به دریافت بورسیه می‌شوند از پرداخت ۷۵ درصد شهریه سال دوم خود معاف می‌شوند و دانشجویانی که در سال دوم تحصیل هستند از پرداخت ۵۰ درصد شهریه سال آینده خود معاف می‌شوند. همچنین دانشجویانی که در سال سوم موفق به دریافت بورسیه می‌شوند از پرداخت ۲۵ درصد شهریه خود معاف خواهند شد.

مزایای دریافت بورسیه تحصیلی دولت ترکیه

مزایای دریافت بورسیه تحصیلی دولت ترکیه.jpg

اسکان رایگان: اقامت دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه‌ها کاملا رایگان است. البته کسانی که تمایل به اقامت در مکان دیگری جز خوابگاه را دارند، باید خود هزینه را پرداخت نمایند.

عدم پرداخت شهریه: افراد پذیرفته شده در این بورسیه هیچ ‌گونه شهریه‌ای به دانشگاه پرداخت نخواهند کرد.

بیمه درمانی: از زمانی که تحصیل دانشجو در ترکیه شروع شود، تمامی هزینه‌های درمانی وی تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار می‌گیرد. این مورد را می‌ توانید جز یکی از مهم‌ ترین خدمات تحصیل در این کشور لحاظ کنید.

هزینه سفر: بلیط ورود یا خروج دانشجو از ترکیه بر عهده دولت این کشور است. چنانچه دانشجو خودش بلیط را تهیه نماید مبلغ به حساب آن استرداد می‌شود.

پرداخت حقوق ماهیانه: مبلغ 800 لیر ترکیه برای مقطع کارشناسی و مبلغ 1100 لیر ترکیه برای مقطع کارشناسی ارشد و مبلغ 1600 لیر ترکیه برای مقطع دکتری و همچنین برای رشته های پزشکی و تحقیقاتی مبلغ 3 هزار لیر ترکیه پرداخت می شود.

مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه

مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان
 • توصیه نامه
 • مقالات بین المللی و پروپوزال
 • سوابق کاری
 • فعالیت های خارج برنامه و عضویت در گروه های متفرقه

 

یک نظر بنویسید

ارسال