انتخاب رشته بدون کنکور

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

انتخاب رشته بدون کنکور یک شانس دوباره برای افرادی است که قصد تحصیل به صورت بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی را دارا می باشند. برخی از داوطلبان ممکن است به دلیل سطح سخت و دشوار آزمون کنکور از شرکت در ان صرف نظر کنند. اما سازمان سنجش کشور برای هموار سازی مسیر تحصیلی این افراد اقدام به جذب دانشجو به صورت بدون کنکور نموده است. البته تمامی دانشگاه ها دارای رشته های بدون کنکور نمی باشند. هر ساله دانشگاه های بسیاری در سراسر کشور اقدام به به پذیرش دانشجویان بسیاری به صورت بدون کنکور در دو نوبت مهر و بهمن ماه می نمایند. ثبت نام بدون کنکور دانشگاه ها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی می باشد، بنابراین معدل دیپلم داوطلبان تاثیر به سزایی در قبولی شما در شته دلخواه خود خواهد داشت. در ادامه مرکز همراه تحصیلی به بررسی شرایط انتخاب رشته بدون کنکور پرداخته است.

انتخاب رشته بدون کنکور

یکی از آزمون های جامع و مهمی که تاثیر به سزایی در هدایت داوطلبان به سمت مسیر تحصیلی و شغلی آنها دارد، آزمون کنکور سراسری است. هر ساله هزاران داوطلب از گروه های آزمایشی رشته تجربی، رشته ریاضی، رشته انسانی، رشته هنر و رشته زبان های خارجی جهت رقابت در این آزمون خود را آماده کرده و برای رسیدن به اهداف و رشته تحصیلی مورد علاقه خود با تمام قوا تلاش می کنند. به دلیل حجم بالای متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور را دارا بودند و همچنین عدم ظرفیت کافی برای پذیرش تمامی متقاضیان، سازمان سنجش و آموزش کشور اقدام به برگزاری آزمون ورودی کنکور نمود.

این آزمون جهت سنجش و ارزیابی سطح علمی داوطلبان جهت ادامه تحصیل در مقطع دانشگاهی برگزار می شود. در این آزمون تمامی داوطلبان با یک سطح سوالات با یکدیگر سنجیده و مقایسه می شوند و داوطلبانی که عملکرد بهتری داشته باشند، در این آزمون موفق خواهند شد.

برخی از دانش آموزان به دلیل پیچیدگی و سطح بالای سوالات علاقه ای به شرکت در کنکور سراسری ندارند. اما شما باید بدانید که کنکور تنها راه موجود برای ورود به دانشگاه نیست. از چند سال گذشته سازمان سنجش و اموزش کشور از طریق روش های دیگر نیز اقدام به پذیرش داوطلبان می کند. از جمله این روش ها می توان به تحصیل بدون کنکور اشاره داشت. البته تحصیل بدون کنکور موضوع شامل تمامی دانشگاه ها و رشته ها نمی شود، ولی به تعداد معدودی رشته و دانشگاه تعلق می گیرد. تحصیل بدون کنکور دانشگاه ها بر اساس سوابق تحصیلی دوره دبیرستان داوطلب صورت می گیرد و دیگر نیاز به ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری نیست.

داوطلبان همانند کنکور سراسری برای تحصیل بدون کنکور و ورود به دانشگاه ها نیز باید انتخاب رشته انجام دهند. انتخاب رشته یکی از مهم ترین و حساس ترین تصمیمات زندگی هر فرد است. داوطلبان باید انتخاب رشته را به شیوه کاملا صیحی و با آگاهی و دقت کامل و یا توسط شخصی که در این زمینه تخصص دارد، انجام دهند. انتخاب رشته به شیوه صحیح و اصولی، شما را به مسیر تحصیلی و شغلی و همچنین اهداف خود بسیار نزدیک می کند. اگر در فرایند انتخاب رشته، کوچک ترین اشتباهی صورت گیرد، منجر به تغییر مسیر تحصیلی داوطلب خواهد شد. بنابراین پیشنهاد می شود برای انتخاب رشته بدون کنکور به سراغ افراد متخصص و با تجربه بروید. مجموعه همراه تحصیلی به همراه قوی ترین تیم مشاوره تحصیلی و مشاوره کنکور می توانند شما را در فرایند انتخاب رشته بدون کنکور و همچنین انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد راهنمایی نمایند.

دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور

داوطلبانی که علاقه مند به تحصلی بدون کنکور هستند، باید پیش از اقدام جهت انتخاب رشته بدون کنکور، به خوبی از شرایط مورد نیاز جهت تحصیل در این دانشگاه ها مطلع شوند. لذا داوطلبان در زمان ثبت نام بدون کنکور باید با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته بدون کنکور اقدام کنند. داوطلبان باید دفترچه راهنمای انتخاب رشته بدون کنکور را به دقت مطالعه نموده و پس از بررسی شرایط و ضوابط و لیست رشته های ارائه شده به سایت سازمان سنجش جهت انتخاب رشته بدون کنکور مراجعه کنند.

در این دفترچه لیستی از رشته های بدون کنکور ارائه شده در دانشگاه ها، نام دانشگاه هایی که پذیرش بدون کنکور دارند، شرایط و ضوابط تحصیل بدون کنکور و... ارائه شده است. بنابراین مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته بدون کنکور باید در اولویت قرار گیرد.  

متقاضیان تحصیل بدون کنکور در دانشگاه ها باید پس از مطالعه شرایط، نحوه و لیست رشته های ارائه شده در دفترچه ثبت نام بدون کنکور  باید با آماده کرردن مدارک لازم نسبت به انتخاب رشته بدون کنکور و ثبت نام خود اقدام نمایند.

زمان انتخاب رشته بدون کنکور

انتخاب رشته بدون کنکور هر ساله برای تمامی دوره های روزانه، نوبت دوم، پیام نور و غیرانتفاعی 2 بار در سال برگزار می شود و متقاضیانی که قصد تحصیل بر اساس سوابق تحصیلی را دارا می باشند، باید در زمان مقرر شده از سوی سازمان سنجش نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند. پذیرش دانشجویان برای رشته های بدون کنکور در دو نوبت مهر ماه و بهمن ماه انجام می شود. ثبت نام بدون کنکور ماه مهر در مرداد ماه آغاز می شود.

 نحوه انتخاب رشته بدون کنکور

داوطلبانی که قصد تحصیل و انتخاب رشته بدون کنکور را دارا می باشند، باید طبق فرایند  ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر و بهمن سال گذشته، به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انتخاب رشته خود را انجام دهند. بدین منظور ابتدا باید وارد سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی sanjesh.org شوید. از منوی سمت راست صفحه گزینه سراسری را انتخاب کرده و سپس دفترچه راهنمای انتخاب رشته بدون کنکور را دانلود کنید. پس از مطالعه دقیق دفترچه، در صورت یافتن رشته محل مورد علاقه خود وارد سامانه ثبت نام شوید و با پرداخت هزینه ثبت نام کارت اعتباری ثبت نام صرفا بر اساس سوابق تحصیلی را تهیه نمایید. پس از ان باید یک عکس 3 * 4 از خود در سایت آپلود کنید. سپس باید فرم انتخاب رشته خود را حداکثر با 100 کد رشته محل تکمیل نمایید. پس از تکمیل فرم و تایید ان، شماره پرونده 6 رقمی و کد پیگیری 16 رقمی ثبت نام را دریافت کرده و تا پایان اعلام نتایج نگه دارید.

لیست رشته ها جهت انتخاب رشته بدون کنکور

داوطلبان علاقه مند به تحصیل بدون کنکور باید پیش از هر گونه اقدامی نسبت به شناخت رشته های بدون کنکور دانشگاه ها اقدام نمایند. اطلاعات مربوط به این رشته ها از طریق دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور برای ترم تحصیلی مهر ماه و بهمن ماه در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. در ادامه به تعدادی از رشته های بدون آزمون هر یک از گروه های آزمایشی می پردازیم:

رشته های بدون کنکور گروه آزمایشی ریاضی:

کاردانی

کارشناسی

کاردانی معماری

مهندسی مکانیک

کاردانی فنی عمران

مهندسی برق

کاردانی فنی مکانیک

مهندسی کامپیوتر

کاردانی علمی کاربردی برق قدرت

مهندسی معماری

کاردانی نقشه برداری

مهندسی پزشکی

کاردانی ارتباطات و فناوری اطلاعات

مهندسی شیمی

کاردانی فنی الکترونیک

مهندسی صنایع

کاردانی فنی صنایع

مهندسی عمران

رشته های بدون کنکور گروه آزمایشی علوم تجربی:

کاردانی

کارشناسی

کاردانی تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر

زمین شناسی

کاردانی امور زراعی و باغی

علوم دامی

کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی

علوم و مهندسی باغبانی

کاردانی تکنولوژی مرتع و آبخیزداری

علوم و مهندسی خاک

کاردانی تکنولوژی مواد غذایی

مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی

کاردانی شیمی آزمایشگاهی

علوم و مهندسی جنگل

کاردانی تکنولوژی تولیدات دامی

علوم و مهندسی صنایع غذایی

کاردانی تکنولوژی صنایع غذایی

زیست شناسی گیاهی

کاردانی تولید و فرآوری خرما

شیمی محض

رشته های بدون کنکور گروه آزمایشی علوم انسانی:

کاردانی

کارشناسی

کاردانی امور دولتی

حسابداری

کاردانی حسابداری

حقوق

کاردانی مدیریت بازرگانی

روانشناسی

کاردانی امور مالی و مالیاتی

علوم سیاسی

کاردانی مدیریت صنعتی

مدیریت بازرگانی

کاردانی بیمه

علوم ورزشی

کاردانی امور بانکی

مدیریت دولتی

کاردانی گردشگری

زبان و ادبیات فارسی

کاردانی علوم قضایی

اقتصاد

کاردانی تربیت معلم قرآن کریم

مشاوره

کاردانی هتلداری

مدیریت صنعتی

رشته های بدون کنکور گروه آزمایشی هنر:

کاردانی

کارشناسی

کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی

عکاسی

کاردانی گرافیک

ارتباط تصویری

کاردانی انیمیشن

طراحی لباس

کاردانی هنر سفالگری

نقاشی

کاردانی طراحی پوشاک

تلویزیون و هنرهای دیجیتالی

کاردانی باستان شناسی

طراحی صنعتی

 رشته های بدون کنکور گروه آزمایشی زبان های خارجی:

کارشناسی

زبان و ادبیات انگلیسی

مترجمی زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی

زبان انگلیسی ویژه دانشجویان مطالعات اسلامی

زبان روسی

زبان و ادبیات فرانسه

زبان و ادبیات اردو

 شرایط انتخاب رشته بدون کنکور

داوطلبانی که خواستار تحصیل به صورت بدون کنکور در دانشگاه ها می باشند، باید واجد یک سری شرایط عمومی و اختصاصی تعیین شده از سمت سازمان سنجش و آموزش کشور نیز باشند. در ادامه به شرایط عمومی و اختصاصی جهت انتخاب رشته بدون کنکور می پردازیم:

شرایط عمومی :

 • اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیان قانون اساسی جمهوری اسلامی
 • عدم مخالفت و دشمنی با نظام جمهوری اسلامی
 • تبعیت دانشجو از قوانین جمهوری اسلامی
 • عدم سابقه عضویت در سازمان های غیر قانونی و...
 • نداشتن اعتیاد به مواد توهم زا
 • پذیرش مقررات دانشگاه
 • عدم برخورداری از فساد اخلاقی

شرایط اختصاصی:

 • دارا بودن مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید و یا گواهینامه پیش دانشگاهی نظام قدیم یا مدرک کاردانی.
 • آن دسته از داوطلبانی که در دوره روزانه دانشگاه های سراسری به صورت با آزمون یا بدون آزمون پذیرفته شده اند، تنها در صورت انصراف قطعی تا پایان مهلت ثبت نام، می توانند رشته های تحصیلی دوره های غیر روزانه مهر ماه و یا بهمن ماه را که شامل نوبت دوم، نیمه حضوری و... می شوند، انتخاب کنند.
 • اخذ مدرک تحصیلی دیپلم برای متقاضیان تحصیل در رشته های بدون کنکور نیمسال مهر ماه و بهمن ماه دانشگاه های سراسری، حداکثر تا پایان تاریخ 31 شهریور ماه الزامی می باشد.
 • دانشجویان نوبت دوم، نیمه حضوری، مجازی و پردیس خودگردان، دانشگاه پیام نور و موسسات غیرانتفاعی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند، مجاز به نام نویسی در این مرحله از ثبت نام می باشند.
 • هر یک از دانشجویان دوره های غیر روزانه که در دوره معافیت تحصیلی به سر می برند، جهت ثبت نام و انتخاب رشته می بایست واجد شرایط مربوطه مطابق با مقررات نظام وظیفه عمومی باشند.

مدارک لازم جهت انتخاب رشته بدون کنکور

از جمله مدارک لازم جهت انتخاب رشته بدون کنکور عبارتند از:

 • مدرک دیپلم نظام جدید یا نظام قدیم
 • مدرک پیش دانشگاهی برای داوطلبان نظام سالی واحدی و یا ترمی واحدی
 • مدرک کاردانی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • 6 قطعه عکس 3 در 4
 • کارت پایان خدمت یا معافیت برای متقاضیان آقا

 

یک نظر بنویسید

ارسال

محصولات مرتبط

 • img

  آموزش php

 • img

  آموزش php