انتخاب رشته مجازی 1401

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

انتخاب رشته مجازی سایت سنجش بر خلاف بقیه نرم افزارهای موجود نیازی به  وارد کردن اطلاعات کارنامه توسط شما را ندارد؛ بلکه داوطلب با وارد کردن اطلاعات ثبت نامی خود، به سامانه این امکان را می دهد که به کارنامه فرد دسترسی پیدا کرده و اقدام به چینش بهترین شکل رشته ها برای پیشنهاد به داوطلب کند. در این مطلب در مورد نحوه انجام انتخاب رشته مجازی کنکور سراسری با داوطلبان کنکور سخن خواهیم گفت.

انتخاب رشته مجازی چرا و چگونه انجام می شود؟

انتخاب رشتهه.jfif

انتخاب رشته مجازی کنکور

داوطلبان کنکور سراسری بعد از فرایند اعلام نتایج اولیه سازمان سنجش در مورد نتایج کنکور سراسری می توانند از طریق سامانه انتخاب رشته مجازی بهترین شبیه سازی را برای نحوه انتخاب رشته خود داشته باشند. در سامانه انتخاب رشته مجازی در نرم افزار انتخاب رشته کنکور هر یک از داوطلبان با توجه به نمره کل کسب شده در کنکور سراسری و رتبه خود در هر یک از زیر گروه ها می تواند بصورت مجازی انتخاب رشته خود را انجام دهد و بهترین شرایط انتخاب رشته را برای خود پیشبینی نماید.

راهنمای انتخاب رشته مجازی سایت سنجش

انتخاب رشته مجازی سایت سنجش بر خلاف بقیه نرم افزارهای موجود نیازی به  وارد کردن اطلاعات کارنامه توسط شما را ندارد؛ بلکه داوطلب با وارد کردن اطلاعات ثبت نامی خود، به سامانه این امکان را می دهد که به کارنامه فرد دسترسی پیدا کرده و اقدام به چینش بهترین شکل رشته ها برای پیشنهاد به داوطلب کند. انتخاب رشته مجازی با کمک مقایسه رتبه شما با رتبه داوطلبین سال گذشته اقدام به پاسخگویی به شما می کند که بنابر ادعای سازمان سنجش با دقت 90 درصدی به شما گزینه های قبولی را ارائه می دهد؛ این سامانه رشته محل هایی که داوطلب در آن امکان قبولی دارد را به سه دسته خوش بینانه منطقی و بدبینانه ارائه می دهد.

برای استفاده از سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش می توانید به روش زیر عمل کنید:

1- وارد سایت سنجش به آدرس www.sanjesh.org شوید.

2-در صفحه ای اصلی سمت راست بر روی گزینه سراسری کلیک کنید.

3-در صفحه باز شده لینک سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی مربوط به رشته محل های با آزمون 1400 را انتخاب کنید.

4-بعد از خرید سریال اعتباری جهت استفاده از سامانه گروه آزمایشی خود را انتخاب کنید. هزینه این کارت در سال قبل 140000هزار ریال بود.

روش دیگر این است که:

1-در صفحه اصلی به سمت راست پایین صفحه به سراغ سرویس ها بروید و انتخاب رشته را انتخاب کنید.

2-  در صفحه جدید لینک انتخاب رشته مجازی مربوط به رشته محل های با آزمون را انتخاب کنید و با وارد کردن اطلاعات ثبت نامی خود شامل شماره پرونده، شماره داوطلبی و کدپیگیری ثبت نام اقدام به استفاده از سامانه کنید.

برای استفاده از سامانه با وارد کردن یکی از سه دسته اطلاعات زیر داوطلب می تواند در این سامانه جست و جو کند:

با استفاده از شماره پرونده، شماره شناسنامه و کد رهگیری

شماره شناسنامه، شماره پرونده و کد رهگیری

شماره داوطلبی، شماره پرونده و شماره شناسنامه

روش خرید کارت سریال اعتباری انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش:

وارد سایت سنجش شوید.

از سمت راست صفحه، گزینه سراسری را انتخاب کنید.

لینک سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی مربوط به رشته محل های با آزمون 1401را انتخاب کنید.

لینک خرید سریال اعتباری جهت استفاده از سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی مربوط به رشته محل های با آزمون 1401را انتخاب کنید.

در درگاه بانکی اطلاعات کارت بانک خود را وارد کنید. و با پرداخت هزینه می توانید سریال10 رقمی را دریافت کنید.

اگر مایل به انتخاب رشته مجازی در سایت سنجش هستید باید دقت داشته باشید که امکان استفاده و تغییر اطلاعات در این برنامه با استفاده از یک کارت اعتباری محدود است؛ پس به خوبی گزینه های خود را بررسی کنید. همه ی گزینه های مهم در مورد انتخاب رشته که پیش از این در همراه تحصیلی به آن ها برای یک انتخاب رشته خوب و صحیح اشاره شد دقت بفرمایید. مانند: هدف، علاقه و استعداد، کیفیت دانشگاه ها و رشته ها، چارت درسی هر رشته ، هزینه تحصیل و رفت و آمد به دانشگاه را در نظر بگیرید..

در انتخاب رشته مجازی چگونه جایگاه فرد در بین رشته ها و دانشگاهها پیشبینی می شود؟

در فرایند انتخاب رشته مجازی معمولا قبولی های سال قبل که دارای بیشترین شباهت به لحاظ پذیرش تعداد دانشجو و تعداد کد رشته ها و محل های دانشگاهی را با امسال دارد، ملاک قرار میگیرد.

در فرایند انتخاب رشته مجازی ابتدا داوطلبان می بایست رشته مورد نظر خود را انتخاب نمایند. پس از انتخاب رشته مورد نظر خود، داوطلبان بایستی رتبه های زیر گروههای مختلف خود را در سامانه انتخاب رشته مجازی وارد نمایند و پس از آن علاقه مندی خود را نیز به رشته های مختلف دانشگاهی و محل های دانشگاهی را از طریق اولویت دادن مشخص نمایند. در فرایند انتخاب رشته مجازی نرم افزار با توجه به اولویت های شخصی شما در رشته و دانشگاه کار چیدن رشته های مربوطه را از انتخاب یک تا انتخاب 150 را انجام میدهد. بدین ترتیب داوطلبان می توانند از طریق انتخاب رشته مجازی بهترین شرایط را برای انتخاب رشته واقعی خودشان شبیه سازی نمایند.

آیا انتخاب رشته مجازی با شرایط انتخاب رشته واقعی که توسط سازمان سنجش برگزار می شود دقیقا یکی است؟

در پاسخ به این سوال باید به این نکته اشاره کرد که نرم افزار انتخاب رشته مجازی صرفا بر اساس آمار قبولی های سال های گذشته انتخاب رشته را انجام می دهد و به هیچ عنوان نمیتوان گفت که شرایط انتخاب رشته مجازی دقیقا به لحاظ دقت شبیه انتخاب رشته واقعی سازمان سنجش است. لذا باید به این نکته توجه داشت که نرم افزار انتخاب رشته مجازی صرفا می تواند دید مناسبی را برای احتمال قبولی شما به شما بدهد و نباید صرفا انتخاب خود را به نتیجه حاصل از انتخاب رشته مجازی واگذار کنیم.

فرایند چیدمان رشته ها در انتخاب رشته مجازی چگونه است؟

در فرایند انتخاب رشته مجازی چیدمان رشته ها بصورت زیر انجام می شود:

رشته های بالادستی در انتخاب رشته مجازی:

رشته های بالادستی رشته هایی هستند که احتمالا قبول شدن فرد در این رشته محل ها بسیار کم است. یعنی بدین صورت که سامانه رشته هایی را که احتمال قبولی فرد در آنها بسیار کم است را در بالای لیست انتخاب رشته  قرار می دهد. معمولا در فرایند انتخاب رشته باید چند رشته با احتمال قبولی و بالاتر از سطح مورد انتظار را در بالای چیدمان قرار دهیم تا اینکه در صورت بروز هر اتفاقی شانس پذیرش را حتی در این رشته ها بدست آوریم. یکی از اشتباهات رایجی که داوطلبان در هنگام انتخاب رشته انجام می دهند این است که با توجه به زمینه فکری خود یکسری از رشته ها که آنها را بالاتر از سطح فعلی خود می دانند را انتخاب نمی کنند. این افراد این جمله را بازگو میکنند: ما که قبول نمیشیم اینارو چرا انتخابشون کنیم!

در حقیقت اگر گفتن این جمله آنها با تحقیق زیاد بدست آمده باشد شاید تا حدودی درست باشد اما اگر صرفا بر اساس تجارب شخصی و سلیقه ای اعمال شوند نمی توانند زیاد دقیق و قابل استناد باشند لذا باید به این نکته توجه داشت که همیشه حتی برای رشته هایی که تصور میکنید شانسی برای قبولی در آن را ندارید ارزش قائل شوید و شماری از آنها را در بالای لیست انتخاب رشته خود قرار دهید.

رشته های با احتمال قبولی زیاد در انتخاب رشته مجازی:

بعد از انتخاب رشته های بالادستی در انتخاب رشته مجازی اکنون نوبت به رشته هایی می رسد که دارای احتمال قبولی زیاد برای داوطلب است. در این مجموعه شما بیشترین شانس را برای گزینش دارید و باید انتخاب خود را با دقت در این محدوده قرار دهید. بیشترین تعداد انتخاب های شما در این محدوده قرار می گیرد که معمولا بصورت 20%-60%-20% است. یعنی اینکه 20 درصد انتخاب های شما در محدوده بالادستی قرار میگیرد و 60 درصد انتخاب های شما در محدوده رشته های با احتمال قبولی بالا قرار می گیرد و 20 درصد نهایی نیز در محدوده پایین دستی قرار میگیرد.

در محدوده رشته های با احتمال قبولی زیاد داوطلبان بایستی انتخاب های خود را با وسواس بسیار زیاد انجام دهند زیرا بیشترین احتمال قبولی در همین رشته ها است. در سامانه انتخاب رشته مجازی این رشته ها بر اساس بازه قبولی سال گذشته انتخاب می شود. این بازه به این صورت بوده که با توجه به بازه قبولی چند سال گذشته و در نظر گرفتن ظرفیت های موجود این رشته ها گزینش می شوند.

رشته های پایین دستی در انتخاب رشته مجازی:

در فرایند انتخاب رشته همواره یکسری از رشته ها را که داوطلب از قبولی در آنها مطمئن هست و در سطحی پایین تر از سطح فعلی خود قرار دارند را در پایان انتخاب رشته خود قرار می دهند. این رشته ها را می توان با توجه به انتخابی که سامانه انتخاب رشته مجازی انجام میدهد پیشبینی کرد. این رشته ها به این علت در لیست انتخاب رشته قرار میگیرند که داوطلب از قبولی در یکی از رشته ها اطمینان خاطر را کسب نماید و اگر به هر دلیلی داوطلب در یکی از رشته های مورد درخواست خود در محدوده 60 درصد میانی پذیرفته نشد بتواند در یکی از رشته های مورد علاقه اما پایین دستی خود پذیرفته شود. لذا گذاشتن این رشته ها در پایان لیست انتخاب رشته می تواند برای کاهش ریسک قبولی داوطلب انتخاب معقولی باشد.

توجه به انتخاب رشته اصولی در هنگام مرتب کردن رشته ها بسیار حیاتی است. داوطلبان بایستی تفاوت میان رشته های مختلف را بشناسند و بر اساس آن انتخاب رشته را انجام دهند. با ذکر مثالی این فرایند را برای شما داوطلبان گرامی شفاف تر میکنیم.

اگر داوطلبی در لیست انتخاب رشته مجازی خود مشاهده کرد که رشته ژنتیک از زیرمجموعه سلولی و مولکولی از جمله رشته هایی است که داوطلب دارای احتمال پایین در پذیرش آن رشته است می تواند سایر گرایش های سلولی و مولکولی را انتخاب نماید. برای مثال می تواند گرایش میکروبیولوژی را انتخاب کند. داوطلبان به خاطر داشته باشند که تفاوت میان گرایش های یک مجموعه بسیار کم است و تفاوت چندانی بین آنها در مقطع کارشناسی وجود ندارد. برای مثال داوطلب متقاضی رشته ژنتیک باید این نکته را در نظر داشته باشد که اگر دارای شانس قبولی پایینی در رشته ژنتیک است می تواند وارد رشته میکروبیولوژی، سلولی و مولکولی و یا بیوشیمی شود که در مجموع بین 15 تا 20 واحد اختلاف واحد درسی با رشته ژنتیک را دارد و سپس در مقطع کارشناسی ارشد دوباره به رشته ژنتیک ورود کند. از آنجایی که تفاوت میان گرایش های یک مجموعه بسیار کم است داوطلبان نباید به اسامی مختلف گرایش های مختلف یک گروه توجه زیادی داشته باشند زیرا تمام این گرایش ها واحدهای مشترک زیادی را باهم دارند و در مقطع کارشناسی ارشد قابل جایگزینی هستند. لذا در فرایند انتخاب رشته حتما به این نکته توجه داشته باشید.

سامانه انتخاب رشته مجازی همراه تحصیلی

برای اینکه داوطلبان انتخاب رشته معقول تر همراه با ضریب دقت بالاتری را داشته باشند باید در قسمت علاقه مندی خود در کد رشته ها و دانشگاهها دقت بیشتری را داشته باشند. زیرا سامانه انتخاب رشته مجازی انتخاب را بر اساس علاقه مندی شما انجام میدهد و شما بایستی در انتخاب هر رشته و دانشگاه نهایت دقت را داشته باشید.

همراه تحصیلی با ارائه سامانه انتخاب رشته مجازی توانسته است مشاوره انتخاب رشته مناسبی را برای داوطلبان عزیز فراهم نماید. در این فرایند شما می توانید با توجه به لیست رشته ها و دانشگاههای مورد علاقه خود فرایند مجازی مناسبی را از وضعیت خود بدست آورید و بعد از تحلیل مناسب انتخاب رشته مجازی عمل انتخاب رشته حقیقی خود را انجام دهید. همچنین باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که لیست انتخاب رشته مجازی خود را حتما با یک مشاور در میان بگذارید و پس از تحلیل دقیق توسط مشاور و اعضای خانواده خود انتخاب رشته حقیقی خود را انجام دهید. و این را بخاطر بسپارید که فرایند انتخاب رشته مجازی صرفا برای آگاهی بخشیدن از بازه قبولی رشته های مورد نظر شماست و نباید عینا همین انتخاب رشته را ملاک انتخاب اصلی قرار دهید.

انتخاب رشته مجازی در فرایند انتخاب رشته دانشگاه آزاد

همچنین داوطلبان می توانند انتخاب رشته دانشگاه آزاد را نیز از طریق فرایند انتخاب رشته مجازی مرکز مشاوره همراه تحصیلی انجام دهند. در این فرایند داوطلبان با توجه به 20 انتخاب خود در فرایند انتخاب رشته دانشگاه آزاد رشته هایی را که دارای احتمال بیشتری برای قبولی آنها می باشد را می توانند بهتر بشناسند و انتخاب های خود را بر اساس این سامانه مرتب نمایند.

نقش انتخاب رشته مجازی در فرایند انتخاب رشته دانشگاه آزاد حتی بیشتر از انتخاب رشته کنکور سراسری احساس می شود زیرا در فرایند انتخاب رشته دانشگاه آزاد فرد دارای انتخاب های محدودتری می باشد لذا توجه به این موضوع برای انجام یک انتخاب رشته اصولی و دقیق بسیار مهم و حیاتی است.

با توجه به توصیه مشاوران مرکز انتخاب رشته و مشاوره تحصیلی همراه تحصیلی، بهتر است قبل از فرایند انتخاب رشته مجازی حتما با مشاوران مرکز در مورد فرایند انتخاب رشته مجازی خود صحبت کنید. همواره بهتر است انتخاب های خود را به اندازه کافی با توجه به شرایط خود محدود نمایید و در نهایت نیز انتخاب های کمتر با درجه اطمینان و علاقه بیشتری را باقی بگذارید.

همچنین شما می توانید مطالب زیر را مطالعه کنید:

 انتخاب رشته دانشگاه سراسری 

 شناخت آینده تحصیلی رشته ها در فرایند انتخاب رشته کنکور 

 انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 

یک نظر بنویسید

ارسال

محصولات مرتبط

  • img

    آموزش php

  • img

    آموزش php