11 مهر 1400

انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

داوطلبان ورود به دانشگاه آزاد بدون کنکور در هر رشته ای می توانند ثبت نام کرده و تحصیل کنند. متقاضیان حتی مجاز هستند در چند رشته ثبت نام به عمل آورده و در رشته مورد علاقه خود مشغول تحصیل شوند. شرایط جدیدی برای ورود به دانشگاه آزاد اعلام شده که در ادامه با هم بررسی می کنیم.

انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد 

ازاد.png

انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد بدون نیاز به کنکور و براساس سوابق تحصیلی شما در دو نیمسال تحصیلی مهر و بهمن دانشجو می پذیرد.

داوطلبان ورود به دانشگاه آزاد بدون آزمون در هر رشته ای می توانند ثبت نام کرده و تحصیل کنند. متقاضیان حتی مجاز هستند در چند رشته ثبت نام به عمل آورده و در رشته مورد علاقه خود مشغول به تحصیل شوند. اگر مایل به ثبت نام در دانشگاه آزاد بدون کنکور هستید باید بدانید که شما مجاز به انتخاب رشته در همه ی زیرگروه های تجربی، علوم انسانی، زبان و هنر هستید البته برای هر زیرگروه جداگانه باید ثبت نام به عمل آورید. باید توجه داشته باشید که قبل از تکمیل ظرفیت رشته ها اقدام به ثبت نام کنید. رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد بسیار متنوع می باشد اما نسبت به لیست رشته های مشروط به قبولی کنکور کم تر است.. اگر شما متقاضی ورود به دانشگاه آزاد بدون ازمون ورودی کنکور هستید مختارید براساس علاقه خود از میان رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد ، رشته خود را انتخاب کرده و ثبت نام کنید. دقت داشته باشید که اگر برای تحصیل در مقطع کاردانی پیوسته قصد ورود به دانشگاه آزاد بدون آزمون را دارید رشته ای که انتخاب می کنید حتما باید با رشته ای که در آن مدرک دیپلم خود را گرفته اید مرتبط باشد البته رشته تربیت بدنی از این قاعده مستثنی است. در نتیجه اگر دیپلم تجربی دارید نمی توانید برای مقطع کاردانی پیوسته در رشته طراحی لباس شرکت کنید. اما اگر متقاضی تحصیل در مقطع کاردانی ناپیوسته بدون کنکور در دانشگاه آزاد هستید، رشته ی دیپلم شما در انتخاب رشته تاثیری ندارد.

نکته بسیار مهم برای متقاضیان ورود به دانشگاه آزاد بدون آزمون انتخاب رشته است. برای ثبت‌نام حتما ابتدا اولویت رشته‌های موردنظر خود را بر اساس علائق و شرایط تحصیلی خود مشخص کنید. برای انتخاب رشته بهتر و کارآمدتر حتما هزینه ی شهریه دانشگاه ، هزینه ی رفت و آمد و اقامت، بازار کار و علاقمندی خود را در اولویت قرار دهید.

شرایط عمومی قبولی در دانشگاه آزاد بدون کنکور

به طور عمومی قبولی در دانشگاه آزاد بدون کنکور بر مبنای مدرک دیپلم شما صورت می گیرد پس احتمال پذیرش شما در رشته ای هم جنس مدرک دیپلم شما بیشتر می شود. از دیگر شرایط عمومی پذیرفته شدن در دانشگاه آزاد بدون آزمون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اعتقاد به دین اسلام و یا دین های یاد شده در قوانین نظام جمهوری اسلامی
 • سلامت جسمی متناسب با رشته ی انتخابی( برای مثال قبولی در رشته ی تربیت بدنی منوط به سلامت کامل فیزیکی است و همچنین قبولی در رشته ی مهندسی دریا نیاز به سلامت کامل بینایی و عدم کور رنگی را دارد.)
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • تعهد به تمامی قوانین انضباطی دانشگاه
 • پرداخت شهریه( اجازه حضور در کلاس ها هر ترم بسته به پرداخت شهریه مصوب سالانه دانشگاه است.)
 • ممنوعیت جابجایی و یا مهمان شدن در دانشگاه یا شهر دیگر
 • قبولی در آزمون مصاحبه عملی برای رشته های مثل تربیت بدنی و موسیقی

پذیرش بدون آزمون دانشگاه آزاد دوره ای است که داوطلب صرفا با دریافت دفترچه انتخاب رشته و انتخاب اولویت های خود می تواند وارد رشته دانشگاهی مورد نظر خود شود. این بدان معنی است که لازم نیست حتما در کنکور شرکت کرده باشد و یا حتما مجاز به انتخاب رشته شده باشد.

در انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد معدل کتبی داوطلب واجد شرایط ملاک و مبنای پذیرش قرار می یگرد و اسامی پذیرفته شدگان در یک مرحله و به طور یکجا اعلام می گردد. هر داوطلب بر اساس معدل کتبی دیپلم به اولین کد رشته / محل انتخابی که از نظر علمی برتری دارد(در مقایسه با سایر داوطلبینی که شرایط مشابه وی را دارند) در صورت وجود ظرفیت معرفی می شوند.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

  از انجا که پذیرش داوطلب در انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد صرفا بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم)  می باشد، و نظر به اینکه دروس امتحانی داوطلبان دیپلمه با توجه به نوع دیپلم آنان (ریاضی، تجربی، انسانی و ... )  متفاوت است لذا چانچه نوع دیپلم داوطلب با گروه آزمایشی که متقاضی آن می شود متفاوت باشد ، درصد اعمال معدل کتبی متفاوت خواهد بود که در این خصوص توجه داوطلبان را به جدول ذیل معطوف می دارد.

نوع دیپلم /گروه آزمایشی ریاضی فیزیک علوم تجربی ادبیات و علوم انسانی علوم و معارف اسلامی   سایر عناوین دیپلم
علوم ریاضی و فنی 100 74.4 80 80 31.4
علوم تجربی 80.9 100 80 80 31.4
علوم انسانی 41.2 41.2 100 100 41.2
هنر 100 100 69.8 69.8 69.8
زبان خارجی 100 100 100 100 100

شرایط پذیرش در انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد

پذیرش در انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد دارای یک سری شرایط عمومی و اختصاصی است که شرایط عمومی ورود به دوره های کارشناسی بدون کنکور دانشگاه آزاد مانند شرایط عمومی کنکور های سراسری و آزاد است، اما شرایط اختصاصی این پذیرش شامل موارد زیر می باشد:

 • داشتن دیپلم کامل نظام قدیم متوسطه یا گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی نظام جدید متوسطه الزامی است.
 • دارندگان دیپلم فنی و حرفه ای و کار دانش نظام جدید که فاقد مدرک پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردارنی می باشد حق ثبت نام در این دوره را ندارند.
 • فارغ التحصیلان دوره کاردانی (اعم از پیوسته و ناپیوسته) غیر مشمول مجاز به ثبت نام در این دوره می باشد.
 • فارغ التحصیلان دوره های کاردانی علوم پزشکی غیر مشمول مجاز به ثبت نام در رشته های دیگر در مقاطع بالاتر می باشد(مشروط بر آن که تعهدات خدمت خود را به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی انجام داده باشند ، بدیهی است که این قبیل فار غ التحصیلان ، به هنگام ثبت نام در محل دانشگاهی باید گواهی پایان طرح نیروی انسانی را ارائه نمایند).
 • بر اساس مصوبات شورای عالی انقلای فرهنگی و شرای عالی برنامه ریزی دارندگان مدرک حوزوی مورد تایید حوزه علمیه قم که معادل دیپلم نظام قدیم متوسط می باشند به شرط آنکه مشمول وظیفه عمومی نبوده و هم زمان در حوزه علمیه تحصیل ننمایند می توانند در رشته های گروه علوم انسانی دانشگاه ثبت نام نمایند.
 • افراد مشمولی که قبلا در دانشگاه تحصیل نموده و اخراج شده یا از تحصیل انصراف داده اند و تحصیلات ناتمام دارند و یا منجر به دریافت مدرک مقطع پایین تر شده است مجاز به ثبت نام نمی باشند. مگر افرادی که موفق به دریافت کارت پایان خدمت یا معافیت دائم از خدمت وظیفه عمومی شده باشند.
 • متقاضیان رشته مهندسی دریا- دریانورید باید علاوه بر داتشن سلامت کامل جسمی از نظر بینایی ، کور رنگی کاملا سالم باشند.
 • متقاضیان رشته های تربیت بدنی و علوم ورزشی باید ضمن نداشتن معلولیت های حاد جسمی ، بیماری قلبی و تنفسی نیز نداشته باشند و لازم است توانایی جسمی متناسب با این رشته را مطابق نظر محال دانشگاهی دارا باشند در غیر این صورت از ثبت نام و ادامه تحصیل آنان در محل دانشگاهی جلوگیری به عمل خواهد آمد.
 • متقاضیان رشته های نمایش – بازیگری و نمایش- کارگردانی باید ضمن نداشتن معلولیت های حاد جسمی ، بیماری های قلبی و تنفسی نیز نداشته باشند و دارای سلامت کامل بینایی ، شنوایی و کلامی باشد در غیر این صورت از ادامه تحصیلی آنان ممانعت به عمل خواهد آمد.
 • از متقاضیان رشته موسیقی در محل دانشگاهی انتخابی ، آزمون عملی و مصاحبه فرهنگی به عمل خواهد آمد و در صورت قبولی می توانند در محل دانشگاهی ثبت نام نمایند لذا دریافت رسید ثبت نام برای این رشته به منزله پذیرش در این رشته نمی باشد.

داوطلب باید توجه کند که باید معدل کتبی دیپلم خود را دقیقا مطابق معدل مندرج در مدرک فارغ التحصیلی درج نمایند چرا که در صورت مغایرت اعلامی با معدل مندرج در مدرک فار غ التحصیلی از ثبت نام و ادامه تحصیلی فرد جلوگیری خواهد شد.

روش ثبت نام و انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد

متقاضیان باید به سامانه ثبت نام اینترنتی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه به آدرس www.azmoon.org نسبت به دریافت و مطالعه دفترچه راهنمای این دوره اقدام نمایند. بعد از خرید کارت اعتباری به مبلغ 400000 ریال پروسه ثبت نام را انجام دهند. همچنین داوطلب میتواند 20 انتخاب برای رشته و شهر داشته باشد. متقاضیان دارای تمایل برای انتخاب شهر و رشته از نظام آموزشی متفاوت باید مجددا کارت اعتباری دیگری انتخاب نمایند و 20 انتخاب دیگر داشته باشند.

یک نظر بنویسید

ارسال

نظرات

امیرحسین

سلام دقیقا تا چه تاریخی مهلت برای انتخاب رشته اعلام شده است؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام مهلت تا 30 ام مرداد ماه خواهد بود

بیتا

وقت ثبت نام بدون کنکور تا ۳۰ اُم هست؟ من یه خبری و خوندم در مورد این که توی هفته دیگه هم دوباره مهلت ثبت نام می‌ده درسته؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام تا 30 ام هست ولی تمدید هم میشه دو سه روزی

کارشناس همراه تحصیلی

سلام تا 30 ام برای انتخاب رشته با ازمون هست و بدون ازمون امکان داره بیشتر هم زمان داشته باشه

محمدجواد

سلام . ببخشید بنده بجای مدرک دیپلم کارنامه دیپلم رو فرستادم و چند تا رشته رو هم یادم رفت بزنم . تو سایت هر چقدر گشتم امکان ویرایش وجود نداشت . چیکار کنم الان ؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام در چند روز آینده امکان ویرایش ایجاد میشه

ملیحه

سلام خسته نباشید . ببخشید امکان ویرایش وجود نداره ؟ الان باید چیکار کنم لطفاً کمکم کنید

کارشناس همراه تحصیلی

سلام امکان ویرایش الان نیست اما چند روز دیگه این امکان فراهم میشه

امیرحسین

سلام آیا مهلت ویرایشی که تا ۶ شهریور تمدید شد فقط برای انتخاب رشته با آزمون هست؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام خیر برای انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد هم هست و میتونید ویرایش رو انجام بدین

امیر

سلام من دانشجو پیام نور هستم ولی دانشگاه آزاد قبول شدم حالا ابتدا باید آزاد ثبت نام کنم بعد از پیام نور انصراف بدم یا بالعکس

کارشناس همراه تحصیلی

سلام فرقی نداره شما هر کدوم رو خواستید برید اون یکی رو انصراف بدین

سینا

سلام من آزاد اسلام شهر قبول شده ام ولی میخوام منتظر جواب آزاد بدون آزمون باشم هنوز مشخص نیست که جواب ها کی میاد؟ و همچنین تا کی برای ثبت نام با آزمون وقت دارم و اگه منتظر جواب بدون آزمون باشم مشکلی برای ثبت نام مثل تمام شدن زمان ثبت نام پیش نمیاد؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام نه مشکلی پیش نمیاد و میتونید اول ثبت نام اینترنتی رو انجام بدین و بعدا یکی رو انتخاب کنید.

جواد

سلام خواستم بدونم آیا برای ثبت نام کارشناسی با سوابق تحصیلی فقط باید انتخاب رشته میکردم یا راه دیگه ای برای ثبت نام هست؟ و این که الان من زیست سلولی تهران شرق قبول شدم ولی اگه بخوام شهر ری برم راهی هست؟ لطفا کمک کنید؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام باید تو فرایند انتخاب رشته شرکت میکردین تا بتونید ثبت نام کنید. برای این قضیه یه تماس با واحد دانشگاه آزاد مربوطه بگیرید. شاید تو زمان تکمیل ظرفیت بشه کاری کرد

سینا

سلام کارشناسی آزاد بدون آزمون تکمیل ظرفیت داره؟زمانش چه تاریخی هست؟ و ورودی مهر میشه یا بهمن؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام هنوز چیزی اعلام نشده و اگر ظرفیت باشه تو مهر ماه اعلام خواهد شد

محمد

من امسال زیست سلولی تهران شرق بدون آزمون آوردم خواستم بدونم اگه یک سال همین رشته بخونم سال بعد میتونم یک رشته دیگه مثل میکروبیلوژی یه دانشگاه آزاد دیگه بیارم و واحدها را تطبیق بدم؟همچین شرایطی وجود دارد؟ و همچنین آیا برای بهمن ماه همین امسال دوباره انتخاب رشته کارشناسی بدون آزمون وجود داره یا خیر؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام بله میتونید رشته رو تغییر بدین و بعدا تطبیق واحد رو انجام بدین. منتهی برای تطبیق واحد شرایطی مثل یکسان بودن نام واحدها و تعداد واحدهای اون درسها باید رعایت شده باشه.

سینا

سلام چهارشنبه همین هفته زنگ زدم آموزش دانشگاه آزاد و سوال پرسیدم درباره تکمیل ظرفیت و ثبت نام بدون انتخاب رشته ولی مسئول آموزش گفت تو این چند روزه امکان داره مجدد سایت و باز کنن برای ثبت نام بدون آزمون آزاد خواستم ببینم واقعا امکانش هست و این حرف درسته؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام بله امکانش هست شما میتونید تو سایت azmoon.org چک کنید چون معمولا توی مهر ماه معمولا اعلام میشه

علی

سلام امروز صبح جواب مرحله دوم بدون آزمون آزاد اومد ولی من برای گوشی ام مشکلی پیش اومده و پیامک رمز ثبت نام ندارم و تو سایت هم با کد پیگیری نمیشه نتایج و دید .راهی هست برای بازیابی رمز ؟ به سامانه 4743 هم که زنگ میزنم کسی پاسخگو نیست

کارشناس همراه تحصیلی

سلام تو سامانه azmoon تماس رو پیدا کنید

ابوالفضل

سلام. من سال دوم فراغت از تحصیلم هستش دفترچه برای نظام وظیفه تا آخر شهریور پست نکردم و منتظر پذیرش دانشگاه هستن در صورت پذیرش شدن و یا نشدن آیا مشکلی بوجود میاد ویا غیبت برای خدمت میخورم یا خیر؟


محصولات مرتبط

 • img

  آموزش php

 • img

  آموزش php