ثبت نام دوره جامع کنکور 1402 با برترین اساتید کشور آغاز شد. برای کسب اطلاعات کلیک کنید.

بهترین کشور برای تحصیل دندانپزشکی

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

آیا شما نیز جزء دانشجویان رشته دندانپزشکی هستید و به دنبال راه مناسب برای مهاجرت به بهترین کشور جهت تحصیل در رشته خودتان می‌گردید؟ شرایطی مانند هزینه تحصیل دندانپزشکی در کشور مقصد، شرایط دریافت ویزا برای متقاضیان، چگونگی درآمد و کسب و کار دندانپزشکان و ... باید در انتخاب کشور مورد نظر لحاظ شوند. رشته دندانپزشکی در کل دنیا طرفداران زیادی دارد و همچنین افراد زیادی مایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور خواهند بود. کشور‌های زیادی در سراسر دنیا هر ساله پذیرای دانشجویان غیر بومی هستند. بنابراین باید در رابطه با بهترین کشور‌ها در این زمینه اطلاعات کسب نمایید.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور

قطعاً هر دانشجو یا متقاضی قبل از مهاجرت به کشور دیگر در وهله اول درباره شرایط آن تحقیق خواهد کرد تا بتواند آن شرایط را برای خود فراهم کند. پس بهتر است کمی شرایط تحصیل دندانپزشکی در کشور‌های مختلف را بررسی کنیم تا به بهترین آن پی ببریم. شناخت شیوه آموزشی و قانون کشور‌ها برای این رشته و مقایسه آن‌ها با شرایط فعلی خودتان بهترین راه برای انتخاب گزینه مناسب محسوب می‌شود. ادامه تحصیل در هر مقطعی که باشید از مبتدی تا تخصصی در هر کشوری امکان‌پذیر خواهد بود زیرا رشته دندانپزشکی بهترین رشته در دنیا به حساب می‌آید. اکثر دنیا قبل از پذیرش آزمون‌هایی را برگزار می‌کنند.

کشور آمریکا برای تحصیل دندانپزشکی

کشور آمریکا از جمله کشور‌هایی است که افراد زیادی علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های مختلف در این کشور هستند. همچنین برای دانشجویان رشته دندانپزشکی نیز امکانات و دانشگاه‌های فوق‌العاده‌ای وجود دارند. دانشجویان در ابتدا باید دوره‌های ۴ ساله برای دورس پایه، که شامل زیست‌شناسی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، آناتومی و ... می‌شوند را بگذرانند. در پایان این دوره چهار ساله مدرک لیسانس را به دانشجو خواهند داد. موفقیت در این آزمون به دانشجویان این اجازه را می‌دهد تا بتوانند در آزمون‌های پزشکی (DAT) شرکت کنند.

 

تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

 

گذراندن این آزمون نیز فرد متقاضی را وارد مرحله بعدی یعنی ورود به رشته دندانپزشکی، پزشکی و رشته‌های مربوط به آن را می‌کند. شرکنندگان و متقاضیان این رشته در کشور آمریکا زیاد هستند از این رو افراد باید تمام تلاش خود را در اخذ نمرات بهتر به کار گیرند. برخورداری از سطح علمی بالا شانس بیشتری به دانشجو جهت قبولی و پذیرش در رشته دندانپزشکی را خواهد داد.

کشور انگلستان برای تحصیل دندانپزشکی

از نظر بسیاری از کارشناسان علمی و آموزشی برتر دنیا کشور انگلستان برای رشته دندانپزشکی بهترین گزینه محسوب می‌شود. دانشجویان در این کشور باید ابتدا دوره ۲ ساله به نام دوره A level را با موفقیت و اخذ نمره   A به پایان برسانند. گذراندن این دوره و کسب نمره قبولی این اجازه را به آن‌ها می‌دهد تا بتوانند یکی از رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی یا زیر شاخه‌های آن را انتخاب کنند. دانشگاه منچستر، دانشگاه کوئین مری لندن، دانشگاه نیوکاسل، دانشگاه کینگنز، دانشگاه کاردیف و ... نمونه‌هایی از دانشگاه‌های مطرح جهت تحصیل دندانپزشکی در انگلستان هستند. توجه داشته باشید داشتن مدرک آیلتس ۷ برای ادامه تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های این کشور الزامی است.

کشور روسیه برای تحصیل دندانپزشکی

هزینه‌های ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی و رشته‌های زیر شاخه آن در کشور روسیه نسبت به دیگر کشور‌ها ارزان‌تر هستند. ارزان قیمت بودن شهریه و دیگر هزینه‌های جانبی سبب ایجاد علاقه و استقبال دانشجویان زیادی شده است. گذراندن دوره‌های پاتفک برای دانشجویانی که می‌خواهند در رشته دندانپزشکی ادامه دهند اجباری خواهد بود. شرکت کردن در دوره‌های پاتفک آن‌ها را با دروس پایه آشنا کرده و مقدمه‌ای برای ورود به رشته دندانپزشکی محسوب می‌شود.

 

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

 

کشور کانادا برای تحصیل دندانپزشکی

تحصیل در کانادا نیز برای بیشتر دانشجویان رشته دندانپزشکی از محبوبیت زیادی برخوردار است و توجه بسیاری از متقاضیان را به سمت خود جلب می‌کند. طبق برنامه آموزشی آن‌ها نیز مانند کشور آمریکا گذراندن دروس پایه و دوره لیسانس از اولویت‌ها به حساب می‌آیند. پایان دوره لیسانس مصادف با ورود به آزمون‌های دانشگاه پزشکی در رشته‌های متنوع و از جمله دندانپزشکی می‌شود. قبولی در این آزمون‌ها سبب پذیرش دانشجو برای ادامه تحصیل در یکی از کالج‌های کشور کانادا خواهد شد.

 

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا

 

کشور مجارستان برای تحصیل دندانپزشکی

مجارستان نیز از کشور‌های مورد علاقه و توجه دانشجویان رشته پزشکی و دندانپزشکی است و در واقع یکی از گزینه‌های مناسب به شمار می‌رود. شما می‌توانید این کشور را پلی برای رفتن به کشور‌های تراز بالا‌تر و پیشرفته‌تر قرار دهید. داشتن دوره‌های پیش پزشکی با قیمت‌های بسیار کم این امکان را فراهم می‌کند تا دانشجو شرایط ورود به کشور‌های اروپایی مانند آلمان، اتریش، انگلستان، و ... را پیدا نمایند. البته ناگفته نماند که دانشگاه‌های درجه یک نیز در این کشور کم نیستند که به راحتی به زبان انگلیسی می‌توان مشغول به ادامه تحصیل در مجارستان شد. همچنین مدرک دندانپزشکی مجارستان قابل پذیرش در اروپا نیز خواهد بود.

 

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

 

کشور اوکراین برای تحصیل دندانپزشکی

تحصیل در رشته‌های پزشکی مانند دندانپزشکی در کشور اکراین نیز همانند کشور روسیه مقرون به‌صرفه و کم هزینه خواهد بود. بنابراین از همین لحاظ متقاضیان زیادی را از سراسر دنیا به سمت خود کشانده است. دانشجویان بعد از ورود اجازه دارند به سه زبان اوکراینی،  زبان روسی و زبان انگلیسی تحصیل نمایند. شرایط برای کسانی که رشته‌های شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی را پشت سر گذرانده‌اند بسیار آسان بوده و شانس پذیرش به بهترین دانشگاه‌ها را خواهند داشت. فارغ‌التحصیلان رشته دندانپزشکی در اوکراین برای کار در کشور دیگر باید مدارک خود را معادل‌سازی کنند.

کشور فرانسه برای تحصیل دندانپزشکی

کشور فرانسه طرح و برنامه‌های بسیاری ویژه‌ای برای کم کردن هزینه‌های دانشجویان غیر بومی در نظر گرفته است. کاهش هزینه برای بسیاری از متقاضیان گزینه بسیار مهمی تلقی می‌شود بنابراین می‌تواند گزینه فوق‌العاده‌ای برای بیشتر متقاضیان به حساب آید. داشتن حداقل سطح زبان B2 برای کسانی که می‌خواهند شروع به خواندن دروس پایه کنند کافی خواهد بود. مدرک B2 مستقیماً فرد را وارد دانشگاه خواهد کرد اما برای سال‌های بعدی داشتن نمرات و معدل بالا تعیین‌کننده هستند.

سال دوم به بعد با داشتن نمرات قابل قبول دانشجویان اجازه ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و زیر شاخه‌های آن را دارند. لازم به ذکر است که افرادی که از مدرک B2 نیز برخوردار نیستند می‌توانند حدود یک سال به صورت رایگان زبان فرانسوی را یاد بگیرند.

 

تحصیل در فرانسه

 

کشور چین برای تحصیل دندانپزشکی

تحصیل در چین نیز از ویژگی‌های زیادی برخوردار است. اکثر دانشگاه‌های تراز اول چین امکاناتی را فراهم آورده‌اند تا دانشجویان بدون نیاز داشتن به آزمون‌های ورودی، به کالج‌های مورد نظر خود وارد یابند. دانشجویان در کشور چین امکان تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و هر نوع رشته‌ زیرشاخه آن را خواهند داشت. مدرک اخذ شده در کشور چین قابل قبول اکثر دانشگاه‌های ایران نیز بوده است و می‌توانند در ایران مشغول به کار شوند. همچنین هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور پهناور بسیار به‌صرفه و مناسب هستند.

 

تحصیل دندانپزشکی در چین

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور

بعد از این‌که دانشجویان کشور مورد علاقه و شرایط خود را برای ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی انتخاب کردند نوبت به شرایط و مدارک مورد نیاز می‌رسد. همان‌طور که اشاره شد برای ورود به دانشگاه و پذیرش آن نیاز به برخی آزمون‌ها و گذراندن دوره‌های خاصی است. قبولی در این دوره‌ها و دریافت مدارک ضروری راه را برای پذیرش هموار‌تر می‌کنند. بنابراین بعد از طی کردن همه این مراحل با در دست داشتن مدارک لازم می‌توانید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز بسته به نوع کشوری که انتخاب کرده‌اید کمی متغییر هستند اما در اصل تفاوت چندانی نخواهند داشت. برخی از اسناد و مدارکی که متقاضی برای پذیرش نیاز دارند به شرح زیر است:

 • داشتن چند قطعه عکس به همراه عکس پاسپورت
 • به همراه داشتن نامه پذیرش دانشگاه
 • مدرک معتبر زبان طبق نیاز دانشگاه
 • ریز نمرات و مدارک 12 ساله
 • اصل پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • برخورداری از نامه تمکن مالی جهت هزینه‌های تحصیل و زندگی

 

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور

مهم‌ترین پارامتر‌هایی که یک دانشجو قبل از مهاجرت در نظر خواهد گرفت بحث هزینه تحصیل و زندگی در کشور مقصد است. بنابراین دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی را در کشور‌های دیگر دارند باید در مورد هزینه‌های آن بررسی جامعی داشته باشند. تمام جوانب باید در نظر گرفته شود تا با مشکل کمبود بودجه مواجه نگردید. فرانسه، آلمان، اتریش، اسپانیا و ... از جمله کشور‌هایی به شمار می‌روند که تحصیل به زبان بومی‌ آن‌ها تقریباً رایگان خواهد بود. در کشور‌های دیگر عموماً برای تحصیل در دانشگاه‌های شخصی و در برخی موارد دولتی نیز باید هزینه‌هایی را پرداخت نمایید. حال برخی از این شهریه‌ها را مرور می‌کنیم:

دانشگاه

کشور مورد نظر

مقدار شهریه

صوفیا

بلغارستان

8000 یورو

دانوب

اسکاتلند

37000 یورو

آدلاید

استرالیا

32000 دلار

ساسکاچوان

کانادا

34000 دلار

کوئین مری

انگلستان

42000 پوند

چارلز پراگ

جمهوری چک

14050 یورو

کمنیوس برانیسلاوا

اسلواکی

11000 یورو

داندی

انگلستان

34000 پوند

وایومینگ

آمریکا

17750 دلار

دبرسن

مجارستان

14300 یورو

 

بورسیه برای تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور

یکی از موضوعات جذابی که برای دانشجویان وجود دارد بحث بورسیه تحصیلی در زمینه دندانپزشکی است. بورسیه تحصیلی برای متقاضیانی که از سطح علمی خوب و زبان بالا برخوردارند بسیار گزینه مناسبی خواهد بود. برخی رشته‌ها به‌طور معمول دارای هزینه‌های تحصیلی بالایی هستند که دندانپزشکی نیز یکی از این رشته‌ها به شمار می‌رود. بنابراین دانشجویان همواره به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی و کمک هزینه‌های مربوط به آن خواهند بود. دولت‌ها باید شرایط را برای چنین دانشجویان فراهم نمایند تا با هزینه‌هایی به‌صرفه‌تر بتوانند تحصیل خود را به اتمام برسانند.

مشخص است که دریافت بورسیه تحصیلی دندانپزشکی برای متقاضیان بین‌المللی زیاد هم آسان نخواهد بود. شرایط متعددی برای آن وجود دارند که یکی از آن‌ها به همراه داشتن مدرک تحصیلات دیپلم فرد است. داشتن رزومه قوی در قبولی و گرفتن بورسیه بسیار مهم تلقی می‌شود. مقالات علمی، رتبه‌های المپیادی، رتبه برتر کنکور سراسری، داشتن سوابق علمی بالا، مدرک زبان عالی، انجام کار‌هایی در زمینه پزشکی و ... نمونه‌هایی از آن‌ها هستند. بورسیه امری بسیار رقابتی بوده به این معنا که هر شخصی که از نمرات برتر، سن مناسب، رزومه عالی و ... برخوردار باشد؛ شانس بیشتری در دریافت بورسیه خواهد داشت.

 

درآمد دندانپزشکان در خارج از کشور

یک ویژگی بسیار مهم برای بسیاری از متقاضیان رشته دندانپزشکی میزان درآمدی بوده که با مهاجرت به کشور مقصد از این کار به دست می‌آورند. بهترین کشور برای ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی که در آخر ثمره خوبی نیز داشته باشد، کدام است؟ میزان درآمد قطعاً تنها ملاک برای انتخاب نیست اما از مهم‌ترین گزینه‌ها به حساب خواهد آمد. میزان کار دندانپزشک، بسته به تخصصی که دارد، منطقه‌ای که قرار گرفته و ... بر میزان درآمد آن‌ها نیز تاثیر می‌گذارد. آینده شغلی این دانشجویان بسته به همین انتخاب خواهد بود بنابراین باید تمام تحقیقات خود را در زمینه میزان درآمد و عایدی انجام دهند.  

نام کشور

میانگین درآمد سالانه به دلار

کانادا

82000

هلند

66000

آمریکا

74000

سوئیس

97000

نروژ

93000

انگلستان

58000

ایرلند

66000

سوئد

71000

استرالیا

74000

آلمان

46000

 

مزایا و معایب تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور

متقاضیان رشته دندانپزشکی همیشه به دنبال یک موقعیت خوب برای مهاجرت و آینده شغلی ‌ایده‌ال هستند تا بتوانند به آرزو‌هایی که دارند برسند. قطعاً از نظر هر فردی این مزایا و معایب می‌توانند متفاوت تعریف شوند اما برخی از آن‌ها مشترک‌ خواهند بود. دریافت اقامت یک کشور پیشرفته، کسب و کار مناسب و درآمد عالی، موقعیت اجتماعی بالا و ... نمونه‌هایی از این موارد به شمار ‌می‌روند. حال به‌طور کلی اگر بخواهیم بعضی از بارز‌ترین مزایا و معایب را لیست کنیم به شرح زیر است:

 • به‌دست آوردن کسب و کار متناسب با رشته خود و درآمد بالا
 • توانایی ورود به برخی از دانشگاه‌های بدون آزمون ورودی
 • امکان ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها و کالج‌های جهان
 • پیدا کردن شغل بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی
 • گرفتن اقامت دائم، ویزای کار و تابعیت آن کشور
 • گرفتن معتبرترین مدرک تحصیلی
 • امکان تحصیل به صورت رایگان یا با هزینه اندک در کشورهای درجه یک دنیا

 

  

کلام آخر

دانشجویان زیادی در سراسر دنیا هستند که در رشته دندانپزشکی در حال تحصیل بوده و به مهاجرت به بهترین کشور‌ها می‌اندیشند. شرایط و امکانات تعیین می‌نمایند که چه کشوری را باید انتخاب کرد. میزان هزینه تحصیل و زندگی، درآمد حاصل از دندانپزشکی، امکان اخذ اقامت و مجوز کسب و کار و ... از جمله نکات مهم مورد نظر به حساب می‌آیند. قبل از مهاجرت حتماً درباره بهترین کشور‌ها تحقیقات لازم را انجام دهید. مشاوران رایگان مؤسسه آکادمی آریانا همیشه پاسخگوی هرگونه سؤالات شما در زمینه تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور خواهند بود.

 

 

یک نظر بنویسید

ارسال