آزمون GRE چیست و چگونه برگزار می شود؟

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

آزمون GRE آزمونی است که برای ورود به مقطع تحصیلات تکمیلی در برخی از کشورها خصوصا آمریکا ، اروپا ،  کانادا ، انگلیس ، سنگاپور و مناطق ANZ مورد نیاز است. داوطلبانی که متقاضی تحصیل در آمریکا  و تحصیل در کانادا در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد هستند در این آزمون شرکت می کنند. البته به تازگی بسیاری از دانشگاههای آمریکا شرط داشتن مدرک آزمون GRE را حذف کرده اند.

آزمون GRE

آزمون GRE یکی از آزمون های زبان بین المللی است که مخفف جمله graduate record examination می باشد و توسط موسسه ETS به نشانی https://www.ets.org/gre در امریکا برگزار می شود. آزمون GRE در دو نوع جنرال (general) و سابجکت (subject) برگزار می شود.

GRE general

این آزمون ویژه ورود به دوره های تحصیلی بالاتر از کارشناسی و یا مقطع graduate می باشد. متضاضیان تحصیل در دوره های ارشد، MBA و یا دکتری تخصصی خارج از کشور می بایست در این آزمون شرکت نمایند و نمره آن را به عنوان یکی از ملزومات گرفتن پذیرش اعلام نمایند. البته لازم به ذکر است که این آزمون برای تمام دانشگاههای دنیا اجباری نبوده و برخی از دانشگاه ارائه آن را بصورت یک امتیاز مثبت در نظر می گیرند اما برای اغلب دانشگاههای امریکا ارائه مدرک آزمون GRE در کنار مدارک دیگر زبان مانند آزمون آیلتس یا آزمون تافل ضروری است.

ساختار آزمون GRE general

در این آزمون سه بخش analytical writing، quantitative و verbal وجود دارد. در قسمت writing این آزمون دو انشاء در مدت زمان یک ساعت بایستی نوشته شود که در مجموع بین 1 تا 6 نمره خواهد داشت. یکی از سوالات بصورت issue task و دیگری در قالب argument task خواهد بود که برای اطلاع از محتوای هر دو نوع سوال در بخش نوشتاری آزمون GRE میتوانید به آدرس اینترنتی https://www.ets.org/gre/revised_general/about/content/analytical_writing مراجعه نمایید.

در بخش quantitative آزمون GRE سوالات ریاضی و آمار و احتمالات وجود دارد که بیشتر مربوط به ریاضی و هندسه دبیرستان می باشد و در مجموع سطح راحتی دارد و دانشجویان فنی مهندسی معمولا نمره بالایی را در این آزمون کسب می نمایند. سطح نمره در این بخش بین 130 تا 170 می باشد.

تحصیل در کانادا

در بخش verbal در آزمون GRE دو قسمت واژگان و reading وجود دارد که در قسمت واژگان معمولا یک پاراگراف با چند جاخالی وجود دارد که بایستی این جاخالی های جملات به ترتیب پر شوند. در قسمت ریدینگ هم معمولا متن های طولانی با موضوعات مختف علمی و فلسفی وجود دارند که معمولا تعداد سوال برای هر متن کم بوده و سوالات معمولا 5 گزینه ای می باشند. این قسمت نیز همانند قسمت ریاضی آزمون بین 130 تا 170 نمره دارد.

داوطلبان برای ثبت نام در آزمون GRE می بایست به آدرس اینترنتی https://www.ets.org/gre مراجعه نمایند و با دیدن تاریخ های آزمون در کشور مورد نظر خود ثبت نام را انجام دهند. در روز امتحان داوطلبان می توانند در پایان جلسه امتحان نمرات خود را در دو بخش ریاضی و واژگان ببینند و نمره مربوط به بخش نوشتاری را ده روز بعد مطلع خواهند شد.

آزمون GRE subject

آزمون GRE subject یکی از آزمون های زبانی است که برای مقطع کارشناسی به بالاتر برای کسانی که دارای معدل خوبی در دوره لیسانس نیستند و یا اینکه قصد تغییر رشته در مقطع ارشد را دارند توصیه می شود. این آزمون از این نظر با آزمون GRE general متفاوت است که سوالات موجود در این آزمون در حوزه رشته های تخصصی است. در این آزمون بر خلاف آزمون نوع جنرال نمره منفی وجود دارد. این آزمون سه بار در سال در ماه های سپتامبر، اکتبر و آوریل برگزار می شود.

آزمون GRE subject  در حوزه های علمی زیر برگزار می شود:

 • زیست شناسی
 • شیمی
 • فیزیک
 • ریاضی
 • زبان انگلیسی
 • روانشناسی

البته لازم به ذکر است که هر یک از حوزه های علمی فوق به چند رشته تخصصی دیگر تقسیم می شوند.

داوطلبان آزمون GRE subject می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی موسسه ETS به آدرس زیر مراجعه نمایند.

https://www.ets.org/gre/subject/about/?WT.ac=grehome_gresubject_150213

برای موفقیت در آزمون سابجکت می توانید از نمونه جزواتی که در داخل سایت ETS قرار داده شده است استفاده نمایید و با مطالبی که از آنها طرح سوال میگردد آشنا شوید.

آزمون GMAT

تحصیل در آلمان

تحصیل در ترکیه

تحصیل در استرالیا

یک نظر بنویسید

ارسال

محصولات مرتبط

 • img

  آموزش php

 • img

  آموزش php