15 اردیبهشت 1401

استعداد یابی تحصیلی پایه نهم

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

استعداد یابی تحصیلی پایه نهم به شناسایی توانایی و علایق، استعدادها و قابلیت های ذهنی دانش آموز در انتخاب رشته نهم میپردازد. این انتخاب می‌تواند یکی از مهم ‌ترین انتخاب‌ های زندگی اجتماعی هر کسی باشد. انتخاب رشته پایه نهم ، به معنای انتخاب مسیر تحصیلی و آینده شغلی است.

استعداد یابی تحصیلی پایه نهم

انتخاب رشته پایه نهم، یکی از مهم ترین مراحل تحصیلی هر دانش آموز است. اهمیت این انتخاب، از جایی بیشتر می شود که اگر منطبق بر استعدادهای دانش آموز رشته او انتخاب نشود، ممکن است باعث افت تحصیلی و عدم موفقیت نهایی در کنکور سراسری وآینده وی شود. همگام با هدایت تحصیلی در پایه نهم باید رشته ای انتخاب شود که مطابق با استعدادها و قابلیت های ذهنی، جسمی و روحی دانش آموز پایه نهم باشد. در واقع باید هدایت تحصیلی و استعداد یابی تحصیلی پایه نهم همزمان با انتخاب رشته نهم صورت بگیرد.

 اهمیت استعداد یابی تحصیلی پایه نهم

 اهمیت استعداد یابی تحصیلی پایه نهم.jpeg

انتخاب رشته و استعداد یابی تحصیلی پایه نهم، یکی از اولین چالش های سرنوشت ساز زندگی هر انسانی است. اگر انتخاب رشته پایه نهم به درستی پشت سر گذاشته شود ادامه  مسیر هم با احتمال موفقیت بیشتری طی میشود. انتخاب رشته ی پایه نهم بر انتخاب رشته  دانشگاه و در ادامه انتخاب شغل نیز تاثیر گذار است.

متاسفانه در برخی اوقات به دلیل غلط بودن روند انتخاب رشته نهم و عدم استعدادیابی تحصیلی پایه نهم به طور دقیق و همچنین ارزیابی دقیق روحیات و اخلاقیات شغلی و مهارت زندگی دانش آموز پایه نهم، ممکن است مسیر زندگی فرد به طور کل عوض شود.

انتخاب نادرست افراد در انتخاب رشته نهم باعث میشود که استعداد های فرد و عمر وی هدر شود و گام در مسیری اشتباه بگذارد.

بهترین شکل برای انتخاب رشته نهم، علاوه بر صداقت در پر کردن فرم های استعداد یابی تحصیلی پایه نهم، صحبت کردن و ریشه یابی علایق، استعدادها و روحیات یک دانش آموز است.

 یک مشاور توانمند بعد از مرور پرسشنامه ها و فرم های استعداد یابی تحصیلی پایه نهم باید یک درک کلی از علایق و استعداد های فرد پیدا کند.

انتخاب رشته و استعداد یابی تحصیلی پایه نهم باید بر چه اساسی صورت پذیرد ؟

انتخاب رشته پایه نهم باید به شکلی باشد که بر اساس توانایی و استعداد دانش آموز و علاقه مندی های ناخوداگاه فرد باشد. بر اساس دیده ها و شنیده ها و تصوراتی که هست نباید انجام پذیرد. فرض کنید دانش آموزی به رشته پزشکی علاقه دارد و وقتی با هزار زحمت وارد این رشته می شود می بیند که ای دل غافل چرا پس شبیه اون چیزی که فکر می کردم نیست و خیلی از دانشجویان پزشکی در سال چهارم دانشگاه انصراف می دهند. ولی اگر این انتخاب رشته نهم و استعداد یابی تحصیلی پایه نهم به صورت استاندارد صورت پذیرد دیگر با این مشکلات مواجه نیستیم .

انواع تست استعداد یابی تحصیلی پایه نهم

انواع تست استعداد یابی تحصیلی پایه نهم.jpg

در دنیای روانشناسی، تست های مختلفی برای شناخت استعداد ها وجود دارد که هر کدام دارای نقاط ضعف و قوت خود هستند، اما همگی آن ها با تحلیل به کشف جنبه های شخصیتی منجر می شوند. در ادامه به تعدادی از استعداد یابی تحصیلی پایه نهم میپردازیم:

از مهمترین تست های استعداد یابی تحصیلی پایه نهم می توان به تست هوش چندگانه گاردنر، تست تیپ شخصیتی  mbti، تست رغبت سنجی هالند، تست استعداد یابی به شیوه جانسون اوکانر، تست هوش هیجانی و...اشاره کرد.

تست رغبت سنجی هالند

تست استعداد یابی تحصیلی پایه نهم برای انتخاب رشته هالند که توسط روانشناس معروف جان ال. هالند طراحی شده است، به میزان سازگاری ویژگی ها و قابلیت های اشخاص با رشته ها و شغل های مختلف می پردازد.

تست هالند، تیپ های شخصیتی را به 6 دسته تقسیم کرده است. هر فردی به تمامی تست ها پاسخ می دهد، در یکی از این دسته ها قرار گرفته و مشخص می شود که برای کدام رشته ها و شغل ها مناسب تر است. 6 تیپ شخصیتی تست استعداد یابی برای انتخاب رشته هالند به شرح زیر هستند:

واقع گرا و کاری (Realistic): این افراد دارای قدرت جسمانی، تفکر عملی، مهارت های فنی و دید واقع بینانه ایی هستند و در مواجهه با مشکلات راه حل های عملی پیشنهاد می دهند. چنین اشخاصی برای انجام کارهای پیچیده مناسب هستند.

جسور و سازنده (Enterprising): دارای توانایی در متقاعد کردن دیگران، رهبر و اهل رقابت می باشند. این افراد وقتی که کاری را شروع می کنند، آن را تا انتها می برند و برای کارآفرینی و تجارت مناسب هستند.

تیپ اجتماعی (Social): از ویژگی هایی همچون مسئولیت پذیری، صمیمیت و مهربانی برخوردارند. مهارت بالای روابط عمومی و ایجاد ارتباط کلامی آن ها را برای مشاغل مرتبط با درمان و مراقبت مناسب می سازد.

تیپ هنری (Artistic): این تیپ شخصیت با خصوصیاتی همچون آرمان گرا، مبتکر، احساسی  و رویاپرداز شناخته می شوند. با ذهن خلاق برای کارهای دارای الگو، اشکال و تصویرسازی روحیه خوبی دارند.

تیپ محقق و جستجوگر: دارای ذهن کنجکاو، با دقت بالا، سازمان یافته و قدرت تحلیل بالایی هستند. از آنجا قدرت خلاقیت و استقلال می باشند، برای فعالیت های پیچیده مناسب خواهند بود.

تیپ قاعده مند (Conventional): بسیار وظیفه شناس و منظم بوده و به قوانین اهمیت بسیاری می دهند. خود را به خوبی کنترل می کنند و نسبتا درونگرا می باشند. برتی فعالیت های جسمانی نبوده و چندان اهل فعالیت های جسمانی و اجتماعی نیستند.

تست هوش چندگانه گاردنر

تست هوش چندگانه گاردنر.png

گاردنر یکی از معروفترین روانشناسان در طراحی تست استعدادیابی برای انتخاب رشته به شمار می روند که به خوبی نشان می دهد چه فردی برای چه شغل و فعالیتی مناسب است. تست هوش چند گانه گاردنر، استعدادهای افراد را در هشت دسته جای میدهد و این تست نیز یکی از عوامل موثر در استعداد یابی تحصیلی پایه نهم است:

هوش تصویری – فضایی : این اشخاص به خوبی می توانند تصاویر و الگوهای محیط را تفسیر و تصویر کنند. برای تجسم اتفاقات قدرت بالایی دارند، از جهت ها به خوبی استفاده می کنند و با نقشه ها، نمودارها، عکس ها و تصاویر به خوبی آشنایی دارند. به طور کلی برای مشاغل دریانوردی، مجسمه سازی، اختراع، اکتشاف، طراحی داخلی، مکانیک و مهندسی مناسب می شوند.

هوش کلامی – زبانی : در ایجاد ارتباط کلامی، بیان احساسات و اندیشه، و نوشتن بسیار خوب هستند و مهارت بالایی در داستانسرای، گوش دادن، قصه گویی، توضیح دادن، قانع کردن دیگران و … دارند. دارندگان هوش کلامی و زبانی ، مطابق با تست استعدادیابی برای انتخاب رشته در شغل های رزونامه نگاری، وکالت، معلمی، سیاستمداری، ترجمه و نویسندگی موفق خواهند بود.

هوش منطقی – ریاضی : قابلیت حل مسائل پیچیده ، استنتاج و  الگویابی از جمله خصیصه های این افراد است. با هوش منطقی-ریاضی می توان از تفکر درباره ایده های انتزاعی، مهارت حل مسئله، و محاسبات پیچیده لذت برد. همچنین، مشاغلی همچون برنامه نویسی کامپیوتر، پژوهشگری، حسابداری، ریاضیات برای این دسته از اشخاص مناسب خواهد بود.

هوش بدنی – جنبشی : همانطور که از نام آن بر می آید، به فعالیت های جسمی حرکتی علاقه زیادی نشان می دهند.

هوش موسیقایی : دارندگان این هوش در تست استعدادیابی برای انتخاب رشته از قدرت بالایی برای درک موسیقی و نوشتن آن برخوردارند. این اشخاص صداهای محیط را به خوبی تشخیص می دهند.

هوش درون فردی : چنانچه این قابلیت در کسی باشد، به خوبی می تواند از روحیات خود مطلع شده و با شناخت بالایی که از خود دارد، به سمت آنچه که می خواهد حرکت نماید.

هوش بین فردی : از جمله مشخص های بارزی این افراد، فهم دیگران و ارتباط برقرار کردن با آن هاست. همچنین، هوش هیجانی بالای آن ها بسیار بارز می باشد.

هوش طبیعت گرا : با طبیعت میانه بسیار خوبی داشته و از طبیعت گردی و کسب اطلاعات در مورد آن علاقه مندند.

تست تیپ شخصیتی  mbti

در این نوع تست، از فرد خواسته می شود تا به 93 سوال پاسخ دهد. نمی توان گفت برای این سوالات پاسخ درست و غلطی وجود دارد و تنها بایستی آزادانه و با صداقت به آن پاسخ داد. در نهایت، در این تست استعدادیابی برای انتخاب رشته ، چهار دسته شخصیت و 16 تیپ شخصیتی از یکدیگر متمایز می شوند که هر کدام نشان می دهد برای چه کاری مفید ترند.

چنانچه این تست را پشت سر گذارید، در یکی از دسته های زیر قرار می گیرید:

  • برون گرا یا درون گرا
  • حسی یا شهودی
  • منطقیا احساسی
  • قضاوت ‌گر یا ادراکی

 

 

یک نظر بنویسید

ارسال

محصولات مرتبط

  • img

    آموزش php

  • img

    آموزش php