ثبت نام دوره جامع کنکور 1402 با برترین اساتید کشور آغاز شد. برای کسب اطلاعات کلیک کنید.

المپیاد پژوهشی

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

المپیاد پژوهشی یکی از انواع المپیاد های دانش آموزی می باشد که به صورت بین المللی در سراسر جهان برگزار می شود. در المپیاد پژوهشی دانش آموزان به ارائه طرح های تحقیقاتی در یكی از حوزه های پژوهشی می پردازند. این المپیاد هر ساله به صورت تیمی یا انفرادی برگزار می شود. این المپیاد یكی از پرطرفدار ترین المپیاد های دانش آموزی است كه همه ساله متقاضیان زیادی در آن با یكدیگر به رقابت می پردازند. لذا مرکز همراه تحصیلی جهت اطلاع بیشتر داوطلبان عزیز به بررسی شرایط و نحوه برگزاری المپیاد پژوهشی می پردازد.

المپیاد.jpg1 (1).jpg

المپیاد پژوهشی

المپیاد بستری جهت رشد و شکوفایی علم، دانش، توانایی و استعداد های دانش آموزان مختلف از سراسر جهان می باشد. در واقع دانش آموزان با شرکت در این المپیاد ها، در رقابت با سایر داوطلبان از سراسر دنیا، استعداد و مهارت های خود را برای ورود به یک عرصه یا رشته تحصیلی ارزیابی می کنند. هدف از ایجاد المپیاد پیشرفت علمی دانش آموزان و شناخت و پرورش نخبگان کشوری بوده است.

المپیاد ها معتبرترین مسابقات علمی بین المللی هستند که هرساله در رشته های مختلف علوم پایه و برای پایه های متوسطه اول و دوم و دانشجویان برگزار می شود. داوطلبانی که موفق به کسب رتبه بالا در این آزمون شوند، از بورسیه های تحصیلی بهره مند می شوند و دارای جایگاه علمی ویژه ای می باشند. علاوه بر این حضور دانش آموزان المپیادی در کنار یکدیگر موجب ایجاد رقابت علمی و پیشرفت سطح علمی کشور می شود.

المپیاد ها دارای انواع متعددی اعم از المپیاد ریاضی، المپیاد زیست، المپیاد نجوم، المپیاد کامپیوتر و... می باشند. المپیاد پژوهشی نیز یکی دیگر از انواع المپیادهای دانش آموزی می باشد. این المپیادها یکی از بزرگترین رویداد های علمی کشور به شمار می آید. در المپیاد پژوهشی داوطلبان به ارائه طرح های تحقیقاتی خود در موضوعات مختلف می پردازند.

المپیاد پژوهشی در دسته های انفرادی و گروهی برگزار می شود. منبع سوالات در المپیاد های پژوهشی معمولا همان کتاب های درسی و مطالب تدریس شده است اما علاوه بر این مطالب، مطالب کتاب های کمک آموزشی و حل سوالاتی در این زمینه، کمک شایانی به قبولی داوطلبان خواهد کرد.

المپیاد پژوهشی مشابه سایر المپیاد های علمی آزمونی نداشته و در آن داوطلبان با ارائه طرح های تحقیقاتی و مقالاتی خود را به چالش می كشند.

در ادامه مرکز همراه تحصیلی جهت اطلاع بیشتر داوطلبان عزیز به بررسی شرایط و نحوه برگزاری المپیاد پژوهشی می پردازد.

آزمون آیلتس 

آموزش زبان انگلیسی

نحوه برگزاری المپیاد پژوهشی

المپیاد پژوهشی در دسته های انفرادی و گروهی برگزار می شود و داوطلب یا داوطلبان در رده گروهی، پس از انتخاب یک موضوع و انجام تحقیق و پژوهش در مورد آن، طرح تحقیقاتی خود را به سازمان ارائه خواهند كرد. در رده گروهی نیز، دو نفر سرگروه، این طرح را ارائه می نمایند. دانش آموزان تقریبا 2 ماه فرصت دارند که خلاصه مقاله یا پیشنهاد طرح خود را آماده کرده و در بازه زمانی مشخص شده که حدود یک هفته می باشد، در سایت بارگذاری کنند. پوستر تحقیقاتی داوطلبان باید به صورت عمودی با ابعاد عرض 100 سانتی متر و طول 200 سانتی متر تهیه شود. رنگ زمینه پوستر اختیاری است، اما باید به صورتی انتخاب شود که نوشته های متن پوستر به راحتی قابل خواندن باشد. دانش آموزان باید توجه داشته باشند که برای پاورپوینت، باید به ترتیب هدف، روش کار، نتایج و مهم ترین منابع پروژه را ذکر نمایند.

پس از دریافت طرح های تحقیقاتی توسط سازمان، این طرح ها داوری شده و سپس شامل بررسی صلاحیت قرار می گیرد. پس از داوری و برگزیده شدن طرح های منتخب، داوطلبان، جواز راهیابی به مرحله دوم المپیاد را كسب خواهند كرد.

داوری المپیاد پژوهشی به این صورت است که فرم داوری به صورت آنلاین بر روی پنل کاربری هر داور قرار می گیرد. بعد از آن داوران می توانند با استفاده از این فرم به مقاله دانش آموزان امتیاز داده و هر مقاله از طرف سرگروه برای سه داور ارسال می شود. امتیازات داوران به هر مقاله، دوباره به سرگروه بازگردانده شده و پس از بررسی و تایید نهایی داور، دانش آموزان می تواند نتیجه داوری را در پنل کاربری خود مشاهده کنند.

شرایط المپیاد پژوهشی

شرایطی که برای ثبت نام در المپیاد های پژوهشی وجود دارد، در دو دسته شرایط عمومی و اختصاصی تقسیم بندی شده که در ادامه به هر یک از آنها می پردازیم:

1.شرایط عمومی:

 • دانش آموزان در سال تحصیلی مشغول به تحصیل در پایه های دهم یا یازدهم دوره دوم متوسطه باشند.
 • تمامی دانش آموزان پایه دهم که در آزمون المپیاد سال گذشته شرکت کرده اند و دارای مدال برنز رشته کامپیوتر و یا نقره و برنز سایر رشته ها هستند، جهت شرکت در آزمون المپیاد های سال جاری می بایست مجددا نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند. این دسته از داوطلبان، در صورت موفقیت در آزمون می توانند وارد مرحله بعدی شوند.

2.شرایط اختصاصی:

 • برگزیدگان این آزمون المپیاد، از امتیاز ویژه ای در کنکور سراسری بهره مند نخواهند شد و مانند تمامی داوطلبان عادی سر جلسه کنکور حضور خواهند یافت.
 • ثبت نام المپیاد های پژوهشی، در دو بخش گروهی و انفرادی انجام می گیرد.
 • دانش آموزانی که به صورت گروهی در آزمون المپیاد پژوهشی ثبت نام می کنند، باید از نظر جنسیت و پایه تحصیلی یکسان باشند.
 • تعداد اعضای هر گروه در المپیاد پژوهشی نباید بیش از 2 نفر باشد.
 • در آزمون المپیاد پژوهشی، هر دانش آموز حق ارائه فقط یک طرح را دارد.
 • در این المپیاد، قالب و نوع فایل طرح های ارسالی باید با فرمت تعیین شده از سوی سامانه مطابقت داشته باشد. در غیر این صورت طرح مورد بررسی قرار نمی گیرد.

المپیاد.jpg3.jpg

زمان ثبت نام المپیاد پژوهشی

برای آگاهی از زمان شروع ثبت نام در المپیاد پژوهشی، داوطلبان باید به سامانه ثبت نام المپیاد های پژوهشی دانش آموزی به نشانی اینترنتی hamgam.medu.ir مراجعه كرده و از آنجا از بخش المپیاد ها اطلاعیه ثبت نام و زمان دقیق ثبت نام را پیگیری نمایند.

نحوه ثبت نام المپیاد پژوهشی

نحوه ثبت نام المپیاد پژوهشی به شرح زیر است:

 • دانش آموزان برای ثبت نام در المپیاد پژوهشی ابتدا باید به نشانی اینترنتی سامانه همگام وزارت آموزش و پرورش به نشانی hamgam.medu.ir مراجعه نمایند. در این سایت باید با وارد کردن اطلاعات خود، وارد پنل کاربری شخصی خود شده و نسبت به ثبت نام المپیاد پژوهشی موردنظر خود اقدام نمایید.
 • پس از ورود به سایت در قسمت بالای سایت نوار ابزاری مشاهده می شود كه از آن باید گزینه ورود را انتخاب نمایند.
 • سپس به صفحه ورود انتقال داده می شوید و در آنجا لازم است تا كد ملی و رمز عبور خود را وارد كنند و سپس گزینه ورود را انتخاب نمایند. دانش آموزان می بایست رمز ورود به پنل شخصی خود را از مدیر مدرسه دریافت نمایند.
 • پس از ورود به سامانه، در این مرحله گزینه المپیاد دانش آموزی را انتخاب نمایید.
 • در ادامه باید المپیاد پژوهشی را انتخاب کنید
 • سپس باید اطلاعات شخصی خود را وارد نموده و پس از تایید مشخصات، هزینه ثبت نام را واریز کرده و كد پیگری ثبت نام را دریافت نمایید. لازم به ذکر است هزینه ثبت نام المپیاد علمی دانش آموزی نسبت به سال گذشته کمی افزایش خواهد داشت. هزینه ثبت نام در سال گذشته 50 هزار تومان اعلام شده بود.
 •  

انتخاب رشته کنکور سراسری 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد

المپیاد دانشجویی

یک نظر بنویسید

ارسال