پکیج انتخاب رشته ویژه کنکور سراسری 1401
مشاوره توسط برترین مشاوران ایران شاغل در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

شامل دو ساعت جلسه مشاوره موشکافانه حضوری و یا آنلاین در بر گیرنده

  • تحلیل رشته های تحصیلی، آینده شغلی و ...
  • تحلیل دانشگاهها، اعتبار و سطح علمی دانشگاهها
  • استعداد یابی تحصیلی بر اساس ویژگی های شخصیتی
  • چینش کدرشته محل ها طبق دفترچه انتخاب رشته
  • پشتیبانی صفر تا صد انتخاب رشته

امکان مشاوره در حضور والدین

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 021-91300399 تماس حاصل نمایید.
فرم درخواست مشاوره انتخاب رشته
ثبت درخواست
در حال ارسال اطلاعات. صبور باشید

ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

شرایط پذیرش در کارشناسی ارشد بهداشت حرفه ای و معرفی منابع ارشد بهداشت حرفه ای

 

معرفی کارشناسی ارشد بهداشت حرفه ای و منابع ارشد بهداشت حرفه ای

 

ارشد بهداشت حرفه ای

بهداشت حرفه ای رشته ای از زیر مجموعه انتخاب رشته تجربی است که در آن با پیش بینی ، شناسایی، ارزیابی و کنترل مخاطرات شغلی در جهت تامین، حفظ و ارتقا بالاترین سطح سلامت جسمی ، روانی و اجتماعی کارکنان تمام مشاغل فعالیت هایی صورت می گیرد. این فعالیت شامل همگی شامل تامین سلامت و امنیت شغلی این افراد در محیط کار می باشد.

متخصصین بهداشت حرفه ای در تلاش هستند فعالیت هایی رادر جهت پیشگیری ، حفاظت لازم کارکنان در برابر مخاطرات شغلی ناشی از عوامل زیان آور محیط کار را مد نظر قرار دهد و الگوهای پیش پا افتاده در این جهت را هم اصلاح کنند. در هر مجموعه ای که فعالیت شغلی و صنعتی وجود داشته باشد نیاز به شغل بهداشت حرفه ای احساس خواهد شد.

دروس امتحانی و ضرایب دروس در ارشد بهداشت حرفه ای

دروس امتحانی ارشد بهداشت حرفه ای شامل موارد زیر می باشد:

بهداشت حرفه ای (5) ، فیزیک (2) ، ریاضی (2) ، شیمی (2) ، ارگونومی(1) ، زبان انگلیسی (2)

رشته های مجاز برای کنکور ارشد بهداشت حرفه ای

بر طبق قوانین حاکم بر آزمون های وزارت بهداشت تنها رشته های معینی قادر به شرکت در آزمون ارشد بهداشت حرفه ای شرکت نمایند ، اسامی این رشته ها در زیر لیست شده اند:

کارشناسی بهداشت حرفه ای ، بهداشت محیط ، ایمنی صنعتی ، مهندسی (صنایع ، مکانیک و شیمی ) ، فیزیک ، شیمی

بازار کار ارشد بهداشت حرفه ای

فارغ التحصیلان ارشد بهداشت حرفه ای می توانند به  عنوان استاد دانشگاه ، پژوهشگر ، مهندس بهداشت حرفه ای ، و مربی خدمات بهداشتی مشغول به کار شوند. کارشناسان ارشد بهداشت حرفه ای در هر مجموعه بهداشتی و یا حتی صنعتی مرتبط با شغل های مختلف جایگاه خاص خود را داشته اند.

رشته های دکتری در بهداشت حرفه ای و ادامه تحصیل در بهداشت حرفه ای

با کارشناسی ارشد بهداشت حرفه ای می توان وارد رشته های متعددی شد که اسامی این رشته ها در زیر لیست شده است:

ارگونومی ، بهداشت حرفه ای ، سیاست گذاری سلامت ، نانو فناوری پزشکی ، انفورماتیک پزشکی ، سلامت در بلایا و فوریت ها ، سلامت و رفاه اجتماعی ، اپیدمیولوژی ، مددکاری اجتماعی ، گفتار درمانی

منابع ارشد بهداشت حرفه ای

هر ساله منابع  ارشد بهداشت حرفه ای  برای  کنکور این رشته معرفی می شود. گاهی این منابع دچار تغییراتی می شود ، از همین رو برای اطلاع دقیق از منابع ارشد بهداشت حرفه ای باید به دفترچه راهنمای کنکور ارشد پزشکی همان سال مراجعه کرد. آخرین منابع ارشد بهداشت حرفه ای  اعلام شده از سوی وزارت بهداشت برای کنکور ارشد وزارت بهداشت این رشته به شرح زیر می باشد:

 

دروس مربوطه برای منابع ارشد بهداشت حرفه ای مراجع معرفی شده برای منابع ارشد بهداشت حرفه ای
درس بهداشت حرفه ای در منابع ارشد بهداشت حرفه ای Industrial safety and Health manage ment Industrial noise control, chapter 1-6,9-10 Industrial ventilation manual Fundamentals of air sampling, chapter 1-9 Occupational Ergonomics Handbooks Safety and health for Engineers Introduction to health physics Occupational Toxicology انسان و تنس های حرارتی محیط کار نمونه برداری و تجزیه آلانده های در هوا ، جلد 1 و 2. روشنایی در بهداشت و ایمنی C. Ray ASFahl  چاپ پنجم فصول 13 و 15 و 16 و 17 و 18 Lewis Bell& Douglas Bell ACGIH Gregory D. Wight W. Karwowskiws. Marras Brauer , Rogerl Herman Cember Stacey فریده گلبابایی و همکاران عبدالرحمان بهرامی حسین کاکوئی و همکاران
درس فیزیک در منابع ارشد بهداشت حرفه ای فیزیک جلد اول ، دوم و سوم هالیدی
درس شیمی در منابع ارشد بهداشت حرفه ای شیمی عمومی چالز مورتیمر
درس ارگونومی در منابع ارشد بهداشت حرفه ای Handbook of ergonomics Karwowski & marraslast eition
درس ریاضی در منابع ارشد بهداشت حرفه ای کتاب حساب دیفرانسیل و انتگرال و هندسه تحلیلی- تالیف جرج تومای وراس فینی ترجمه مهدی بهزاد، سیامک کاظمی و علی کافی، انتشارات مرکز نشر دانشگاهی
درس زبان انگلیسی در منابع ارشد بهداشت حرفه ای برای درس زبان انگلیسی منبع مشخصی معرفی نمی شود. اما به زبان آموزان توصیه میشود زبان خود را تا حد upper intermediate بالا ببرند.

 

ارشد بهداشت حرفه ای دانشگاه آزاد:

تا قبل از سال 91 آزمون ارشد پزشکی دانشگاه آزاد و آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت به صورت جداگانه برگزار می شد اما از سال مذکور به بعد با توافق صورت گرفته بین دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت متقاضیان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد هم از طریق آزمون برگزار شده از سوی وزارت بهداشت اقدام می کنند و دیگر آزمون جداگانه ای برای دانشگاه آزاد برگزار نمی شود و متقاضیان ارشد بهداشت حرفه ای دانشگاه آزاد می توانند بعد از اعلام نتایج ، از لیست دانشگاه های آزاد اضافه شده به دفترچه ، دانشگاه مقصد خود را انتخاب کنند.

در حال حاضر رشته های محدودی در کارشناسی ارشد پزشکی دانشگاه آزاد پذیرش دارند که متاسفانه ارشد بهداشت حرفه ای دانشگاه آزاد جزو رشته های دارای پذیرش نمی باشد.  در سال های اخیر رشته های متعددی به کارشناسی ارشد آزاد پزشکی اضافه شده که امید می رود در سال های آتی ارشد بهداشت حرفه ای دانشگاه آزاد  نیز به این رشته های اضافه شود.

ارشد بهداشت حرفه ای بدون کنکور:

ورود به همه رشته های کارشناسی ارشد پزشکی و همچنین ارشد بهداشت حرفه ای  از طریق کنکور وزارت بهداشت می باشد اما در این بین افراد برتر شامل سهمیه استعداد های درخشان می توانند بدون گذراندن کنکور و تنها از طریق ثبت نام در آن در رشته مورد نظر خود پذیرفته شوند.

نکته مهم این است که همه افراد متقاضی ارشد بهداشت حرفه ای  بدون کنکور حتما باید در کنکور ارشد پزشکی ثبت نام کنند و کارت ورود به جلسه دریافت کنند ، این افراد می توانند به اختیار در جلسه کنکور حاضر شوند و یا نشوند اما بعد از اعلام نتایج باید همزمان با سایر شرکت کنندگان اقدام به انتخاب رشته نمایند. نتایج پذیرش ارشد بهداشت حرفه ای  بدون کنکور همزمان با دیگر داوطلبین و در زمان اعلام نتایج مشخص خواهد شد.

 متقاضی ارشد بهداشت حرفه ای  بدون کنکور بعد از ارسال پرونده خود باید منتظر بررسی نتایج بماند و هم زمان می تواند در کنکور نیز شرکت نماید. اما در صورت قبولی در هر یک از موارد کنکور عادی و یا سهمیه استعداد درخشان باید در زمان ثبت نام در دانشگاه مقصد از مورد دیگر انصراف خود را اعلام نماید.

نحوه مطالعه و برنامه ریزی برای ارشد بهداشت حرفه ای 

با کاهش ظرفیت پذیرش رشته های کارشناسی ارشد پزشکی ، ظرفیت  ارشد بهداشت حرفه ای  در وزارت بهداشت نیز کاهش یافته است.

حالا این کاهش ظرفیت رقابت برای قبولی در رشته ارشد بهداشت حرفه ای  را سخت تر کرده و نیازمند برنامه ریزی دقیق و مطالعه مدون برای تضمین قبولی داوطلب در آزمون ارشد وزارت بهداشت است.

دروس امتحانی ارشد بهداشت حرفه ای شامل بهداشت حرفه ای (5) ، فیزیک (2) ، ریاضی (2) ، شیمی (2) ، ارگونومی(1) ، زبان انگلیسی (2) می باشد. درس بهداشت حرفه ای را در اولویت مطالعه هر روزه خود قرار دهید، دروس فیزیک و شیمی و ریاضی و زبان انگلیسی را هم در اولیوت های بعدی قرار دهید اما توجه بکنید از درس ارگونومی هم غافل نشوید.

یکی از اشتباهات داوطلبان ارشد پزشکی این است که گاهی اوقات بعضی درس ها را کنار می گذارند ، بیشتر این کنار گذاشتن مربوط به درس زبان می شود. توصیه ما به داوطلبان این است که اصلا این کار را انجام ندهند.درس زبان در آزمون های ارشد پزشکی دارای تراز بسیار بالایی می باشد و تجربه نشان داده که داوطلبانی که درصد زبان بالاتری داشته اند توانسته اند رتبه های بهتری کسب کنند.

 به جای آن سوالات سال های قبل را با دقت بررسی کنید و ببینید کدام بخش ها شامل بیشترین سوالات بوده اند و همان بخش ها را بیشتر بخوانید و تسلط پیدا کنید و مطمئن باشید که حتما سوالات تکراری و یا سوالاتی با مضمون سوالات سال های قبل وجود خواهند داشت.

کاملا مشخص است که این رشته برای بچه هایی با پایه قوی برای ریاضی و فیزیک است. اما آنها باید هم زمان بتوانند بر درس بهداشت حرفه ای و شیمی نیز تسلط داشته باشند. این رشته یک رشته بینابین بین  ریاضی - فیزیک و علوم تجربی است، به همین دلیل است که همیشه داوطلبان تا حدودی در این رشته به چالش کشیده می شوند.

دانشگاه های دارای کارشناسی ارشد بهداشت حرفه ای

هر ساله ظرفیت رشته کارشناسی ارشد بهداشت حرفه ای در دفترچه راهنمای ارشد پزشکی دچار تغییر می شود و این تغییر به علت آن است که برخی دانشگاه ها برای این رشته تحصیلی همه ساله پذیرش دانشجو ندارند و ممکن است این پذیرش یک سال در میان و یا دو سال در میان باشد و از طرف دیگر ممکن است دانشگاه ها و موسسات جدیدی نیز شروع به پذیرش کنند.

 از این رو می توان گفت که برای اطلاع دقیق از ظرفیت پذیرش ارشد بهداشت حرفه  ای  باید حتما به دفترچه انتخاب رشته همان سال ارجاع کرد. همان طور که در جدول زیر مشاهده می نمایید ظرفیت پذیرش ارشد بهداشت حرفه ای همراه با دوره شهریه پرداز میزان کمی است و نیاز به تلاش بیشتری دارد اما با برنامه ریزی دقیق و استفاده از تجربیات قبولی های سال های قبل و از همه مهم تر تلاش مناسب می توان امیدوار بود که با کسب رتبه مناسب در یک دانشگاه خوب قبول شد.

آخرین ظرفیت پذیرش ارشد بهداشت حرفه ای به شرح زیر می باشد:

 

دانشگاه دولتی دوره شهریه پرداز
اصفهان 4
اهواز 5 4
ایران 5 4
تبریز 5 0
تهران 7 0
دانشگاه تربیت مدرس 6 3
زنجان 5 4
شهید بهشتی 5 4
شیراز 6 0
قزوین 5 4
کرمان 4 4
مازندران 5 4
همدان 7 3
یزد 5 5

 

جزوات کارشناسی ارشد بهداشت حرفه ای

به دلیل بین رشته ای بودن ارشد بهداشت حرفه ای رقابت سختی در انتظار داوطلبان این رشته وجود دارد . اما می توان عنوان کرد که با استفاده از یک منبع درست و برنامه ریزی دقیق و مطالعه کامل حتما می توان به موفقیت دست یافت. همه جزوات لازم برای ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای توسط نفرات برتر و اساتید برجسته همراه تحصیلی تالیف و گرد آوری شده است. برای خرید جزوات آزمون ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای می توانید با شماره های موجود در سایت همراه تحصیلی تماس حاصل نمایید.

سوالات کنکور ارشد بهداشت حرفه ای

برای موفقیت در هر کنکوری باید حتما سوالات سال های قبل به دقت بررسی شوند و مشخص شوند که کدام بخش ها دارای سوالات بیشتری هستند تا با مطالعه بیشتر این بخش ها بتوان به موفقیت دلخواه دس یافت. با تماس با شماره های موجود در سایت همراه تحصیلی می توانید پکیج کامل سوالات کنکور ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای را تهیه نمایید. این پکیج شامل تمامی سوالات این رشته می باشد.

نمونه کارنامه رتبه های برتر ارشد بهداشت محیط

وقتی حرف از کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت به میان می آید نا خوداگاه داوطلبان دچار ترس و استرس ناشی از این مسئله می شوند که حتما باید بتوانند درصد های بالایی در دروس داشته باشند و عموما تصور می کنند که این درصد ها حتما باید میانگین 60-70 باشد که بتوانند در یک دانشگاه خوب پذیرفته شوند.

در رشته هایی که رقابت شدیدی در بین داوطلبین وجود دارد این مطلب صادق است اما نمی توان گفت این شرایط همیشه برقرار است ! شاید کنکور آن سال سخت باشد، پس باید ریسک انتخاب گزینه های شانسی تنها برای افزایش درصد خودمان را که احتمالا منجر به انتخاب غلط و کاهش درصدمان خواهد شد را به جان نخریم.

نمونه کارنامه های زیر  برای ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد که برای مقایسه درصد های احتمالی برای کسب رتبه های خوب را برای شما لیست می کنیم:

رتبه در ارشد بهداشت حرفه ای 23 55 103
درصد درس فیزیک 57.67 44.35 -4.4
درصد درس شیمی 7.46 19.3 24.88
درصد درس ریاضی 34.68 12.24 28.56
درصد درس بهداشت حرفه ای 57.28 57.28 67.06
درصد درسارگونومی 27.19 3.99 74.79
درصد درس زبان عمومی 15.91 0 0

 

این رتبه های دو رقمی نشان می دهند که رقابت شدیدی در بین رتبه های بالاتر وجود ندارد و تنها با برنامه ریزی صحیح می توان به رتبه دلخواه در ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای دست یافت.

 

یک نظر بنویسید

ارسال