انتخاب رشته کنکور زبان

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

انتخاب رشته کنکور زبان، پس از قبولی در این کنکور، یکی از مهم ترین و حساس ترین مراحل کنکور می باشد که می تواند در آینده تحصیلی و شغلی داوطلبان تاثیر به سزایی داشته باشد. پس از انتشار نتایج اولیه کنکور سراسری، داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته باشند، می توانند نسبت به انتخاب کد رشته محل های مورد نظر خود اقدام کنند. داوطلبان باید بر اساس توانایی و علایق خود نسبت به انتخاب 150 کد رشته محل اقدام نمایند. از آنجایی که انتخاب رشته کنکور سراسری یکی از پر اهمیت ترین مراحل پس از کنکور می باشد، داوطلبان باید با دقت و تمرکز کامل نسبت به انجام این فرایند اقدام کنند. در ادامه مرکز همراه تحصیلی به بررسی شرایط و نحوه انتخاب رشته کنکور زبان پرداخته است.

انتخاب رشته کنکور زبان

آزمون کنکور سراسری توسط سازمان سنجش و اموزش کشور جهت سنجش متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های سطح کشور را دارند، برگزار می شود. با توجه به ظرفیت محدود دانشگاه های کشور و میزان بالای تقاضا جهت تحصیل در این موسسات، سازمان سنجش آزمون ورودی کنکور را برای 5 گروه آزمایشی رشته تجربی، رشته ریاضی،رشته انسانی، رشته هنر و زبان های خارجی برگزار می نماید.

کنکور زبان و کنکور هنر، گروه آزمایشی شناور کنکور سراسری را تشکیل می دهند. گروه شناور در کنکور سراسری به این معنی است که هر کدام از داوطلبان متقاضی کنکور سراسری می توانند در کنار یکی از سه گروه آزمایشی اصلی ریاضی، تجربی و انسانی و یک یا هر دو گروه آزمایشی زبان و هنر را نیز به برای شرکت در کنکور انتخاب کنند. رشته زبان های خارجی از جمله رشته های پر طرفدار در میان دانشجویان علوم انسانی بوده و به دلیل کاربرد های متنوع و مختلف این رشته و گرایش های مربوطه و همچنین به دلیل سطح متوسط این آزمون برای متاقضیان کشور ایران، همواره با استقبال بسیار خوبی از طرف داوطلبان رو به رو می شود.

 این رشته نسبت به سایر رشته های ریاضی و تجربی متقاضیان کمتری دارد و رقابت بین داوطلبان بسیار شدید نمی باشد. این موضوع یکی از دلایلی است که باعث قبولی بیشتر داوطلبان و علاقه مندی افراد به شرکت در کنکور زبان می شود. برخی از داوطلبان کنکور صرفا به این دلیل در کنکور زبان ثبت نام می کنند تا شانس خود را امتحان کنند و هدف خود را در جهت آمادگی برای آزمون سراسری در رشته های اصلی می گذارند. اما برخی دیگر از داوطلبان به دلیل علاقه به ادامه تحصیل در این رشته از ابتدا خود را برای قبولی در آزمون زبان آماده می کنند که این داوطلبان بایستی برای گرفتن نتیجه بهتر علاوه بر تلاش و کوشش فراوان از یک سری نکات و تکنیک های کنکوری نیز پیروی کنند که این تکنیک ها شامل مدیریت زمان در کنکور، روش های تست زنی سریع، خلاصه نویسی کنکور، روش تحلیل آزمون های آزمایشی، برنامه ریزی درسی برای کنکور و... است.

در صورتی که داوطلبان موفق به کسب رتبه و مناسب و مجاز شوند، باید نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند. انتخاب رشته یکی از مهم ترین و حساس ترین مراحل پس از کنکور است که باید با دقت کامل و توسط افرادی که در این زمینه تخصص دارند انجام شود. مجموعه همراه تحصیلی به همراه قوی ترین تیم مشاوره تحصیلی و مشاوره کنکور می توانند شما را در فرایند انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد راهنمایی نمایند.

انتخاب رشته کنکور زبان یکی از مهم ترین قسمت های کنکور می باشد که می تواند در آینده تحصیلی و شغلی شما تاثیر به سزایی داشته باشد و در صورت انتخاب صحیح داوطلب را به هدف خود برساند. متقاضیان کنکور سراسری زبان های خارجی در این مرحله می توانند به منظور ادامه تحصیل در یکی از دوره های دانشگاه های سراسری از جمله دوره روزانه، نوبت دوم، غیر انتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان اقدام به انتخاب‌ رشته نمایند. کد رشته محل های ارائه شده به همراه ظرفیت و جنسیت پذیرش در قالب دفترچه ای با عنوان دفترچه راهنمای انتخاب رشته زبان از طریق سایت سنجش و آموزش کشور، در اختیار متقاضیان قرار می گیرد که می توانند از میان رشته های ارائه شده در آن حداکثر 150 کد رشته محل را انتخاب نمایند. 

نحوه انتخاب رشته کنکور زبان

انتخاب رشته کنکور زبان به صورت اینترنتی و در زمان اعلام شده از طرف سازمان سنجش و آموزش کشور از طریق سایت رسمی این مرکز به نشانی اینترنتی sanjesh.orgصورت می گیرد. بنابراین داوطلبانی که پس از دریافت کارنامه اولیه کنکور سراسری زبان، مجاز به انتخاب رشته شده باشند، می توانند با توجه به رتبه و تراز خود، جهت انتخاب رشته اقدام و  فرم انتخاب رشته را بر اساس علایق و اولویت های خود تکمیل نمایند. داوطلبان باید پیش از انتخاب هر گونه اقدام جهت انتخاب رشته کنکور زبان و پیش از تکمیل فرم انتخاب رشته، دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی را به دقت مطالعه نموده و سپس نسبت به تکمیل فرم اقدام نمایند. مطابق این دفترچه داوطلبانی که قصد شرکت در انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی را دارند، می توانند حداکثر 150 کد رشته محل را در فرم انتخاب رشته خود وارد کنند.

مراحل انتخاب رشته کنکور زبان

داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته کنکور زبان در یکی دوره های روزانه و غیر روزانه دانشگاه های سراسری هستند، می توانند مطابق مراحل زیر جهت انتخاب رشته و تکمیل فرم مربوط به آن اقدام کنند. بدین منظور ابتدا باید وارد سایت سازمان سنجش sanjesh.org شوید. در قسمت راست بر روی گزینه سراسری و سپس بر روی لینک انتخاب رشته کنکور زبان خارجی کلیک نمایید. در این مرحله صفحه ای که حاوی نکات مهمی است، نمایش داده خواهد شد. پس از مطالعه کامل نکات ذکر شده باید ابتدا تیک مرتبط با عبارت اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه راهنمای انتخاب ‌رشته آزمون سراسری را مطالعه نموده ام، را فعال کرده و در ادامه بر روی گزینه تایید و ادامه کلیک کنید.

سامانه برای دسترسی به فرم انتخاب رشته کنکور زبان دو روش شامل موارد زیر را پیشنهاد می کنندکه عبارتند از:

 • روش اول: سریال ثبت نام + شماره شناسنامه + عبارت امنیتی
 • روش دوم: شماره پرونده + کد ملی + سریال شناسنامه + عبارت امنیتی

اطلاعاتی که شامل سوابق تحصیلی داوطلبان می باشد در این مرحله به نمایش درمی آید. لذا لازم است اطلاعات را به دقت بررسی نموده و در صورتی که نیاز به ویرایش نداشته باشد، بر روی گزینه تایید و ادامه کلیک کنید. سپس فرم انتخاب رشته کنکور زبان خارجی برای شما نمایش داده می شود و متقاضیان مجاز هستند الویت های خود را در انتخاب های 1 تا 150 در این فرم وارد کنند و در آخر کد پیگیری 16 رقمی را دریافت کنند.

کارنامه انتخاب رشته کنکور زبان

برای داوطلبانی که در کنکور زبان شرکت می کنند، پس از انتشار جواب کنکور سراسری، کارنامه ای برای آنها صادر خواهد شد که شامل دو بخش اطلاعات شخصی و اطلاعات آزمونی می باشد. در بخش اول کارنامه سراسری زبان اطلاعات شناسنامه ای و نوع سهمیه و استان بومی داوطلب مشخص شده است. از اطلاعات این بخش نوع سهمیه داوطلب و استان بومی او در انتخاب رشته کنکور سراسری تاثیر گذار خواهد بود.

در بخش دوم کارنامه کنکور زبان، اطلاعات آزمونی داوطلب قرار دارد که شامل رتبه در سهمیه، نمره آزمون یا تراز، رتبه در زیر شاخه های کنکور زبان و میزان تاثیر سوابق تحصیلی داوطلب در آن ذکر شده است.

سهمیه های انتخاب رشته کنکور زبان

بخشی از کارنامه اولیه داوطلب، نوع سهمیه او را مشخص می کند. در کنکور سراسری سهمیه های مختلفی میان شرکت کنندگان کنکور سرارسی اعمال می شود. سهمیه های کنکور تعیین کننده رتبه و تراز داوطلب برای ورود به دانشگاه های سراسری می باشد. از جمله مهم ترین سهمیه هایی که در انتخاب رشته کنکور زبان تاثیر به سزایی خواهد داشت، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سهمیه مناطق (سهمیه منطقه یک، دو و سه)
 • سهمیه ایثارگران
 • سهمیه خانواده شهدا
 • سهمیه رزمندگان

بیشترین نوع سهمیه برای داوطلبان کنکور سراسری، سهمیه مناطق می باشد که 95 درصد متقاضیان کنکور سراسری را شامل می شود. سهمیه مناطق به آن دسته از داوطلبانی تعلق می گیرد که از سهمیه هایی مانند سهمیه ایثارگران و جانبازان و ... استفاده نمی کنند. سهمیه های خانوداه شهدا، ایثارگران، خانواده شهدا و رزمندان از سهمیه های خاص کنکور هستند. متقاضیانی که دارای این سهمیه ها هستند، در گروه های مجزایی با یکدیگر رقابت خواهند کرد. همچین داوطلبانی که موفق به ورود در رشته های زبان از طریق آزمون نشدند میتوانند بدون شرکت مجدد در آزمون کنکور ، دانشجو رشته های بدون کنکور زبان های خارجه شوند.

رشته های کنکور زبان

رشته های زیر گروه 1 کنکور زبان:

 • آموزش زبان انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی

رشته های زیر گروه 2 کنکور زبان:

 • زبان آلمانی، مترجمی زبان آلمانی

رشته های زیر گروه 3 کنکور زبان:

 • زبان فرانسه گرایش ادبی، زبان فرانسه گرایش مترجمی

رشته های زیر گروه 4 کنکور زبان:

 • زبان ایتالیایی، زبان اسپانیایی، زبان روسی، زبان ژاپنی، زبان و ادبیات ترکی استانبولی، زبان و ادبیات اردو، زبان چینی

 

 

 

 

یک نظر بنویسید

ارسال

محصولات مرتبط

 • img

  آموزش php

 • img

  آموزش php