انتخاب رشته و دانشگاه

همزمان با شروع انتخاب رشته نرم افزار فعال خواهد شد و در این صفحه بارگذاری می شود.

 

 

انتخاب رشته و انتخاب دانشگاه

آشنایی کامل با رشته های دانشگاهی در مقاطع مختلف تحصیلی و شناخت دانشگاه­های سراسر کشور نقش بسیار مهمی در شکل گیری انتخاب رشته مناسب آینده شغلی و تحصیلی دانشجویان و دانش آموختگان دارد. انتخاب رشته و انتخاب دانشگاه در هنگام انتخاب رشته آزمون های سراسری، کارشناسی ارشد و دکتری دارای اهمیت می باشد. داوطلبان این آزمون ها در صورتی می توانند انتخاب رشته درستی را بر اساس علایق و استعدادهای خود داشته باشند که شناخت کاملی را از رشته های مختلف دانشگاهی و همچنین ظرفیت های بالقوه هر دانشگاه داشته باشند.
یکی از نقاط ضعفی که در انتخاب رشته داوطلبان کنکور به فراوانی دیده می شود انتخاب رشته و دانشگاه بدون توجه به نقاط ضعف و قوت آن رشته در دانشگاه خاص می باشد. معمولا داوطلبان کنکور بعد از انتخاب رشته و ورود به دانشگاه با نقاط ضعف و قوت آن رشته در آن دانشگاه آشنا می شوند. حال اگر داوطلبان قبل از انتخاب هر رشته و دانشگاه بتوانند از کیفیت آموزشی و رفاهی آن دانشگاه در رشته مورد نظر خود باخبر شوند، می توانند انتخابی مناسب را بر اساس خواسته های خود از ادامه تحصیل را داشته باشند.

سوال: چه کارهایی را بایستی در هنگام انتخاب رشته انجام دهیم؟

پاسخ به این سوال موجب می شود تا داوطلبان انتخاب رشته بتوانند رشته مورد نظر خود را دقیق تر انتخاب نمایند.
 • علاقه: علاقه یکی از مهمترین فاکتورهایی است که داوطلبان بایستی برای انتخاب رشته مورد توجه قرار دهند. علاقه شما باعث می شود که در رشته تحصیلی خودتان با سرعت بیشتری پیشرفت کنید و خلاقیت و نوآوری در ان داشته باشید. اگر رشته ای را دوست نداشته باشید هیچ گاه در آن رشته تحولی بوجود نخواهید آورد. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که آیا رشته مورد نظر خود را واقعا دوست دارید؟ این بدان معنی است که علاقه شما در انتخاب رشته سطحی و ظاهری نباشد و این علاقه از طریق پرس و جوی فراوان و تحقیقات زیادی بوجود آمده باشد و حاصل شناخت واقعی خودتاهن باشد. در نتیجه به علاقه خود البته بعد از تحقیق و بررسی فراوان احترام بگذارید.
 • توانایی: پس از در نظر گرفتن علاقه فردی در انتخاب رشته بایستس ببینید توانایی های مورد نیاز آن رشته را در خود می بینید یا خیر. هر رشته توانایی های مورد نظر خود را می طلبد که بایستی آن توانایی ها در فرد وجود داشته باشد. برای مثال در انتخاب رشته های مهندسی دقت زیاد در انجام کارها و داشتن پایه مناسب در علم محاسبات و ریاضی یکی از نیازمندی های این رشته ها است. در نتیجه حتما توانایی خود را در آن رشته بررسی کنید.
 • میزان اشتغال و درآمد آن رشته: یکی از آیتم هایی که حتما بایستی در انتخاب رشته مورد توجه قرار گیرد، میزان اشتغال در رشته مورد نظر و درآمدزایی آن است. این که در جامعه شما آن رشته چقدر مورد توجه باشد یا نباشد مهم است. برای مثال وقتی شما می بینید که همواره از کمبود پرستار در بیمارستان ها و مراکز درمانی یاد می شود این موضوع نشان دهنده میزان اشتغال بالا در این رشته است. حتی زمانی که در نیازمندی های مختلف برای کاریابی می بینید که به یک کارشناس آی تی و یا بازاریاب دیجیتال نیازمند هستند این موضوع نیز نشان دهنده نیاز بالای جامعه به این گونه رشته ها است. در انتخاب رشته حتما به سمت و سوی حرکت کشور به سمت برخی مشاغل توجه کنید.
همواره مطالعه مقالات و کتاب های مختلف و همچنین حضور در دانشگاهها و صحبت با اساتید و دانشجویان رشته های مختلف می تواند در آگاهی از اوضاع رشته های مختلف و انتخاب رشته اصولی به شما کمک شایانی نماید.
بعد از انتخاب رشته به سراغ انتخاب دانشگاه می رویم که بایستی در کنار انتخاب رشته مورد توجه قرار بگیرد.

داوطلبان کنکور می بایست در هنگام انتخاب رشته به نکات زیر توجه داشته باشند:

 • رتبه علمی دانشگاه در انتخاب رشته مورد نظر
 • جایگاه علمی رشته مورد نظر از نظر مقالات علمی و فعالیت های پژوهشی
 • شناخت کامل اساتید دانشگاه در گروه تحصیلی خود
 • آشنایی با امکانات آموزشی و پژوهشی دانشگاه در انتخاب رشته و دانشگاه
 • امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در آن دانشگاه
 • شناخت امکانات رفاهی دانشگاه مانند محل اسکان و خوابگاه ها
 • آشنایی با سیستم های تغذیه در دانشگاه

 

رتبه بندی علمی دانشگاهها در فرایند انتخاب رشته

هر سال دانشگاههای مختلف کشور و دانشگاههای سراسر دنیا مورد ارزیابی قرار گرفته و از نظر رتبه علمی با یکدیگر مقایسه می شوند. در رتبه بندی دانشگاههای مختلف عوامل متعددی نقش دارند که از جمله این عوامل می توان به مواردی مانند تعداد مقاله های علمی چاپ شده از طرف آن دانشگاه، کیفیت آموزشی و پژوهشی دانشگاه، امکانات رفاهی، امکانات و منابع آموزشی استاندارد و سایر مواردی که می تواند در آموزش بهتر نقش داشته باشد اشاره کرد. در زیر به مواردی که در رتبه بندی دانشگاهها نقش دارند با توضیحات بیشتر اشاره میشود.
 • نوآوری یا Innovation : یکی از مهمترین فاکتورهایی است که در رتبه بندی دانشگاه تاثیر میگذارد. این نوآوری می تواند در زمینه های علمی باشد که در قالب اختراعات ثبت شده نمایش داده می شود و یا اینکه در سیستم آموزشی باشد که در قالب یک محصول یا خدمت جدید ارائه می شود.
 • تحقیق و پژوهش : دومین موردی که سهم بسزایی در رتبه بندی دانشگاههای مختلف کشور دارد تحقیقات انجام شده در حوزه های مختلف علمی در آن دانشگاه است که می تواند در قالب مقالات ملی و بین المللی منتشر شود. این مقالات بر اساس تعداد ارجاع (citation) به آنها ارزش گذاری می شوند و طبیعتا هرچه مقالات یک دانشگاه مهمتر باشند و تعداد بیشتری ارجاع را داشته باشند در نتیجه رنک علمی آن دانشگاه بالاتر خواهد بود.
 • تعداد چاپ مقاله (Publication) : همواره تعداد مقاله یکی از عواملی است که در رتبه بندی دانشگاهها نقش زیادی را دارد. در آیتم قبل تاثیرگذاری یک مقاله مورد توجه بود ولی در این آیتم صرفا تعداد و کمیت مقاله مورد نظر است. در همین راستا بایستی به این نکته توجه کرد که در رتبه بندی دانشگاهها همواره کیفیت و تاثیر مقاله نقش تاثیرگذارتری را در بالا بردن رتبه یک دانشگاه دارد.
 • امکانات آموزشی : یکی دیگر از مواردی که در رتبه بندی دانشگاهها تاثیر میگذارد امکانات آموزشی و اسکان دانشجویان می باشد. در بررسی این امکانات مواردی مانند خوابگاههای دانشگاه، کتابخانه و فضای مورد مطالعه برای دانشجویان، اینترنت و گسترش فناوری اطلاعات در دانشگاه، توسعه مشاغل مورد نیاز در دانشگاه برای افزایش خدمت رسانی به دانشجویان و همچنین تعداد دانشجویانی حاضر در دانشگاه با توجه به تامین کامل امکانات آموزشی.
 • تدریس و آموزش: یکی از موارد بسیار تاثیرگذار در افزایش سطح علمی یک دانشگاه، کیفیت اساتید آن دانشگاه برای تدریس و تربیت نیروی متخصص است. کیفیت اساتید را می توان از روی افتخارات کسب شده توسط آن استاد مانند جایزه ها و مدال ها، تعداد مقالات و پژوهش های انجام شده توسط او و همچنین از روی بازخورد دانشجویان در مورد کیفیت آن استاد مورد ارزیابی قرار داد.
 • اشتغال زایی: یکی از مواردی که در رتبه بندی دانشگاه مهم است میزان استخدام افرادی است که از آن دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. هر اندازه تعداد کسانی که از یک دانشگاه خاص فارغ التحصیل می شوند و استخدام میگردند بیشتر باشد، رتبه علمی آن دانشگاه نیز بالاتر خواهد بود.

 

یکی از مواردی که دانشجویان و دانش آموزان می بایست در فرایند انتخاب رشته به آن توجه داشته باشند رتبه علمی دانشگاه مورد نظر در رشته تخصصی خود فرد می باشد. برای مثال ممکن است یک دانشگاه در رتبه بندی کلی دانشگاهها جایگاه بسیار مناسبی را نداشته باشد اما در یک رشته خاص از رنکینگ دانشگاهی قابل توجهی برخوردار باشد. رتبه بندی های مختلفی وجود دارد که داوطلبان می توانند از طریق این رتبه بندی ها به رتبه دانشگاههای مختلف آگاه شوند. در زیر چند نمونه از بهترین وبسایت های رتبه بندی دانشگاهها را می توانید ببینید:
رتبه بندی شانگهای
رتبه بندی QS
رتبه بندی دانشگاههای برتر
در وبسایت های فوق شما می توانید رنکینگ دانشگاهها را بر اساس رتبه کلی و همچنین رتبه بر اساس گرایش های مختلف را ببینید و در انتخاب رشته کنکور از آنها استفاده کنید. برای مثال در این رتبه بندی ها در حوزه مهندسی رتبه بندی با حوزه علوم طبیعی متفاوت خواهد بود.
شما داوطلبان گرامی آزمون های سراسری، کارشناسی ارشد و دکتری می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را در ارتباط با انتخاب رشته و دانشگاه از طریق وبسایت همراه تحصیلی بدست آورید و از آینده شغلی و تحصیلی رشته های مختلف تحصیلی با خبر شوید.

 

مشاوره تخصصی انتخاب رشته تحصیلی در مرکز مشاوره همراه تحصیلی

رشته دانشگاهی خودت رو انتخاب کن
This search form (with id 1) does not exist!